Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11589/mid_malevil-YhY-11589.jpg 4 2096 369

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v 70. letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Vědeckofantastický, podle autora futurologický román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Československý spisovatel

Malevil , 1972

bookemma
01.10.2020 5 z 5

Každodenní boj o přežité ve světě, který se vrátil do středověku. Do středověku se vrátil smýšlením lidí - zabij, nebo budeš zabit. Zabít puškou dá ale podstatně menší práci. Středověké buranství s moderními zbraněmi.
Malevil mě velmi příjemně překvapil, čtení ubíhalo rychle, podobně neurčitě jako čas ve světě, kde už nikdo nemohl zkontrolovat, kolik je hodin, když došla poslední baterka v hodinkách. Čas je zajímavým motivem celé knihy, je neurčitý a nedůležitý. Čas plyne, my s ním.
Téma náboženského a politického rozporu bylo v knize všudypřítomné, a někdy poněkud vyhnané do extrému - ale možná že v tak jiné době všichni potřebovali pevný kus půdy pod nohama - a ten pevný kus mohl být cokoli, politická ideologie nebo náboženský fanatismus.

luke442
22.09.2020 5 z 5

Celkem zajimave postapo cteni. Vyborny popis charakteru postav.

Hellrampage
18.09.2020 5 z 5

Krásne napísaná kniha - z pohľadu textu a ako sa čítala. Z textu cítite, že pán Merle mal život rád a aj Francúzsko, do ktorého sa s rodičmi presťahoval, keď mal 10 rokov. Téma je síce desivá a pochmúrna - postapokaliptická, no Merle skôr hľadí do budúcnosti, snaží sa nájsť riešenie ako prežiť a je skôr o nádeji než o zúfalstve.

Táto kniha je o postavách a ľuďoch. A to je jej najväčší klad. Pred výbuchom výborne vystihol, aký viedli postavy život a po výbuchu ako sa ich život zmenil a hlavne ako inak začal plynúť čas. Keď som si dnes pustil zdigitalizované nahrávky, ktoré pred sto rokmi niekto nahral na kameru (napríklad Amsterdam 1922), bol som šokovaný, ako veľmi sa svet, ľudia a celkové zmýšľanie zmenili.

Záver knihy vyznel smutne, pretože ukazuje na to, aké banality môžu človeka zabiť, keď nemá pri sebe modernú medicínu. Na druhej strane je dostatočne reálna, aby sme si vážili dnešné storočie. Za mňa plný počet a určite ju odporúčam každému.

jitusbaresova
13.09.2020 5 z 5

Báječné.

niki-chan
08.09.2020 3 z 5

Příběh i podání zajímavé, ale nemohu se ubránit dojmu, že kdyby byla kniha o aspoň 100 stran kratší, bylo by jí to ku prospěchu. Celkově 3 a půl *.

Marekh
24.08.2020 4 z 5

Jedná se o první knihu, kterou jsem přečetl od tohoto autora. Kniha se mi celkově líbila.

meloun97
20.08.2020 5 z 5

Úžasný nápad, brilantně vyprávěno. Kniha nemá mnoho emočně silných momentů (i když konec to vynahrazuje), ale autorovy schopnosti jsou nepochybně obrovské.

Isew
17.07.2020 5 z 5

Před mnoha lety jsem se ke knize dostala poprvé. Byla jsem nadšená. Chtěla jsem si ji připomenout a nadšená jsem stále. Je vidět, že pořádná knihovna s odbornou literaturou všeho druhu, je prostě základ. Vlastně teď jsem si uvědomila, že jsem právě takovou knihovnu začala budovat po prvním setkání s Malevilem. Samozřejmě vím, že takové společenství jaké fungovalo na Malevilu, by bylo v postapokaliptické době výjimečné, spíš nereálné. Ale jak bylo i zde ukázáno, vše je o lidech. Tak proč ne. Jedna z mála knih, ke kterým se v budoucnu možná ještě vrátím.

Pafka643
05.07.2020 5 z 5

Po dlouhé době jsem si k postavám v knize vybudoval vztah. A po dlouhé době mi bylo opravdu smutno, když jsem knihu dočetl. Takhle nějak by to v postapokaliptickém světě nepochybně vypadalo.

evickakyticka
02.06.2020 3 z 5

Další kniha o blackoutu a pořád to není úplně ono. Čtení bylo (občas) zajímavé z hlediska vztahů. Konec mě moc nebavil, zřejmě jsem hledala něco jiného.

sarka45
25.05.2020 4 z 5

Knihu jsem kdysi četla na střední škole a teď jsem se k ní vrátila v podobě audioknihy. Příběh jsem si nepamatovala, jen jsem věděla, že se mi líbil, a na tom se nic nezměnilo. Nemám příliš ráda mnohohlasy, ale toto zpracování bylo moc hezké. Zajímavé téma k zamyšlení. Kniha vznikla v sedmdesátých letech, kdy něco podobného hrozilo, minimálně nás o tom média přesvědčovala. Ale ani v dnešní době si člověk nemůže být jist. Pobavila mě informace, jak se v té době před katastrofou žilo strašně zrychleně. Patrně ano v porovnání s dobou po katastrofě. Ale v porovnání s dnešní dobou byli všichni šneci. Také je jasné, že dnes by nám ta "technika" chyběla ještě mnohem více, protože jsme na ní kompletně závislí a vůbec bychom si bez ní neuměli poradit.

kokrokr
22.05.2020 4 z 5

První kniha, kterou jsem od autora koupil a mám ji pořád. Velmi dobrý příběh. Četl jsem i několik dalších románů od Merleho a vždy zaujal.

sedw
21.05.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších post-apokalyptických románů. Uvěřitelné postavy, skvěle vykreslené, tak akorát dlouhé, aby nenudilo.

vrgulnik
17.05.2020 5 z 5

Slyšel jsem jako rozhlasovou hru a bylo to úžasné.

Netti
21.04.2020 5 z 5

Moje první audio kniha, s dodatečným přečtením některých pasáží... Zprvu jsem se bála, že mi styl psaní moc nesedne, ale po pár stranách už mi to vůbec nepřišlo a děj jsem poslouchala každou volnou chvilku. Po delší době to byla kniha, která se tím "něčím" lišila od ostatních, které jsem poslední dobou četla. Napínavá, strhující a prostě hezky jiná. Doporučuji.

Elka252
15.04.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Opravdu okouzlující. Když jsem ji poprvé otevřela netušila jsem že mě bude tolik bavit a to hlavně proto že Sci-fi skoro vůbec nečtu. Kniha byla ale skvělá uvěřitelná s realistickým koncem !!! Emanuel mě dokázal strhnout do vyprávění tak, jako bych to všechno prožívala i já... Chvílemi jsem byla štastná že vyklíčilo obilí, cítila jsem úzkost nad tím že bych i já neměla slyšet už nikdy ptáky, strachem jsem se třásla ve starém sklepě a nebo osvobozovala vesnice... Emanuel a i všechny ostatní jsem si zamilovala a žasla na odvahou, přátelstvím a důvtipem...Nejlepší postavou se pro mě stala s polu s Emanuelem taky Menou a čahoun Peyssou. Názory jsem ale většinou sdílela s Tomášem. Konec byl smutný ale svým způsobem nádherný!!

zandu
14.04.2020 5 z 5

Před pár týdny mi byla tato kniha doporučena. Teď se na ni dostalo a musím říct, že by mě ani nenapadlo, že mě bude bavit. A bavila. Moc. Jsem ráda, že jsem dala na doporučení a pořídila si ji. Určitě si ji jednou přečtu velmi ráda znovu.

petrarka72
03.04.2020 5 z 5

Robert Merle si zachoval klukovské myšlení - a podařilo se mu ze spojení poněkud naivní katastrofické historie, středověkem prodchnutého příběhu o budování nové společnosti na troskách té staré, klasické rytírny a romantického příběhu o Klubu kamarádů (inspirace Třemi mušketýry je evidentní) vytvořit nezapomenutelný román, navíc prodchnutý smyslovostí (znovu se rodící příroda voní vskutku omamně) a humorem (i nesnesitelně sebevědomý vypravěč Emanuel dostává svůj díl). Ve druhé polovině jsem pochopila, že okouzlení z prvního čtení, které jsem připisovala nadšení mých tehdejších třinácti let, trvá...

Vesmich
28.03.2020 5 z 5

Naše máma byla velkou čtenářkou R.M., můj starší bratr tu lásku odkoukal a mívali jsme tyto tlustopisy doma. Takže jsem to četla kdysi v mládí a pamatovala si z toho základní kostru a uchovalo se mi to v hlavě jako něco pozoruhodného. Před časem byla kniha načtena jako audio, ukázka mě zaujala a tak jsem si to po čase nechala přečíst ještě jednou. Něco jsem teď vnímala jinak, ale něco docela stejně - zatoužila jsem znovu po velkém pozemku, lánech polí, lesích, panství a hradu na něm. Po radosti z vzešlé pšenice a z deště a po pořádném kopanci do zadnice proradného zlotřilce!

mgeisselreiter
15.03.2020 5 z 5

Výborně vymyšlené i podané. Téma je možno uchopit mnoha způsoby, tento rozhodně působí realisticky. Autor vše perfektně promyslel, líčení je poutavé i zajímavé. Román je dost rozsáhlý, přesto by v něm byl prostor na další rozšíření. Závěr není uzavřený, ale to nevadí. I když místy děj sklouzával k až moc zdlouhavému povídání, dám mu 5* (řekněme při hraně 90%). 15. 3. 2020.