Malka / Nevesta hôl

Malka / Nevesta hôl https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118432/bmid_malka-nevesta-h-l-Url-118432.png 4 15 2

wiix
26.06.2017 4 z 5

Niektoré poviedky boli až tak hlboko mystické a naturistické, že som im nechápala, strácala som sa a zmätene tápala vo vetách. Na druhej strane Nevesta hôľ je moja srdcovka, niečo tak tajomné, silné a podmanivé. Niečo ako rozprávky v detstve o vílach.
"Zuna vyrástla medzi vrchmi. Poznala ich silu i ľúbosť, preto sa s nimi už dávno zasnúbila..Hole si ju vychovali, nuž si ju i vzali, lebo aj ony majú svoje nevesty."

emptyRow
30.05.2012 5 z 5

Unikatne su hlavne novely Piargy, Stretnutie, Malka a Ludska hra. Psychologia postav dosahuje skutocne majstrovstvo zo vsetkymi ich vlastnostami, tuzbami, myslienkami a replikami. Vo vacsine poviedok pred nami stoji mysterium danej udalosti, ktore je podane dvoma smermi. Prvy smer je opis danej situacie s pouzitim jej zahalenia do tajomstva aby sme dospeli k vysvetleniu, ktore je nam ponukanie v dalsich castiach noviel. Avsak castokrat sa stretavame aj s faktorom nerozuzlenia hlavneho taju a zahady a autor zamerne matie citatela, ktory si casto musi urobit samostatny zaver. Svantner oblubuje doplnanie svojho literarneho majstrovstva ludovymi poverami a tajomnostou vyplivajucou z akejsi az zaostalosti predsavitelov jeho romanov a zo strachu pred silami ci uz pozemskymi alebo aj nadprirodzenymi, ktore castokrat z oblubou pouziva na navodzovanie totalne sklucenenej atmosfery. Zbierka Malka ako celok je velmi kompaktna a vyvazena pozostava z mnohych pribehov, ktore su obsahovo, dejovo i psychologiou postav aj samotneho prostredia velmi odlisna. Jedina skoda Frantiska Svantnera spociva v tom, ze zomrel tak mlady, ked bol v najlepsich rokoch svojej tvorby ba naopak mohol ju este zveladit.