Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170927/bmid_malevil-170927.jpg 4 2096 369

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v sedmdesátých letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem... Román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy. V koedici s nakladatelstvím Triton.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Argo , Triton

Malevil , 1972

Marivetka2101
23.04.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knih tohoto žánru. Zdánlivé důležitosti světa "před" a syrové nevyhnutelnosti světa "po" tvoří působivý kontrast a nutí čtenáře k zamyšlení. Autor se tu a tam ocitá pod palbou kritiky (z mého hlediska neoprávněné) kvůli sexismu. Naturalismus holt takový je. Myslivec v Červené Karkulce vypáral vlkovi z břicha babičku s Karkulkou a taky ho nikdo netahá po soudech kvůli ochraně zvířat.

LukasB.453
12.04.2023 4 z 5

dávám si do ostrého protikladu ke dni trifidů (byť ten je o nějakých dvacet let starší). den trifidů je psaný jazykem řemeslné detektivky a postavy jsou uvěřitelné a děj není přitažený za vlasy, a při čtení si říkám "tak by to fakt mohlo být". Malevil je literatura (jako fakt jo), ale za vlasy přitažená a tak nějak po francouzsku sebestředně pitomá. tak to být rozhodně nemohlo. zaujme, ale nepřesvědčí. dobré scifi/postapo prostě musí ctít selské zákony zachování a archimedovskou fyziku, jinak je to pouhé fantasy.

zandu
09.04.2023 5 z 5

Po několika letech jsem se vrátila na Malevil. Tentokrát jsem sáhla po audioknize. A nemohu jinak než chválit. Nádherné zpracování. Připadala jsem si jako v divadle, scény mi úplně běžely před očima. Velmi povedené. Doporučuji.

Steew
30.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Příběh pánů a dam z Malevilu mě velmi bavil. Čte se dobře, nenudí a děj odsejpá. Jelikož mým dětským snem, který stále přetrvává, pořídit si hrad, zrekonstruovat ho a bydlet na něm, Malevil jsem si tak tím ihned zamiloval a okamžitě bych se do něj přestěhoval. S optickým internetem a elektřinou samozřejmě. :D
Níže vypíšu své výhrady, ale i přes ně dávám 5/5.

Spoilery:
Co mne trochu fascinovalo (šokovalo), byl šovinistický pohled na ženy. Pakliže je jedna žena ve skupině mužů, bylo by od ní nespravedlivé, kdyby si zvolila jen jednoho... V knize to je podáváno naopak, ale v podstatě tohle se z toho dá vyčíst. A další sexistické narážky na ženy a vůbec celkový pohled na ně. Jakože vážně je automatické u 14 leté holky, obklopené čtyřicetiletými chlapy, že automaticky musí prahnout po jednom z nich? Srsly?
Ale je to jen kniha.

Bedřich63
31.01.2023 5 z 5

Tak jsem se po více než 30-ti letech vrátil k této knize. Z předchozí četby si pamatuji, že na mě kniha zanechala hodně hluboký dojem, proto je i jednou z prvních knih, kterou po letech otevírám znovu. No otevírám...... zvolil jsem poprvé formu CD a mluveného slova, abych si vyzkoušel, jestli mě tato forma "čtení" osloví.
Současně jsem nahlížel do tištěné verze a viděl jsem rozdíly. Spousta textu na CD je vynechána, nemá to snad vliv na celkový děj, jen to ovlivní požitek z knihy - CD. Na druhou stranu mnohobarevnost hlasů a podání herců, kteří knihu namluvili, tuto redukci textu zastíní. Takže první můj dojem z knihy, kterou nečtu, ale poslouchám, není negativní, ale ani úplně pozitivní. Zůstanu i nadále postaru u tištěných knih, snad nám ještě budou spoustu let k dispozici. Aspoň doufám.
V době, kdy se množí snahy o zrušení bankovek a jejich nahrazení nulami a jedničkami na účtech, v době, kdy se u některých knih vyžadují zásadní cenzurní zásahy z důvodu genderové a jiné vyváženosti, případně jsou přímo zakazovány, není vůbec jisté, že nebude prosazena jen elektronická verze knih.
Samotná kniha Malevil je zajímavou sondou do komunity lidí, která vznikla po blíže neurčené katastrofě. Autor žil v jiné době, takže jeho náhled do společnosti přeživších je hodně umírněný a spousta myšlenek a vzorců jednání je poplatných tehdejší době a idejím. Už tehdy existovaly názorové skupiny které rozvíjely myšlenky, že s tím kapitalismem není všechno tak úplně v pořádku, a to se podle mě odrazilo i v tomto díle R. Merleho.
Dávám 5* nejen z důvodu perfektního zpracování CD a dramatizace celé knihy namluvené opravdu profesionálními herci.

martin č.
26.01.2023 5 z 5

Někde jsem nedávno slyšel, že to, co se stane, je 10% věci a 90% je to, jak se k tomu člověk postaví, co si z toho vezme, jak si to vyloží. S knížkami to může být podobné, analogické. Ne že by šlo srovnávat Iliadu s kdejakým škvárem. Ale jinak ta samá knížka působí na člověka, když je mu 17, jinak když je mu 43. Jinak působí v době, kdy byla napaná a jinak o 50, 70 let později. Nehledě na různé čtenáře.

Malevil jsem četl na gymnáziu někdy ve druhé půlce devadesátých let. Jako tehdy vše od Roberta Merla. Velmi mne síla toho příběhu, vize, upoutala. Patřila k těm knížkám, co mi v hlavě zůstaly.

Teď jsem si ji po letech poslechl jako audioknihu. Poslouchá se to dobře, ani dnes nenudí. Ale kouzlo pro mne, přiznám se, už vyprchalo. (SPOILERY) Postupně štve neomylnost hlavního hrdiny, alfa samce Emanuela. Také jistý šovinismus, pohled na ženy. Na to má ale vliv patrně i to, že můj oblíbený autor byl prostě Francouz své doby.
Především si ale myslím, že celá premisa, jak by svět mohl po podobné katastrofě vypadat a fungovat, je mylná. Spolu s dalšími si totiž myslím, že svět by takto středověkým způsobem při zániku podstatné části ekosystému nemohl fungovat. Zde přežijí 3 koně a dvě kravky tuhle a támhle, vše se jen pomenší a zjednoduší, a že zmizí všechen hmyz, všechno ptactvo a x dalších věcí a organismů, ničemu a nikomu nevadí. Mně ale po letech trochu ano.

Přesto za ten dávný dojem ponechávám původních 5 hvězd.

Guarnere
19.10.2022 4 z 5

Při čtení této knihy mě napadla myšlenka, jak jsme všemi těmi krvavými filmy a seriály otupělí, až do oné události na poli mi děj nepřipadal nijak strašný (přes všechnu tu spoustu mrtvých). Pak jsem si však uvědomila, jak hrozné by bylo, kdybych byla někdy opravdu postavena před volbu “Zabij, nebo budeš zabit”. Jak strašné by bylo přijít o blízké, ztratit přírodu a svět takový, jaký ho známe.
Ačkoli Emanuel podotkl, že “když se stala ta věc”, život se hodně zpomalil, tempo knihy bylo občas rozvleklé až příliš.
Přesto je to hodně dobrá kniha, místy neuvěřitelně děsivá a smutná. Brrr - tohle prostě zažít nechci.

uzivatel6305
08.10.2022 5 z 5

Tak to bylo pušušňáníčko! Krásný příběh, velice čtivě napsaný, spousta pravd, skvěle propracované charaktery, až jakoby psychologický vhled do každého z postav. Člověk přesně ví kdo je kdo a co od něj očekávat, tedy až na ten konec. Velmi promyšlené a opravdu nadčasové dílo, kde vše probíhá logicky, jako ve skutečnosti. Poslouchala jsem audioknihu, která je pojatá spíše jako rozhlasová hra a řekla bych, že patří k těm nejpovedenějším. Geniální autor. Velice doporučuji.

AndulinaU
28.09.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila moc, i když jsem jí čekala trochu více akčnější. Je to spíš román a abych řekla pravdu, tak mi to ani jako scifi tolik nepřišlo. Trošku mě zklamal úplný závěr, kdy jsem se zklamala v některých postavách a i v úmrtích. Nicméně i přesto všechno si ode mě 5 hvězdiček tato kniha zaslouží a někdy si ji přečtu znovu.

Belanna
26.09.2022 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát a je pravda, že pokaždé jsem v ní našla něco nového.
Čím více se do ní ponoříte, tím více nových věcí naleznete. Navíc ani po letech neztrácí Malevil na nadčasovosti.

JeKa
04.09.2022 5 z 5

Skvělé kultovní sci-fi, co je v dnešní době zase víc aktuální, než bychom chtěli.

militu
22.08.2022 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Krásná kniha, nadčasová, vždyť toto se klidně může udát. Autor dokázal skvěle vylíčit lidskou povahu. Opravdu je tato kniha hodně k zamyšlení. A myslím, že mi bude dlouho ležet v paměti.

komtesa
29.07.2022

VIKY KLENIK - BYLO MĚ JIŽ 76 LET ALE PAMATUJI SI DOUFAM DOBŘE ŽE MALEVIL BYL ZFILMOVANY FRANCOUZI A ČLOVEK LITOVAL ŽE NEUMI DOBŘE NEMECKY BYLA NA RAKOUSKE TELEVIZI V TECH LETECH JSEM SE ČASTO NA NI DIVALY PROTOŽE V BRNE BYL DOBRY SIGNAL TAM JSEM VIDELY HODNE FILMU I PISNI -MLUVIM O DOBE 70 -80 LET
KNIHU MAM DODNES A ČETL JSTE BIDNE ROKY JE TO NĚCO PODOBNYHO TAKY NADHERA VYCHAZELY DOBRY KNIHY JEN SI ČLOVEK MUSEL BUD VYSTAT FRONTU JA JSEM BALA V ODEONU TAK JSEM MĚLA MENŠI PROBLEM SE ZHÁNĚNIM KNIH DOUFAM ŽE SE NA MĚ NEZLOBITE ŽE JSEM VAS OSLOVILA KOMTESA

Sitth
14.07.2022 4 z 5

Velká klasika, ta dlouho jsem o knize slyšel a stále jsem ji odkládal, až jsem ji dostal ke 40.narozeninám. Byl jsem zvědavý jak se kniha popere s tlakem roku 2022, když byla vydána v 1974. Ale je to dobré, je to nadčasové, kvalitu to rozhodně časem neztratilo. Dávám 5/6

VikyKleinik
03.05.2022 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších románových příběhů. Často na něj myslím.

Důvod, proč se mi Malevil tak líbí tkví v autorově schopnosti přesného vedení čtenáře svým brilantně vybroušeným a rozvětveným příběhem. V případě, že autor nenudí, v ději nemá díry a zdařile navozuje pocit, že vše v knize je přesně takové, jaké má být, pak je čtenář opravdu vtáhnut. Příběh má zajímavou zápletku, je skvěle vyprávěn, postavy táhnout, emocionálně si to čtenáře zaháčkuje... Podobné potěšení z kvalit a postupujícího děje mi přineslo jen To (jako jediná z Kingových knih) a Havlíčkův Neviditelný.

Kéž by Malevil někdo schopný zfilmoval.

Ženám může vadit, že je kniha poplatná své době a ženské postavy tu jsou docela ploché, ale mě to nikterak nevadilo, protože příběh má až skoro sociologický charakter, ač jde o fiktivní postapokalyptickou prózu v rámci představy - co kdyby současný řád vlivem katastrofy padl a o zdroje najednou začaly bojovat různé přeživší tlupy. Jako malý jsem četl komiksy The Walking Dead i hrál adventury na motivy komiksu. Přeživší byli obklopeni zombíky, ale nejhoršími nepřáteli vždy byli jiní lidé, jiní skupiny lidí. Merle práve brilantně rozpracovává nepřátelství a rivalitu mezi dvěmi skupinami, z nichž kazdá své společenství mocensky/hierarchicky/politicky uchopila jinak. Nedivil bych se, kdyby autor byl přesvědčený komunista, protože protagonistická skupina je komunitou sobě rovných lidí, jejichž kompetence přežít je založena na vzájemných dobrých vztazích. Často jsem si totiž říkal, že by se skupině nezadařilo, kdyby nebylo pečováno o tento aspekt - kdyby vztahy byly zlé, kdyby se na sebe postavy nemohly spolehnout. Už chápete, proč to tak stavím vedle Kingova TO? Dalším sdíleným prvkem je kvalita vyprávění. King někte říkal, že nemá pocit, jako by příběh stavěl/vymýšlel/konstruoval - spíše mu připadá, jako by příběh už byl napsán a on ho jenom musel "vycítit" a sepsat... I příběh Malevilu jako by měl měl svou vlastní dokonalou soudržnost, jež činí dílo býti něčím velkým. Přitom je to ale odvyprávěno s takovou přirozeností a lehkostí - takto je to odvyprávěno až do samotného velkého vyvrcholení mezi oněmi dvěmi skupinami.

koniklecka
03.05.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četla dobře před 10 lety a stále na ní vzpomínám a odkazuji. Plánuji si ji přečíst nejspíše znovu, protože v současné době je více než aktuální. A to to má být sci-fi :-)

Dresia
01.05.2022 5 z 5

Knihu jsem četla ještě za totality a musím si ji přečíst znovu, protože přesně takhle to bude na Zemi vypadat, jestli vrchní hrdlořez zmáčkne červené tlačítko.

Teopa
18.04.2022 5 z 5

Drsný děj a k zamyšlení vzhledem k současné situaci.

petr_
11.04.2022 4 z 5

Knihu jsem četl několikrát, je dobrá v tom, jak popisuje základy civilizace v době jejího přerodu. Je psaná v době studené války, a konec světa mohl přijít tak znenadání, jak bylo popsáno, mašinérie zbraní hromadného ničení byla v té době hodně vyspělá a obyčejný člověk neměl tušení, kdy může dojít k nějaké fatální chybě.
Autor se vlastně zamýšlí nad hodnotami, které tvoří naši civilizaci, a staví je do kontrastu s postapokalyptickým prostředím. Nutí čtenáře přemýšlet, o jejích atributech a o jejich trvanlivosti pro další vývoj.
Zároveň vytvořil krásný čtivý příběh, ke kterému se rád vracím.

Lacie
25.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Je vrcholem štěstí, když lidé po katastrofě ve svém středu najdou následováníhodného vůdce. K tomu pár sklepení, zásob a přeživších hospodářských zvířat – a život dostane opět zelenou.
Kniha nebyla vlastně ničím objevná, lidstvo se klasicky rozdělilo na ty schopné, kteří se starají o obživu civilizovaných skupin, na ty zlé, co se je snaží okrást, a na smolaře, postupně se měnící v divou zvěř. Přesto byl celý příběh napsaný poutavě, postavy byly živé a řešily pro nás nepředstavitelné problémy, včetně morálních. Například konflikt monogamie a potřeby rozmnožování, kam v takové situaci patří láska? Ke konci mi to však začalo pokulhávat. Možná příchod Evelyny a podivný vztah k Emanuelovi, možná postupné narůstání pocitu neomylnosti samotného Emanuela, ještěže nakonec příhodně zemře na v dnešní době banální záležitost a vůdcovství se ujme pragmatický Tomáš.