Malinka

Malinka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343391/bmid_malinka-1hc-343391.jpg 4 770 230

Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty. (Dotisk r. 2018)... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

Doubravka1975
Doubravka1975
25.11.2022 5 z 5

Silné téma adopce. Tři hlavní hrdinky. Malka adoptované dítě, dnes už dvacetiletá. Inka její adoptivní matka a Alice, čtyřicetiletá zubařka, která nemůže otěhotnět a má zažádáno o adopci. Všechny postavy i ty vedlejší Inky manžel, Malky bratři a manžel Alice vás neskutečně štvou, ale na druhou stranu je chápete i jim fandíte.
Postavy úplně skvěle syrově psychologicky rozebrány.
Na konci poděkování organizaci Natama za jejich nedocenitelnou práci s dětmi s obtížným začátkem života i všem dalším odborníkům a organizacím, které v této oblasti působí.
Doporučuji a jdu hned na volné pokračování Běsa

yellowbanna
yellowbanna
13.11.2022 4 z 5

Tady jsem šla na slepo. Vybrala jsem si knížku v knihkupectví, protože mě zaujala obálka a přestože mi téma není nijak blízké. Nebylo to lehké čtení (nějak mě poslední dobou ty nelehké příběhy přitahují), ale hvězdu navíc přidávám za naprosto uvěřitelné vyprávění a vykreslení postav, které vás chytnou a nepustí.

cornetka
cornetka
06.10.2022 5 z 5

Skvěle napsaný příběh o rodině, která adoptuje holčičku. Skvěle popsané pocity matky Iny i adoptované Malinky a jejich nelehký vztah.

evask
evask
05.10.2022 5 z 5

Bomba! I když některé části, třeba úvahy o bohu, jsem četla zrychleným tempem. Ono mě to zdržovalo od samotného příběhu.
Jen se divím, že tu není tolik hodnocení, tj. přečtení, kolik by si tahle knížka zasloužila.

Petra21
Petra21
14.09.2022 5 z 5

Jakkoli by mnozí mohli kritizovat přílišnou roztříštěnost děje, snad i nepravděpodobnost s obrovskou rolí náhody, já to rozhodně nebudu. Má mateřská duše krvácí... kolik hořkých témat autorka otevřela! Kolik nehezkých pravd o adopci, sobeckosti a především neporozumění, možná snad neochotě porozumět. Tolik nevyřčených slov, která by mnohé zachránila a jednou provždy vše vysvětlila... Kolikrát jsem měla tendence zavřít knihu a zakřičet "řekni jí to, sakra, už jí to prostě řekni!", ovšem my jsme pouhými diváky této neuvěřitelné, ale až bolestně uvěřitelné (sic) scény. Opravdu umně propojený příběh několika aktérů, s nimiž nemusíme sympatizovat a přesto (nebo snad právě proto) nám budou připadat neobvykle povědomí. Příběh o síle komunikace, pochopení, archetypální potřebě mateřské lásky okořeněný osobitým slohem, který vlastně celkově neumím zhodnotit jinak, než že se musí čtenářsky vykrvácet a prožít.

Ivule9
Ivule9
26.08.2022 5 z 5

Moje první setkání s Ditou Táborskou. Těžké téma, jak se adoptovaná žena - původně miminko fetačky celý život pere se špatným startem, přestože žije v milující rodině.

Brilantně vykreslené zejména hlavní postavy Malka (dcera) a Ina (adoptivní matka) a jejich veškeré myšlenkové pochody. Sonda do rozervané duše Malky a také skvělá sonda rodinných vztahů. Zajímavě vložená další linka Alice a Romana, kteří se snaží o dítě.

Líbilo se mi Intermezzo s Bohem, členění kapitol i celkové grafické zpracování knihy.
Trochu mě zamrzel konec - jak dopadla Ina. Přesto dávám 5⭐z pěti, protože před takovým zpracováním opravdu smekám.

22.08.2022 4 z 5

Syrový příběh!! Toto bylo tak hutné čtení, že jej budu rozdýchávat ještě hodně dlouho. Příběh, ve kterém musí každý jedinec doslova bojovat o své místo v životě, o přijetí, pochopení, o lásku i o sebe sama a své právo na štěstí.
Člověk má při čtení až nepatřičný pocit, že někomu nahlíží okny do obýváku, přes rameno mu čte deníkové zápisky či se mu přímo vrtá v hlavě. A byly chvíle, kdy je to až trýznivě nepříjemné, kdy se cítíte jako voyer, vetřelec, že zkrátka strkáte nos tam, kam nemáte právo a vlastně ani chuť...

Rodina Hlineckých je na první pohled zcela běžná a ničím nápadná. Milující rodiče a tři, už dospělé, děti. Mají se rádi a dokáží se vzajemně podržet. To je ovšem ten první dojem...na ten druhý už to s nimi tak růžově nevypadá. Nejmladší Malka je totiž adoptovaná. Je nepřizpůsobivá, sobecká a svým způsobem nevděčná. Kolikrát jsem měla při čtení sto chutí s tou mladou dámou zatřást, aby se už konečně probrala! Jasně, neměla zrovna dobrý start do života, ale dostala se do milujicí rodiny už jako miminko, tak kde je problém? Ve skoro až opičí lásce jejích rodičů? V její snaze chtít stále víc než má? Těch otázek mi při čtení naskakovala spousta, člověku se z toho úplně točí hlava a stejně nic nevymyslí...a co je na tom nejhorší, že bité jsou na tom děti. A to je setsakra špatně!!

Ditu Táborskou jsem si postavila na roveň stejně štiplavě drásavé a syrově přímočaré Petry Soukupové. Ráda bych si přečetla i její druhý román BĚSA, ale kde vzít tu energii a odvahu a nekrást....

DOPORUČUJI!!

22.08.2022 4 z 5

Doporučuji!

veriszv
veriszv
20.08.2022 5 z 5

Bolavý, místy hodně bolavý čtení…
Malinka jde totiž až na dřeň.
Příběh z pohledu více postav, každá má k němu co říct a každá ho vidí úplně jinak.
Autorka umí tak dokonale propracovat postavy a jejich psychologii až ožívají a přímo před vámi vystupují ze stránek. Navíc ten jazyk, nádhera!

Jutuna
Jutuna
19.08.2022 4 z 5

Tak tahle knížka byla sirová až na dřeň. Žádný kladný a vlastně ani záporný hrdina. Prostě život a v něm živé postavy. Někdy hodné, milé , láskyplné a šťastné, jindy sobecké, hloupé a rozzlobené. Ale vždy opravdové a uvěřitelné.
Žádný happyend a vlastně ani jakýkoliv end..
Nikdy se nedalo předvídat, jak se bude postava a její příběh vyvíjet, dalo se čekat cokoliv . Všichni mě tam štvali...ale všem jsem fandila . Tak nejak se vždycky zachovali úplně jinak než jsem cekala nebo bych si přála.
Ale bavilo mě to, určitě si od autorky přečtu i další věci

mag097
mag097
02.08.2022 4 z 5

Příběh je doslova nahuštěn okamžiky které vám zlomí srdce. Autorka téma adopce uchopila celkem neotřelým způsobem, vůbec mě nenapadá, k jaké knížce bych tuto přirovnala.

K úplné spokojenosti mi ale něco chybělo. Asi mi úplně nesedl styl vyprávění píběhu, většinou chci podobné příběhy spíš delší, ale Malinku ych uvítala kratší. Ještě by mě potěšilo, kdyby se více prostoru dostalo i Ině a Alici.

Autorce určitě patří poklona za vykreslení postav, takovou kopu nesympatických lidí jsem dlouho nepotkala. Skvěle taky autorka popsala složitost lidských vztahů, kdy si lidé vzájemně ubližují, přestože se milují.

Pog
Pog
29.06.2022 4 z 5

Zpočátku mě kniha příliš nenadchla, ale od jisté události nabraly osudy všech postav zajímavější spád a začaly se vzájemně prolínat. Každá z postav byla jedinečná, byly perfektně psychologicky vykreslené a autorka velmi věrohodně nastiňuje psychické rozpoložení každé z nich. Moc se mi líbila uvěřitelnost děje, líbilo se mi, že všechny postavy, dokonce i zdánlivě dokonalý Jaromír, měly své chyby a procházely si těžkými životními zkušenostmi. Ale rána, která zasáhla Inu, byla až příliš strašná...
Jak je vidno v komentářích, Malka dost čtenářům lezla na nervy. Já osobně jsem měla pro její chování vcelku pochopení. Bohužel jeden defektní jedinec s sebou na dno dokázal stáhnout mnoho jiných duší, i když neúmyslně. Těším se na Běsu, nemůžu se dočkat, až se dozvím, jak to bylo s Malky maminkou.

annettka1098
annettka1098
12.06.2022 4 z 5

Začátek knihy pro mne byl velikým překvapením, protože jsem zdárně zapomněla anotaci a podle obálky čekala úplně jiný příběh. Čekala jsem příběh z vesničky či maloměsta, kde je blízko k přírodě, každý zná každého a všichni vědí o adoptované Malince víc, než ona sama.
Malince je však 22, žije v Praze, pracuje u filmové produkce a nikdy neměla vážný vztah. Pomalu odkrýváme, že Malinka v podstatě bojuje sama se sebou, že je rozpolcená. Autorka má navíc velmi neformální a pro mne až vulgární styl, který mne také hodně překvapil a překvapoval mě v podstatě během celého čtení.
Kniha vypráví velmi zajímavý příběh o adopci, a to nejen z pohledu adoptované dívky, ale také z pohledu jejích adoptivních rodičů a sourozenců. Musím říct, že to byl velmi zajímavý, obohacující a někdy velmi znepokojující vhled. Bavilo mne, že jedna situace byla popsána z pohledu více postav. Někdy to bylo velmi smutné čtení, ne jednou jsem se hodně rozčílila či naštvala, měla jsem chuť některé protagonisty profackovat. Byla jsem ale za to vyvolání pocitů a emocí ráda, příběh na mě nepůsil ploše, byl velmi uvěřitelný.

akdar72
akdar72
07.06.2022 5 z 5

Jsem velmi překvapená, Úžasná psychologická studie všech postav. Moc se mi kniha líbila.

Maky78
Maky78
22.05.2022 4 z 5

Hodně témat, mateřská láska, adopce, paralelní vztahy ..
Některé postavy byly někdy na facku, ale aspoň si člověk uvědomí že život nejede podle jeho představ.
První kniha od autorky, ale určitě ne poslední.

SuperSojka
SuperSojka
22.05.2022 4 z 5

Běsu jsem četla jako první a líbila se mi nepatrně více. Knížky se vzájemně doplňují a zároveň dokáží tvořit samostatné jednotky. Pro mě tenhle soubor znamenal překvapivý objev výborné české autorky, která umí vtáhnout do děje a zároveň si udržuje velmi dobrou literární úroveň.

IvyLouve
IvyLouve
21.05.2022 5 z 5

Témy tohto románu sú náročné a bolestné: tápanie mladej ženy, čo vyrástla v adoptívnej rodine a celý život sa cítila vykorenená, nepochopená, túžiac nájsť svoju biologickú matku; útrapy jej rodičov, hlavne mamy, ktorá, hoci sa pre Malku obetovala ako len mohla a nadovšetko ju milovala, stále narážala na jej vzpurnosť a nedostatok citu; poníženie ďalšej ženy, schopnej zniesť všetko, aby si splnila svoj sen a stala sa matkou.

Predovšetkým však spracovanie a štýl autorky robí tento román tak výnimočným. V dialógoch je priama, autentická, nič nepôsobí umelo ani neprirodzene. Keď popisuje, čo sa postavám deje v hlave, vie úžasne zachytiť zmätok, nelogickosť asociácií, čo človeka napadajú vo vypätých situáciách. Myšlienky mamy, ktoré venuje svojej dcére, vháňajú slzy do očí aj keď inak máte srdce z kameňa. Slová právnika, keď informuje klientku o korupcii pri adpociách v Česku, sršia cynizmom, že by sa človek aj zasmial, keby nešlo o skutočnú kritiku systému. Mnohokrát vzťahové prepletence vyústia v grotesku a tiež sa nám dostane dávky nadprirodzena, kedy sa slova ujmú postavy Bůh (v ženskom rode) a Smrt (v mužskom rode) - musim priznať, že na tomto som sa naozaj bavila. V závere to autorka tak vygradovala, že moja hladinka adrenalínu hraničila s infarktom.

Malinka vás rozhodne prinúti premýšľať nad konaním postáv. Tie sú tu vykreslené so všetkými svojimi temnými stránkami i zlyhaniami a zvlášť hlavná postava Malka vie vzbudiť dojem sebeckej a bezohľadnej beštie. Spolu s jej bratmi sa budete pýtať, kde končí jej trauma a kde začína tendencia všetko zhadzovať na fakt, že ju opustila prvá matka. Môže takto ublížený človek nadviazať vzťah, v ktorom nebude ubližovať? Môže ju zmeniť materstvo? Stojí vôbec o to, byť lepšia matka ako tá jej prvá?

Za mňa crème de la crème súčasnej českej prózy :)

veruptackova
veruptackova
20.05.2022 3 z 5

Bohužel kniha, která neudržela moji pozornost déle než 20 minut. Předpokládám, že jsem měla přehnaně vysoká očekávání.
Velmi mě zaujaly vedlejší postavy Alice a Ina. Jejich kapitoly a pohled na věc se mi opravdu líbily a zajímaly. Hlavní hrdinka Malka mi však k srdci nepřirostla a celkově jsem čekala asi trochu jiné ukončení a ne spoustu otevřených otázek.
Pokud vás anotace zaujala, dejte knize šanci a udělejte si vlastní názor, protože věřím, že pro většinu tohle bude 5* záležitost.

VeruHoráková
VeruHoráková
08.05.2022 5 z 5

Musím říct, že kniha na mě velmi zapůsobila a od začátku jsem hltala každou stránku. Od Dity Táborské je to moje první kniha a musím pochválit, jak čtivě byla Malinka napsaná. Nejvíce mě zajímala linka Alice, které jsem fandila a přála ji, aby byla konečně šťastná. Naopak k hlavní představitelce Malce jsem neměla zrovna kladný vztah, od půlky knihy mě začala štvát skrz její nevděčnost a sobeckost. Ale věřím, že každý to může vnímat jinak i podle životního období, ve které se člověk zrovna nachází. Pár let zpátky bych ty postavy vnímala taky jinak. Konec byl překvapivý a smutný, ale k příběhu to sedělo. Celkově hodnotím knihu velmi kladně, ale od nakladatelství Host jsem vlastně ani nic jiného nečekala. Dlouho na mě tak žádná kniha nezapůsobila a jsem ráda, že jsem objevila další českou autorku.

adevis
adevis
11.04.2022 5 z 5

Kniha plná bolesti, smutku a nepochopení. Neskutečná citová ždímačka. Budete si muset dávat pauzy. Rozdýchávat, vstřebávat, přijímat a doufat, že to dáte do konce.

Anotaci bych tu protentokrát moc nerozváděla, ale ve zkratce. Kniha nás seznamuje s Malinkou, která se sice narodila v porodnici, ale úředně je označena za nalezence. Její “matka” Ina ji nade vše miluje, ale někdy je to těžké. Alice touží po dítěti a musí se smířit s tím, že své biologické nejspíš nikdy mít nebude… příběh tří žen, příběh, který vám vžene slzy do očí a zlomí srdce.

Malinka mě neskutečně zasáhla a troufám si říct, že takovou knihu jsem ještě nikdy nečetla. Musela jsem si dávat pauzy, odkládat. V závěru jsem měla slzy v očích a v jednu chvíli jsem si říkala, že to nedám. Kdo četl, asi ho napadne v jaké části.

Závidím všem, kteří mají knihu ještě před sebou. A zároveň závidím i sobě, protože se moc těším na Běsu, i když je prý ještě “horší”. Děkuji za seznámení s Ditou Táborskou, nebylo to naše poslední setkání :))