Malinka

Malinka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343391/bmid_malinka-1hc-343391.jpg 4 772 230

Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty. (Dotisk r. 2018)... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

Riccione
08.01.2021 3 z 5

Ze zacatku mi to prislo nejake zmatene, pak uz mi jen byly nesympaticke snad vsechny postavy. Sympaticke mi bylo a je, ze zde bylo ukazano, jak ma kazdy svoje myslenky a ne vse rika vsem, tak to je i v zivote.

martousek
07.01.2021 4 z 5

Po prvotním nadšení přišlo zklamání, kdy mi Malka začala lézt na nervy. Všichni kolem ní skákali, snažili se, mohla mít v podstatě všechno, co chtěla, ale to by musela vědět, co vlastně chce. Mikuláš jí jako jediný snad prokoukl. Aneb, když dítě má dítě.

J&B
27.12.2020 3 z 5

Zajímavý, čtivý příběh, ale nic co bych musela mít ve své knihovně.

adorjas
30.11.2020 4 z 5

Opäť som váhala medzi 3 a 4*, nakoniec dávam pomyselných 3,5*. Kniha ma vtiahla, prečítala som za víkend. Autorka píše trošku kostrbato, a rozvetvene, takže som sa občas strácala- tým myslím, že nejaká postava sa opýta jednej z hlavných postáv na niečo, a medzitým sa tá hlavná postava po prúde vedomia premýšľa nad minulosťou a inými udalosťami a o stranu či dve strany, zrazu odpovie tej pýtajúcej sa osoby. Ibaže, ja som už bola v myšlienkach a nestíhala som sledovať, na čo teda odpovedá hlavná postava.

Inak, postavy extrémne nesympatické, autorka sa s nimi nemaznala, ani čo sa týka ich osudu alebo asi by som radšej napísala, že osud ich teda riadne bičoval. Na druhú stranu, ani bežný človek nie je milovaniahodná osoba, máme aj klady a zápory a keby sme boli v knihe my, neviem, či by nás naši čitatelia mali radi. Postavy ma štvali, iritovali úplne tak, ako ma dokážu iritovať aj bežní ľudia. Páčilo sa mi, že autorka neverí rozprávkovým koncom, že niečo sa stane a odteraz bude všetko iné, otočené o 180 stupňov...Ale viac neprezrádzam! ;)

JanaProchazka
23.11.2020 5 z 5

Ta obalka je nadherna, uz jen kvuli ni jsem se do teto knihy, kterou jsem dostala k Vanocum, zacetla. Bavila me, ale vracet se k ni uz asi nebudu.

Hella
12.11.2020 1 z 5

Půjdu proti většinovému názoru, ale mně se kniha, resp. ta třetina, kterou jsem zvládla, hodně nelíbila. Ze všeho nejvíc mi vadil nepříjemný a hrubý styl psaní, nikde žádná lehkost, se kterou píší třeba Dvořáková, Soukupová nebo Mornštajnová a kdy se jejich knihy - i s těžkými tématy - tak krásně a snadno čtou. A pak jsem nemohla vydržet nesnesitelnou postavu Malky a její domnělé křivdy a sakra skutečné ubližování ostatním kolem. Malka mě až natolik iritovala, že jsem v té třetině knihu ukončila. A úplně nevím, jestli vůbec zkoušet číst Běsu.

haki34
13.10.2020 4 z 5

z knihovny...ve finále přečtená za jeden den...upršený, nevlídný, ufučený a vlezlý, ideální na čtení ;) akorát téma taky bylo těžké a ubíjející, jako to dnešní počasí...
Autorka si dobře vybrala, zajímavé a možná i trochu kontroverzní téma...co je a co není na prodej ? co dítě cítí ? od kdy vnímá ?? a jak to vlastně s těmi adoptovanými je ?? myslím, že se jí povedlo do příběhu vtěsnat spoustu situací, které tyhle rodiny opravdu zažívají....(a nejen adoptované děti dnes bojují s podobnou nevyrovnaností jako emočně nestabilní Malkam kopající kolem sebe...)
Knížka v sobě nese spoustu bolesti, nepochopení, ublížení a přitom i lásky a snahy.
Do úplné spokojenosti mi ale chybělo několik dílků puzzle - z nichž nejdůležitější asi : co bylo v Petrově vzkazu Malce ?? co věděl o její matce ? a pak mě dorazil konec - drsně rozehráno s porodem, přepadením Inky, a najednou šup - a jsme v epilozích o pár let dál...a kdo byla paní Věra ??
Knížka rozhodně zaujala a pobídla k přemýšlení..ale k plné spokojenosti a tudíž plné palbě něco chybělo...ty nevyslovené střípky a ultrarychlý závěr, který mi navíc většinu postav "znesympatičtil". A také by mi vůbec nechyběli psychedelické pasáže s ní- s ním- Bohem.

VendulaB
08.09.2020 5 z 5

Úžasný a čtivý román řešící témata manželství, rodičovství, vztah dětí k rodičům, adopcí. Na příběh postupně nahlížíme z perspektivy několika postav, což přispívá k bohatosti a celistvosti knihy. Závěr je skvělý - spoustu věcí zodpoví a uzavře, další otázky naopak vyvstanou. Nechce se mi věřit, že jde o prvotinu autorky. Doporučuji.

Allla9
26.08.2020 5 z 5

Líbilo se mi, jak autorka popisuje pocity jednotlivých postav. Je těžké být adoptovaným dítětem, ale ani adoptivní rodina to nemá jednoduché.

jituz
23.08.2020 5 z 5

Mně se hodně líbí tenhle styl psaní, autorka umí popsat pocity, zachytit každou myšlenku hlavních postav, charaktery postav jsou prostě bezvadně vykresleny. U takovéto knihy pozoruji, že najednou dokážu být hrozně moc empatická a do každé postavy se dokážu vcítit, v každé najdu kousek ze sebe. Jak už jsem psala u Běsy, od této autorky bych mohla mít na každou postavu samostatnou knížku.
A co se týká příběhu, téma zpracované na jedničku, jen mi malinko vadilo vykreslení chlapů jako samců co můžou mít více žen, kdežto ženám tato vlastnost ani v této době nepřísluší.

jolii
09.07.2020 5 z 5

Byl to docela zajímavý ponor do pocitů a prožívání adoptovaného dítěte, okolí nevyjímaje. Jo, dobrá kniha. Příběh mě zaujal a tak už se chystám na Běsu.

Abia
29.05.2020 4 z 5

Je to náročné čtení a pořád ve mně doznívá. Málka mi vlezla do hlavy a do srdce. Každého se asi dotkne něco jiného, mně přišli vykolejení naprosto všichni. A popis porodu mi přišel jeden z nejlepších, co jsem kdy četla. Ne, nečekala jsem překrásný konec, kdy všichni žili v míru a pochopili se, ale tenhle byl fakt surový. Opravdu zajímavá a napínavá knížka a ani to nemusí být detektivka. Konečně jsem objevila příběh z dnešní doby, který není detektivka a těším se na další knihu.

Rind
28.05.2020 4 z 5

Faze 1 - nadseni. Styl psani me chytil. Tema vypada zajimave.
Faze 2 - co to je? Autorka zhruba v pulce psala asi v nejakem jinem rozpolozeni. Zacala prepinat mezi 1. 2. a 3. osobou. Prislo mi to zvlastni.
A kam se ztratil(a) Buh? Byl(a) tam a pak uz proste ne.
Ke knizce se mi nevracelo snadno. Z postav jsem asi nejvic chapala Inu. Pri epilogu Alice jsem si hned vzpomnela na Anezku od Hanisove a jen jsem doufala, ze tak by to snad nedopadlo.
A co se Malky tyce - jeji pribeh pro me nebyl o materstvi nebo rodine. Malka je nazorna ukazka toho, jak znicujici pro vsechny muze byt, kdyz neprijmete sebe sama. U ni jsem ale mela pocit, ze opravdu nechtela. Ji delalo dobre, se v tom vsem patlat.
Vahala jsem mezi 3 a 4*. Za prvotinu a neotrelost i pres vyhrady davam 4.

P4vlin4
19.05.2020 3 z 5

Kniha se sice četla dobře, ale přišla mi místy zbytečně rozvleklá. Dlouho jsem nečetla knihu, ve které by mi nebyla žádná postava sympatická. Především mě iritovala sobecká hlavní hrdinka.

TomTomis
13.05.2020 4 z 5

Knihu se třemi epilogy jsem ještě nečetl:) Nebo si to nepamatuji. Text české autorky se mi líbil, považuji ho za zajímavý ponor do duší několika hlavních postav. Mnohé z postav mi velmi lezly na nervy. K hlavní představitelce Malce jsem neměl zrovna kladný vztah po celou dobu čtení, ale to je spíše můj problém. Když tak s odstupem nad knihou přemýšlím, říkám si, že autorka podala skvělý výkon ve vykreslování psychiky a pohnutek jednotlivých postav. Stavěla je do dramatických situací, aby mohla odkrýt jejich povahové vlastnosti...Kniha se četla dobře.

Petja
07.05.2020 4 z 5

V zimě jsem se dočetla, že vedle mých oblíbených autorek Dvořákové, Soukupové a Mornštajnové existuje ještě Dita Táborská, která je s nimi srovnatelná, takže jsem si její dílo nemohla nechat ujít. Malinka mne moc bavila, přečetla jsem ji za pár dní a nemohla jsem se od ní odtrhnout, pochopitelně se mi o tom i zdálo. Kniha je dosti temná, osudy spletité, závěr, resp. jednotlivé epilogy zlomové a místy zdrcující. Vlastně toho nemůžu moc napsat, protože by to byl spoiler vedle spoileru. Rozhodně mne ale tři dny štvalo, že jsem se nedozvěděla, jak to tedy bylo s Malinčinou matkou. Pak jsem se naštěstí rozhoupala, pustila se do Běsy a ulevilo se mi :-).
Na Malince je podle mého názoru vidět, že je to prvotina - čte se dobře, střídání třetí a druhé osoby mne nijak neobtěžovalo, ale mohla být stručnější a děj by získal větší spád, např. popis porodu se příliš vlekl, neustálé popisy jejích Malčiných selhání se mi někdy zdály až přehnané (např. jak přišla na pohřeb opilá), a únavné a některé pasáže těžko uvěřitelné (třeba že by se sešla s Alicí na víno).
Celkově ale přidávám Táborskou mezi své oblíbené autory :-).

vekkr
03.05.2020 4 z 5

Přečteno za večer. Dlouho mi tam ležela a moc se mi do ní nechtělo, ale nakonec jsem byla velmi zvědavá a dočetla jsem. Běsu jsem zatím odložila. Moc náročné na dobu karantény.

Jirinamac
19.04.2020 4 z 5

Knížka se čte dobře, děj je celkem zajímavý. Malka je sobecká a nezodpovědná dívka, stále jí někdo ustupuje, pomoc má hlavně v rodině, ale neumí si toho vážit. Tři ženy, které jsou zapojený do adopce. Milující maminka, která se snaží udělat všechno pro adoptovanou Malku. Malka, která nechce dítě, ale postupem těhotenství své dítě začne milovat. Alice, která chce dítě adoptovat a milovat, ale nedaří se jí to u malých problémů, tak kdoví, jestli s jiným dítětem to bude jiné. Ten závěr knížky se mi nelíbil, jak kdyby autorka nevěděla jak to ukončit. Hodně je vysvětleno v Běse.

marcolka
03.04.2020 4 z 5

Depresivní kniha s těmi nejnesympatictejsimi postavami a nejhorší hlavní hrdinkou, se kterou jsem se kdy v knihách setkala. Ale něco na tom prostě bylo....

Martica
03.04.2020 4 z 5

Četla jsem ji až po Běse, která mě okouzlila víc. V Malince jsem byla trochu zklamaná závěrem: celá kniha příběh postupně logicky rozvíjí, a pak najednou hups o dva a půl roku dál a v epilogu na pár stránkách šokující shrnutí dost převratných událostí. Za to strhávám hvězdičku. Kniha psaná opět bravurně, čtenáře to vtáhne.