Zimní oběť

Zimní oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70113/bmid_malin-forsova-zimni-obet-l93-70113.jpg 4 638 156

Mrazivý začátek série. Panuje nejstudenější zima, jakou kdo pamatuje. Za obzvlášť mrazivé noci je nalezeno tělo obézního muže visící na osamělém stromě uprostřed větrem ošlehané pustiny Östergötlandu. Případem je pověřena mladá kriminální inspektorka Malin Forsová, svobodná matka řešící své osobní problémy. S kolegy z linköpinské policie musí zjistit, kdo je onen muž a jak se jeho tělo ocitlo na stromě. A kdo ho zavraždil. Hledání vraha zavede Malin k nejtemnějším zákoutím lidského srdce. První díl kriminální série Monse Kallentofta, „nového krále skandinávské detektivky“, se okamžitě po vydání stal bestsellerem. Jen ve Švédsku bylo prodáno více než tři sta tisíc výtisků, kniha zde byla celé tři měsíce nejprodávanějším titulem a dominovala žebříčkům prodejnosti i v ostatních severských zemích. Práva byla prodána již do jedenácti zemí a chystá se filmové zpracování celé série.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Midvinterblod , 2007

eliik
18.09.2014 4 z 5

Jedna z poutavých severských krimi. Z počátku jsem se ztrácela ve změti postav. Autor mate čtenáře kapitolami mimo hlavní zápletku, které nikam nevedou, ale tím pro mě dělá knihu napínavější. Komentář oběti - originální. Těším se na další díl.

Modrina
07.09.2014 2 z 5

Severskou literaturu mám moc ráda, ale tohle mě teda vůbec nechytlo. Pohled mrtvého byl asi to nejzajímavější, co v knížce bylo. Nepochopila jsem, proč autor do knihy zařadil nabídku Malininých rodičů na výlet, ale nepovažoval za nutné objasnění všech zločinů, které v knize zmínil. Pokud má pocit, že ne na všechny otázky je potřeba znát odpovědi, pak by neměl psát detektivky. Takže největší klad, který na této knize vidím, je fakt, že po dalších autorových knihách už nesáhnu a budu mít čas na ty stohy ostatních knih, co čekají na pčečtení.

Pett
27.07.2014 5 z 5

Taktéž jsem si musela zvykat, trochu jsem se v tom zprvu ztrácela, ale stálo za to vydržet...nakonec jsem lezla po zdi z toho, kdo je vrah a jak to tedy celé bylo...je dokonalá! Troufnu si říct i jedna z nejlepších, co jsem četla...po dlouhý době se mi stalo, že jsem téměř až do konce netušila vraha ani konec...kam se na tohle hrabe Nesbo a jeho MacGyver HH :) Určitě dám i ostatní mrtvé od Monse!

allebra
30.06.2014 5 z 5

Zpočátku jsem si musela zvyknout na jiný styl, což ale netrvalo dlouho a pak už jsem se nemohla od knížky odtrhnout. Velmi příjemné čtení, zajímavý styl, vše jasně řečeno. Líbily se mi úvahy obětí i vraha. Ani chvilku jsem se nenudila. Těším se na další příběhy sympatické kriminální inspektorky Malin. (-:

petka-2007
23.06.2014 4 z 5

Musím souhlasit s tím, že i mě překvapil zvláštní styl, kde se objevuje "komentář" mrtvého. Je pravda, že i přesto se čtenář docela rychle sžije s dějem. Kniha se čte dobře, hlavní hrdinka je sympaťačka. Jsem zvědavá na 2.díl - Letní smrt - kterou jsem právě rozečetla.

jupisova
26.04.2014 5 z 5

Zpočátku mne překvapil zvláštní styl , prolínáno úvahami mrtvé oběti ....Na to jsem nebyla připravena ...ale celkem rychle jsem si zvykla a ve finále jsem se na tyto úvahy těšila . Pro mě tedy výborná kniha ,na detektivku nezvykle poetická . Pro mne sympatická hlavní hrdinka a také jsem vítala prvky nadpřirozena .

jendoslav
06.02.2014 5 z 5

Kallentoft je bezesporu jedním z největších poetů mezi severskými detektivkáři. Na detektivku nezvykle barvitý styl psaní dělá z četby požitek, postavy - a především hlavní z nich komisařka Malin - jsou perfektně vykresleny. A i když Malinino nízké sebevědomí s kořeny v neradostném dětství občas otravuje, ve výsledku je to sympatická hrdinka. A abych nezapomněl - detektivní linie je pěkně zvrhlá a vyústění překvapivé. Suma sumárum plný počet.

šipek
29.01.2014 4 z 5

Tak tato kriminální kniha se mi líbila více jako Letní smrt. Zajímavě napsáno , chvilku jsem měl problém si zvyknout ale pak dobrý. Mě se kniha moc líbila.

crazyjuan
29.01.2014 4 z 5

U hodnocení této knihy jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Kniha je určitě čtivá, nicméně styl psaní autora vyžaduje jistou dávku pozornosti. Přeskakování mezi myšlenkami jednotlivých postav budilo někdy chaotický dojem, nicméně určitě zapadalo do celkového stylu psaní. Ovšem kurzívou psaná řeč oběti, která svým posmrtným blouděním komentovala děj, se mi příliš nelíbila. Ale za nádherně mrazivé místní reálie, zajímavou hlavní hrdinku a nenudný děj dávám čtyři hvězdy.

efka.saf
27.01.2014 4 z 5

Mons Kallentoft, další ze severských autorů, který by fanoušky mrazivých končin a mrazivých thrillerů neměl nechat chladnými :). Jedná se bezesporu o velmi zajímavé dílo psané ne zrovna tradičním způsobem. Především úvahy, které se honí hrdinům knihy hlavou, jsou psány v holých větách, což je příjemná změna v momentu, kdy si na tento styl zvyknete. A jak zde již padlo, opravdu zvláštní vsuvkou jsou kurzívou psané myšlenky zavražděného muže. Nabízí se otázka, co by se stalo, kdyby tam tyto úvahy nebyly, děj by asi ochuzen nebyl, ale spisovatelský styl by tím jistě utrpěl.

Hrdinkou příběhu - i célé série - je policistka Malin Forsová, která je jednoho mrazivého rána přivolána k mrtvole značně tlustého muže visícího na stromě, který nese neklamné známky mučení. V momentu, kdy dojde k zjištění identity mrtvého, se děj začíná rozvíjet. V příběhu se objevují noví a noví podezřelí a opět a zase se odhalují další temná zákoutí lidské duše a mysli. Dějová linie pro mě byla nesmírně zajímavá, bohužel cca ve 3. čtvrtině knihy nastává hluché místo čítající asi 100 stran, které vychází z toho, že i policisté se ocitli ve slepé uličce a vyšetřování se podobá vaření z vody. Ve chvíli, kdy ale dojde ke zvratu ve vyšetřování (vždycky musí nějaký zvrat být :) ), děj šlape jako švýcarské hodinky až do poslední stránky.

Závěr mně osobně přišel výborný; možná i tím, že ačkoliv ústřední příběh vyšetřený samozřejmě byl, řada věcí zůstala otevřená, takže čtenář má možnost si spoustu věcí domyslet sám. Především u jednoho kriminálního činu jsem byla zvědavá na rozuzlení a ejhle, ono prostě nepřišlo :). Po prvotním návalu vzteku jsem si ale řekla, proč vlastně ne? Řečeno slovy autora, ne na všechny otázky musí být nalezeny odpovědi, což je výrok, pod který se s klidným svědomím podepíšu.

Gaara1
22.12.2013 4 z 5

Mě se na knize nejvíce líbilo, jak tam hlavní protagonistka ( Malin ) řeší otázku Zla, jestli je vrozené a nebo se v člověku postupně vytváří a jestli i místa nemají tendenci přitahovat více zla než normální místa.
Jinak se mi kniha líbila, byla čtivá, napínavá, zápletka také vydařená....

Efca
09.12.2013 4 z 5

Velmi specifický způsob psaní, přemýšlím, jestli jsem někdy četla knihu, kde dostala místo k "vyjádření" i oběť :-) už jsem četla i lepší severské knihy, ale jsem spokojená. Určitě zkusím další díly. A jsem tedy docela zvědavá na to filmové zpracování...

janina.kub
15.11.2013 4 z 5

trvalo mi, než jsem si zvykla na styl, ale nakonec musím knihu hodnotit vysoko
určitě si přečtu i další
jen jsem tu knížku měla číst v létě, u nás teď bylo hlusně, vlezlo a zima a kniha vám neustále připomíná nejstudenější zimu, co švédsko pamatuje :-P

proton
24.07.2013 3 z 5

Dobré,oslovia mě. Ukazuje, dokáže rodina ovlivnit chování jedince.

borknagar
24.06.2013 4 z 5

Pokud si člověk zvykne na Monseho styl psaní, čte se kniha velmi dobře. Zajímavé nápady, dějový spád, super prostředí a zajímavá zápletka a navrh sympatická inspektorka. Zdařilá thriller-detektivka na pár večerů....

evelinaevelina
09.06.2013 4 z 5

Zimní oběť mě velice zaujala, a to především pro detektivky netypický literární styl jakým je napsána. Určitě si přečtu další vydané knihy od Kallentofta.

LG73
06.06.2013

Zajímavá detektivka. Autor především upoutá specifickým způsobem psaní. Přeskakuje mezi myšlenkami jednotlivých postav (mnohdy zcela nečekaně) a používá holé věty. Ze začátku jsem se musela zcela soustředit na čtení, abych se v ději neztratila, ale nakonec jsem si na tento styl psaní zvykla a kniha mě pohltila. Autorův příběh se věnuje mimo jiné i poměrům nižších švédských vrstev a skvěle dokáže vylíčit rozdíly života mezi chudými a bohatými. Ukazuje tak odvrácenou tvář vyspělé demokracie Švédského království. V Kallentofově podání dokonce i severská zima působí krutějším a nevlídnějším dojmem. Nejedná se sice o nejlepší severskou detektivku, kterou jsem měla možnost číst, ovšem nelze této knize ani příliš vytknout a jsem zvědavá na další pokračování.

audrey
23.05.2013 4 z 5

Jiný styl psaní - oběť vypráví a pomalu odhaluje, jinak ale velmi poutavé, můžu jen doporučit. Pro mě sympatická hlavní hrdinka.

Jujkyna
30.04.2013 4 z 5

No, musím říct, že začátek to má tedy pořádně rozvleklý a konec až moc jednoduše rychlý. Ale to bych asi už chtěla hodně :). Nicméně se mi příběh líbil a celkem mě ten konec i překvapil, za což dávám jistě plusové body :). Co se formy týče.. ani jsem si nemusela zvykat, naprosto mi nevadila a místy byla hezkou výplní a zastávkou mezi příběhem. "Duchařský" nápad mě vážně nadchl a už teď se těším až si do knihovny zajdu pro další knížku z téhle série :)

kuky921
29.04.2013 5 z 5

Velmi čtivá detektivka, jen jsem si musela trochu na "řeč oběti".