Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11589/mid_malevil-YhY-11589.jpg 4 2091 367

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v 70. letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Vědeckofantastický, podle autora futurologický román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Československý spisovatel

Malevil , 1972

Meda77
Meda77
20.01.2022 4 z 5

Kniha skvěle psaná i vyprávěná, autor taky není žádný zelenáč. Do oddechové beletrie suprově zapadá. Pěkné dialogy i rozvíjející se děj, který nikam nespěchá, nějaká ta lehčí naivita se dá snadno přehlédnout. Udrží napětí po celou četbu a tak to má být. Poctivé 4.

jopp
jopp
01.12.2021 5 z 5

Román mě celou dobu bavil, takové postapo pracující s dobou, kdy byla kniha napsána; samozřejmě že postapo vycházející ze stavu dnešní společnosti musí mít jiný ráz. Merle byl skvělý spisovatel a udivuje mě, že jsem se k Malevilu nedostala dříve. Opravdu výborná kniha!

andrea6284
andrea6284
29.11.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy poslouchala jako audio knihu. První část se rozvíjela trochu pomaleji ale nevadilo to a příběhu to prospělo. Moc se mi líbilo strategické, poklidné myšlení hlavního hrdiny.

allart
allart
02.11.2021 5 z 5

Po krvilačných detektívkach mi to prišlo ako vítaná pauza. Mal som obavy z veľkosti, že ak bude kniha nudná, ťažko sa budem prehrýzať toľkými stranami. Bol som prekvapený, že napriek rozsahu, počtom postáv sa to čítalo výborne. Aj ako námet, jednotlivé postavy, štýl písania-bol to perfektný zážitok. Čitateľ si užije napätie, romantiku, akciu, strach, smútok i humor. Jednoznačne odporúčam za plný počet hviezdičiek.

MíšaS.
MíšaS.
28.10.2021 4 z 5

Je to docela naivní příběh, jak píší čtenáři pode mnou, ale mě se to líbilo a četlo se to hezky. Děj ubíhal bez problémů a i když by některé rozpravy mohly být vynechány anebo zkráceny, vlastně mi tam zas tolik nevadily a od čtení mne neodrazovaly.

DericCaster
DericCaster
18.10.2021 5 z 5

Velmi krásná knížka, tedy alespoň dle mého gusta. Je mi jasné, že v reálu by vše tak snadné nebylo, ale v knížce proc ne... Mám rád postapo knihy a také se mi líbilo, že v knize není moc intrik a příběh je vlastně jednoduchý, ale bavila mne každá stránka a o to jde především. No ne????

madem
madem
05.10.2021 4 z 5

Nejdříve jsem dlouho nechápala a tápala. Autor vzpomíná na minulost, na dětství. Než se dostane k hlavní události, tak to trvá. Pak už je skvělé vyprávěcí tempo a děj knihy odsýpá a je nádherná. Ten jazyk, ty nápady. Skvělé.

zdenaR
zdenaR
19.09.2021 5 z 5

Návrat ke knize čtené před neuvěřitelnými 40 lety, tentokrát v audio podobě.
Dnes už mi některé pasáže připadají méně pravděpodobné, ale i tak je kniha skvělá.

DomYell
DomYell
16.09.2021 4 z 5

Vsechno moc dobre vychazi, minimum dramat. Kniha se cte dobre, ale je to takova stredova linie, co nezvedne tep.

TwoFace
TwoFace
21.08.2021 4 z 5

Místy trochu naivní, hlavní postava až takřka dokonalá, prakticky vše vždycky vyjde. Ale vymyšlené dobře, a mezi postapo knihami stojí vysoko. Doporučuji.

Mudry
Mudry
16.08.2021 3 z 5

Ačkoliv je kniha již staršího vydání, styl psaní mi vyhovoval. Nevadily mi ani obsáhlejší popisy a charakteristiky , vlastně právě to se mi překvapivě líbilo nejvíc. Téma samotné je na pět hvězdiček, jeho zpracování už mě ale tolik nenadchlo. Na můj vkus spousta málo uvěřitelných skutečností v rámci mezilidských vztahů i co se každodenního života po katastrofě týká ( tu lehce vyvrtaná dírka , jinde hnedle uříznutá deska , zázračně rychle uzdravená flora , o pohostinnosti ženských klínů a mužské schopnosti o zmíněné se spravedlivě podělit ani nemluvě ). Hlavní hrdina neurazil ani nenadchl. Ve výsledku mohu říct, že mě to bavilo , ale víc jak na tři hvězdičky to prostě nevidím a to ve vší úctě k autorovi , který psát opravdu umí, o čemž jsem se již podruhé přesvědčila.

patrik0816
patrik0816
16.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Mé počáteční nadšení vystřídalo lehké zklamání. Mám opačný názor než někteří zde. Mě bavila nejvíc samotná událost a první dny okamžitě po události. To bylo takové správně prepperské a člověka mrazilo po zádech, když si pomyslel, jak dopadl zbytek populace lidstva. Bavilo mě, když se člověk mohl zamyslet na celospolečenským dopadem a porovnávat svět před tím, včetně života jednotlivých postav před tím a potom. Ke konci se bohužel už kniha zvrhla spíše v romantické drama plné milostných pletek a politikaření. Bitva byla popisována dost naivně a Merlemu jsem tuhle část vůbec nesežral. Stejně tak si Merle strašně zjednodušil i některé další věci a psychologické pohnutky postav. Ve Dni trifidů byl ten post-apokalyptický svět popisován přeci jen s daleko většími koulemi a byl daleko komplexnější a uvěřitelnější a psychologie postav byla daleko hlubší a propracovanější, stejně jako stav post-apokalyptické společnosti.

Racek213
Racek213
22.06.2021 5 z 5

Mistrovské dílo. Je cítit dokonalostí.

Andrea864
Andrea864
14.06.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Po dlouhé době jsem po ní opět sáhla a líbila se mi snad ještě víc. Je to přesně ta kniha, kterou když musíte na chvíli odložit, stejně na ní myslíte a nemůžete se dočkat dalšího čtení. Příběh je plný lidství a spousty látky na zamyšlení. Vřele doporučuji.

asfi
asfi
11.06.2021 5 z 5

Po vlecucom sa zaciatku sa kniha krasne rozbehne a aj ked je tam scifi tema len okrajova, viac potom autor opisuje medziludske vztahy a zivot na Malevile, ma co povedat citatelovi. Za mna urcite odporucam.

baji42
baji42
29.05.2021 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha na mnohokrát zpracovávané téma. Tady jde ale o jedno z nejlepších zpracování podobného nápadu.

RTG
RTG
29.04.2021 5 z 5

Na tuhle knihu je lepší (stejně jako na hromadu dalších skvělých knih) nespěchat. Dát jí čas a ona se rozjede.
Za mě úžasná kniha, ze které místy mrazí až do morku kostí. I když jsem myslela, že se něco musí příšerně pokazit, nic se nepokazilo a nakonec to ani se svržením Fulberta nebylo tak žhavé.

anna2378
anna2378
17.04.2021 5 z 5

Moje první, a jistě ne poslední kniha od autora. Popisuje situaci, která nemá v našem současném světě od reality příliš daleko. Zdá že měli Malevilští občas až příliš velké nereálné štěstí v neštěstí.. je zajímavé pozorovat jednotlivé formy vlády ve společnostech, které vznikly de facto z popela lidského vědění a pokroku.
Příliš nesouhlasím s autorových pojetím žen, kdy jsou členěny pouze do dvou kategorií.
Závěr, ze kterého mrazí. Je lepší riskovat stejnou chybu, nebo být v pokroku pozadu?

Margerite
Margerite
12.04.2021 4 z 5

Z téhle knížky mám velmi rozporuplné pocity. Slabší rozjezd, ale pak už je to čtivý pomalu vyprávěný román, psaný květnatým jazykem. Překlad už něco pamatuje, ale je dobový, k románu se hodí. Hvězda dolů (a uvažovala jsem i o dvou) je za vylíčení ženských postav. Je velmi schematické a řekla bych i ponižující. Mladé ženy jsou redukovány na svou sexualitu, staré ženy zase žádnou nemají. A u všech je zdůrazněno, jak jsou podřízené mužům, fyzicky i intelektuálně. A nad ženami stojí pánové tvorstva, kteří mají své "potřeby", které jsou ženy povinny uspokojovat. Přesto má kniha nesporné literární kvality a doporučuji ji přečíst i těm, kteří nejsou příznivci sci-fi, protože to tam tvoří jen kulisu.

Křovinka
Křovinka