Assail

Assail https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395268/bmid_assail-UqT-395268.jpg 4 54 11

Malazská říše série

< 6. díl

Desetitisíce let starý led taje a Assail, již dlouho synonymum pro nebezpečí a nepřístunost, konečně vydává svá tajemství. Příběhy o zlatě objeveném na severu nyní kolují po všech přístavních krčmách a námořnických pajzlech a dobrodruzi a hledači pokladů vyplouvají za bohatstvím. Řídit se mohou pouze legendami a překrouceným příběhy o hrozbách číhajících na nepřátelském pobřeží, na ledových polích, v neprostupných překážkách a mezi podivnými, děsivými tvory. Všechna vyprávění se nicméně shodují v tom, že obyvatelé severu čekají na všechny vetřelce s mečem v ruce - a pokud se tam někdo opravdu dostane, číhají tam prý starší nestvůry ze samotných počátků dějin. Do tohoto zmatku se vydává žoldnéřská kumpanie Rudá garda. Netáhne je sem povinnost, nýbrž touha získat odpovědi, jak jim bylo slíbeno. Ovšem zástupkyně velitele Mihal má pocit, že to nejsou odpovědi, o něž by měl člověk stát. Na sever dále míří i bard Rybář kel Tath, který se ocitl uprostřed neklidného spojenectví malazských hledačů pokladů a lederských vojáků. S ním jde Tiste Andii, jehož našli kdesi na mořském břehu, jenž si nevzpomíná na minulost, a přece vládne mocí větší, než by měl. Také se povídá, že na cestu se vydal i válečník s mečem, který dokáže zabít bohy. Na dalekém jihu pak jedna žena trpělivě stráží pobřeží. Očekává spojence i nepřátele. Je to Stříbrná liška, nové vtělení vyvolavače nesmrtelné armády Tʼlan Imass, odhodlaná udělat cokoliv, aby zabránila opětovnému vypuknutí pradávného nepřátelství, jež by mohlo zničit celý kontinent. Assail vrhá světlo na záhady prostupující celou Malazskou říši a umožňuje nahlédnout do složitých a barvitých dějin, které ji utvářely. Kniha přináší vzrušující zakončení výpravného příběhu o Malazské říši.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

Assail , 2014

berry1009
23.05.2021 4 z 5

Slušné zakončení vedlejší ságy Malazského světa. Vyobrazení hledačů pokladu a marný boj s krutým světem byl skvělý, kniha ke konci trochu ztrácela na tempu.

sasa.chetan
08.05.2021 5 z 5

(SPOILER) tak za mna velmi dobre ukoncenie linky Rudej gardy a Stribrne Lisky.
Zut a Karteron taktiez dost pobavili a co ma sklamal bol Kuskus.

ale nemozeme mat vsetko ako na to prisiel na konci aj Syn Noci

Kutcho
14.04.2021 4 z 5

Celkom uspokojujúci záver Esslemontovej série, pričom sa viacero vecí vyjasnilo. Skončilo to síce tak, že by mohol byť ešte aj ďalší diel, čiže podobne ako aj predchádzajúce knihy, a stále tvrdím, že Esslemontové knihy nemali takú epickosť a zapamätania hodné momenty ako Eriksonová pôvodná séria Malazskej knihy padlých. Ak by som mal odporúčiť jednu, tak je to rozhodne tá od Eriksona. Esslemontové knihy sú skôr pre extra vášnivých fanúšikov, ktorí nemajú čo iné čítať.

Davidaxik
31.01.2021 5 z 5

Hodně dobrý!

Chmur
22.08.2020 4 z 5

Naprostá klasika ze světa Malazu. Chvílemi trochu úmorné čtení. Posledních padesát stránek má šťávu a spád, ale těch 450 stránek před tím se někdy prostě vleče. Závěr je lehce překombinovaný a trochu divný. Na druhou stranu spisovatel odkrývá pozadí některých události, které byly načrtnutý v předchozích knihách.

Rudla333
18.10.2019 4 z 5

Tak mám za sebou finále Malazské říše. I když abych byl přesnější, o finále se tady vlastně ani mluvit nedá, protože se nejedná o žádné vyvrcholení série, kterým byl pro MKP Chromý bůh - to je ale proto, že všechny díly fungují vesměs zcela samostatně a tak se to knize vlastně nedá ani vyčítat.

A to já ani nemám v úmyslu. Assail se mi totiž poměrně dost líbil. Mým hlavním problémem s jednotlivými díly Malazské říše bylo to, že Esslemont v každé knize představil celou řadu linií a postav, které ale ve výsledku neměly vůbec žádný smysl a fungovaly čistě jako vata. V Assailu se něco takového objevilo taky, ale bylo to značně zredukované, což knize hodně pomohlo.

Esslemont se tak mohl věnovat starým známým postavám, ke kterým má čtenář už vytvořený vztah z dřívějška a nemusí je tak pár set stránek poznávat, aby pak zjistil, že stejně neměly vůbec žádnou roli. V Assailu tak Esslemont měl možnost rozvinout charaktery, které Erikson nechal otevřené, nebo je jen nastínil. A právě to podle mě měl být smysl série od začátku. Je velká škoda, že se k tomu Esslemont takto postavil až v posledním díle, protože celá série mohla být mnohem silnější.

Dále bych pochválil to, že v knize bylo opravdu hodně akce, cítil jsem napětí a malazská atmosféra z téhle knihy opravdu dýchala celou dobu, což se mi u Malazské říše moc nestávalo. Zredukování zbytečných linií opravdu bylo největším plusem, který umožnil to, že jsem se u každé linie o postavy aspoň trochu bál a jejich osudy mě skutečně zajímaly a věděl jsem, že mají opravdu smysl.

Naopak největším mínusem knihy je nenaplněné očekávání. Kontinent Assail měl být tím nejstrašlivějším místem na ve světě Malaz. Erikson to několikrát zmínil v Malazské knize Padlých a Esslemont to ve svých knihách nastiňoval neustále. Vždyť i první třetina této knihy se věnovala vesměs tomu, že připravovala čtenáře na to, na jak strašlivé místo se vlastně vydává. No a i když nechci nic vyzrazovat, je třeba říct, že realita je pak bohužel velkým zklamáním.

K dalším mínusům pak patří tradičně slabší finále - nic tak hrozného jako v Návratu Rudé gardy, Meči z kamene nebo Krvi a kostech to ale nebylo, některé části mě i zaujaly. Jen to mohlo být zase o něco lepší, zvlášť u finálové knihy.

Další co bych vytkl je fakt, že navzdory tomu, že se jedná o poslední díl série, autor toho nechal opravdu hodně otevřeného. Nezbývá než doufat, že to byl záměr a Erikson se těmto věcem bude věnovat ve své Toblakai trilogii.

Jak jsem ale již naznačil, Assail je jinak velice povedená kniha, druhá nejlepší ze série po Jablko, žezlo, trůn. Škoda slabšího finále a nenaplněných očekávaní, mohl jsem hodnotit i výše. Za mě 4* s odřenýma ušima. A co se týká hodnocení Malazské říše jako celku, tam bohužel nemohu dát víc než 3*.

rohlík57
19.09.2019

pre mna najhoršia z jeho kníh z Malazu. Mnoho postáv je úplne iných ako u Eriksona, zrazu sú tu z nich nezmyselne konajúci polobabráci (tlan imass, anomander atd)..VELKE SKLAMANIE!!!..zase naopak sa mi od neho velmi páči séria o Kellanwedovi a Tanečníkovi, čo vysla asi zatial iba v anglictine

Tiny24
01.06.2019 4 z 5

Škoda těch vleklých prvních dvou třetin knihy, posledních pár stran to zachraňuje. Uspokojivý konec série.

marecek1
23.03.2019 5 z 5

Při přepočtu na počet stránek pro mě asi nejrychleji přečtená kniha z Malazu. Od začátku mě chytily všechny dějové linky. Kniha krásně ubíhala a nabídla spoustu vtipných i dojemných nebo řekněme citově zabarvených okamžiků.

Garm
10.02.2019 5 z 5

Assail je neskutečně podmanivá kniha. Závěr mě poměrně dost překvapil a jen doufám, že konec není definitivní. Holt si budu muset dát všechny knihy od obou pánů znovu, ještě než vyjde třetí díl série Kharkanas. Už aby to bylo!

Dyaebl
02.02.2019 5 z 5

Konečně je to tu! Zakončení dějové linky Rudé gardy a vlastně i velké odhalení, vysvětlujíc, co vlastně je zač tahle K'azzova kumpanie. Musím říct, že ačkoli pár náznaků bylo a člověk mohl tušit jak to s nimi vlastně je, stejně jsem jen zíral se spadlou bradou a husí kůží po celém těle.

Každopádně něco ke knize jako takové. Neuvěřitelně moc jsem si užíval popis doposud nepoznaného kontinentu Assail a s tím i hromadu nových postav, jejichž dějové linky jsou zde propletené mistrovsky. Rozdíl mezi Eriksonem a Esslemontem je už opravdu jen minimální. A tyto rozdíly zde nejsou nedostatky Esslemonta, jako u některých předchozích dílů, ale jen trošku jiným stylem vyprávění.

Sečteno a podtrženo, za mě se jedná (společně s Jablkem, Žezlem a Trůnem) o nejlepší díl Malazské říše.
Už ať jsou přeloženy další knihy, které nám mohou vyrazit dech.