Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34665/bmid_male-zeny-ajs-34665.png 4 1480 298

Malé ženy série

Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu. Slavný americký román, který vychází v Čechách poprvé kompletní, vypráví příběh čtyř sester. Román se odehrává během občanské války (Severu proti Jihu)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Little Women , 1868

Radííí
03.01.2020 4 z 5

Milá kniha s milými a vtipnými příběhy. Některé mě bavily víc, některé méně :)

Babo
17.10.2019 5 z 5

Krásná kniha . Myslím,že kdyby ji napsal někdo dnes, tak by byla pro smích .My tvrďáci 21 . století se přece nebudeme zdržovat takovým škvárem , kde dobro a slušnost vítězí .
Kdy láska a úcta nejen k rodičům ,ale navzájem mezi sebou nebyla hodna zesměšňování .
Je to kniha jak z jiného světa a opravdu pohladí toho , kdo se pohladit dá .
Ve svém dospělém životě jsem asi nečetla podobnou knihu a mrzí mě, že pokračování nejsou v knihovně k vypůjčení .
Tak otevřete svá srdce a vraťte se do let nevinnosti.

MagdalenaSlaba
07.08.2019 4 z 5

Příjemné počtení pro příznivce Jane Austen, mezi které se také směle řadím. Četla jsem nezkrácenou verzi od Knižního klubu a ocenila jsem už jen úvod, ve kterém je stručně popsán život autorky a její názory. Vyloženě mě pak bavilo sledovat analogie s jednotlivými postavami, jejich sny a představami o životě. Kniha jako celek rozhodně není nadčasová, ale lze v ní narazit na řadu pasáží, o nichž by se s drobným přimhouřením očí dalo říct, že by je mohl napsat i současný autor. Navíc je text poutavě a srozumitelně napsaný, i když místy možná až zbytečně rozvláčný a moralizující. Druhá část rozhodně potěší romantické duše, i když popisované námluvy se nám dnes mohou zdát až úsměvné. Ale to známe i z děl Jane Austen. :) Děj je místy značně naivní, což ale koresponduje s tím, že kniha byla napsána pro mladé lidi a na zakázku. Za přečtení stojí už jen proto, že se jedná o americkou klasiku.

Daisuke
06.08.2019 4 z 5

Malé ženy jsou pro dívčí literaturu tím, čím je Don Quijote pro hrdinský román - tj. jemnou dekonstrukcí žánru, která ho na mnoha místech přesahuje. Nejzajímavější rovina je pro čtenáře v jednadvacátém století asi ta dokumentární, kdy např. jediný záchvěv relativně banální choroby může snadno skosit celou rodinu. Vtipné je i sledování vlivů na pozdější knihy (a to i české); mladá Amy je v podstatě Kája Mařík v sukních, respektive Kája je Amy v kalhotách.

Autorka je poměrně bigotní protestantka a svoje názory tlačí skrze hlavní postavy dost na sílu. Zatímco důraz na postavení ženy v domácnosti nepotěší české ženy, promování abstinentismu nejspíš neudělá radost zase českým mužům...

Jinými slovy, z Malých žen jsem se mnoho nového dozvěděl, ale v podstatě nic nenaučil. Kniha je sice opravdu dobře (ač rozvláčně) napsaná a kvalitní, ale určitě ne nadčasová.

Knižní střípky
09.07.2019 5 z 5

Všechny čtyři sestry Marchovy jsem si zamilovala již při prvním čtení této knihy, což bylo někdy v pubertě. Od té doby se k nim čas od času vracím a vždy si to maximálně užiju. Je to krásný příběh, který se mi dostal pod kůži a stále tam je. Smála jsem se nimi, plakala jsem s nimi, fandila jsem jim, prostě je mám moc ráda asi nejvíce za to, jak mají ony rády jedna druhou. Asi netřeba více co dodávat. Tak jako miluji knihy od JANE AUSTEN, tak miluji i tento příběh.

Michalka98
06.07.2019 4 z 5

Příjemné čtení, které by si opravdu každá žena měla alespoň jednou za život přečíst. Marchovi jsou skvělá rodina, která neskutečně dojemným způsobem drží při sobě, a se životními strastmi i radostmi čtyř sester jsem se dokázala ztotožnit (což jde v současných románech docela těžko). Takže rozhodně doporučuji.

LucinkaPevensi
02.06.2019 5 z 5

Tahle kniha je tak čtivá, milá a nadčasová! Rozesmála mě i rozplakala. Vyznává ty správné a opravdu důležité hodnoty. Je tam prostě všechno: víra, naděje i láska.

mariva
18.02.2019 3 z 5

Občas neodolám a snažím se doplnit si znalosti klasické literatury a stejně tomu bylo i s Malými ženami. Čekala jsem celkem nudnou četbu, přece jen se s léty literární vkus mění, ale byla jsem docela příjemně překvapená. I když si autorka neodpustila v každé kapitole nějaké to mravní ponaučení, knížka se četla docela dobře na to, že je 150 let stará. Ve své době to mohla být docela příjemná poučná knížka pro mladé dívky o tom, jak se mají chovat a všem pomáhat. Dnes se nad tím pousmějeme, ale na rozdíl třeba od knihy Pýcha a předsudek se pořád ještě dá s trochou nostalgie číst.

vikaa
15.02.2019 4 z 5

V dětství jsem vícekrát četla zkrácenou a převyprávěnou verzi, ze které jsem byla nadšená. Film s Winonou Rider patří mezi moje topky. Proto jsem se moc těšila na nezkrácené vydání knihy, kde jsou poprvé uvedeny oba díly. Knihu jsem si přála k vánocům a myslela jsem si, že mi vydrží jen pár dnů. No, ve skutečnosti jsem ji četla skoro čtyři týdny. Ne že by ta kniha byla špatná, to určitě není - jen mi prostě chybělo to něco, co mě nutí se ke knize vracet každou volnou chvilku. A věřte mi, že to něco navíc často funguje i když příběh znáte jako své boty. Za mě tentokrát jen 3 a půl hvězdy:-(

edita1t
08.01.2019 5 z 5

Líbila. Jednou si ji zase řada přečtu.

animovanej medv
14.12.2018 5 z 5

Moc pěkná a roztomilá kniha. Často se mi nestává, že bych si přála, aby kniha pokračovala, protože příběh je tak dobrý a vůbec není okoukaný, ale u téhle knížky se mi to stalo. Velmi doporučuji.

Linda007
24.09.2018 5 z 5

Bylo to roztomilé čtení. Mám celkem ráda tenhle typ klasiky. Postavy jsou milé a přirostou Vám k srdci. Určitě bych doporučila i mladším čtenářům. Je pravda, že je to hodně výchovné. Ale u sester se vždy znovu projeví jejich charakter.

dancav28
12.09.2018 3 z 5

Bylo to takové oddechové čtení, asi bych jí znovu číst nemusela

Maki2001
30.08.2018

Právě jsem dočetla Malé ženy. Jako většina jsem se k nim dostala přes seriál Přátele, na doporučení od Rachel.
Vždy jsem měla ráda knihy od Jane Austenové, takže se mi kniha velice líbila a sedla mi.
Po dočtení jsem se pustila i do seriálu (2017). Je příjemný, ale kniha se mi, jako skoro vždy, líbila více :).

tyna14
19.07.2018 3 z 5

Pohled do života čtyř sester. Oddechové a něžné čtení.

Arsi
14.07.2018 3 z 5

Kniha tak trochu výchovná, tak trochu naivní. Dočetla jsem, ale těžko se ke knize někdy vrátím.

MinaHawke
06.07.2018 5 z 5

Moc milý příběh čtyř sester a jejich příhod, které jsou někdy veselé, jindy zas ne. Ale celkově se mi kniha líbila.

irca3468
25.05.2018 4 z 5

Ač velmi stará, moc se mi líbila. Inspirativní i když roztomile naivní čtení.

Irsaf
22.05.2018 4 z 5

Jsem rada, ze jsem se ke knize dostala a precetla si ji.

Melanka
16.05.2018 2 z 5

Asi do půlky knihy to šlo, ale pak jsem se prokousávala velmi těžce. Velmi výchovná, ale také zastaralá kniha.