Malé šedé buňky: Jak to vidí Poirot

Malé šedé buňky: Jak to vidí Poirot https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258077/bmid_male-sede-bunky-jak-to-vidi-poirot-ulW-258077.jpg 4 86 14

Hercule Poirot série

„Řešení každé záhady leží v malých šedých buňkách mozku,“ tvrdí drobný mužíček s vejčitou hlavou, pečlivě pěstěným knírem a svérázným stylem oblékání i chování. Zároveň se však neostýchá dodat: „Jmenuji se Hercule Poirot a jsem asi nejlepší detektiv na světě.“ Je neskromný, puntičkářský, pedantský... a geniální. Lze se o tom přesvědčit jak ve více než 50 románových či povídkových příbězích, tak v této knize shrnující vše podstatné, co kdy Poirot prohlásil – mimo jiné o sobě, o jídle a pití, angličtině, ženách, myšlení zločince či o svém drahém příteli Hastingsovi. Sem tam humorné, často hluboké a vždy odvážné a odhalující – takové jsou Poirotovy výroky, které nám umožní nahlédnout do duše této postavy a zároveň se přesvědčit, kolik důvtipu, bystrosti a moudra do ní vložila její autorka Agatha Christie, od jejíhož narození uplynulo v roce 2015 už 125 let.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Citáty a přísloví

Vydáno: , Knižní klub

Little Grey Cells: The Quotable Poirot , 2015

Bája89
08.12.2020 3 z 5

Velmi příjemná Poirotovská jednohubka. Pro ty, co mají rádi tohoto malého Begličana ideální čtení.

Dáda4
02.12.2020 5 z 5

Knížečka se čte lehce a díky citacím Hercula Poirota vrací člověka zpět do děje jednotlivých scén. Za mne určitě plný počet :).

knihomolka27
07.08.2020 3 z 5

Při čtení této knížky musíte i vy trochu zapojit vaše malé šedé bunky mozkové......Agatha do Poirota totiž vložila mnoho hlubokomyslných myšlenek, které jsou tady mnohdy tak trochu vytržené z kontextu.

Už od doby vydání jsem toužila ji mít u sebe, a zařadit jako čestného hosta do mé knihovničky. Otevřít jí kdykoli se mi zamane,.......tak často to ale určitě nebude, v knížce je sice mnoho vtipných a úžasných hlášek, ale u většiny z nich jsem se sotva pozastavila.........já bych zvolila určitě trochu jiné vhodnější pasáže, a označila jakou část říká Poirot a jakou ostatní postavy..........není to nic nového, a ti co doufají, že nakouknou do Herculova soukromí se nedočkají, tak jak by si to přáli..

I úvod napsaný samotnou Agáthou Christie, který znám z jejího životopisu, je zkrácený a s tím původním nemá nic moc společného, a přitom ho stačilo jen doslovně opsat z jejího životopisu.....kde bylo i daleko lépe vysvětleno jak vlastně Agátha k Herculovi přišla......já tu původní celou pasáž mám moc ráda

sgjoli
04.07.2020 3 z 5

Jak tuto knihu jen hodnotit... Pro milovníky a sběratele děl s tématikou Hercula Poirota to bude nejspíš milý, hezký doplněk do sbírky. Pro čtenáře, kteří Poirota asi tolik neprožívají, to bude spíše zbytečnost, kterou není nutné mít v knihovně. Nemohu říct, že by kniha přinášela něco nového či objevného. Je to spíše jen milý (a krátký) exkurz do poirotovského světa, který tohoto detektiva popisuje Poirotovými vlastními slovy. Skrze citáty z knih mu vidíme v určité míře do hlavy a můžeme pozorovat jeho postoj k různým věcem - od jídla, přes Anglii, ženy, pravdu či lež až po zlo či zločin jako takový. A nutno říct, že Poirotova ješitnost, která z citátů sálá, je celkem úsměvná.
Nicméně, asi nic moc nového vám kniha nedá a pokud nejste vysloveným "fajnšmekrem", který si rád přečte cokoliv, co se Poirota týče, asi vás tato kniha spíše neosloví. Já osobně mám Poirota velmi ráda a uznávám, že tato kniha je hezky zpracovaná. Na jedno přečtení proč ne - je to hezká ozdoba knihovny, ale nic víc bych v tom asi nehledala.

michaela8442
19.04.2020 5 z 5

Jako fanynka Agathy a jejího PANA detektiva nemohu jinak než plný počet. Už se těším na Jane Marple.

Iva B.
24.11.2018

Já nějak nevím, jak knížečku ohodnotit! Čekala jsem trochu něco jiného... Přijde mi trochu zbytečná, prostě pár sebraných hlásek, které Poirot sem tam utrousí...

pavčape
01.08.2018 5 z 5

Teda já jsem spokojená! Knížečka do kapsy s vybranými citáty Hercula Poirota, které mu do úst vložila královna detektivek paní Agatha! Mnohé jsou k zamyšlení i po tak dlouhé době a mnohé mě rozesmály. Neutkvěly mi v hlavě ani tak z knih, jako ze skvělého televizního zpracování s D. Suchetem. Jako ctitelku A. Christie mě knížka nadchla.

jaroiva
19.04.2018 4 z 5

První knížka s citáty, kterou jsem četla. Sbírám knihy od A.Christie, tak ani tato nechybí v mé sbírce. I když už to vše mám někde napsáno, bylo příjemné si všechno přečíst pohromadě. Nebo bude pro příště stačit jen nalistovat náhodnou stránku. Ocenila jsem i předmluvu, kde se více dozvíme o vztahu autorky k hrdinovi.
Výjimečně jsem přečetla vše vč. seznamu literatury :)

domi6006
26.01.2018 5 z 5

Agatha Christie byla nejen dokonalá spisovatelka, ale i filozofka. Kousek své filozofie vložila do postavy, kterou milovala i nenáviděla. Báječný souhrn skoro všech citátu od Hercula Poirota.

Půca4
19.12.2016 5 z 5

V poslední době jsem si vážně oblíbila knížky s citáty a tahle je jedna z nich. Dále třeba Štěstí (Malý princ).

,,Zůstanou-li šedé závity mozkové bez cviku, rezivějí."

Mark2000
02.07.2016 2 z 5

Nemohu říct, že by knížka byla špatná, ale ve skutečnosti jsem si ji představovala trošku jinak. Tak, jak psalo spoustu čtenářů přede mnou, myslela jsem si, že mi tato knížka trochu více představí Poirota, jaký byl, jaké měl názory (i když to se také dá vyvodit z románů)... do jisté míry mi toto knížka splnila, ale bylo to jen opisování jeho slov z románů Agathy Christie.

Jane007
16.05.2016 5 z 5

Skvělá knížka o Poirotovi. Čím více detektivek od Agathy čtu, tím více mě fascinuje postava Poirota. A tady je o něm vše. Dokonalý malý mužíček:-)

muchomurka
23.01.2016 5 z 5

Původně jsem od knížky očekávala něco jiného, asi nějaký rozbor osobnosti Hercula Poirota, možná s komentáři či postřehy přímo od Agathy Christie. Ve své podstatě je to ono, ale zcela neočekávaná forma. Vždy, když jsem nějakou knihu od Agathy Christie četla, vypisovala jsem si zajímavé cítáty, postřehy či názory z příběhu, které mě zaujaly. Proto mě tato kniha velmi potěšila :-) Přišla jsem jí na chuť a potvrdila jsem si, přoč mám Hercula Poirota tak ráda a že je naprosto skvělý.

Sebasti
09.12.2015 5 z 5

Dle mě je to krásná knížka plná milých citátů malého geniálního Belgičana. Někdy je třeba se nad tím zamyslet. Velice hezké a poučné jako doplněk k detektivkám Královny zločinu. Jestliže jste její milovník, jako já, nesmí vám knížka chybět v knihovně:)

citáty detektivní a krimi povídky Hercule Poirot

Autoři knihy