Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34665/bmid_male-zeny-ajs-34665.png 4 1480 298

Malé ženy série

Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu. Slavný americký román, který vychází v Čechách poprvé kompletní, vypráví příběh čtyř sester. Román se odehrává během občanské války (Severu proti Jihu)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Little Women , 1868

mailis
20.03.2023

Mě tak též kniha nezaujala, tak jak píše Ninushka, nerozumím tomu wow efektu z této knihy. Dalo mi dost sil dočíst knihu do konce.

Ninushka
18.03.2023 1 z 5

Humbuku okolo této knihy nerozumím. Neskonale mě nudila. Provedením, jazykem, obsahem.

AelinAshryver
10.03.2023 3 z 5

Slavný román o vztahu čtyř sester, o jejich boji s chudobou a zároveň s marnivostí. Zachycuje radosti a starosti obyčejného života, na můj vkus poněkud vleklým způsobem. Od knihy jsem měla pravděpodobně příliš vysoké očekávání, podle mého názoru se nevyrovná jiným slavným dílům 19. století. Děvčata jsou svým způsobem stylizována a do děje násilně proniká jim předem přiřazená dobrá a špatná vlastnost. Román tedy mezi řádky mladé dívky moralizuje a tento styl je mi silně proti srsti. Na druhou stranu je autorce nutno přiznat, že vytvořila ikonické prostředí a postavy, které čtenářům přirůstají k srdci již mnoho desetiletí.
Přečtěte si Malé ženy a udělejte si na ně názor sami. Nerada to říkám a neříkam to často, ale preferuji filmové zpracování.

morienhithwen
09.03.2023 4 z 5

Vůbec jsem nečekala, že ve mně Malé ženy vyvolají tolik rozporuplných pocitů. A už vůbec ne, že mi skoro "znechutí" film Malé ženy (1994), který jsem měla doteď velmi ráda. Onen film i všechny ostatní adaptace mi ve srovnání s knihou najednou přijdou jaksi bezvýznamné a zbytečné. Film oproti knize vždycky bude omezen objemem informací, které do své stopáže dokáže pojmout, a zrovna v případě Malých žen mi přijde, že celá ta knížka a její pointa je právě ve zdánlivě nekonečném sledu detailně popsaných událostí běžného života, což je něco filmem nepostižitelné. Všechny filmové adaptace se ve výsledku soustředí jen na tu vztahovou rovinu a s kým skončí Jo a Teddy, a ani to nedostává tolik času, kolik by potřebovalo. Knížka si mě vzala jako rukojmího, ze začátku mi ani jedna sestra nebyla sympatická, ale právě proto, že kniha obsáhne tolik detailně popsaného času a vývoje, jsem ji nakonec byla schopná docenit a přemýšlím nad ní snad i víc než běžně nad přečtenými knihami přemýšlím. Mám ale potřebu napsat, že mi silně vadilo, že výchova děvčat ze strany matky byla "dobře míněným" útlakem. Ať už k ní přišly s jakýmkoliv problémem, její hodnocení a rada byly: "Chyba je v tobě. Potlač v sobě autentickou reakci a zdravé řešení, místo toho buď poslušná a hodná." (Anglicky.)

KnihomolkaKatka
06.03.2023 5 z 5

Krásný a nadčasový příběh, při kterém jsem se místy smála, místy mi bylo do breku. Příběh sester jsem maximálně prožívala, měla jsem pocit, že je znám a celkově jsem si čas s nimi velmi užila. Odehrává se za jednoho z mých oblíbených období - za války Severu proti Jihu, ale je to zde jen velmi okrajově, spíše je zde popsáno, jak se cítili ty osoby, kterým odvedli tatínky, manžely a podobně. Líbilo se mi, jak celá rodina držela pospolu a i přes občasné překážky a neshody držela při sobě. Zamilovala jsem si vztah sester. Já četla vzdání od Sofa books s filmovou obálkou a musím říct, že se mi četlo příjemně a stránky ubíhaly pod rukama i když jsem nechtěla, protože jsem chtěla s postavami strávit co nejvíce času. Jen mě mrzí, že tohle vzdání bylo zkrácené a musela jsem si podle informací o autorce domyslet, jaký konec Jo připravila. To mi však vůbec nebrání, abych této výjimečné knize, která si získala mé čtenářské srdce, abych dala plný počet hvězdiček.

mats379
28.02.2023 4 z 5

Hezká, laskavá a milá kniha. Na mě trošičku naivní a romantická...ale holt nemam být starý cynik!

RonnieSmithx
29.01.2023 5 z 5

Malé ženy. Kniha, která se mi podobně jako milionům dalším nadšeným čtenářům zapsala do srdce. Od první stránky Vás pohladí příjemné teplo a malebně napsané věty Vám navodí pohodu a klid na duši. Láska, přátelství, úcta a pokora provází celé dílo a ačkoliv výchovná funkce není něco, co bych u knížek patřičně oceňovala, tak se mi moc líbilo, jak lehce a láskyplně tohle poučování bylo v Malých ženách provedeno. Než se nadějete, tak si s propracovanými postavami utvoříte stejně vřelý vztah jako mají ty slavné sestry v knize mezi sebou. Líbily se mi odkazy na různé umělecké počiny, protože si díky tomu z díla odnesete kromě příjemně strávených chvil a uvažování nad svými morálními hodnotami i větší kulturní rozhled. Ještě musím ocenit, jak je kniha samovolně vtipná, aniž by ty zábavné momenty a hlášky byly nějak násilím tlačeny. Upřímně jsem se u knihy zasmála. Ráda se k tomuto dílu budu vracet v jakékoliv podobě a prožiju nové zážitky s rodinou Marchových.

S čím mám ale problém je vývoj Jo. Vhledem k tomu, že zmíněná postava měla sloužit jako „alter ego“ autorky, tak mě mrzí, že se Louisa podřídila tlaku čtenářů a Josephine provdala. Romantická dějová linka mezi ní a profesorem mi nepřišla přirozená. Nesedí mi její vzplanutí pro muže, který byl o dvě dekády starší než ona, protože mi ten způsob zaprvé ani neseděl k jejímu charakteru a zadruhé mi to spíš přišlo jako rozmar ze samoty než láska. Chápu, proč ji autorka zachytila do takového emocionálního rozpoložení v jakém byla pro zachování smysluplnosti jejího osudu, ale pro Jo bych si představovala něco jiného a dávalo by mi větší smysl, kdyby v ní Louisa ten kousek sebe nechala celý.

klmonkaa
25.01.2023 5 z 5

Kto už čítal nejaké moje komentáre, neznášam zjavne puberťakov... :-D Ale v tejto knihe sa to odpúšťa, bolo to milé čítanie, pri ktorom som sa nielen pozastavila nad správaním hrdiniek, ale poučila som sa o mentalite ľudí z tých čias. Filmová verzia síce bola tiež nádherná (tá prostredná z roku 1994), ale do knihy sa toho predsa len vojde viac. :-) K tejto knihe sa rozhodne ešte vrátim.

Thalin
04.01.2023 4 z 5

Malé ženy jsou taková milá klasika, která dějem kdo ví jak nenadchne, ale myslím si, že si tam skoro každý najde v sestrách něco, co ho zaujme nebo pobaví.

MonasZ
29.12.2022 3 z 5

Ze začátku se mi moc nedařilo dostat se do děje, po pár stránkách jsem knihu odložila.
Nakonec jsem se tím ale nenechala odradit a (i když se nejedná o napínavý děj plný akce) dočetla jsem do konce. Hezky popisuje tehdejší společnost, mentalitu lidí a klidné venkovské prostředí. Přesto musím konstatovat, že bych ji pravděpodobně znovu nečetla, film mě zaujal víc.

sicilia14
08.11.2022 1 z 5

Splnila som dlh minulosti, videla som dve rozne filmove spacovania, povedala som si ze taka klasika si zasluzi precitat, ale tolko dobroty, miloty , mravouky sa lepilo sladkym sirupom, ze teda nic moc. Film bol lepsi, mal viac spadu. Ale celkivo si myslim, ze tieto nravoucne sjrobene kazania urobili vela skody pri vychove dievcat vo vsetkych dobach. Nebola to neskodna mravouka, ale bud tichi, makaj a pocuvaj svojho bezchybneho manzela, ktory vie vsetko lepsie. Nikdy nezahalaj, Ty nie si dolezita, mas pomahat inym, narobilo vela skody v sebauvedomeni zien. Nesieme si to vsetky v sebe, niektore s tym bojuju a niektore ziju tak stale.

PrincaListicka
20.09.2022 4 z 5

Knihu jsem poslouchala v audioverzi namluvené Andreou Elsnerovou.

I když jsem velkou milovnicí klasické literatury, musím přiznat, že Malé ženy se ke mě dostaly poprvé až teď. Neviděla jsem ani jedno filmové zpracování a neměla jsem tedy žádným způsobem zkreslené představy o postavách a ději. Důležité je také podotknout, že dobrodružství Malých žen občas bývají vydávána ve dvou svazcích s názvy Malé ženy a Dobré manželky. V audioknize se nám naštěstí dostává obou.

Nejprve musím smeknout před výkonem paní Elsnerové. Byla naprosto famózní! Musím říci, že jsem za svůj život audioknih mnoho neslyšela, avšak obvykle se na samotném vyprávění a ztvárnění postav podílelo vícero osob. Proto jsem se trochu obávala, zda nebude jeden hlas pro asi 10 hlavnějších postav příliš málo. Obávala jsem se, že se budu ztrácet v tom, kdo zrovna mluví a co se děje. Nic takového se ale nekonalo! Paní Elsnerová naprosto neuvěřitelně pracovala se svým hlasem a dokázala vtisknout osobité charaktery všem postavám tak dokonale, že jsem vždy poznala, kdo mluví. Dokázala se poprat i s postarším německým profesorem, a to už je co říct! Skutečně musím říct, že po stránce poslechové je audiokniha dokonalá.

Co se týče příběhu, dostala jsem přesně to, co jsem očekávala. Což ovšem nutně nemusí být ani dobré, ani špatné. Musím se přiznat, že zkraje jsem s příběhem maličko bojovala. Po pár kapitolách jsem si potřebovala dát pauzu, protože některé pasáže mě lehounce nudily. Občas se dlouho nic záživného nedělo, každopádně čím víc jsem se blížila ke konci, tím více se stupňovalo napětí, a já netrpělivě vyčkávala, kdo s kým skončí a jestli přijde slovutný šťastný konec.
Jistě, text je protkán nejrůznějšími mravokárnými poznámkami a doporučeními, jak by se měla správná mladá dáma či mladý muž chovat. Nicméně myslím, že na svou dobu byl text velice pokrokový a necítila jsem z něj nic negativního. Chápu, že ne každý by se mnou nejspíš souhlasil, protože jsem četla hodnocení, ve kterých se čtenářky pohoršovaly nad tím, jak příšerné názory autorka má a jak pokrouceně vnímá ženy. Tehdy tomu tak ovšem skutečně bylo a nemůžeme přeci od klasických děl očekávat současné myšlenky. Navíc já sama sebe považuji za člověka s poněkud starou, tradiční duší, a tedy jsem si ve spoustě situací skutečně libovala.

Rozhodně od příběhu nečekejte žádnou akci ani přehnané zvraty, i když i takové se zde čas od času dají najít. Přiznávám, že jsem si u poslechu dokonce i párkrát pobrečela, protože i když jsem to tak úplně nečekala, postavy mi přirostly k srdci a já smutnila nad jejich neštěstím a dojímala se nad jejich úspěchy. Velmi se mi také líbí, že děvčata pochází z chudé rodiny, a tedy se často dostávají do situací, které si bohaté hrdinky některých jiných příběhů neumí ani představit. Myslím, že příběh perfektně vykresluje tehdejší dobu a zvyklosti.

Malé ženy bych tedy doporučila každé romantické duši, která je ochotna přijmout, že se jedná o již více než 150 let starý příběh zaměřující se především na strasti a slasti běžného maloměstského života.

Acnaj
04.09.2022 3 z 5

Milé čtení o mladých amerických dívkách z doby občanské války... Vlastně mě příběh vtáhl od první strany, i když nešlo o žádné drama...

Menagerie
27.08.2022 1 z 5

Klasika, která mne neskutečně nudila. Film určitě stačí, netřeba trácet čas četbou této knihy :-).

wiix
24.08.2022 4 z 5

Malé ženy sú kultovka. No ak mám byť úprimná, tento rereading po asi 18 rokoch (wtf?!? taká som stará) bol nič moc. Knihu som si inak pamätala, veľmi som do nej a filmy/seriál milujem. Ale teraz, keď som to čítala, mala som pocit, akoby čítam mravouku minulého tisícročia pre dievčatá- a asi to aj tak bolo myslené. Trochu mi to silené "všetko zlé obrátime na dobro aj keby čo bolo" liezlo na nervy. Inak je kniha nežná, dievčenská a milá.

juliesze
22.08.2022 2 z 5

Vůbec se mě kniha nějak nedotkla. S postavami jsem se nesžila a ani se nekonal nějaký dramatický románek. Tady bych asi musela šáhnout pro pokračování, kde by se něco zajímavého dělo.

TerkaM
04.08.2022 4 z 5

Jakože není to špatná kniha, ale ani to není tak, že bych si z ní sedla na zadek. Začátek mě nudil, přišel mi takový moc ucouraný než se v knize konečně něco začalo dít. Zhruba od toho prostředku to bylo lepší, tak mě to trochu začalo bavit. Nicméně mi trvalo fakt dlouho se tím prokousat, proto nemůžu hodnotit plným počtem - ale jinak je příběh zajímavý, když se k němu konečně dostanete.

KateřinaKK
06.07.2022 4 z 5

Velmi roztomilý příběh o životě a dospívání dívek, který však není nijak překombinovanou slátaninou

JointlieKat94
30.06.2022 3 z 5

Audiokniha.. sice krásně namluvená, ale hodně jsem se u toho natrápila.
Ve své době určitě velký "hit", ale mě to tedy rozhodně nic nedalo. Nudilo mě to a ani jednu z Malých žen jsem si nijak neoblíbila..

Takže bohužel.

janadibelkova
12.06.2022 5 z 5

Ani bych neřekla, že je tato kniha primárně pro mladé dívky, naopak je to úžasné čtení pro každého, kdo si chce v dnešní době odpočinout u příjemného příběhu jedné rodiny. Krásný dárek pro každou slečnu, maminku, babičku...