Měsíční zahrady

Měsíční zahrady https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/5346/bmid_mesicni-zahrady-GlI-5346.jpg 4 913 190

Malazská Kniha padlých série

V rozlehlé Malazské říši to vře, podrobené státy téměř vykrvácely během dlouhých let nekonečných válek, čistek a bratrovražedných bojů, a také při srážkách s pánem Měsíčního Kamene. Císařovna Laseen však dál vládne tvrdou rukou s pomocí svých obávaných asasínů. Nyní svůj nenasytný zrak upřela na Darúdžistán, poslední ze Svobodných měst Genabakis, starobylou a ušlechtilou baštu nezávislosti, která ještě vzdoruje. Nicméně říše není jediným hráčem v této hře. Svůj první tah ze stínů učinila ještě zlověstnější síla... Tato skvěle vymyšlená epická sága je zasazená do dokonale ztvárněného světa a uvádí do říše fantasy literatury nový zajímavý hlas. Přináší chytrou a napínavou zápletku, temnou a složitou mytologii, divokou a vrtošivou magii a houf přesvědčivě napsaných postav.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Gardens of the Moon , 1999

vorenus
vorenus
15.06.2021 3 z 5

Mraky postav, mraky jmen, mraky dějových linek. Snad na každé stránce se skáče z místa na místo. Nevím, jestli tohle je ten správný úvod do top fantasy. Potenciál má však tenhle svět obrovský, ale jestli se to projeví až při čtení dalších dílů, tak to těžko říct.

frantisek6180
frantisek6180
03.06.2021 5 z 5

Topka, byl jsem varován, měl trochu obavy a současně vysoká očekávání na základě doporučení. Kniha opravdu patří mezi jednu z nejlepších fantasy sérií, jakou lze v současné době číst. Ano, mnoho věcí zde již zmiňovaných je pravda, všechny ty postavy, místa, náznaky a dějové linky jsou náročné na sledování, ale za sebe musím říct, že zase ne tolik. Stačí se na to opravdu soustředit a číst to někde v klidu, pokud si to chce člověk opravdu užít. Také myslím neuškodí, pokud má čtenář něco podobného ražení a blížící se náročnosti načteno (za mě Anthony Ryan před touto sérií). Pokud jste ovšem spíše jen příležitostný čtenář, asi vám udělá větší radost spíše něco lehčího. Za mě však 95 %.

TomoCZ
TomoCZ
03.06.2021 4 z 5

Po druhým přečtení zvyšuju ze 3* na 4*, protože ten úvod do toho světa je na týhle sérii asi to nejtěžší. Jakmile už má člověk aspoň trochu představu, tak to tady najednou i docela dává smysl a není problém si ten detailní a propletenej svět naplno užít.

Ramiel
Ramiel
03.03.2021 3 z 5

Líbí se mi, že v knize není žádná jasná a ostrá hrana, která by dělila postavy na hrdiny a padouchy. Je Anomander hrdina, nebo padouch? A co kapitán Paran, nebo pobočnice Lorn? Výtku bych měl ovšem ke stylu psaní. Ten mi moc nesedl. Děj se odehrává v jednom čase a sem tam se objeví nějaké vzpomínání na události minulé. To by celkem šlo. Ale autor skáče mezi postavami snad po každé stránce. A to časté střídání se mi moc nelíbí, spíš je někdy až rušivé. Takže celkově slušná fantasy kniha, ale že bych z ní byl nějak extra na větvi, to ne. Každopádně druhý díl si přečtu.

Corso
Corso
19.02.2021

"Cmajznuty ebook z netu" (Inak sa k nej tazko dostanete, davno vypredane, v antikoch este nieje) Tak, kniha ktora citatelov jasne roztriedi hned od pociatku. Uz som bol upozorneny ze sa treba prehryzt prvymi no... 200? 280? 300? stranami a bude to lepsie. Akoze neupieram autorovi ze pise putavo. A paci sa mi ze to citatelovi nezjednodusuje. No ja si nemienim stale nazerat na zoznam osob (este ze tam na zaciatku je). Vazne som uvazoval ze si idem pisat poznamky k osobam, lebo ak sa k nim autor vrati po 200 stanach, som v prdeli. No proste ak knihe nemozete venovat plne sustredenie a ist nou plynule a venovat sa jej doslova denne, fajront konecna :) Nevladzem, taketo knihy zo mna vysavaju energiu a neprinasaju mi radost a potesenie z citania. Nehviezdickujem, odkladam. Mrzi ma lebo ma zaujima co bude dalej. Ale zase ked vidim aka je to seria, a ze toto je prva a najtensia kniha zo vsetkych, mamma mia! Nie je natoceny serial?? Balim tabor, hasim ohnisko, idem dalej. Moja momentalna nalada mi nedovoluje citat to dalej, rozumej, ja citam teraz strasne rozdrobene, hladam si chvilky a toto sa tak citat neda. Kym by som sa prehryzal Malazskymi kronikami, dam v klude celu Temnu vezu a Pratchetta komplet :) Pamate zo skoly ako sme sa ucili ze Tolstojova Vojna a mier ma 600 postav. Toto tak strasne nie je, ale tu musite z naznakov skladat a pochopit pozadie, tzv. lore, vojna a mier je jasnacka, vies kde sa odohrava, preco, kedy, na pozadi akych udalosti. Tu musis skladat. Fajn hra pre citatela, ale nie momentalne pre mna.

Dominik_13
Dominik_13
14.01.2021 4 z 5

Musíte vědět, co od fantasy čekáte. Pokud silný strhující děj sledující několik málo postav, do jejichž postavení se ihned vžijete, pak s Eriksonem asi nepochodíte (dejte si raději – hned po Tolkienovi – Rothfusse). Erikson na to jde jinak: jeho svět je plný pravidel, která vám nebudou vysvětlena, dozvíte se o nich jen v náznacích a nikdy si nebudete jisti, zda jste je pochopili správně. Jeho svět má dlouhou historii plnou zásadních událostí, o nichž se nic nedozvíte, plnou ras, které vám budou záhadou klidně i při čtení závěrečného dílu.
Co tedy takto zdánlivě nepřístupná série nabízí? Svět, který opravdu funguje, ve kterém má každá událost svůj význam. Svět, který se nehýbe kupředu díky hrdinství hrstky postav, ale díky navzájem propojeným sociálně-mocenským vazbám. Svět, který je radost objevovat, protože jej objevovat musíte: pokud se nebudete snažit, knihu zahodíte jako nudnou, komplikovanou, užvaněnou, o ničem. Jenže taková zkrátka není. Nikdy se nedozvíte odpovědi na všechny své otázky. Některé postavy se vrátí na scénu až o pět dílů později. Některým postavám se třikrát změní jméno. Musíte být pozorní, trpěliví. Musíte být chytří. Tahle sága vás za to odmění.

P. S.: První díl je fajn, ale je to teprve rozjezd. Proto ty čtyři hvězdy. V kontextu mnoha jiných fantasy knih jde o jasných pět hvězd.

ŠárkaK.17
ŠárkaK.17
28.09.2020 3 z 5

Prve jsem četla českou verzi, podruhé anglický originál a žasla jsem, kolik se toho v českém překladu ztratilo - kolik narážek mi uniklo, kolik nuancí postav zmizelo jak pára nad hrncem, kolik střípků příběhu se zastřelo k nepoznání. V češtině jsem se prokousala až k sedmému dílu a stále čekala, kdy že mě to tedy chytne, jak zarytí fanoušci tvrdí. V angličtině jsem tak dlouho čekat nemusela, protože to najednou dává smysl.

Přesto, první díl si víc než tři hvězdy nezaslouží. Jsou lidé, kteří umí do světa člověka vložit tak, aby se s ním ztotožnil, aby ho chápal. Ty mi sedí lépe. Na druhou stranu, Eriksona můžete číst stále dokolečka a pokaždé vám docvakne něco dalšího.

orson
orson
26.09.2020 2 z 5

Věděl jsem, že to bude těžké čtení, spousta lidí mi to říkala. Ale taky jsem viděl, že knihy této série jsou ve fantasy žebříčkách v první deítce. Zvědavost mi nedala a pustil jsem se do toho. Byl jsem vhozen do děje, mezi spoustu postav bez vysvětlení, kdo je dobrý, kdo špatný, o co jde ... no prostě guláš. Časem jsem se trochu zorientoval, ale těch postav bylo trochu moc a vůbec jsem netušil, proč to dělají. Jako dočetl jsem to s vypětím všech sil, říkal jsem si, že tam bude nějaké velké finále, nebo nějaký důvod, proč si přečíst další díly... no nenašel jsem ho. Postavy veskrze nezajímavé, svět jako takový docela zajímavý, ale to je pro mě málo.

marcel8328
marcel8328
22.08.2020 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších fantasy sérií ????????

andrej0171
andrej0171
17.08.2020

Musite iba vydrzat takych 280 stran az potom zacnete ako tak chapat vocogou :D. Pre mna je Malaz top epicke neuveritelne...Nic lepsie som necital a asi uz ani nebudem, odporucam vsetkym.

Johncze
Johncze
07.08.2020 3 z 5

Uf, tenhle styl psaní, kdy je před vámi položen obří svět plný bohů, postav, ras, států a magie naprosto bez jakéhokoliv vysvětlení a spojitostí, určitě není pro každého a není jednoduché se tím hlavně ze začátku prokousat a vydržet u toho, ačkoliv po prvotním rozklíčování (čili až třeba v druhé polovině knihy) pochopíte, že před sebou máte zajímavý příběh a tak bohaté universum, že první díl je jenom jakýsi úvod.
Na konci (nebo hned na začátku) tak buď knížku odložíte jako čtenářsky dosti nepřátelskou nebo budete chtě nechte sáhnout po pokračování, jelikož jste již investovali čas a úsilí na pochopení základních zákonitostí a vztahů světa.

NicaCola
NicaCola
26.07.2020

Po strašně dlouhé době se mi stalo, že jsem knihu nedočetla. Na stránce 89 jsem ji zavřela a jsem si jistá, že už ji nikdy neotevřu. A přitom mám fantasy tak ráda.... ale tady jsem vůbec nevěděla "vocogou"

raffi
raffi
20.07.2020 3 z 5

Je to už pár týždňov od prečítania knihy a stále mám v živej pamäti pocit, že ma niekto hodil do hlbokej vody a ja len plieskam rukami po hladine a nemôžem sa z tej vody dostať. Možno polovicu knihy som si musela potvrdzovať, že mám naozaj prvý diel série... Nie som nejaký nadšenec príliš pozvoľných začiatkov sérií, ale chce to nejaký rozumný prístup autorov a podľa možnosti vyváženú (alebo skôr mierne gradujúcu) dejovú linku. Priznám, že nemám chuť siahnuť po ďalšom pokračovaní, je to asi prvýkrát, čo som u knihy zažívala pocit, že sa topím a rozhodne si ho nechcem zopakovať.

Geomatik
Geomatik
18.07.2020 2 z 5

Kniha se mi nečetla dobře. Trvalo mi několik měsíců, než jsem se prokousal do poslední čtvrtiny, kde už nepřibývají nové postavy takovým tempem a zápletky se začínají uzavírat. S blížícím se koncem je děj strhující, přesto však nedokáže vyrovnat dojem získaný do té doby z větší části knihy.

Velké množství postav a složitý děj už znám z Písně ledu a ohně, ale samotného mě (nemile) překvapilo, jak moc se Malazská Kniha padlých od této série liší. Zatímco Martin píše postavy uvěřitelné a jejich jednání (i to "zlé") pochopitelné tak, že jsem neměl problém se s většinou z nich ztotožnit a mnohé jsem si oblíbil, Erikson jako většinou nesympatické a ploché figurky na šachovnici.

Příběh je v Písni ledu a ohně přirozený, každá akce (byť třeba překvapivá) logicky navazuje na předchozí. Tady jsem až moc často měl pocit, že autor to má celé vymyšlené dopředu a jednotlivé situace ohýbá tak,aby mu to na konci vyšlo, jak potřebuje. Důsledkem je sice skvěle vygradovaný příběh, ale také nižší uvěřitelnost a nepříjemný pocit, že vlastně na ničem nezáleží, že už je stejně jasné, jak to dopadne, a když to nebude vycházet, přidá tam autor nějakého dalšího boha a bude.

Luigi1
Luigi1
07.07.2020 5 z 5

Na tuto ságu jsem se těšil.Je tu zajímavě zpracovaný svět,který mě opět zavedl do dalekého světa fantasie,který mám rád.Jsem moc rád,že mi pomůže překonávat probděné noci.

snupko
snupko
16.05.2020 4 z 5

Po miestnych rozporuplných komentoch tu na dbk som Měsíční zahrady nejako odkladal a odkladal, až už nebolo ju kam odložiť. A neľutujem. Kniha na mňa fungovala tak, že som bol nútený ju čítať každú voľnú chvíľu a tu kritizovaný vnútorný chaos knihy mi nedával pokoj. Chcel som prísť veciam na koreň, chcel som pochopiť. A bol som odmenený. Skvelý svet, zaujímavé postavy, stále všetko zahalené tajomstvom, čo môže čitateľ viac chcieť?
No objektívne vzato knihu hodnotím alebo skôr jej autora ako pokus vymaniť sa zo zaužívaného spôsobu písania a pre čitateľa odporúčam obrniť sa určitou dávkou intuície, trpezlivosti, vnímavosti a chuti po poznaní. A malý povzbudivý postreh na záver. To, že séria MKP si našla množstvo fanúšikov, svedčí jej nedostupnosť na trhu.

smazenaryba
smazenaryba
03.04.2020 4 z 5

Asi nebudem prvý ani posledný keď poviem, že ak by som nepoznal poradie série, prvých cca 200 strán by som si myslel, že som jeden, dva diely preskočil. Nie je jednoduché povedať, či by bol lepší iný vstup (viac vysvetľovania, či popisov), pretože aj ten úvod koniec koncov korešponduje s autorovou hrou, spôsobom, akým rozpráva celý príbeh.

Aká je to teda hra ? Predovšetkým, je to hra o dominanciu, nadvládu, slobodu, či pomstu. Stret mnohých mocností, ktorých spôsob boja a motivácie sú rôznorodé a ďalekosiahle. Erikson v úvode nepredstavuje ani tak postavy, ako skôr figúrky v mocenskej hre a čitateľ postupne získava prehľad o tom, kto s kým a na akej strane stojí.

Keď úvod prehryziete a získate predstavu o rozložení figúrok na šachovnici, začne táto hra baviť. Veľmi baviť. Odkrývajú sa detaily, vysvetlenia, ale aj viac charakterizácie, či emócii. A ako strany ubúdajú a všetci hráči sa približujú k osudovému stretu za múrmi Darúdžistánu, tempo sa začne stupňovať a vôbec, ten do detailov prepracovaný súboj vojvodov, mágov, asasínov, politikov, bohov je strhujúci. Ak som prvých 150 strán čítal týždeň, tak rovnako dlhý čas mi trvalo dočítať zvyšných 400.

Autor má perfektne zmáknutú demonštráciu mágie a rôznych síl, čitateľ veľmi dobre rozoznáva, kto má akú veľkú moc a ak sa na scéne objaví niekto výnimočný, Eriksonovi stačia dve vety na to, aby postava zanechala veľký dojem. Výborne to vidno na stretoch, kde sa opakovane objavuje tá istá postava, konkrétne na vzostupnom rebríčku Coll - Murillo - Lorn - Modrous.

A ak toto patrí medzi tie slabšie knihy v sérii...

jean_ralphio
jean_ralphio
24.03.2020 5 z 5

dam tu komentar, ktery spojuje celou serii. musi se zminit zavery. na poslednich (minimalne) 20 % stranek knihy, dokaze erikson vykouzlit neuveritelne veci. a to presto, ze se v tom jinak celou dobu placate a ctete divne slabe basnicky az s odporem.

spoiler k cele serii!!

a pak taky postavy. tohle je fantasy serie s nejlepsimi postavami, oblibenych bych tu musel vypsat asi tak 50.. nejlepsi je pro me tehol, ganoes ( sakra pan balicku ne?), tavore, karsa orlong, sengarove (coz byl nejvetsi mastrstyk v historii fantasy - tim myslim ten zpusob vypraveni jejich pribehu), samar dev, masan gilani, heborik... no vlastne vic nez 50..

nejlepsi fanstasy prestoze dobrou polovinu casu cteni jsem jen tak hadal, o cem je vlastne rec.

edit. zapomnel jsem na kvitka berku, amannase, kotiliona a apsalar a hromadu dalsich, ach muj boze..

dia.riedl
dia.riedl
17.03.2020 5 z 5

Při čtení kniha může působit dost chaoticky, přeskakujeme nejen mezi postavami a místy, ale často i v čase (jednu scénu vidíme z více pohledů, některé si předcházejí nebo na sebe scény navazují, ale sledujeme postavy na jiném místě, apod.). Bylo pro mě také těžké orientovat se v cechách asasínů a Spárů a vůbec, kdo je na čí straně, kdo co tajně plánuje a s kým. Do toho všeho ještě vstupovali bohové... A tak i když ke konci už jsem vnímala příběh víc jako celek a některé věci zapadly do sebe, nepamatovala jsem si například informace ze začátku knihy a u některých postav jsem ztrácela nit (když se objevili dejme tomu ve třetině knihy, pak dlouho dlouho nic, už jsem si je jen špatně zařazovala - takový Lamač kruhů, Toc).
Protože se chystám v sérii pokračovat, přečetla jsem Měsíční zahrady vzápětí podruhé a díky tomu to byl dokonalý zážitek, od prvních kapitol mi všechno dávalo smysl, wow momenty musím říct stojí opravdu za to (některé chvíle - např co se děje okolo Pačesa, Rychlýho Bena...co dokázal Paran..i všechny intriky ve městě) no jsem nadšená!
U této knihy je prostě potřeba trpělivost a hodně pozornosti a také to ze začátku bráttak, jak to je. Vykašlala bych se na listování ke "slovníčkům" vepředu i vzadu, autor vám většinou v textu připomíná kdo daná postava je, ke komu patří nebo co dělá pomocí oslovení.

FideiDefensor11
FideiDefensor11
30.10.2019 5 z 5

Právě jsem dočetl závěrečný 10. díl série. Pamatuji si, že poté, co jsem přelouskal Měsíční zahrady, jsem měl chuť to s celou sérií vzdát. Navždy budu děkovat Bohu, že jsem to neudělal. Přišel bych tím totiž o skvostnou epickou fantasy sérii, kterou Malaz dozajista je. S klidným srdcem proto všem doporučuji vydržet, a ve čtení pokračovat. Nebudu nikomu nic nalhávat, nic se nezlepšilo, a já se ztrácel ve všech následujících dílech stejně jako v prvním. Asi tak u 3. knihy jsem ale dospěl k názoru, že nejlepší je nad tím jednoduše nepřemýšlet a knihu číst tak, jak to v ní leží a běží. Jediné, co člověku zbývá je doufat, že se to třeba o tři knihy později vysvětlí. Přes to všechno by ale byla věčná škoda nevydržet a se sérií seknout. Děj totiž lze pochopit, i když ne všemu člověk na sto procent rozumí. Proto radím obrnit se trpělivostí a vytrvat.