Jarní mrtví

Jarní mrtví https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151607/bmid_malin-forsova-jarni-mrtvi-IpV-151607.jpg 4 291 64

Čtvrtý případ inspektorky Malin Forsové. Květnové slunečné ráno. Obyvatelé Linköpingu si vychutnávají první jarní paprsky na terasách restaurací. Vlaštovky krouží na obloze a barevné tulipány dokreslují poklidnou atmosféru. Matka s dvěma holčičkami jde k bankomatu. Vtom vše pohltí prázdnota, tlaková vlna smete idylu a nechá za sebou jen změť, křik a bolest. Bomba rozmetala nejen banku, ale všechny jistoty. Výsledkem jsou dvě mrtvé holčičky a těžce zraněná matka. Kdo je viník? Teroristé? Nebo jde o vyřizování účtů mezi gangy? Byla terčem rodina dívek? Jarní epizoda Kallentoftovy řady nás znovu svádí dohromady s inspektorkou Malin Forsovou, svobodnou matkou, která si zrovna nelibuje v krajkách a která má co dělat, aby se svou utajovanou intuicí a schopností slyšet mrtvé (tentokrát holčičky zabité při atentátu) obstála ve světě dedukce a hmatatelných důkazů. Pro Forsovou je případ osobnější než jindy. V době výbuchu stojí před rakví své matky v kapli Vzkříšení a snaží se něco cítit. Bojuje s tím, aby znovu nehledala útěchu v alkoholu. Její dcera chce odejít na elitní školu daleko od ní, a když se vrací z Tenerife Malinin otec, vyplouvá na povrch tajemství, které před ní rodiče dlouhá léta skrývali.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Vårlik , 2010

moudivlacek
09.04.2024 4 z 5

Podařená detektivka promíchaná s prvky psychologického románu a líčením osobního života inspektorky Malin.
Na začátku hrůzný čin - výbuch bomby, která zabije 2 malá děvčátka. Nastupuje Malin se svými kolegy, zprvu to vypadá na čin teroristů. Mrtvá děvčátka "promlouvají" k velmi vnímavé Malin. Ta zprvu nerozumí.
Každopádně je to příběh pátrání po pachateli, líbilo se mi, že hned policie nevěděla, kdo je pachatel a proč svůj čin spáchal. Jsou tu omyly a slepé uličky, promíchané osobními životy policistů.
Peníze jsou velká moc a někdy mohou přelézt někomu přes hlavu. Bez lásky by žádné dítě nemělo vyrůstat....
Konec trochu drsný (pro někoho), ale já nakonec byla spokojená.
Těším se na další díl.

berila
28.01.2024 2 z 5

Tato je přečtená 4. kniha v sérii a bohužel musím konstatovat - za mě klesající úroveň. Neustálé řešení rodinných vztahů začíná už být dost otravné. Spád to mělo až ke konci, ale takový dost málo uvěřitelný. Navíc hlasy mrtvých (u autora se objevují ve všech mnou přečtených knihách) zde byly už byly přes míru. Celkově žádná sláva.

KlariN
24.07.2023 2 z 5

Drásavé, leč také ezo únavné, a v závěru bondovsky přepálené. Slabší kus.

alca-212
18.02.2023 5 z 5

Sérii s Malin mám moc ráda. Líbí se mi autorův styl psaní, líbí se mi, že vedle detektivních zápletek sledujeme i osudy hlavních postav.
Opět pět hvězd.
Nemůžu jinak :-).

Emma27
14.01.2023 1 z 5

Prvni kniha od autora,kdy jsem se dozvedela ,že je to kniha v serii 4.Knihu jsem zakoupila nahodně v akci ,moc me nezaujala..

maličkán
11.01.2023 4 z 5

První jsem četla od autora Páté roční období, z ní jsem byla nadšená. Toto bylo slabší, dost mi tam vadily hlasy mrtvých dětí, jinak se četlo dobře. Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4, nakonec dávám slabé 4.

vlkcz
02.12.2022 5 z 5

Malin mě baví čím dál víc. Ale to je možná tím, že autor využívá detektivní zápletku víceméně jen jako kulisu pro psychologický román s prvky sociální kritiky. A to mám rád. Navíc v Jarních mrtvých se objevilo několik tak silných momentů, že se mi vybavil Backman a já si říkal, jestli je to jenom řemeslo nebo jestli takováhle schopnost podat scénu, která vás chytne za srdce a natlačí slzy do očí bez nějakých velkých slov a gest je Švédům vlastní.
Pro mě lahůdka.

mcabr
13.10.2022 5 z 5

Čtivé,drsné, jako detektivka i psychologický román.

te-ssiinka3905
08.10.2021 2 z 5

Ale no tak, umíš to lépe Kallentofte... To rádoby tajemství, kterým vás autor celou dobu dráždí je věc, která dobře měla být vyřčena dávno, ale rozhádat se kvůli tomu? Ale no tak... neřeknu kdyby to byl zdravý jedinec... zbytečně přehnané...
Rozmazlenost dcerušky mě začíná je točit do obrátek... Malin se postavila na nohy a drží se a to je velká paráda...
Příběh samotný se stáčí ke klasickému "zabili děti a dospělého, ale ten nikoho nezajímá, protože děti".... nenávidím tenhle přístup i reálným životě, při bouračkách a neštěstí, jsou dětské životy vyzdvihovány jako něco víc - každý život je cenný a žádný není víc nebo míň...

evickakyticka
04.05.2021 4 z 5

Opět dobrý díl. Nečtu knihy po sobě, ale s odstupem, takže si od Malin mám čas odpočinout. Zpočátku jsem si říkala, že se neustále točíme okolo chuti dát si panáka a vztahu s dcerou, ale nakonec to mělo spád a začetla jsem se. Rozhodně budu s Malin pokračovat.

karolina5333
22.11.2020 4 z 5

70%
Tentokrát mi to sedlo. Střízlivá Malin je fajn, zápletka zajímavá.

lenka7679
10.11.2020 4 z 5

Tak tohle je pro mě překvapení. Konečně. Malin přestala být tak moc otravná, sice ne úplně, ale i za to díky. Přestalo se i řešit počasí, hurá. Hovory mrtvých jsou stále o ničem. Nikam nevedou, čekala bych, že když jim dá slovo, že to bude něco zásadního, co by vyšetřovatelé nemohli zjistit, nějaký nový rozměr. Každopádně snad už bude opravdu méně Malin a více vyšetřování.

VeronikaZ
18.05.2020 4 z 5

Ze série asi zatím nejslabší, vyšetřovatelé se moc dlouho točí ve slepých uličkách a Malin mi čím dál víc leze na nervy.

blackoutzuzi
12.05.2020 4 z 5

Další díl z krimi série o vyšetřovatelce Malin Forsové. Ta se svým týmem vyšetřuje výbuch bomby, která zabila dvě malé holčičky. Už jen fakt, že se jedná o vraždu malých dětí nenechává nikoho klidným a všichni do případu vkládají maximum úsilí, aby co nejdříve dopadli toho, kdo to má na svědomí.. Jako v každém díle, i zde se čtenářům dostává vsuvek v podobě promlouvání obětí a opět to funguje dokonale. Ačkoli Jarní mrtví nejsou nejlepším dílem série - tím jsou pro mě stále nepřekonatelní Vodní andělé - setkáváme se zde se zajímavým dějem, ve kterém jsou stěžejním problémem vztahy mezi rodiči a dětmi. Odhalení motivu není až tak velkým překvapením, ale i tak hodnotím díl pozitivně a doporučuji!

Eicherik
15.03.2020 5 z 5

Jarní mrtví je detektivka se silnými prvky vztahového románu. To je také jeden z důvodů, proč se mi knihy z této série tak líbí. Taky se mi zdá jako dobrý nápad, že v příběhu promlouvají mrtví. Třetí díl se mi líbil o malinko více a už se těším na ten pátý.

jana0345
22.01.2020 3 z 5

Mě se to tedy příliš nelíbilo. Nezajímavá, všední zápletka, prapodivné hovory ze záhrobí, příliš mnoho jedno až dvouslovných vět.

SilvieSisinka
20.10.2019 4 z 5

Velmi napínavá kniha. Zápletka skvělá. V této knize mě hlavní hrdinka nesere... Asi konečně šla do sebe.

Dadulina
20.07.2019 4 z 5

Když na začátku ...., říkáte si, že nic horšího už nemůže být! Omyl! Napínavé až do poslední stránky.

smithynka
22.05.2019 4 z 5

Po předchozím díle, který se mi ani trochu nelíbil, jsem se bála vzít do ruky další díl. Odhodlala jsem se a bylo to dobře. Kniha mě bavila, zajímavý, napínavý příběh.

surikata246
30.01.2019 5 z 5

Je to první kniha od autora a dostala se ke mě zcela náhodou při výběru v knihovně,přečetla jsem ji jedním dechem za den a půl a určitě zkusím i další.