Malé temné lži

Malé temné lži https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397697/bmid_male-temne-lzi-fch-397697.jpg 4 380 123

V uzavřené malé komunitě, jakou je lidské společenství na Falklandách, je zmizení dítěte něčím naprosto neslýchaným. Nikdo z obyvatel odlehlé končiny nepochybuje, že za tím je nějaká nešťastná shoda okolností, nenadálá tragédie. Co jiného? A pak se ztratí druhé dítě. Třetí. Teď už se nikdo nemůže utěšovat domněnkou, že se jedná o náhodu. Vesničanům nezbývá než připustit, že vrah je jedním z nich. Na místě, které předešlé generace nazývaly oázou klidu, se najednou nikdo necítí v bezpečí. Hysterie začíná nabírat obrátky. Do řečí a vyšetřovacího spisu se dostávají i lidé, o jejichž způsobilosti spáchat zločin by ještě nedávno všichni pochybovali. Například i Catrin Quinnová, která před několika lety přišla o své dva syny a teď žije téměř poustevnickým životem. A pak je tady její bývalá kamarádka Rachel, její dřívější milenec Callum... Všichni tři cosi skrývají. A nikdo z nich nikomu nevěří. Snad ani sám sobě.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Thrillery

Vydáno: , Domino

Little Black Lies , 2015

alexis818
20.09.2019 4 z 5

Dobrý příběh,jen trochu utahaný,ale i tak mohu doporučit.

Danago
16.09.2019 4 z 5

Psychologický román spíš než triller. Za mě bylo napínavých posledních 100 stran. Před tím se děj docela pomalu rozjíždí. Dobře vykreslené prostředí úplně jsem se tam viděla. Ale taky jsem četla lepší knihy od autorky.

gordon13
11.09.2019 5 z 5

Naprosto vynikající psychologický román prodchnutý smutkem, paní Bolton je opravdu skvělá spisovatelka...

RADOST
01.09.2019 3 z 5

Nechtěla bych tam žít, natož prožívat vše popsané. Možná proto dávám nízké hodnocení. Kniha je umně vystavěná, aby čtenář pochopil, co vše ovlivňovalo jednání hlavních postav. Akceptuji i jednání ostatních obyvatel a návštěvníků, ale jaksi mi to drhne při posuzování úsilí vyšetřovatelů. Takovou zaslepenost si profesionálové nemohu přece dovolit, a to opakovaně. Prostě tentokrát mě S. J. Bolton neuchvátila tak, jak v dřívějších knihách.

konicekbily
27.08.2019 4 z 5

Styl autorky a volba zápletky v tajemném prostředí, poznamenaném velkou historickou událostí, to je excelentní, stajně tak monology tří hlavních postav. Ale jako čtenář se cítím podveden, neboť vše autorka k cíli nedotáhla a nechala mne na holičách.

Januli
21.08.2019 3 z 5

Tak já bohužel nesdílím ovace jako ostatní čtenáři a myslím, že autorka má lepší knihy . Posledni kapitola mě zklamala úplně.

elenk
15.08.2019 4 z 5

Mám ráda její styl psaní, pro mě druhá kniha od autorky. V jejích knihách nelze očekávat žádné cukrkandly, ale syrovost, ovšem s dávkou naděje. Tak to je, a tak to bude pro mne byla daleko výraznější a napínavější knihou, ale jak říkám...ani tato nezklamala.

Annie_022
11.08.2019 4 z 5

Ač jsem se nemohla začíst, nakonec mě kniha strhla. Líbilo se mi rozdělení knihy a vyprávění všech tří hlavních postav, dokonce se nemohu rozhodnout, které nejvíc.
Největší zklamání ale pro mě bylo uzavření knihy. Konec jako takový byl vymyšlený dobře, ale do nikam vyznělo konstatování, jak dopadli první dva zmizelí chlapci. Už když jsem se blížila ke konci, byla jsem napjatá jako špagát a říkala si, hlavně ať to autorka neshrne do dvou vět! No, samozřejmě se tak stalo.
Na druhou stranu, nemohla jsem pak usnout a hlava pracovala jako šílená, přemýšlela o tom a po dlouhé době kniha nechala větší stopu. A dceru jsem tu noc málem umačkala, abych věděla, že je v pořádku :)

karol.cadex
09.08.2019 4 z 5

Sice bych ráda dala plný počet, ale moje očekávání bylo hodně vysoké a úplně nebylo naplněno tak, jak jsem si představovala.
Catrinina část byla nejlepší částí. Callum mě trochu nudil, ačkoli mám pro zrzavé válečné veterány slabost a Ráchelin part mě upřímně vytočil. Konec ale vykreslila pí. Bolton pěkně, husina se dostavila.
Teď vážně - Falklandy mě nikdy nepřestanou fascinovat, lidi jsou jiní než my pupkatí Evropani, příroda je svérázná a nehostinnost zdejšího prostředí je svým způsobem vzrušující. Kdybych nebyla srab, tak bych se tam hned nastěhovala. A jelikož srab jsem, chtěla jsem si alespoň odsud přečíst hezkou knížku. Jenže mi v ní chyběly větší popisy krajiny a psychologie místních. Je to sice asi můj problém, ale i tak jsem tu hvězdičku odebrat musela.

Zlatinka.Emilly
28.07.2019 3 z 5

SPOILER
Trochu přitažené za vlasy. Jak to vlastně bylo s těmi dvěma chlapci? První, nešťastná náhoda? O níž se dál již nemluvilo a co ten druhý chlapec? Otevřený případ. Jak náhody dokáží zařadit další únos do pořadníku a přitom šlo jen o nedorozumění. Catrin mě bylo upřímně líto, co musela prožít, to si nikdo z nás nedovede představit. Přijít o své tři syny!!! Jeden se pak nediví, že v její hlavě zrál plán pomsty. Callumovi jsem fandila, byl to upřímný muž a on i Catrin nakonec svému štěstí a lásce došli. Jen si myslím, že paní Bolton rozehrála ruletu, kdy se tři lidé přiznali k vraždě, která neexistovala. Až jsem se v tom začala ztrácet a to mi zkazilo celý dojem příběhu. Ale jinak super.

Agatha84
24.07.2019 5 z 5

Pokud by to bylo možné, hvězdičky v hodnocením přidám. Klidně tu odhlédnu od toho, zda to bylo nebo nebylo uvěřitelné, přitažené za vlasy a na závěr trošku přehnané. Šlo mi především o dobrý příběh a ten tu rozhodně byl. Spíše psychologické drama než detektivka jako taková. Naprosto úžasné se jeví dělení knihy do částí, které ze svého pohledu vyprávěly ty nejdůležitější postavy. Bylo skvělé zjišťovat, že nic není na první pohled takové, jak se zdá, nebo jak Vám to někdo předkládá.
Jako první knihu autorku jsem kdysi četla Volavku a nijak odvařená jsem vážně nebyla, z jejího posledního počinu jsem ovšem uchvácená. Toto se mi zase tak často nestává! Takže rozhodně doporučím!

Arwen777
21.07.2019 5 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ovlivnily mě komentáře a výborné hodnocení. A opravdu jsem se nezklamala. Příběh skvělý, poutavé vyprávění, staré viny, nové zločiny, pohled postižených, snaha se vyrovnat s ranou osudu a touha po pomstě, zničené přátelství, složité vztahy v uzavřené komunitě, posttraumatická stresová porucha. Opravdu bravurní koktejl emocí. Kdo je kladný hrdina a kdo padouch? V podstatě do poslední chvíle nevíme, ačkoliv se několikrát zdá, že je případ vyřešen, vždycky přijde nový zvrat. Jak tu už "efka.saf" podotkla, závěr balancuje na hranici uvěřitelnosti, ale rozhodně mě to bavilo a drželo v napětí. Mně osobně je jen líto, že rozuzlení nebylo dotažené do úplného konce, staré případy nebyly dořešené a ačkoliv závěr naznačil, stejně mě pocit, že se zlo stále toulá někde venku, i když daleko po Falklandských ostrovech, nenechává v klidu.
Knihu doporučuji!

Jane417
19.07.2019 5 z 5

"Malé temné lži" je absolutně dokonalé psychologické drama a je to nejlepší, co S. J. Bolton napsala! Celé je to smutné, depresivní, ponuré, mrazivé a anotace prozrazuje jen zlomek toho, co se v knize odehrává. Příběh má tři vypravěče, které spojuje nelehký osud a tragédie. Autorka výborně vygradovala děj! Začínáme lehce, pomalu, ale napětí a akce se stupňují a v poslední třetině je to taková jízda... Jak se vše odhaluje a jak je vše vymyšlené... vůbec by mě to nenapadlo! Několikrát jsem byla hodně překvapená, co se děje a vždy, když už jsem si myslela, že je vše odhaleno, tak nebylo! No a úplný konec byl naprosto šokující, nečekaný a dokonalý! U žádné knížky jsem nebyla na samotném závěru tak překvapená! Poslední věta mě rozsekala! Poslední věta totiž celý příběh mění a udělá z něj děsivý thriller! Mimochodem... S. J. Bolton se opět držela svého oblíbeného živlu a to vody. Voda hraje v ději zase důležitou roli!

dominika2585
19.07.2019 5 z 5

Po knížce Už teď jsi mrtvá, která mě velmi zklamala, jsem se trochu obávala další knihy od autorky. Nicméně jsem ji hltala od začátku do konce. Kniha mě dokázala udržet v napětí a v nevědomosti. Když už jsem si myslela, že vím co se stalo, autorka mě opět uvedla v omyl. A to je to, co mám na knihách ráda. Ten pocit, když do poslední chvíle nevíte kdo, jak a proč.

llllucka
18.07.2019 5 z 5

Musím dát opět plný počet. Sice mi trvalo než jsem se zacetla, ale pak to nabralo spád a nešlo se odtrhnout. Oceňuji, že autorka knihu zase pojala úplně jinak než předchozí. A přestože jsem si vraha tipovala správně, dost často jsem o této volbě měla během čtení pochyby.

Kekik
18.07.2019 5 z 5

Mé první setkání s autorkou dopadlo na výbornou.
Příběh je rozdělen na tři části. V první se setkáváme s postavou jménem Catrin, která během tragédie přišla o dvě děti. V druhé části se setkáváme s vypravěčem jménem Callum, bývalým milencem Catrin. Třetí část je věnována Ráchel, která je bývalou nejlepší kamarádkou Catrin. Všechny tři spolu spojuje minulost.
První dvě části vyprávění se odehrávají během šesti dnů. Poté se vyprávění ujímá Ráchel a vracíme se zpět do prvního dne. Zpočátku jsem z toho byla nešťastná, ale velmi brzy jsem zjistila, že se tak díky tomu vrátíme zpět do určitých okamžiků, a zjistíme, jak to vlastně bylo z dalšího pohledu.
Příběh je opravdu perfektně zpracován. Hned po první knize jsem si autorku velmi zamilovala. Těším se na další příběhy a rozhodně knihu doporučuji.
Poslední věty v každé části tedy stojí za to!

alenkacermi
14.07.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od této autorky. A jsem spokojená. Libila se mi. Napínavá, čtivá. Poslední věta mě překvapila, i když mě to v průběhu děje také napadlo.

Uan
06.07.2019 5 z 5

Skvělá autorka, četla jsem vše, vždy naprosto odlišný příběh, ale strhující od první stránky.

Beruska18
05.07.2019 4 z 5

Zezačátku jsem měla trochu problém se začíst, ale nakonec jsem ráda, že jsem to nevzdala, neboť nejen že jsem se dozvěděla něco o Falklandách, ale především bylo zajímavé sledovat pocity lidí, kteří musí žít se svou vinou nebo s velkou ztrátou.

katka.oo
28.06.2019 4 z 5

Výborná autorka, skvělá kniha, ale dám jen 4*, protože série s Lacey je mnohem lepší.