Malé ženy (skrátené vydanie)

Malé ženy (skrátené vydanie) https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5853/male-zeny-5853.jpg 4 510 112

Malé ženy série

„Niet takej rodiny, aby nemala občas rok naplnený udalosťami, radostnými aj smutnými. My sme práve taký rok prežili a nakoniec skončil veľmi šťastne“. To hovorí pani Marchová svojim štyrom dospievajúcim dcéram: krásnej Meg, chlapčenskej Jo, jemnocitnej Betsy a hrdej Amy. Ony sú tie malé ženy, ktoré statočne čelia životu za pomoci láskavej matky a priateľstva mladého gentlemana Laurieho. Tento román, ktorý našiel svoje stvárnenie aj na filmovom plátne, dokáže stále dojímať a rozosmiať každú generáciu dievčat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladé letá

Little Women , 1868

Gwendelína
01.09.2016

Na knihu jsem narazila, když jsem byla ještě malá, měla ji má sestřenice, ale nikdy jsem neměla možnost si ji přečíst. Koupila jsem si ji asi před deseti lety a s nadšením se pustila do čtení. Bohužel, kniha mě trochu zklamala. Očekávala jsem krásný a milý příběh o čtyřech sestrách, místo toho mi připadalo čtení trochu nudné. Druhý díl byl opravdu slabší než ten první. Nejspíše mi trochu vadilo chování Jo a každá ze sester měla něco, co mi nepřipadalo dost pravděpodobné. Všechny dívky byly jednotvárné svým chováním. Ve své době možná opravdu pěkný příběh, mne ale zklamal.

Jonna
24.08.2016 3 z 5

Tak jsem si oddechla, že se všechny malé ženy vzdaly svých snů a našly své nové poslání v službě manželovi a dětem! (Kdyby to někdo nepochopil, tak to myslím sarkasticky). Knihu jsem protrpěla, ale dočetla, protože mne zajímá problematika žen 19. století. Morální ponaučení bych, s ohledem na dobu, ještě pochopila, ale to věčné přistřihování křídel, jen co se hrdinka na hřadě trochu zavrtěla, to mě rozčilovalo. To jim opravdu nemohlo svitnout nějaké to štěstí i mimo manželství? Opravdu musela autorka zkrotit i Jo?
To věčné autorčino "sedávej panenko v koutě" prolínající se celou knihou mi vlastně paradoxně pomohlo pochopit vznik feministického hnutí. Ovšem silně pochybuji, že to byl autorčin záměr.

MissiPippi
19.08.2016 5 z 5

Krásný rodinný příběh plné ponaučení a připomínání těch správných morálních hodnot. O žádný strhující děj se tu nejedná, přesto si z knihy odneseme tak moc. Klíčející emancipace, rodina je základ, zábava je o to zábavnejší po splnění povinností, svatba není koncem úspěšného vztahu - to vše je třeba si připomínat nebo svým ratolestím poodhalit.

Ke 100% hodnocení velkým dílem přispěl seznam vysvětlivek ke každé kapitole, co se týče významných postav, citací autorů a historických událostí. Takový seznam mnohdy velmi postrádám u jiných děl a zde jsem z něho byla nepokrytě nadšená.

Takže knihu směle doporučuji, hlavně dospívajícím dívkám.

LadyKet
06.07.2016 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale občas jsem měla pocit, že většina postav se chová poněkud pateticky a až moc přehnaně reaguje na své city i city druhých.
Upřímně řečeno, četla jsem lepší knihy s podobnou tématikou.

kika_
19.06.2016 5 z 5

Výborná kniha, která čtenáře donutí zamyslet se nad životem. Najdeme v ní spoustu lásky, ponaučení a moudrosti. Opravdu krásně napsaná a myslím, že dojme každého, kdo ji přečte.

Jane007
15.05.2016 5 z 5

Úžasná kniha, ke které se znovu ráda vracím. Do mého povědomí se dostala díky seriálu Přátelé, kde ji Rachel označila jako klasiku. Dávám jí za pravdu.

Knihomolka48
11.03.2016 4 z 5

Knihu jsem si plánovala přečíst od té doby, co jsem se o ní dozvěděla díky mé nejoblíbenější dětské autorce Jacquline Willsonové, která Malé ženy zmiňovala téměř v kadé své knížce. Od začátku jsem od nich očekávala hodně, možná až příliš, protože knížka mě trochu zklamala, nejdřív jsem se do ní nemohla vůbec začíst. Ale postupně, kapitolu po kapitole, si malé ženy moje srdce získaly, některá z nich jeho větší, jiná menší kus. Přečtení rozhodně nelituji.
POZOR, SPOILER K DRUHÉ ČÁSTI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nejvíc mě dostala smrt Beth, probrečela jsem aspoň půl hodiny...

Patella
29.02.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších. Četla jsem ji několikrát a stejně se pokaždé pobavím potrhlostí Jo a Amy, rozpláču při nemoci Lízy. Pro mě knížka, která se neomrzí.

angelice
25.01.2016 4 z 5

Jemná kniha o budování vzdušných zámků, dětské bezprostřednosti a plnění si snů. Naivní dívenky jsou úžasnými postavami i poté, co vyrostou a snaží se o seberealizaci. Křehký příběh, který rozesměje i rozpláče, je často správně zařazen do povinné četby. Pouze mezi svými vrstevníky hledám někoho, kdo by si tolik vyčítal neuklizený pokoj. Ale to je otázka doby a povahy...

Viky007
25.01.2016 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Hrozně se mi líbí ta rodinná soudržnost. Každou ze sester jsem si určitým způsobem oblíbila, ale nejvíc asi Jo a Beth. Konec mě velmi dojal, měla jsem sto chutí knihu zmrazit (narážka na seriál Přátelé, kdyby někdo nepochopil :-D). Sice zde vládne tak trochu poučný charakter, ale stejně se k Malým ženám ráda vracím :-).

Luca84
22.01.2016 4 z 5

Pro mě kniha, která nikdy neomrzí.

EllieK.
12.01.2016 5 z 5

Fakt úžasná kniha!!! Přečteny oba dva díly již dvakrát a stále nestačilo... Prázdniny jsou můj čtecí čas.:-)
Dozajista nejlepší dívčí románek...

Jane100
25.10.2015 4 z 5

Kniha pěkná, ale trošičku (ale opravdu jen malinko) mě zklamala. Ale k přečtení určitě doporučuji.

Karcoolka2210
15.10.2015 5 z 5

Tak tento príbeh som poznala z filmovej verzie, tuším sa písal rok 1994, keď ho zmajstrovali. A videla som ho niekoľkokrát a je jedným z mojich obľúbených. No a o knihe môžem povedať to isté. Zaradila sa medzi moje naj. Je to úžasné čítanie. Čas strávený v rodine Marchovej je časom lásky, radosti, bolesti, aj úžasnej viery v Boha. Odporúčam pre deti aj dospelých. Každý si tam určite niečo nájde. AJ

VašekHCS
11.09.2015 5 z 5

Skvělá kniha od začátku do konce. Popisuje starou dobu, ale byla téměř stejná jako dnes. Kniha je sice spíše pro holky, ale já si příběhy všech čtyř holek přečetl velmi rád, a to ne jednou. Vřele všem doporučuji

Safienka
25.08.2015 4 z 5

Úžasné! Jsem ráda, že jsem se k nim konečně dostala. I přes některé zbytečně popisné a delší scény se mi to moc líbilo! A musím říct, že film z roku 1994 taky super! Obojí jsem si užila :-)

vercaruzickova
24.06.2015 5 z 5

Tuto knihu bych doporucila temer vsem vekovym kategoriim, kazdy si z ni muze odnest to sve. Velice me inspirovaly zivotni pribehy vsech sester a nektere pasaze byly opravdu dojemne. Fakt, ze kniha je zastarala, neznamena, ze by se v mnoha ohledech nedala vztahnout na dnesni dobu. Principy zustavaji porad stejne a kniha nas uci, ze clovek s laskou nejdale dojde. Dulezite je rodinne stesti, byt na sebe mili a vazit si veci, ktere mame a ne zoufat nad vecmi, ktere nemame a ze penize jsou az druhorade. Kazda sestra v sobe mela sve kouzlo a ja se dokazala vcitit do kazde z nich. Sice jsem si knihu precetla az ve veku 22 let, ale jsem rada, ze jsem se k ni nakonec dostala a rada si ji za par let prectu znovu, treba si z ni odnesu zase trochu neco jineho a jednou bych ji dala precist i me dceri.

wiix
01.06.2015 5 z 5

Pri knihách ako je táto sa vo mne otvorí ženská dušička 15 ročnej dievčiny akou som bola. Niektoré pasáže som čítala viackrát, aby mi ani slovko neuniklo, pretože som si predstavovala seba namiesto postavy z deja a tak to má byť! Takéto knihy pre mládež a najmä dievčatá, by mali vychádzať vo väčších merítkach.

Veru123
20.04.2015 5 z 5

Nádherná kniha! Dokonce jsem si i několikrát zaplakala. Doporučuji:)

sakalik55
08.04.2015

Knihu mi doporučovalo mnoho lidí, ale prestoze sem se ji snazila precist dvakat, nejak me do sebe nevtala.Prisla me nudná, mozna sem n ni byla ale uz moc stara.

Amerika

Louisa May Alcott
americká, 1832 - 1888
2009  83%Malé ženy
2000  87%Dobré manželky
2000  75%Malí muži
2002  82%Veľkí muži
1947  83%Malé ženy (zkrácené vydání)

Kniha Malé ženy (skrátené vydanie) je v