Malevil

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v 70. letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Vědeckofantastický, podle autora futurologický román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11589/malevil-YhY-11589.jpg 4.51648
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Československý spisovatel

Malevil, 1972

Kniha Malevil

Lenka0805
včera

Naprosto fantastická kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout.
Takový svým způsobem blackout.

RichardvonT.
19. listopadu

Pomalý úvod ve stylu "děcka si hrají atd.", nenápadné zmínění nějaké budoucí "katastrofy"...a pak se to celé slušně rozjelo, celkově dobrá knížka, přes větší rozsah lehce čtivá...můžu doporučit. Nic jiného jsem zatím od autora nečetl ani neviděl, tohle byla čistokrevná premiéra.
Mám rád knihy vyvolávající otázky - co bych dělal v takové situaci já? Bránili bychom náš činžák nebo panelák úplně stejně? Víceméně bez zásob, s kočkami a psy místo koní a krav?
Jak se rodí vůdce? Dokážou komunity dlouhodobě fungovat? Místy jsem si připomínal Tmu od Neffa s hodně podobným námětem. No prostě bez ohledu na světskou moc pánem odteď bude majitel zbraně, hromady konzerv, léků nebo dopravního prostředku,...
Až dojde k takové situaci, prý je užitečné především vylomit dveře od vašeho bytu nebo domu a naaranžovat dojem, že už ho dávno někdo vyraboval.
Snad to nikdo z nás nebude muset jednou udělat. Ale to jsem hodně odbočil, konec:-)

Schamila
13. listopadu

Tak jsem si po více než dvaceti letech zase přečetla tento neskutečný román. Děsivý příběh a světýlko na konci tunelu, člověk však musí věřit, že vše, co bylo napsáno, zůstane jen příběhem v této knize. Doporučuji k přečtení...

slawa.cap
11. listopadu

Poslouchal jsem jako audioknihu. Podobně jako u Dne trifidů tu nejde cítit doba vzniku knihy. Kdyby tu padlo pár zmínek o mobilech byla by to kniha ze současnosti, ne 50 let stará - možná až na ten velký důraz na náboženství. Začátek je trochu vleklý, ale po pár kapitolách příběh dostává grády. Úžasně vykreslená atmosféra a člověk má pocit jako by byl na Malevilu s ostatními. Chvílemi jsem postavám i záviděl, než jsem si zase rychle uvědomil co za vším stojí. Přes to jak se mi kniha líbí vidím tu několik zásadních nedostatků:
1) Obyvatelstvo Malevilu má neobyčejné štěstí a to skoro pořád,autor jim evidentně neuvěřitelně fandil. Všechno jím vyjde a i když se něco nezdaří, dalším dějem je to jen k dobru. I přes to jsem měl ale ke konci strach číst dál a bál jsem se o naše hrdiny.
2) Na to že mají na hradě demokracii Emanuel až příliš často rozhoduje bez ohledu na názor kohokoliv jiného a navíc je výborný manipulátor.
3) V prvních chvílích, kdy začal Emanuel vyprávět o Thomasovi jsem čekal, že se to vyvine v nějakou gay romanci, ale to je možná tím, že to jsou všichni Francouzi.
4) Nikdo se nepozastavil nad tím, že když není hmyz nemá kdo opilovat rostliny, tím pádem nemůže téměř nic urodit. (Obilí, hlavní plodina příběhu do této skupiny naštěstí nepatří)
Moc se mi líbilo to sexuální napětí které bylo cítit snad u každé zmínky o ženách a erotika je snad až na jednu výjimku je až cudně podaná.
Určitě od autora do budoucna zkusím ještě něco.

georginaa

Docela zajímavý až sci-fi příběh o přežití, jak lidé se umí vyrovnávat s danou situací.

DanaKa81

Moc krásně napsaná postapokalyptická kniha z francouzské pevnosti Malevil i z jeho blízkého okolí. Lidé se po katastrofě změnili k nepoznání a po zemi se začnou potulovat nepřátelské tlupy a ohrožovat přeživší kamarády z Malevilu. Robert Merle si dal s popisem charakterových vlastností jednotlivých postav záležet. Určitě doporučuji!
“Celý Malevil přemýšlí, hledá, přispívá nápady. Celý Malevil napjal všechny síly k jedinému cíli. Mám v tom okamžiku dojem, že tvořím součást celku, jemuž sice velím, ale současně jsem mu podřízen jako jedno z jeho koleček, celku, který myslí a jedná zcela samostatně jako jediná bytost.”

bookemma

Každodenní boj o přežité ve světě, který se vrátil do středověku. Do středověku se vrátil smýšlením lidí - zabij, nebo budeš zabit. Zabít puškou dá ale podstatně menší práci. Středověké buranství s moderními zbraněmi.
Malevil mě velmi příjemně překvapil, čtení ubíhalo rychle, podobně neurčitě jako čas ve světě, kde už nikdo nemohl zkontrolovat, kolik je hodin, když došla poslední baterka v hodinkách. Čas je zajímavým motivem celé knihy, je neurčitý a nedůležitý. Čas plyne, my s ním.
Téma náboženského a politického rozporu bylo v knize všudypřítomné, a někdy poněkud vyhnané do extrému - ale možná že v tak jiné době všichni potřebovali pevný kus půdy pod nohama - a ten pevný kus mohl být cokoli, politická ideologie nebo náboženský fanatismus.

luke442

Celkem zajimave postapo cteni. Vyborny popis charakteru postav.

Turnus
Turnus