Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34665/bmid_male-zeny-ajs-34665.png 4 1480 297

Malé ženy série

Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu. Slavný americký román, který vychází v Čechách poprvé kompletní, vypráví příběh čtyř sester. Román se odehrává během občanské války (Severu proti Jihu)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Little Women , 1868

Kiwicatko
14.03.2022 5 z 5

Tady jsem vyslovene nesnasela Amy. A Laurie mi prisel jako strasnej knukna.
Je to jeden z mala pripadu, kdy mam radsi film nez knizku. Ale i tak si najdu sem tam cas na jeji opraseni a znovu si pribeh s chuti prectu :)

hanicka258
06.03.2022 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla na gymnáziu a musela jsem ji odložit nedočtenou. Nyní jsem ji zkusila opětovně a jsem nadšená. Krásná kniha plná užitečných rad a zásad.

vera5841
05.03.2022 3 z 5

První část mi byla celkem sympatická. Příběh Malých žen je psán pro další malé ženy 19. stol. a tak se nevyhneme lehce dětské naivitě a mravokárnému poučování, které je pro mě (jako velkou ženu 21. stol.) až příliš okaté. Je to krásně ucelený příběh o dospívání čtyř sester během jednoho roku.
A potom je tu část druhá. Na jednu stranu je fajn přečíst si, jak to s malými ženami dopadlo. Na stranu druhou v této části to povětšinou už nejsou "malé ženy" a příliš se to nepodobá dívčímu románu z první části. Také je zde hůře přehledný tok času a některé části děje mi přišli napasované do děje na sílu
Celkově jsem ráda, že jsem si přečetla jedno z nejvíce amerických děl, ale jsem si jistá, že v mé knihovně si stálé místo nenajde.

tra-my5156
04.03.2022 2 z 5

Romantika a nezávislost, tenhle narativ mě děsně nudil. Nedokázala jsem přepnout svůj dámský rozum, abych sympatizovala s hlavními postavy, ale to je jenom tím, že téměř každej charakter mě neskutečně otravoval.

DK197
10.02.2022 3 z 5

AUDIOKNIHA: Malé ženy jsou pro mě velice zvláštním příběhem pohybujícím se na hranici 3 až 4 hvězdiček. Jde o to, jakou pasáž zrovna čtete, nebo jak nad knihou momentálně uvažujete. Najdete tam nesmírně romantické a plytké části, které působí jako povrchní pohádka pro dámy. Najdete tam zábavné a chytlavé pasáže, kdy knížce předchozí výtku odpouštíte, necháváte se slovy hladit po duši a zároveň se skvěle bavíte. A v neposlední řadě i dojemné a smutné chvíle, které v tom už vlastně ani nečekáte. O to silněji vás možná zasáhnou. Příběh je někdy detailně popsaný, jindy jen lehce načrtnutý... To druhé mě často celkem mrzelo. Celé je to vlastně rozkročené mezi moralistickým romantickým příběhem a zajímavou rodinnou ságou o čtyřech sestrách s pár zajímavými zvraty. Ale tak nějak mám chuť pustit si to přese všechno ještě jednou (a Andrea Elsnerová to čte vážně skvěle - její výkon by si zasloužil i 4 hvězdu, ale nad příběhem samotným pořád váhám mezi...)

Limonadovyjoe
01.02.2022 5 z 5

"Mladé dámy v Americe milují nezávislost stejně, jako jejich předkové, a za to, že se samy živí, sklízejí obdiv a úctu."

Malé/velké ženy - sestry Marchovy. Rozumná Meg, divoká Jo, klidná Beth a trochu rozmazlená Amy. A Laurie - soused, kamarád, přítel a konečně i manžel jedné z dívek.
Je až neuvěřitelné, jak nadčasová kniha, která oslavila už více než 150 let, je. Nejen, že příběh pohladí na duši a chytne za srdce, ale dokáže předat tolik mouder a maminkovských životních pravd, ať už ji čtete v 15 nebo v dospělosti. Ano, i já ji našla v maminčině knihovně.
Postavy a jejich charaktery jsou krásně vykresleny, mají ctnosti i své chyby, se kterými bojují. Zejména postava Jo, která znázorňuje samu autorku mě bavila. Bavil mě vztah Jo a Laurieho, bavilo mě cestování Amy po Evropě, bavilo mě jak dívky vyrostly v krásné sebevědomé ženy. Bavila mě Meg a její domácí marmelády, opravdu ze života.Všechny lásky i strasti. Naštěstí je tam vždy maminka, která nabídne rameno a dobrou radu.

"Vážně by mě zajímalo, jestli se někomu z nás přání splní". "Mám ke svému vzdušnému zámku klíč, ale nevím jestli dokážu odemknout dveře, to se teprve uvidí". Poznamenala Jo záhadně.

Hned po dočtení jsem si pustila film z roku 2019. A neumím si představit, že bych z něj měla něco hlubšího bez přečtení knihy. Neurovnané, zmatené. S knihou ale dává krásnou galerii těch nejdůležitějších momentů. Jediné plus filmu je postava Laurieho - Timothée Chalamet jej střihl naprosto přesně.

Pert
29.01.2022 5 z 5

Hodně dobré, ale asi jsem měla zvláštní výtisk, protože tam nebyla přímá řeč psána s uvozovkami, ale pomlčkami.

annettka1098
27.01.2022 5 z 5

MALÉ ŽENY je kniha, který by neměla chybět v žádné knihovně!
Zní to jako strašně banální a nezáživný příběh. Čtyři sestry, každá je jiná a vyrůstají ne v úplně bohatě rodině. Tatínek odešel do války (Jih proti Severu) a tak jsou doma jen s maminkou. Dvě starší sestry musí chodit do práce a pomáhat s rodinným rozpočtem, mladší dcery musí pomáhat v domácnosti. Dívky si občas zoufají, jak je to nefér, že jsou chudé a musí pracovat, jak by byly šťastnější, kdyby si mohly celý den dělat co by se jim zlíbilo. Maminka je chápe, některé jejich kamarádky jsou bohaté a děvčata tak mají pocit, že je co závidět. Nicméně jim vždy ukáže, že nic není takové, jak se to na první pohled zdá.
Takhle kniha bude růst s vámi. Přála bych si vykřičet do světa, že Malé ženy by měla dostat každá dívka třeba k 15. narozeninám jako takového průvodce životem. Každá kapitola je milá, krásná a hlavně poučná. Věřte, že i ve 30 jsem se hodně poučila! Nad spoustou věcí jsem se zamyslela, hodně jsem se při čtení usmívala a každá kapitola mě zahřála u srdce.

TeriLin1111
21.01.2022 4 z 5

Miluju filmové zpracování z roku 2019, a tak jsem se konečně dostala ke knize. Je to nádherný příběh, ke kterému se ale budu vracet spíše ve filmovém vydání, než v tom knižním. Knížka na mě byla až moc dlouhá. Ano, sice vám nějaké scény lépe přiblíží, než tomu bylo ve filmu, ale zároveň některé pasáže byly až moc popisné. Příběh mi nepřijde nějak naivní, jak to tady psalo spoustu uživatelů přede mnou. Naopak, všechny hrdinky byly své, každá měla chyby a snažily se na sobě zapracovat, najít samy sebe. Ne všechno jim v životě vyšlo sluníčkově, ale tak to v životě chodí. A navíc určitě musíme přihlížet na dobu, ve které byla kniha napsaná. Atmosféra se mi taky moc líbila. Zkrátka, možná by to zkrácené vydání bylo lepší, ale jinak je to milý příběh, který vás pohladí po duši.

VercaV
11.01.2022 1 z 5

Asi budu výjimka, ale mě se kniha vůbec nelíbila. Chápu, že je psaná a zasazená do děje dané doby, ale na mě ty sestry byly strašně naivní a hloupoučké. Četlo se mi to špatně, dokonce jsem pár stránek i přeskakovala (nemám ráda nedočtené knihy). Děj mě taky nezaujal, takové "nemasné, neslané".
Celkově mě to vůbec nebavilo, pro mě to bylo o ničem. Škoda, těšila sem se na ni už delší dobu.

Tess.96
06.01.2022 5 z 5

Knihu jsem dostala v anglickém jazyce k minulým Vánocům. I když mi angličtina nikdy nedělala problém, tak jsem se bála, jak mi to půjde a jestli tomu budu rozumět. Nakonec se to četlo samo. Po slovníku jsem nesáhla ani jednou, když jsem četla ty anglická slova jakoby se mi to v hlavě překládalo a já celému příběhu propadla. Dříve jsem viděla dva filmy, což mě nyní trochu mrzí, protože jsem věděla jak to dopadne, ale i navzdory tomu mi to zážitek z knihy a příběhu samotného nezkazilo. Naopak Malé ženy hodnotím jako jednu z nejlepších knih, co jsem za život četla. Je čtivé, veselé, smutné a romantické čtení.

Zuna1990
30.12.2021 5 z 5

Malé ženy bola jedna z mojich prvých kníh. Bola to nejaká antikvariátová šalátová verzia, ktorá si odžila svoje. Keď som zbadala nové nádherné vydania s obálkou navrhnutou knižnou dizajnérkou Barborou Baloghovou, moje srdce zapišťalo a problém s priestorom na nové knihy sa tým len prehĺbil. Je to proste nádhera.

Martinique
27.12.2021 4 z 5

Ideální by bylo, kdybych se l této knize dostala někdy ve 14ti letech. Ale občas trochu více naivity neuškodí.

Pišingr
09.12.2021 5 z 5

Dlouho jsem si chtěla tuhle klasiku přečíst. Krása! Až mě překvapilo, jak mě to občasné moralizování zasáhlo. Chtělo se mi šít a opravovat oblečení, po vzoru malých žen z 19. století :-) Líbilo se mi, jak se zdobily květinami a jak v nich byla americká svoboda a touha po vzdělání a taková životní opravdovost oproti zkostnatělému evropskému kontinentu...
Velkým tématem knihy je rodinný život.

Monika136
06.12.2021 4 z 5

Souhlasím s názory, že kniha je dost přeslazená . I přesto se mi ale četla dobře. Byla to taková ta správná romantická jednohubka kterou smlsnete na počkání. Všem komu se tahle knížka líbila doporučuji filmové zpracování z roku 2019, které jsem si naprosto zamilovala.

Anet2106
03.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Z této knihy jsem byla příjemně překvapená. Nečekala jsem nic velkého, spíše odpočinkovou knihu do předvánočního shonu. Již od začátku jsem se skvěle začetla a bavilo mě to. Často jsem se až pousmála a zamyslela třeba nad tím, že tato rodina sice řeší často malicherné problémy, hádají se ale přesto drží po sobě za každých okolností. A jsou daleko šťastnější než bohatší (co do peněz) rodina. Myslím, že tuto knihu si budu pamatovat i po čase, což se moc často nestává. Rozhodně uvnitř mě něco nechala.

TessieB
23.11.2021 4 z 5

Tenhle typ literatury vůbec nečtu, takže jsem k tomu ze začátku byla dost skeptická. Každou kapitolou mě ale sestry přesvědčovaly, že jsem neudělala chybu s "rozšířením obzorů". Kniha se četla lehce a bylo to milé čtení, až mě to překvapilo.

Viky007
09.11.2021 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších knih. Ano, je to lehce naivní, tak trochu sluníčkové, ale zároveň sympaticky nevinné. Jestli existuje nějaká kniha, která dokáže zahřát u srdíčka, je to tahle (má to šmrnc podobně jako Anna ze Zeleného domu, ale zároveň tomu nechybí vážnost Jany Eyrové).

Tento příběh není ničím výjimečným. Popisuje život čtyř sester. Jejich radosti i starosti a vše, co život přináší. A právě tímto je vlastně nadčasový. I já jsem se poznala v hlavních postavách - miluju psaní jako Jo, jsem stejně plachá jako Beth, někdy otravně rozumná jako Meg a čas od času i egoistická jako Amy. Nejvíc ovšem miluju tu atmosféru příběhu. Je to ideální čtení na Vánoce a já se moc těším, až si knihu znovu přečtu.

ZuzanaZ83
29.10.2021 2 z 5

Naivní, duchaplné, správňácké. Na druhou stranu jde o čtení 19. století, kde tohle bylo potřeba a odpovídalo to době. Čtenářská výzva splněna a jako vhled nezaujalo, ale ani neurazilo.

SueD
25.10.2021 1 z 5

Nějak mě to nechytlo, čekala jsem něco ve stylu sester Bronteových, ale bylo to takové upachtěné cosi, co si hraje na staré časy a brnká na strunu populárního feminismu, je to ale podané mimořádně nudnou formou s ještě nudnějším příběhem.