Malí proti veľkým (Hurá do boja!)

Malí proti veľkým (Hurá do boja!) https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473228/bmid_mali-proti-velkym-hura-do-boja-1mk-473228.jpg 5 1 1

Kniha pre deti. Opisuje hrdinský boj udatných, no malých Hnedých mravcov, proti agresívnym Červeným. Alegoricky je tak podávaná ideológia v časoch II. svetovej vojny.

Radoľa
22.05.2021 5 z 5

Knižka ma ako dieťa nesmierne bavila. Čo viac treba malému šarvancovi ako opis ľúteho boja medzi dvoma znepriatelenými skupinami mravcov, obsahujúci navyše šikovne vložené mravné ponaučenia. A tomto prípade, žiaľ i ideologický vklad, symbolicky reprezentovaný zlými Červenými, veľkými, rozpínajúcimi sa agresívnymi mravcami a dobrými Hnedými, malými, ale nesmierne pracovitými, vytrvalými a s iným hmyzom kooperujúcimi dobrákmi, ktorí sa len bránia. Musia, aby sa nerozpustili v Červenom mori.

Poznámka (veľmi osobná): Ako som sa ku knihe, ktorá vyšla za Slovenského štátu, dostal? Môj starý tato, Jozef Dugát a jeho manželka Anna Dugátová počas II. svetovej vojny u seba ukrývali židovskú rodinu - Sebökovcov. Keď do dediny Filipovo vtrhli Nemci, oproti bývajúcu rodinu komplet postrieľali, nakoľko u nich našli inú židovskú rodinu. Našťastie dedka, ešte pred touto susedskou tragédiou, varoval jeden známy, že sa blížia nemeckí vojaci, hneď nech Židov odvedie do lesa. Starý otec zobral celú rodinu a cez zadný dvor a Pagaláš ich odviedol do hustých lesov Muránskej planiny.

Nemci mali konkrétne avízo, preobracali celý starorodičovský dom, ale nikoho nenašli. Rodina sa zachránila. Odvtedy sa nik z ukrývanej rodiny s mojimi starými rodičmi nestretol.

Cca rok po vojne prišiel starým rodičom poštový balík. Boli v ňom tri kusy knihy Malí proti veľkým (s podtitulom Hurá do boja!). Bez sprievodného listu. Jedným z ukrývaných židovských spoluobčanov pred fašisticko-nacistickou zvoľou a istým trestom smrti, či zavlečenia do koncentráku bol totiž Zigmund Sebők. Spisovateľ, autor práve tejto knihy. Bol uvedený ako odosielateľ balíka.

Autorovy knížky

Zigmund Sebök
maďarská
1943  100%Malí proti veľkým (Hurá do boja!)

Kniha Malí proti veľkým (Hurá do boja!) je v