Malinka

Malinka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343391/bmid_malinka-1hc-343391.jpg 4 772 230

Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty. (Dotisk r. 2018)... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

bookcase
29.08.2018 5 z 5

Výborně napsané, styl Dity Táborské se mi líbí, je hravý a zároveň vyzrálý, užívala jsem si to, i když hlavní hrdinka je na odstřel.

Mirrites
25.08.2018 4 z 5

Příběh zajímavý. Styl psaní mi úplně nesedl a trvalo mi začtení se. Přečtení této knihy ale určitě nelituji :)

simona5r
23.08.2018 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha o nelehkém tématu. Rozhodně to není žádné oddechové čtení, po celou dobu četby jsem pociťovala smutek a nedokázala jsem se vžít do hlavní hrdinky, natož s ní soucítit.

gladya
03.08.2018 5 z 5

Objektivně to asi na čistých 5* není, ale mě tahle knížka dostala. Titulní postava skutečně není moc sympatická, ale to není důležité. Je to emotivní a docela ponurý příběh o rodičovství, partnerství a vztazích vůbec.

Forma ani střídání er a du vyprávění mi nevadilo.

Ke škodě je, že autorka ve snaze o působivost dala až příliš prostoru různým náhodám a shodám okolností.

Musím se přiznat, že s náhradní rodinnou péčí mám osobní zkušenost, která ne vždy odpovídá tomu, jak je to popsané v knížce. Ale to podstatné tam člověk, který se o problematiku adopce zajímá, najde.

m_pastorka
31.07.2018 5 z 5

Ačkoli mě příběh a hlavní hrdinky občas velmi štvaly, musím říct, že kniha se mi velmi dobře četla a příběh dobře plynul.
Možná neexistuje nic jako normální rodina, ale místy mi to už přišlo moc. Nicméně ve chvíli, kdy si to člověk říká, tak s ohledem na to, že příběh je psán z více pohledů mu dojde, že to není tak jednoduché a chápe a hrdinky zase z jejich pohledu.
Těším se na další knihu od této autorky, protože tohle čtení je na léto ideální.

snimcibdim
22.07.2018 5 z 5

Malinka a Běsa do sebe zapadají jak zástrčka do zásuvky - i když je lze číst nezávisle na sobě v libovolném pořadí, klidně by to mohly být dvě části jednoho románu.
Nechce se mi přemýšlet, která je lepší, jsou skvělé obě - jen u první z nich, kterou jsem četla, (což je Běsa) jsem zažívala pocit ohromení, který u Malinky už se nezopakoval. Což není chyba té knihy - pouze kvalita, které se mi dostalo, už nebyla překvapující, ale očekávaná. Předpokládám, že stejně bych to měla i kdybych knihy četla opačném (správném) pořadí.
Kdybych musela srovnávat řeknu, že Malinka je koncentrovanější, Běsa košatější, ale ani jednu bych nechtěla označit za méně povedenou než je ta druhá. Za přečtení stojí obě - stejnou měrou.
Pokládám je za skvosty současné české literatury, velmi upřímné, nevšední - a tolik autentické.

zuzad
18.07.2018 1 z 5

U pasáže s Bohem jsem knihu odložila, nemám potřebu číst takové šílenosti.

Blondiee
10.07.2018 4 z 5

Tahle kniha byla všechno, jen ne vtipně vyprávěná, jak pravila anotace. (A to mám opravdu smysl pro humor i černé povahy.) 4/5

Měňavka
09.07.2018 5 z 5

Kniha je výborná. Dobře se četla, ale byla jsem trochu zklamaná námětem (podobné tvorbě Soukupová, Hanišová). Začínám zjišťovat, že je mezi českými autorkami trošku problém najít příběh, kterého se už někdo nedotkl perem. Na této knize velice chválím detaily, propracovanost postav a prolínající se děj. Konec je bohužel otevřený. Třeba se v knize Běsa dozvím víc. Jinak velice doporučuji. Autorka píše jako kdyby to všechno sama prožila.

myšpa
02.07.2018 4 z 5

Kniha se dobře četla. Pasáže s Bohem jsem přeskočila. Malka mi nebyla moc sympatická,
velký obdiv měla Ina.

Kerberos
23.06.2018 4 z 5

Asi jsem od knihy čekala víc,Malka mi nebyla moc sympatická,nemůže se přece celý život vymlouvat na to,že je adoptovaná.Vůbec je kniha plná nespokojených lidí,kteří neví co chtějí.

Karimah
23.06.2018 5 z 5

Kniha ve mně zanechala hluboký dojem, nikdy bych si nepomyslela, jaký chaos mohou mít adoptované děti v hlavě. Občas se mi to zdálo až neuvěřitelné, ale vzhledem k tomu, jak autorka precizně a uvěřitelně popisuje různá prostředí, je vidět, že vše bylo konzultováno s odborníky.
Těším se na další díl, který by měl pojednávat o biologické matce Malky, Běsa.

Jolina
20.05.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila. Ano, chvilku jsem se musela začítat. Ano, pasáže s Bohem se mi tam moc nehodili. Ano, nemám ráda epilog jako "několik let poté", přijdou mi jako náhražka. Na druhou stranu kniha otevírá téma adopce, a to z mnoha stran, nabízí prozkoumání lidských vztahů do morku kostí, do jejich hloubky, která se často všedním žitím vytrácí (vztah Iny a Jaromíra). Ano, přečetla bych si ji klidně ještě jednou. Díky!

LucieZ17
10.05.2018 5 z 5

Další skvost současné české literatury! Nejdřív jsem měla trochu problém se do knížky začíst, ale po pár stránkách se mi to povedlo a nešlo ji odložit. Zajímalo mě, jak se to všechno vyvine, postavy byly neskutečně uvěřitelné a ten jejich příběh jsem prožívala s nimi. Už teď se moc těším na další.

zalkia
08.05.2018 5 z 5

Kniha mě velmi příjemně překvapila, zajímavé, nevšední téma. Hezky se četla, doporučuji.

Gooverka
01.05.2018 4 z 5

Knížka s tématem, které jsem snad ještě nikdy v životě nečetla - adopcí. Autorka umí nádherně psát, tak, že vám při některých scénách buší srdce. Všechny postavy byly uvěřitelné, každá měla svá pozitiva i negativa. Příběh mě na konci možná trochu zklamal, ale přesto dávám plné 4 hvězdy.

asterixka
01.04.2018 5 z 5

Skvělá autorčina prvotina, psychologický román o tom, že nic není černobílé a život je někdy hodně těžký ... Dočteno ve 2 hodiny ráno, což se mi často nestává, ale Malka mi nedala spát :)

HanaMalina
20.03.2018 4 z 5

Kniha Malinka mě zaujala, ale pasáže s Bohem se opravdu moc do knihy nehodí a narušovali mi čtení. Některé části se četli lehce a jiné zase o trochu hůře, ale celkový dojem byl dobrý. Určitě doporučuji přečíst :-)

Marčullkas
18.03.2018 5 z 5

Sonda do rodiny, která si adoptovala dceru s prolínajícím se osudem tří žen. Pro mě byla knížka překvapivým objevem.

Odehnalka
11.03.2018 2 z 5

Tak mám knihu konečně z krku! Už dlouho se mi nestalo, že bych se musela v polovině knihy přemlouvat, abych knihu dočetla. Knihu jsem nakonec neodložila nedočtenou a nějak jsem to překousala.
Pro mě velké zklamání, na knihu jsem se těšila, zaujala mě anotace a také dobré recenze. Ale zklamání, ze začátku velmi zajímavé, ale pak velké střídání postav a také forem tomu velmi uškodilo. Navíc hlavní hrdinka velmi nesympatická! Jediný, kdo mě bavil, byla Ina a její synové.
Kniha mohla být klidně o pár kapitol kratší, velmi roztahané.