Malé temné lži

Malé temné lži https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397697/bmid_male-temne-lzi-fch-397697.jpg 4 380 123

V uzavřené malé komunitě, jakou je lidské společenství na Falklandách, je zmizení dítěte něčím naprosto neslýchaným. Nikdo z obyvatel odlehlé končiny nepochybuje, že za tím je nějaká nešťastná shoda okolností, nenadálá tragédie. Co jiného? A pak se ztratí druhé dítě. Třetí. Teď už se nikdo nemůže utěšovat domněnkou, že se jedná o náhodu. Vesničanům nezbývá než připustit, že vrah je jedním z nich. Na místě, které předešlé generace nazývaly oázou klidu, se najednou nikdo necítí v bezpečí. Hysterie začíná nabírat obrátky. Do řečí a vyšetřovacího spisu se dostávají i lidé, o jejichž způsobilosti spáchat zločin by ještě nedávno všichni pochybovali. Například i Catrin Quinnová, která před několika lety přišla o své dva syny a teď žije téměř poustevnickým životem. A pak je tady její bývalá kamarádka Rachel, její dřívější milenec Callum... Všichni tři cosi skrývají. A nikdo z nich nikomu nevěří. Snad ani sám sobě.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Domino

Little Black Lies , 2015

Nestorkea
09.04.2019 5 z 5

Sharon opět nezklamala.

ddkk
08.04.2019 5 z 5

Moc smutná kniha. Autorka dokonale - a jsem si jistá, že i velmi věrohodně, vystihla pocity obou matek a zasvěceně popsala i potíže vznikající posttraumatickou stresovou poruchou. Dokázala navýsost upřímně vyjádřit nejniternější mateřské emoce, takové, které jsou vnímány společností zcela nepřijatelně, dokázala je vysvětlit a pomoci tak je alespoň pochopit, když už ne odpustit...Navíc, jak už to Sharon umí, našla neobvyklé a atraktivní prostředí Falkland...

Kniha mne přinutila pokusit se při čtení vžít do situace všech aktérů, pokusit se porozumět jejich pocitům i jednání a pokusit se je pochopit. Přesto, že to, co se na Falklandách přihodilo, je pro mne jen těžko přijatelné...

Výborná kniha, uděluji plný počet a doporučuji.

Refadora
01.04.2019 5 z 5

V poslední době nejlepší kniha, kterou jsem četla. Příběh je vyprávěný postupně třemi hlavními postavami, z nichž každá má svůj specifický úhel pohledu a vnímání skutečnosti. Zároveň jsou všechny tři postavy do detailu vykreslené a vymyšlené tak dobře, že se jejich vyprávění vhodně doplňují, ale přesto vždy víme, kdo je právě vypravěčem. Příběh samotný je napínavý a kapitoly jsou ukončeny tak, aby člověk nemohl přestat číst. Líbilo se mi i zakončení, které je dost překvapivé, ale přesto dostatečně uvěřitelné. Těším se, až si přečtu zbývající knížky autorky!

radka8970
31.03.2019 5 z 5

Kniha, jejíž děj se tentokrát odehrává na Falklandských ostrovech s velmi ponurou ostrovní atmosférou. Smutný příběh s nádechem tajemna.
Tři vypravěč, které si v sobě nesou tíhu tragické minulosti, všechna prožitá traumata a nekonečný smutek. Autorka krásně popisuje nádherné popisy ostrova, přírody a záchranná akce kulohlavců. Příběh má dvě časové roviny v době nedávno a minulé. Skvělé vykreslené charaktery všech postav a chování lidí.
Napínavé čtení až do poslední stránky.

luculi
29.03.2019 5 z 5

Výborný thriller, který mě neustále překvapoval a mátl, takže jsem až do úplného konce netušila, jak to dopadne. Postavy, atmosféra, prostředí. Každý detail byl důležitý... Opravdu to stálo za to.

AlenaF
26.03.2019 5 z 5

Nechala jsem se inspirovat. Od této autorky moje první kniha a nelitovala jsem. Doporučuji.

happy-smile
24.03.2019 4 z 5

Zezačátku jsem měla trochu problém se začíst. Možná i proto, že tentokrát se jedná spíše o psychologický thriller, než o detektivku. Postavy ale byly zajímavě vykresleny a konec jsem neuhádla. Každopádně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, protože jsem se dozvěděla hodně o Falklandách, a takovou přidanou hodnotu na knize vždy oceňuji.

aninkah
22.03.2019 5 z 5

Jedna velká tragédie a mnoho temných myšlenek a smutku. Napínavé čtení až do poslední stránky...

efka.saf
20.03.2019 5 z 5

Komentář k tomuto spisovatelskému dílku píši s menším odstupem, ale stále ve mě kniha vyvolává emoce, což je podle mě důkaz kvalitního příběhu. U Sheron J. Bolton jsem již zvyklá, že knihou proletím jak na horské dráze, ale tahle v sobě měla daleko víc. Krom detektivní zápletky (která byla lehce podružná) byla nesmírně emotivní záležitostí, která útočila na čtenářovy smysly každou částí, kapitolou, stránkou a možná i každým slovem.

Než jsem knihu začala číst, netušila jsem, že je rozdělena do tří částí a každou část vypráví jeden z hlavních aktérů. U každého vypravěče mi chvilku trvalo, než jsem se do jeho příběhu začetla, ale to byl opravdu nepatrný detail. Od začátku mnou prostupovaly pocity tíhy, beznaděje a hlubokého smutku nad osudy vypravěčů a říkala jsem si, že člověk je mnohdy nucen žít skutečně s velkým emočním závažím, které může být pro mnohé již neúnosné. A opravdu nelze lidi soudit, pokud si neobujeme jejich boty a neprojdeme jejich cestu životem.
Co rovněž velmi oceňuji, byly popisy krásné krajiny, nedávné historie i nevšedního života na Falklandech, o čemž našinec ví povětšinou velmi málo. A záchranná akce kulohlavců? Když jsem četla tuto část, pomalu jsem ani nedýchala. Šíleně naturalistické a smutné.
Co se týče vyústění celé zápletky, opět probíhalo v duchu Sheron Boltonové. Ačkoliv finále bylo do určité míry komornější, než jsme u autorky zvyklí, v podstatě se opět pohybovalo na hranici uvěřitelnosti. A jako u většiny jejích knížek mi to bylo úplně jedno, protože to zase skvěle fungovalo! A to nemluvím o odhalení na posledních stranách, které pro mě bylo definitivní známkou toho, že Sheron Boltonová je očividně na svém spisovatelském vrcholu a nelze jinak, než dát knize plný počet bodů a těšit se na další počiny.

kasavubu
15.03.2019 4 z 5

Další velmi vydařená autorčina kniha. Nejvíc mě zaujalo prostředí, ve kterém se odehrává. O Falklandech jsem toho s výjimkou zmíněného válečného konfliktu mnoho nevěděla a kniha tak pro mě byla velmi poučná a donutila mě vyhledat si další informace o ostrovech. Příběh byl perfektně vystavěný a skvěle se četl. Ostatně to není u Boltonové nic neobvyklého. Nechtěla bych být v kůži ani jedné z hrdinek. Jejich osudy byly neskutečně smutné. Přesto mi ale v knize cosi chybělo. Nedokážu to přesně popsat, ale i přes smutek, který z celého děje doslova čišel, mě kniha nedojala. Přišla mi taková celá chladná a nevyvolala u mě moc velké emoce. Nevím, jestli byly postavy málo psychologicky propracované nebo jestli to bylo tím, že už jsem četla horší věci... (např. knihy o holocaustu). Asi to je jen můj osobní pocit. Jako celek se kniha moc vydařila. A ten úplný závěr... nemám slov.

petrarka72
12.03.2019 5 z 5

Sarah Bolton mě baví - přestože někdy hodně nadsazuje a při vší logické vystavěnosti útočí na emoce až příliš. Na druhé straně, tentokrát se zadařilo; trojí hlas, trojí vina a trojí smíření funguje, pokus o záchranu kulohlavců a závěr způsobují akutní tajení dechu.

evonra
12.03.2019 5 z 5

Tady není co dodat, další skvělá kniha od úžasné Sharon Bolton.
Nepředvídatelné, temné, opět dokonalé …

astra3
12.03.2019 4 z 5

Velmi smutný příběh. Mistrně vykreslené charaktery všech postav a chování davu. Pro mě to bylo velmi pesimistické, i když reálné.

bookcase
10.03.2019 5 z 5

Opět skvělé, dostala jsem při čtení zabrat, emoce jely na doraz.

Pípasek
03.03.2019 5 z 5

Velké štěstí , že už je za okny jaro, číst tuto knihu za podzimních plískanic by bylo destruktivní. Temné, smutné, přesto neodložíte. Jakmile se jedná o děti........

HaHa11
02.03.2019 4 z 5

Autorka a Falklandy - dva hlavní důvody, proč jsem na knížku byla zvědavá. Příběh situovaný do dvou časových rovin v době nedávno minulé (80. a 90. léta 20. st.) je nečekaně temný, plný osudových náhod a neodčinitelných skutků. Příběh tak depresivní a smutný, že jsem ho raději neměla číst. I tak oceňuji, že je napsán velmi dobře.

hs777
02.03.2019 4 z 5

Malé temné lži jsou neskutečně temné. Tíha, smutek a zoufalost na mě padaly tak, že jsem, pro mne nezvykle, musela dělat velké přestávky ve čtení. Nedrtilo mě tolik pátrání po ztracených dětech, ale rozervanost a vnitřní vyhaslost všech tří hlavních postav Catrin, Calluma i Ráchel po prožitých traumatech. Každopádně další vynikající knížka od S.J.Bolton, i když velmi těžkého kalibru.

pajaroh
01.03.2019 3 z 5

Čtivý psychologický thriller, děj má strhující spád, dobře vykreslenou atmosféru Falkland, ekologické problémy ostrova i psychické překážky postav, ale závěr je na můj vkus překombinovaný a to "červenání" v předposlední kapitole se nehodí do rázu a nálady knihy jako celku.

Jana77
26.02.2019 5 z 5

Smutný příběh s nádechem tajemna. Atraktivní prostředí Falklandských ostrovů, kdy příroda má hlavní slovo a kde se snad každý zná s každým. V této knize se zdá, že zmizení dětí je jakýmsi vedlejším dějem a tím hlavním jsou zde osudy Calluma a Catrin. Ale vše souvisí se vším.

JustWomen
25.02.2019 5 z 5

Pomalý nájezd a popisy velkého množství postav a celých jejich životů mě nejprve skoro odradily od dalšího čtení, potom ale úžasné čtení, nádherné popisy ostrova, přírody, záchranná akce kulohlavců. Řekla bych spíše psychothriller, problematika viny a odpuštění, válečné trauma, pomsta, konec mě zcela překvapil. Určitě doporučuji, asi nejlepší kniha letošního roku.