Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432590/bmid_male-zeny-0Sv-432590.png 4 1480 298

Malé ženy série

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. Malé ženy přinášíme českých čtenářům v kompletní nezkrácené podobě včetně druhého dílu, jenž sleduje další osudy sester Marchových.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Little Women , 1868

alishek
04.02.2024 3 z 5

Knížkou jsem se relativně prokousávala, nějak mi postavy nepřirostly k srdci. Ano, bylo zajímavé sledovat jejich vývoj, ale nějak mě to vlastně nebavilo.

boeink
07.01.2024 4 z 5

Malé ženy jsem poprvé četla, když mi bylo asi čtrnáct. Dlouho jsem odsunovala dobu, kdy si ji přečtu znovu. Bohužel, vydání, které se mi dostalo do rukou, je plné překlepů, a ty mi čtení dost narušovaly. Taky nechápu, proč jsou přeloženy osobní jména, i to mi vadilo.
Nicméně dílo, které napsala paní Alcottová, je přes všechny nedostatky překladu, klasikou, která je stále skvělým, milým čtením.

Lexie321
06.01.2024 5 z 5

Majstrovstvá klasika

Imaginárium
12.12.2023 4 z 5

Malé ženy sú ďalšou klasikou, ktorá ma veľmi milo prekvapila svojím príbehom, postavami, ale hlavne myšlienkami a krásnym poukázaním na dôležitosť vzťahu matky a dcéry, rodiny a súrodencov.

V časoch americkej občianskej vojny (1861-1865) rodina Marchových je na túto dobu unikátna, uprednostňuje štastie a lásku pred peniazmi a majetkom - ,,kiežby ste boli so svojími peniazmi aspoň z polovice tak šťastní, ako boli naši rodičia bez nich V tomto duchu vychovávajú aj svoje 4 dcéry - Meg, Jo, Beth a Amy (české preklady mien som vytrvalo ignorovala celú knihu), ktoré sú úplne rozdielne a prežívajú klasické problémy dospievajúcich dievčat a určite odporúčam, je to jedna z tých lepších klasík. Určite si tam nájde niečo pre seba každá ženská generácia.

Filmy ma neoslovili, až kým som si neprečítala knihu. Chýbali mi hlbšie súvislosti a myšlienky, takže až po knihe som si pri filme poriadne poplakala.
Netušila som, že celý príbeh nenájdem len v tejto knihe, ale je viac pokračovaní, takže po dočítaní som ostala hodne zmätená, kde je koniec z filmu. Konkrétne toto vydanie končí príchodom pána Marche na Vianoce. Krásny happy ending, ale teraz čo ďalej, pokračovanie nemám. Rozmýšlam, či vôbec pokračovať, keď som skončila v tom najlepšom a nestihlo sa to všetko pokaziť.

fruitbueno
06.12.2023 4 z 5

Malé ženy jsem v knihovně hledala marně několik let, nakonec to jistil antikvariát. Příběh, na dnešní dobu už opravdu silně působící jako z jiných časů, se mi i přes svou neskrývanou didaktičnost moc líbil. Jednotlivé postavy, každá tak jiná a přitom zcela živá, sympatická i ve své nedokonalosti, jsem si zamilovala. Opravdu skvělé čtení, byť vzniklé v jiné době.

p.stranska
17.11.2023 2 z 5

Přečetla jsem první část a dost jsem se do čtení nutila, proto se do druhé části ani nepustím. Možná kdybych to četla v patnácti letech, líbil by se mi tenhle naivní příběh, vlastně taková pohádka s ponaučením a dobrým koncem. Ale ve zralém věku mi tato kniha úplně nesedla.

klaraj093
08.11.2023 5 z 5

Díky filmu, který jsem viděla už několikrát jsem měla chuť si knihu přečíst. A rozhodně mě to nezklamalo. Mohlo to být obsáhlejší. Krásně a snadno se to četlo.

BojácnéKuře
23.09.2023 4 z 5

K Malým ženám jsem se dostala skrze film, který jsem viděla v kině. Pamatuju si, že mě tehdy moc nezaujal, a že jsem neměla ráda postavu Jo (což stále platí), ale i tak jsem pořád měla nutkání si knihu přečíst, když je to tak opěvovaná klasika a jsem ráda, že jsem to udělala.
Kniha se hodí hlavně na odpočinek, pokud někoho nebaví číst o všedních životech postav, raději bych s četbou ani nezačínala. Dobře chápu, proč spoustu lidí kniha nebaví, ale mi se právě ta všednost a jednoduchost líbila. V příbězích se soustřeďuji hlavně na postavy a tady šlo ukázkově vidět, jak se každá ze sester vyvíjela. Moje nejoblíbenější Malá žena je určitě Amy.
Doba, ve které se děj odehrává, je úplně jiná než dnes, proto některé rady nebo lekce, které sestry dostávaly, je třeba brát s nadhledem. Do knihy se mi opravdu nechtělo, ale mile mě překvapila. Přesto si ale nemyslím, že bych se ke knize vrátila. Jednou asi stačilo.

Jirinamac
20.09.2023 5 z 5

Knížku jsem četla před delší dobou a později viděla i filmovou verzi, obojí se mi hodně líbilo. V té době to ženy neměly lehké, aby se mohly v životě prosadit.

lilites
01.09.2023 4 z 5

Po dočtení této knihy je mi trochu smutno, že skončila. Bylo to krásné shledání se čtyřmi sestrami, jejich velmi chytrou, rozumnou a inspirující maminkou, mírným a obětavým otcem a starým, milým sousedem a jeho skvělým vnukem.

Meg, Jo, Beth a Amy, čtyři sestry, čtyři různé povahy a čtyři hrdinky našeho příběhu.

Musím uznat, že jsem si zamilovala Jo a Beth. Jo mi svou povahou připomíná tak trochu mě samotnou a soucítím s ní v mnoha situacích. Beth, ta skvělá malá žena, tu snad nejde nemít rád. Přiznávám, že mi bylo opravdu těžko, když odešla. Meg mi přišla taková trochu nemastná, neslaná a rozmazlenou Amy jsem fakt neměla ráda, až na samém konci jsem ji uvěřila její změnu a odpustila jsem jí její rozmařilosti.

Je to klasika z dávných dob, takový dívčí románek a la Austenová, ale bylo to velmi pěkné..

Pebra
30.08.2023 5 z 5

Četla jsem ji opakovaně a už někdy ve dvanácti jsem se rozhodla, že také musím sepsat testament!

andrii24
26.08.2023 4 z 5

Ležérní i austenovské rozmarýnky, cukřenky, které se neroz(u)tekly. Zachumlané, ženským plédem, do malebných objetí. Světa jarních beránků, letních vánků, podzimních draků, zimních ornamentů. Čajové Růženky, které se drží své citové kresby. Udržují myšlenku světla, i přes černé hodinky.

Prim
17.08.2023 2 z 5

Mě to nebavilo. Je to milá a poučná kniha pro mladé dívky z doby kdy byla napsaná.

martiline
05.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Malé ženy jsem měla ve své mysli v šuplíku "musím si to určitě přečíst" ...
Dostala jsem se k ní až nyní. Je krásná - a plná moudrých slov. Také jsem u ní měla často slzy v očích, třeba báseň o Beth, vyrovnávání se rodiny s jejím odloučením, nic nebylo zapomenuto ... přitom jsem oceňovala, že je vše opravdové ze života a nehraje si nikdo na žádné zázraky a zázračná uzdravení ...
Ale nejvíc, nejvíc bolesti jsem cítila při větě "Přesně, jak Beth doufala, její odliv dozněl klidně a v temné hodině před úsvitem, na hrudi, kde se poprvé nadechla, vydechla tiše také naposled."

Len2očka
11.07.2023 4 z 5

Knížka se mi četla dobře,prostě jsem se stala na pár večerů součástí jedné rodiny,a to takové rodiny,ve které mi bylo přes veškeré jejich úskalí přijemně.

marara
03.06.2023 4 z 5

Tohle číst je jako pohlazení po duši. Moudrost, vzájemná oddanost a touha pomáhat ostatním, ale i životní vášeň všech postav jsou nádherné vlastnosti. Je krásné čist o tom, jak všichni žili neokázalé, skromné, zdánlivě prosté životy, které ale byly tak neobyčejné. Kniha obsahuje spoustu mouder: když jsi nešťastný, pomáhej druhým, to tě naplní a přinese ti to štěstí; nejlepším lékem na bolest je smysluplná činnost. První polovina příběhu se mi líbila moc, druhá už byla trochu moc romantická.

Margeli
01.06.2023 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha

Noisette73
23.04.2023 3 z 5

Já musím být upřímná, líbilo se mi jak se zde prolínají různé povahy dívek posléze žen - sester. Kniha má obrovský morální přesah a apeluje na to dobré v člověku, aktivuje jeho sílu a odhodlání překonávat těžké chvíle, alespoň na mně to mělo tento efekt, bylo to poklidné, něžné a vhodné i třeba pro větší děti, hlavně asi dívky. Líbila se mi především první část, kdy byla děvčata ještě malá a hodně mladá, část o dobrých manželkách mě nebavila, byť by mi měla být blíž. Za přečtení však stojí a já si říkám, že kdyby mě Bůh chtěl vystavit nějaké opravdu zapeklité zkoušce mé morálky a vyzrálosti nadělil by mi čtyřlístek dcer. Pouto matky s dcerou je specifické, může být nádherné, ale nemusí, já ho třeba s mou matkou mám opravdu pošramocené a byla by to pro mě výzva, přesto bych byla vděčná a štastná, že ty svoje princezny mám, tak třeba jednou... už teď, ale vím, že správně a citlivě vychovat dcerku je opravdu kumšt, asi stejně jako synka, ale u té dcery cítím povinnost ji nějak více morálně podporovat a přitom nezapomínat na tu křehkost, pracovat s ní jak s motýlími křídly a o tom je tato kniha, alespoň pro mně tedy.

YellowQueen
01.04.2023 5 z 5

Krásná klasika, která se vás dotkne, chytí za srdce, možná trochu rozesmutní, neskončí tak, jak byste si na první dobrou přáli, ale po přečtení ve vás zanechá radost a lásku, kterou je celá kniha prodchnutá.

Malýmedvěd
20.03.2023 5 z 5

Krásná a milá knížka, taková která pohladí po duši. Myslím si, že je to tak chytře napsané, že to mohou čít holky i kluci, slečny i mladíci, ženy i muži, babičky i dědečkové. Každý si v tom najde to své, je tam hravost dětství, rebelství a hledání mládí a i moudrost stáří. Je to o vztazích a rodině. Hlavně je tam ale obrovská dávka lidskosti a lásky k lidem. Je tam jiskra, vtipnost a hlavně ta milost. Záporem by mohla být ta až pohádková idealizace postav a okolí, ale já to té knize rád odpouštím. Dá se to brát jako ukázka boje za ženská práva i jako dokument své doby, ale dá se to také číst jako zamyšlení nad námi a nad našimi vztahy. Ten wow efekt okolo této knihy je podle mne, daný tím, že ta knížka podporuje naši touhu být lepšími a žít pro druhé, nebýt sobci této chvíle a zároveň nám ukazuje, že se nemusíme vzdát svého talentu a svých zálib.