Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34665/bmid_male-zeny-ajs-34665.png 4 1480 297

Malé ženy série

Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu. Slavný americký román, který vychází v Čechách poprvé kompletní, vypráví příběh čtyř sester. Román se odehrává během občanské války (Severu proti Jihu)... celý text

Literatura světová Romány

GENIÁLNÍ!!
A PROSTÉ!

zamilov.do.knih
01.07.2021 3 z 5

(Recenze na vydání od Sofa Books, důležitý fakt!)
Začnu otázkou. Koho sakra napadlo, že převyprávět známou klasiku, ve které se počeští jména a vynechá celá druhá polovina knihy včetně konce, bude dobrý nápad? Ne vážně, mě by to opravdu zajímalo, protože proč bych měla číst něco jen do poloviny a nedozvědět se konec?! Já popravdě ani nevím, jak tuhle knihu a konkrétně tohle vydání hodnotit. Protože kvůli faktu, že se nedozvíme druhou polovinu příběhu, bych toto vydání doporučila leda tak popelnici, ale na druhou stranu se mi příběh i celkem líbil. Nebyla jsem z toho nijak odvařená, byla to celkem nuda a postavy mi nijak nepřirostly k srdci, ale uznávám, že ta kniha má prostě své kouzlo.
Ale protože jsem se z knihy dozvěděla jen polovinu děje, musela jsem si pustit film, abych věděla, jak to skončí, konkrétně jsem se koukala na verzi z roku 2019. Film samotný tady ale hodnotit nebudu, zhodnotím jen tu v knize neobsaženou polovinu. Myslím, že je škoda, že to v tomhle převyprávěném vydání není, protože druhá polovina mi přišla mnohem zajímavější. Víc se tam toho děje, ukazují se rozdíly mezi jednotlivými sestrami a objevují se nové romantické zápletky. Ale právě ty mě bohužel zklamaly, protože se mi líbil jenom jeden pár, a to Meg a ? (nechci spoilerovat), kteří měli mezi sebou tu lásku opravdu pěknou. Ale nelíbilo se mi, s kým skončila Amy (ti dva se mi k sobě prostě nehodí) a romantická zápletka s Jo mi přišla moc nucená a nereálná (ve filmu to bylo trochu vysvětleno, proč tomu tak je, ale tak takový je prostě můj názor).
Zkrátka, kniha obsahuje pěkné myšlenky a milou atmosféru, jenže pro tyhle věci knihy nečtu. Chápu, že se lidem tahle klasika líbí, ale pro mě to teda fakt není. Co ale můžu s jistotou říct, že pokud o Malých ženách uvažujete, sáhněte po jiném vydání, než je tohle, protože v tomhle chybí druhá půlka příběhu.
~
2,5*/5*

tabaluga
19.06.2021 5 z 5

Takové mile pohlazení po duši... Čtyři sestry a každá úplně jiná:-) ani nevím, která ze sester mi byla svou povahou nejblíže, ale naprosto mne odzbrojila Jo, ta nezkrotná mladá dívka, která se dokázala ke všemu postavit čelem. Čišela z ní upřímnost. Miluji taky tu dobu, ve které byl psán děj knihy, připadá mi to jako z jiného světa:-)

sarekaslukova
29.05.2021 5 z 5

Vůbec nechápu jak se stalo, že tato úžasná knížka se mi do ruky dostala až teď, ale možná je to přeci jen dobře, dovedu si představit na co bych se při čtení asi tak zaměřovala v době dospívání, na milostný příběh románu a uniklo by mi tolik krásy v myšlení hlavních hrdinů.

Ivana11
28.05.2021 5 z 5

Měla jsem jako audioknihu, čte Andrea Elsnerová, bylo to moc pěkné. Takové pohlazení po duši.

Lena78537
18.05.2021 5 z 5

Krásná a nadčasová kniha o rodinných vztazích, lásce, přátelství, úctě a porozumění.. Zanechá ve vás stopu a vede k uvědomění co je důležité, z čeho se radovat a za co být vděční. Rodina. Nic není víc. ..."láska totiž zahání strach a vděk je silnější než pýcha"...

Chesterton
01.05.2021 5 z 5

[audiokniha]
"Nikdy není příliš brzy, aby v sobě člověk začal pěstovat vůli, píli a nezávislost."

"Joy se pro svou prudkou povahu, ostrý jazyk a neklidného ducha neustále dostávala do potíží a tak byl její život sledem vzestupů a pádů, což bylo komické a zároveň dojemné."

Když jsem byla náctiletá, byly Malé ženy mému ️❤️ nejbližší knihou. Dostala jsem zkrácenou verzi a dodnes vzpomínám na rodinou pohodu, moudrost a asi nejvíc radostnost a nezdolnost, která z příběhu čišela.
Po mnoha letech jsme se potkaly v audioknize v podání Andrey Elsnerové, která odvedla skoro dokonalou práci. Snad jen občasný lehce romantický nádech v hlase mi chvilkami překážel.
Mravoličné pasáže se taky daly přečíst civilnějším tónem, aby tolik netrčely. Hlavně v druhé části je to občas drásavé.
Celkově je to hlavně oslava rodinných vztahů, chuti do života chudobě navzdory, přátelství, odpouštění a vztahového jemnocitu.

Druhou část jsem neznala a sedla mi o něco méně, ale pro odcházení Beth a mnohé další, má svou cenu.
5/4

Calwen89
26.04.2021 5 z 5

Klasika, která mě opravdu mile překvapila. Je to milé, nadčasové, dojemné... Jo jsem si zamilovala od začátku knihy a byla tahounem celé rodiny i samotného příběhu. Teď se s klidným srdcem podívám i na filmové zpracování, kterému jsem se záměrně vyhýbala dokud nepřečtu knihu.

Gabi13
22.04.2021 5 z 5

Něžná kniha, která mě dojímá moudrem, které je v každé části jejího příběhu. Mám neskutečný obdiv k paní spisovatelce, která toto napsala v době, kdy bylo těžké pro ženu, se psaním prezentovat.
Krásně popsané postavy a jejich dospívání a změna jejich povah. Nalézání pravd a toho co je v životě důležité. Příjemné prostředí amerického venkova.

A.books
17.04.2021 5 z 5

Krásná kniha o rodinné lásce a přátelství

makul
17.04.2021 5 z 5

Nedávno mě bratr překvapil otázkou: „Kdyby sis měla vybrat mezi klasikou a ostatními současnými (moderními) knihami, co by sis vybrala?“ Ani jsem nad tím moc nepřemýšlela a odpověděla: „To je jasný, ostatní knihy, klasiku skoro nečtu.“ On mi řekl, že i když je to hodně těžký, vybral by si asi klasiku. Najde tam spoustu myšlenek k zamyšlení, situace, ze kterých se člověk může poučit a mnoho dalšího, co mu hodně dá. A právě, když jsem si přečetla Malé ženy, což je z mého pohledu krásná a velmi silná kniha, tak jsem zpětně pochopila, jak to tenkrát myslel. V knize je opravdu spoustu krásných myšlenek a ano, ze spousty momentů, které se v příběhu odehrávají, si může člověk odnést ponaučení. Trochu mě mrzí, že jsem něco předem věděla ze spoilerů. Ale i tak mě její čtení moc bavilo. Mám ráda tyhle knihy, které vás nutí zamyslet se nad sebou a nad tím, co je (pro vás) vlastně v životě důležité. Ani film není zas tak špatný, ale doporučuju si nejdřív přečíst knihu. Všechny sestry jsem si svým způsobem oblíbila, ale Beth jsem obdivovala asi nejvíc. Za nějaký čas si knihu ráda přečtu znovu.

knihomolSafira
07.04.2021 4 z 5

Tato kniha byla pro mne velkým překvapení. Jsem velmi příjemně překvapená, jak moc mně to bavilo. Protože nalijme si čistého vína, tyto knihy už 19. století jsou prostě častokrát zdlouhavé, nudné a nečtivé, ale tato kniha byla čtivá. Skvělé.

mrousek
29.03.2021 5 z 5

Krásný rodinný příběh, který mi mnohokrát připomněl se radovat z maličkostí a vážit si věcí a osob, které mám ve svém životě.

bosorka
26.03.2021 4 z 5

Mám hrozně ráda film z roku 1994, taková moje srdcovka. A přitom jsem Malé ženy dosud nečetla. Tak jsem neudělala ani teď, nechala jsem si je předčítat do uší Andreou Elsnerovou. A bylo to příjemné poslouchání. Malé ženy jsou takové krásně milé a naivní (fascinovala mě ta moudrá chápající maminka, která měla na vše vždy řešení a nic ji nerozhodilo, taková až skorem pohádková bytost), místy úsměvné, místy roním slzy. A baví mě pořád, i když asi první část o trochu více, je ztřeštěnější, Malé ženy jsou skvělejší, když jsou ještě malé, s malými starostmi. A Jo prostě miluju.
Prostě klasika.

Dominique27
16.03.2021 4 z 5

"Pro první část, která druhou co do kvality jednoznačně předčí..." stojí v předmluvě knihy a nedá se s tím než souhlasit. První část je skvělá pro svou laskavou a hřejivou atmosféru. Člověk by se nejraději stal členem Pickwickova klubu, vžil se do Jo, s děvčaty vymýšlel divadelní hry, dováděl s Lauriem a měl za maminku paní Marchovou, která dívky vždy dokáže navést správným směrem bez potřeby kázání. Druhá část je o poznání smutnější. Prostor tu v podstatě dostávají už jen dvě sestry, které si navíc vyměnily role té zajímavější z nich. Určitě se ale ráda budu vracet k silným momentům, jako je Laurieho žádost o ruku či vyrovnání Beth se svým osudem. Nicméně se vůbec nedivím, že kniha přežila zhruba 150 let a že se stala americkou klasikou. Směle se může zařadit vedle knih sester Brontëových nebo Jane Austenové, které jsou pro české čtenáře mnohem známější. A také je to dobrá sonda do každodenního života té doby.

Ishir
15.03.2021 5 z 5

Romantické pohlazení po duši.

jana277
11.03.2021 3 z 5

Klasika, pre veľmi romantické, zasnené duše. Predstavovala som si slečny z 19.storočia, ktoré po prečítaní diela určite snívali o ideálnych mužoch, čo sa pri prvom náznaku zo strany ženy stanú pozorní, chápaví, láskaví, obetaví...
Veľmi pekne je vykreslená dôležitosť rodiny, súdržnosť, obetavosť, opora medzi jej členmi.

martina.culik
09.03.2021 4 z 5

Knihu jsem četla v době, kdy jsem holdovala sestrám Bronteovým a Malé ženy jsou z podobného soudku.
Je to jednoduchý příběh, který v sobě ale ukrývá i jistou hloubku. Každý si tam může najít to své. Já se zasmála i jsem si poplakala - prostě tak jak to má u správné knížky být.

Aggie.
04.03.2021 4 z 5

Knihu jsem četla velmi dlouho a celou dobu jsem k ní i k postavám měla takový neutrální vztah, proto jsem byla sama překvapená, jak jsem se u posledních 100 stránek do knihy začetla a prožívala ji. Myslím, že i dnes se z příběhů sester dá mnohé odnést a rozhodně tedy nebyla zklamáním.