Páté roční období

Páté roční období https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191090/bmid_malin-forsova-pate-rocni-obdobi-6wy-191090.jpg 4 301 71

Je začátek května a mladá rodina při procházce lesem narazí na mrtvé, značně zohavené ženské tělo. Mrtvola je děsivě zachovalá, s naprosto zřetelnými stopami po mučení. Inspektorka Malin Forsová si dá vraždu okamžitě do souvislosti s případem Marie Murvallové, mladé ženy, která byla před několika lety nalezena v lese znásilněná a brutálně zbitá a následně skončila v psychiatrické léčebně, kde v tichosti přežívá pohroužena do svého traumatu. Malin se shodou okolností setká s lékařkou z psychiatrické léčebny U svatého Larse v Lundu a ta jí řekne o podobném případu — a postupně vychází najevo, že Marie je jen malou součástí velké skládanky. Ale co může být tak hrozného, že to nelze vyjádřit slovy? Malin posedlá hledáním pravdy o Mariině hrůzné minulosti je odhodlaná přijít případu na kloub bez ohledu na to, kam až ji může zavést. První vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Den femte årstiden , 2011

Toňula
17.01.2019 4 z 5

Knihy M.Kallentofta nejsou jednoduchým čtením, proto mi zpočátku trvá než se ponořím do příběhu. Ale pak to pokaždé stojí za to. Možná i proto, že už znám hlavní hrdinku a její charakter, který rozhodně není jen černobílý. V každém příběhu Malin řeší kromě komplikovaného případu i vlastní vnitřní dilemata a tím je paradoxně bližší jako člověk, který má své slabiny i silné stránky. Je to žena, která se snaží být dobrou matkou i dobrou policistkou a její práce často ovlivňuje osobní život. Stejně tak osudy jejích kolegů, kteří stejně jako Malin řeší svá osobní dramata i výhry a především se snaží jednat ve jménu spravedlnosti. Tentokrát všechny spojuje touha najít pachatele, schopné páchat zvěrstva na ženách z pocitu nadřazenosti a zahleděnosti do sebe a vědomí moci.

konicekbily
03.01.2019 3 z 5

V této knize to autor trochu přehnal. Příliš mnoho hrůzy, hodně problémů hlavní hrdinky, tajemno v okolí obětí i hlavní hrdinky, přemrštěný závěr. To vše mne ale neodrazuje od dalších knih autora.

Ruzaaa
30.12.2018 5 z 5

Velmi napínavé čtení, skvělá detektivka :-)

Devil-Ivet
10.12.2018 5 z 5

Zatím nejlepší díl, co jsem četla. Malin se mi zamlouvá (to to trvalo) a konečně jsem se dověděla, jak to bylo s Marií. Napínavý a temný příběh. Doporučuji :)

Schamila
16.11.2018 3 z 5

Postavy kladné i záporné, napětí někdy mírné někdy drsné. A otevřený příběh - co asi bude dál s hlavní postavou. Uvidíme, zda bude i pokračování. Za mě šlo to....

maličkán
13.11.2018 5 z 5

Jak už tady bylo jednou napsáno: skvělé, napínavé, drastické. Co k tomu dodat. Pro mne první kniha od autora, ale hned se začnu shánět po dalších.

dalia1769
24.09.2018 4 z 5

Hodně drsný díl, nicméně jsem ráda, že se autor vrátil k případu Marie Murvallové z prvního dílu. I když vyústění jejího příběhu nebylo takové, jak jsem doufala.

Privilegius
20.08.2018 5 z 5

Je to psycho, ale čte se výborně. Njn. Kallentoft holt umí.

Leanne
31.05.2018 3 z 5

Já nevím, na jednu stranu se to četlo docela dobře, dozvěděli jsme se, co se stalo Marii Murvallové. Na druhou stranu to bylo až zbytečně brutální. Někdy mě napadalo, jestli autor sám není zralý na léčení, když má potřebu psát tak drastické knížky. Obešla bych se bez vsuvek ze záhrobí.

Raymi
17.03.2018 3 z 5

I přes poměrně dopodrobna vylíčené brutálnosti mi to přišlo jaksi nemastné-neslané.Chyběl tomu jakýsi punc reálnosti, při kterém by měl čtenář ještě po dočtení husí kůži.Možná za to mohly ony "promluvy ze záhrobí". Za mě slabší průměr.

kap66
13.02.2018 5 z 5

"Malin cítí, jako by v ní něco puklo a zároveň se spojilo. Jako by právě vstoupila do neznámého ročního období, kde platí úplně jiná pravidla."
Jsem ráda, že jsem četla tuto sérii popořadě. Vše se propojilo a uzavřelo. Čtyři roční období a podrobně popisované počasí v nich (až to zde na DK čtenáři autorovi vyčítali) vytvořila období páté, ve kterém se projevuje podivné, až nepřirozené počasí. Duševní svět postav tomu přesně odpovídá: nepřirozeně zvrácení lidé, jejich černé duše a odporné činy - a na druhé straně tma a mrtvo v duších, které unikly (nejen Marie), ale i u těch umučených a mrtvých, které zatím nenacházejí klid a opět spoléhají na pomoc od Malin.
Troufnu si po mnoha přečtených detektivkách napsat, že Kallentoft své knihy promýšlí. Já je neberu jako úplně běžné detektivky. Zápletky originální nejsou - ono je vážně už dost těžké přijít na úplně něco nového; i podobnou této jsem už četla. On tomu ale dává svým stylem psaní vyšší úroveň. Básnické obrazy mě smiřovaly i s brutálními pasážemi - ne s jejich obsahem, samozřejmě; díky volbě slov nebylo násilí na ženách vyjádřeno tak explicitně, ale čtenáře to zasáhne stejnou silou.
(Monsi Kallentofte, odpouštím Vám to, co jsem Vám vyčetla po 1. dílu, a děkuji, že jste případ Marie M. nenechal odejít do vytracena.)

Nixa
29.01.2018 5 z 5

Řekla bych, že zatím asi nejlepší díl. Kniha mě chytla hned od začátku. Prakticky už od prvního dílu jsem doufala, že se bude řešit případ Marie Murvallové a konečně jsem se dočkala! Napínavé, překvapivé, děsivé a drsné čtení.

lenkavildomcova
25.08.2017 5 z 5

Skvělé, napínavé, drastické.

Dobby888
21.08.2017 4 z 5

Asi zatím nejlepší díl této série o Malin Forsové až na ten závěr, který jsem už tak nějak čekala.

gumkacik
11.08.2017 3 z 5

Od autora jsem přečetla dvě knihy - Páté roční období a Vodní andělé. U obou knih mám stejné výhrady. Malin mi k srdci nepřirostla a nezdá se mi, že by byla nějak výjimečně schopná vyšetřovatelka. Hlasy ze záhrobí mi vadily. Když je někdo mrtvý, tak by vyšetřování své vlastní vraždy neměl komentovat. Autor se na příliš mnoha místech vyžívá v teoretizování nad zlem a lidskou lhostejností, místo aby trochu popohnal děj. Další knihy od autora mě nelákají, jeho styl psaní mi příliš nesedí.

lucie2371
07.08.2017 5 z 5

Dávám 5 hvězdiček. Opět skvělý díl o Malin Forsové.

Hanifa
25.07.2017 4 z 5

Poněkud drsná detektivka. Na mě moc konkrétních tyranských ran na ženách, ze kterých se mi ježí vlasy i v noci a je mi jich moc líto. Oproti tomu případy řeší dost chladní policisté, setkávají se s násilím snad denně, tak proč by je to mělo rozlítit do nepříčetnosti. Až na jednoho, který si nebral servítky a vyslýchal svým způsobem poněkud násilným. Líbilo se mi týmové řešení případu, prostředí přírody, odolnost komisařky vůči alkoholu, i to, jak mě kniha chytla. Jedna hvězdička dolů za to násilí a za to, že jsem si prvních sto stran zvykala na jednoduché věty/výkřiky bez sloves. Přesto jsem moc ráda, že jsem ji přečetla. A: nepoddávejte se mocným, bohatým a krásným....

katka9574
12.07.2017 5 z 5

Tak tohle pro mě byla bomba! Sérii s Malin jsem sice začala číst od (zatím) posledního dílu, ale napravím, dokoupím zbytek a pokračovat budu hezky jedničkou :-) Doporučuji!

DominikV
13.03.2017 4 z 5

V Malin Forsové, která má v oblibě alkohol a nejde pro nadávku daleko, jsem našel malou náhradu za mého oblíbence Kurta Wallandera spisovatele Henninga Mankella, jehož dalších pokračování se bohužel již nedočkáme. Co se týče knihy, Páté roční období hodnotím (zatím) jako nejlepší ze série a pokud si mohu dovolit říct svůj názor, autor se dle mého lehce inspiroval knihou Muži, kteří nenávidí ženy. Nechutné zločiny a pachatel/é neuvěřitelný/é svině. Sice se zde neřeší "záhada zamčeného pokoje", ale i tak jsem seděl zařezaný do stránek a knihu musel dočíst. Perfektní dílko a uvidíme, jak se Malin bude vyvíjet dál.

Vojslava
13.02.2017 5 z 5

Tento díl hodnotím zatím asi jako nejpovedenější. Ačkoliv hlavní hrdinka začíná být intuitivní pro běžného čtenáře až moc (i když vím, že to klidně může u vnímavých jedinců tak být!), řeší se případ logicky a tápání vyšetřovacího týmu je výrazně omezeno. A co oceňuji (kromě otevřeného konce - ročními obdobími, zdá se, nekončíme), je fakt, jak jemným a poetickým jazykem je popsána skutečná hrůza hrůz...

švédská literatura severská krimi švédské detektivky

Mons Kallentoft
švédská, 1968
2011  76%Zimní oběť
2014  84%Páté roční období
2011  80%Letní smrt
2013  79%Jarní mrtví
2016  78%Větrné duše

Kniha Páté roční období je v