Jarní mrtví

Čtvrtý případ inspektorky Malin Forsové. Květnové slunečné ráno. Obyvatelé Linköpingu si vychutnávají první jarní paprsky na terasách restaurací. Vlaštovky krouží na obloze a barevné tulipány dokreslují poklidnou atmosféru. Matka s dvěma holčičkami jde k bankomatu. Vtom vše pohltí prázdnota, tlaková vlna smete idylu a nechá za sebou jen změť, křik a bolest. Bomba rozmetala nejen banku, ale všechny jistoty. Výsledkem jsou dvě mrtvé holčičky a těžce zraněná matka. Kdo je viník? Teroristé? Nebo jde o vyřizování účtů mezi gangy? Byla terčem rodina dívek? Jarní epizoda Kallentoftovy řady nás znovu svádí dohromady s inspektorkou Malin Forsovou, svobodnou matkou, která si zrovna nelibuje v krajkách a která má co dělat, aby se svou utajovanou intuicí a schopností slyšet mrtvé (tentokrát holčičky zabité při atentátu) obstála ve světě dedukce a hmatatelných důkazů. Pro Forsovou je případ osobnější než jindy. V době výbuchu stojí před rakví své matky v kapli Vzkříšení a snaží se něco cítit. Bojuje s tím, aby znovu nehledala útěchu v alkoholu. Její dcera chce odejít na elitní školu daleko od ní, a když se vrací z Tenerife Malinin otec, vyplouvá na povrch tajemství, které před ní rodiče dlouhá léta skrývali....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/151607/malin-forsova-jarni-mrtvi-IpV-151607.jpg 4202

Malin Forsová (4.)

Vårlik (2010)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Kniha Jarní mrtví

surikata246

Je to první kniha od autora a dostala se ke mě zcela náhodou při výběru v knihovně,přečetla jsem ji jedním dechem za den a půl a určitě zkusím i další.

Devil-Ivet
03.12.2018

Velké očekávání a žádný výsledek. Tento díl mě velmi zklamal, zatím nejhorší, co jsem četla. Bylo to nudné a zdlouhavé. Žádné napětí, žádná akce, nic.

Marika Vanova
14.11.2018

Nadpřirozeno. Již v prvním díle jsem se s ním setkala, pak přeskočila pár dílů a vrhla se na tento a tady už mi forma hovorů z nadpřirozena moc nesedla. Ale jinak to bylo čtivé a ke konci napínavé. Za mě tak 70 procent.

Schamila
12.11.2018

I tady první kniha od nové autorky, napětí fajn, opět vyšetřovatelka trochu mimo, ale asi to k dnešní době patří. Stejně si musím přečíst něco podobného od českého autora, jestli i naši vyšetřovatelé jsou na tom psychicky tak špatně. Trochu mysteriózní, ale je dobré si přečíst něco v jiném stylu. Za mě dobrý!

Trina1
08.08.2018

Bohužel se mi knížka nelíbila. Nesedl mi styl psaní, postava věčně nadržené a zahořklé Malin mi byla velmi nesympatická, dvě třetiny děje se odehrávaly v Malininých snech a myšlenkách a v promluvách mrtvých dětí. Zdlouhavé, natahované, na samotné vyšetřování by bohatě stačila jedna třetina stránek.

RMarkéta
17.07.2018

S Malin Forsovou se dá velmi snadno ztotožnit. Je to žena z masa a kostí. Na nic si nehraje. Je tak trochu hysterická, trochu vyčerpaná z práce a sama ze sebe a taky trochu alkoholička, žádná vyumělkovaná bytost. Hodně mě zajímal její osud a to jak se s ním dokáže poprat a samozřejmě její práce policistky. Hodně mi přirostla k srdci. Mons Kallentoft měl moc dobrý nápad s využitím hlasů mrtvých. Svým způsobem to knihu hodně osvěžuje. To oceňuju. Pan spisovatel stvořil uvěřitelný svět a s uvěřitelnými lidmi v něm, který můžeme každý den vidět na ulici kolem sebe, pokud tedy opomenu bombový útok a vraždy. To samozřejmě vidět nemusím. Ale nebyl zrovna dobrý nápad začínat sérii nějakým čtvrtým dílem. Skočila jsem do neznámé vody po hlavě a to já obvykle nedělám.

gad
15.07.2018

Malin je zpět a snad opět v normálu. Stále slyší hlasy mrtvých, stále vnímá jejich přítomnost, stále jde za svým instinktem. Autor hlavní postavy dále rozvíjí, čtenáři odhaluje stále více z jejich soukromí. V tomto směru jde hodně do hloubky, čímž lépe chápeme pohnutky vedoucí k následným rozhodnutím. Jdu i do dalšího pokračování.

Toňula
13.06.2018

Po mírném zklamání v předchozím díle opět spokojenost-Malin se snaží být lepší matkou, odolává démonu alkoholu a nadto řeší poměrně komplikovaný případ smrti dvou děvčátek, to vše proloženo lyrickými pasážemi promluv mrtvých. Kallentoft je bezesporu zajímavý autor píšící netradiční krimi.

Klamm
07.05.2018

Oproti předchozím částem série, zde ubylo zmínek o obchodním řetězci Ikea. Bohužel se to nedá říci o stále trvajících, rušivých hlasech ze záhrobí, které se snaží navozovat rádoby mystickou atmosféru. Jinak příjemná oddychovka.
50%

Lamanai
13.02.2018

Pokud jste členy nějakého teraristického kroužku, vaše srdce zaplesá. Háďata vystřídali varani. Promluvy obětí směrem k Malin mě v knihách MK dlouhodobě ruší, zejména po jazykové stránce - patos, nesourodost, fňukavý tón, neustálé omílání téhož. A navíc čtenáři poví i to, co Malin neslyší nebo si to nespojí. Vzniká pak taková plytká odpolední detektivka, kde se čtenář moc nevynervuje, může si v klidu dopít lattíčko a ještě u toho stihne zkouknout pár dílů nejnovější řady Ordinace. Kalentoft se přitom snaží, aby zabral ožehavá témata. Jenže jeho záběr je příliš široký, nesoustředěný, roztěkaný a pojmenovávání problémů černobílé a moralizující. Malin je navíc čím dál víc na zabití - sice už se snaží nepít, ale všechno je jí na obtíž. Pozitivní věci vyžadují otevření se, každá maličkost je pak na překážku a dovádí hrdinku až před práh hospody. Jako odpočinkovka ok, jinak slabota.

kap66
11.02.2018

Malin je tentokrát pro mě více než přijatelná, protože je střízlivá. Autor posílil její instinkt a celou iracionální složku příběhu; Malin má sny napovídající, kudy se při vyšetřování vydat, a mrtvé - anděle - vidí i ona, nejen oni ji.
Sama nazvala tento případ dětskou skládačkou - a děti jsou ústředním tématem knihy. Malé děti - oběti zločinců, dospělé děti - oběti svých rodičů. Netýká se to jen podezřelých, ale i vyšetřovatelů, Malin obzvlášť. Vztahy rodiče - děti tvoří těžiště knihy, zápletka je opravdu poněkud v pozadí, ale její vyřešení je na těchto vztazích postaveno.
Celkově vzato vidím tento díl jako lepší než předchozí.

Nixa
10.01.2018

Zatím asi nejslabší díl, ale i tak jsem si čtení užila. Na autorův styl psaní jsem si zvykla a mám ho ráda. A to samé platí i o vyšetřovatelce Malin a dalších hlavních postav.

shade
18.06.2017

Konečně se přestalo řešit počasí ,ale zato se vyřádil v rodinných vztazích.
Bez té všechny omáčky by vyšetřováni vyšlo, tak na přilohu nedělního blesku.
Pro mě zatím nejslabší díl .

vekune
14.05.2017

Tak já nevím, třetinu knihy Malin řeší sebe a svůj chlast, druhou sebe, dceru a rodiče a ve zbytku se tak nějak věnuje vyšetřování. Do poloviny na nic nenarazí, a pak najednou do sebe začne vše zapadat. Kniha zbytečně dlouhá, natahována, monology jednotlivých postav až nereálné. Trochu si zaspoileruju, tak kdo nečetl, dál nečtěte. Je nutný, aby ty dvě mrtvý 6letý holčičky (když už musí do všeho kecat) mluvily tak, jako kdyby vystudovaly každý dvě vysoký školy? Je nutný nám ústy sociální pracovnice sdělit příběh rodiny, a pak pro jistotu, kdyby někdo nepochopil ještě jednou ústy jednoho z bratrů? WTF? Dva vyšetřovatele se spolu opijou a my tam čteme věty typu: "Jeho dech voněl whisky" Zbytečný natahování děje, aby kniha měla víc stránek.

ewi
25.04.2017

moja prva kniha od tohto autora...a musim povedat, ze som celkom spokojna, kniha je ukazkou typickej poctivej vysetrovatelskej prace, ked sa sleduju viacere stopy a teorie , koniec je trochu akcnejsi....co mi vadilo a vidim , ze nie som jedina, boli " hovory zo zahrobia " - myslim, ze kniha by sa bez nich obisla . Autor ma typicky poeticky jazyk, nezvykly pre detektivny zaner, na ktory som si musela zvyknut- ako priklad uvadzam zvrat " cítí vůni rozespalého chlorofylu " ...
Malin ako hlavna postava ma bohuzial nijak nezaujala ani mi nebola sympaticka....

Hanilelai
06.03.2017

První kniha od tohoto autora. Zanechala ve mně zvědavost ohledně Malin a jejího života. Dobře vykreslena postava vyšetřující policistky. V díle se navic prolíná nevyřešené otazka citového vztahu matka/dcera vs. hlavní dejová linka příběhu. Spíše negativně vnímám detektivní zápletku - velmi brzy lze tušit, kdo stojí za vraždou děvčátek. Nadto mi nesedly v knize jejich monology -nemůžu se zbavit pocitů,ze bez nich by bylo dílo na lepší úrovni a ztížilo by se i odhalení vrahů....Nicméně je to subjektivní hledisko, a pokud vám nevadí číst příběh,kde se ubližuje malým dětem a kde jsou v rodine vztahy převážně asociální az psychopaticke, bude se vám kniha líbit. Další knihu bych však ráda četla, abych se dozvěděla víc o Mali ....a třeba bude i hlavní děj mene morbidni a autor dá více prostoru ctenari jako detektivovi☺

PetK
29.01.2017

Určitě jsem kdysi četla Zimní oběť a podle svých záznamů tady i jednu nebo dvě další knihy ze série, ale upřímně řečeno... splynuly mi s dalšími podobnými detektivkami. Je to takový dobrý průměr, určitě se to dá číst, ale za rok nebudete vědět, o čem to bylo. Trochu rozpačitá jsem byla z "duchařské" úrovně příběhu, přišlo i to jaksi patetické. Nicméně Malin je zajímavá postala, která si získá sympatie čtenáře.

itulenka
27.01.2017

Po knížce jsem sáhla kvůli čtenářské výzvě. Nemohla jsem se do ní začíst. Příběh zajímavý, napínavý,ale rušilo mě promlouvání mrtvých dětí. Někde v půlce mě to začalo bavit a zajímat a už jsem byla tak zvědavá na výsledek vyšetřování, že jsem to zhltala na počkání. Ačkoliv jsem asi čekala víc, tak hodnotím kladně.

Živa23
27.01.2017

Od autora další skvělá a napínavá kniha.

Vojslava
20.12.2016

Příběh tolik naplněný zlem, který dokáže vygradovat do naprosto vyrovnávajícího a smírného závěru, mne, musím říci, zaujal nejen jako detektivka - mělo to větší šíři a hloubku, než bych od tohoto typu knihy čekala. Nezklamalo mne to, a budu s respektem hledět na varany...

whiolet
04.12.2016

možná to bylo těmi dvojčátky, možná stylem jak to bylo psáno, každopádně ve mně kniha zanechala silný dojem

sagasir
02.11.2016

Dobro X Zlo a věčný to boj

Zatímco třetí díl série s hlavní postavou inspektorky Malin Forsové jsem označil za nejhorší (z 6 mnou přečtených dílů), tak u Jarních mrtvých činím naprostý opak. Prohlašuji tedy, že se jedná o nejlepší kus z této série.

Nejprve opět přejděme ke klasikám. Rozsahově nic nového (445 stran). Postavy opět skvělé sepsané. Nevím jestli jsem to tak měl jen já, ale právě v tomto díle jsem začal cítit k Malin ještě větší sympatie, či jsem se čím dál tím víc do ní dokázal vžít. Malin tedy opět řeší své osobní problémy a nutno dodat, že autor je zde podal minimálně zajímavě a čtenáři nijak nevadí ba naopak a alespoň vidí, že inspektorka je nakonec stejně prachobyčejný člověk jak my, byť pracuje u policie a ve své práci je skvělá. Samozřejmě nechybí ani promluvy mrtvých. V Jarních mrtvých se dle mého názoru obzvláště povedly. Celkově si myslím, že Kallentoft výborně sepsal všechny postavy v knize. Najdeme zde i hojnou dávku napětí a to je pak velice kvalitně dávkováno a je na místech kde by se nacházet mělo. Samotné vyšetřování je také velice zajímavé a hlavně nenudí. Celkově příběh nijak nenudí a nenašel jsem v něm žádná hluchá místa. Kolikrát vlastně příběh i překvapil. Jmenovitě třeba střežené tajemství rodičů Malin či výskyt ještěrů Varanů Komodských, kteří perfektně zafungovali jako další symbol zla, nenasytnosti a obludnosti. Použití ještěrů pak považuji za velice originální a celé jejich pojetí, kdy se ve velkém chovají v jednom domu ve Švédsku a pak si dokonce pochodují po zahradě tohoto domu, tak tohle mě minimálně zaujalo. K závěru recenze bych se pak rád vrátil k nadpisu. Dá se říct, že každá kriminálka je vlastně takový boj dobra a zla. Nejprve se objeví zlo a pak dobro, které to zlo alespoň uzavře či ho potrestá atd. V tomto díle je pak tato jasná záležitost ještě silnější, jelikož obětí zla se staly děti a ve výsledku něčí děti i když nyní v dospělém věku to samotné zlo spáchali. Lidé jsou prostě nastaveni, že když jsou v něčem oběti zrovna děti, tak nás to v uvozovkách víc zasáhne. Stejně tak jsem to měl já. Musím tedy říct, že zatímco jsem brzo v myšlenkách opustil mrtvé dospělého věku, tak otevřené oko mrtvé dívenky, mně v mysli zůstalo rozhodně po delší dobu a chvílemi mě strašilo i ve snu. Já však nebudu strašit špatným hodnocením tohoto díla. V úvodu jsem napsal, že se zatím pro mě jedná o nejlepší díl této kriminální série. Proto ji uděluju 95%.

iveta3689
04.08.2016

Od detektivky čekám, že vtáhne do děje a nepustí až do konce. Tohle bylo neslané nemastné. Navíc nadrženost hlavní hrdinky byla trochu mimo, klidně si ji mohl autor nechat do jiné knihy.

Dumicek
03.06.2016

Hodne zajimava zapletka, celkem zajimavy pribeh. Jinak se Mons drzi sveho stylu a nicim zas nevybocil coz mi ani nevadi. Clovek u neho uz vi, co muze ocekavat a ja jsem s jeho knihami spokojena a rovnou se vrham na dalsi. Mam rada detektivy a Malin,ktera mne vadila,tak v tomhle dile to uz s ni bylo mnohem lepsi, tak v dalsi knize uz to snad bude uplne suprova zenska :D

adlenka
10.12.2015

Zvažovala jsem 4 hvězdičky - a to proto, že konečně potlačil svou posedlost počasím. Zápletka byla asi zatím nejlepší, chvílemi dokonce napínavé, pasáže o bratříčkovi a sestřičce jsem nesla těžce, pořád jsem tam viděla své děti...
Ale tu čtvrtou hvězdičku dát nemůžu. A to kvůli rozhovorům těch dvojčat. Hodně škrobené, strojené. Takhle děti nemluví, nemyslí... už mi ta posmrtná změna osobnosti vadila v předchozím díle, ale tady byla fakt otravná.
A pořád jsem čekala, co za havěť bude v tomto díle... ale varani?! No proč ne.
Jdu na další díl a doufám, že se vrátí k případu Marie Murvalové, protože jinak tam tato linka byla úplně zbytečná.

mapet85
18.11.2015

Štvrtá kniha s inšpektorkou Malin Forsovou sa odohráva na jar. Pri bankomate vybuchne bomba a obeťou sú dve malé dievčatká a viacero zranených osôb, vrátane ich matky. Kto za týmto zločinom stojí ?

K tomu sa samozrejme dostaneme, avšak ako aj pri ostatných knihách spleťou zbytočných, natiahnutých pasáži. Opäť autorovi neupieram poetický štýl, avšak niekedy je menej viac a pri štvrtej prečítanej knihe to už začína liezť trošku na nervy, niekedy trošku dosť. Malin konečne nepije, avšak má iné chute a človek sa zamyslí, či predsa len Malin alkoholička nebola príjemnejšia ako Malin pri chuti na iné veci. O tom, že je to nanajvýš nesympatická osoba, som sa presvedčil pri predchádzajúcich knihách.

Celá táto séria mi skôr pripadá ako Sága Malin Forsovej alebo Rodiny Forsovcov, ak chcete. Navyše, keďže v tejto knihe sa toho v živote Malin udeje celkom dosť, je kniha venovaná najmä jej osobnému životu. A riešenie zločinu je tým pádom len tak niekde v pozadí. Celá zápletka je čudne postavená, je tu málo akcie, vyšetrovanie štýlom, ako povedal jeden z inšpektorov, je len hrou na vyšetrovanie, práca je opäť neefektívna, s chybami a opäť ideme cestou nikam nevedúcich výsluchov. Hlavne, že sme odviedli kus dobrej práce a zajtra sa do toho znova oprieme, ako povedal Zeke. :-) Do toho dobre známe vsuvky zavraždených osôb, ktoré pôsobia miestami tragikomicky až úsmevne, ako aj samotná „komunikácia“ medzi dievčatkami a Malin. No a keď je už jasné, kam to celé vedie, opäť sa to celé ťahá, neustále filozofické úvahy tomu tiež nepridávajú a zrazu stopy pribúdajú a zločin vyriešime raz dva. :-) Asi si Mons povedal Hi, veď ja píšem detektívku. :-) Navyše neviem, kde spisovateľ zobral, že Malin je esom vo vyšetrovaní. Podľa môjho názoru sa schopnosťami nevymyká spomedzi svojich ostatných kolegov.

Takže opäť kniha neodlišujúca sa od predchádzajúcich troch v sérii, podpriemerná až priemerná, štýl opakujúci sa ako podľa nejakej šablóny. Záver je ako z céčkového amerického akčného filmu. Hodnotím ale tromi slabšími hviezdičkami a uvidím čo prinesie piata kniha v sérii. :-)

marek1278
04.11.2015

Za mě jednoznačně nejlepší díl série a už se těším na další - styl Monse Kallentofta mi neskutečně sedí a konečně neřešíme půl knížky to, že je Malin opilá :)

šipek
17.10.2015

Mám rad tuto sérii s Malin Forsovou. Autorův styl psaní je moc zajímavý , člověk si ne něj musí zvyknout. Nevím, že tyto knihy mají tak nízké hodnocení.

Salonka
29.09.2015

Konečne dočítané. Statočný Mons to ako vždy myslel dobre... ale opäť si naložil na plecia viac, než dokáže zvládnuť. Navyše skĺzava do jednotvárnosti a po štvrtej prečítanej knihe musím konštatovať, že je zúfalo predvídateľný (štýlom písania, výberom slov, konaním postáv) a už neoriginálny. Ba - máme tu jarný prípad a ´moja milovaná´ Malin „cítí vůni rozespalého chlorofylu“ (?). Hm, to bolo originálne. :-) A áno, druhá novota, Malin si asi prvýkrát vo svojom komplikovanom živote položila správne otázky: Po čem vlastně toužím? O co mi jde?

Ďakujem, stačilo, Kallentofta odkladám ad acta.

konicekbily
31.07.2015

Podařené dílo, asi si knihu přečtu ještě jednou.