Malajskem na Sumatru

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

98 vyobrazení v textu, 12 stran obrazových příloh.

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97379/malajskem-na-sumatru-97379.jpg 21
Žánr
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, A.V. Novák
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Malajskem na Sumatru

Y2T
12.04.2017

Na knize, stejně jako na ostatích z této cesty, je dost znát, že Václav novák v zemi dlouhodobě nepobýval, ale potřeboval jen získat materiál pro své další cestovatelské přednášky a proto si naplánoval několikaměsíční cestu, během které procestuje co možná nejvíc zemí, bez možnosti se v nich zorientovat a porozumět jim. Autor převážně jen objížděl známé turistické cíle, které si našel v průvodcích v evropě když plánoval cestu.

Často přespával v ubytovacích zařízeních, poskytujících i jiné služby, aby se neustále nad tím pozastavoval a zdůrazňoval, že jich ctnostně nevyužil.

Je důležité si uvědomit, že sám se považoval za cestovatele a autora erotických povídek. Cílem jeho cesty tedy bylo hlavně "ofotografovat" co nejvíc známých památek, aby měl co promítat na svých přednáškách a místo toho, aby se snažil místním porozumět má tendenci je vykreslovat jako co největší exoty, aby to mělo šťávu. A má tendenci prezentovat každý pohled či úsměv ženy jako vyzývavý a žádostivý, což je zcela mimo realitu a jen zdůrazňuje neznalost místních kultur.


Na druhou stranu stále není úplně špatné si ji přečíst, protože zachycuje, co autor viděl, byť to obvykle zcela špatně interpretuje, což lze ale ignorovat.V knize je celá řada fotografií, nicméně značně uměle strojených a pohlednicových. Což je ale pořád celkem zajimavé, protože moc jiných cestopisů v češtině z dané oblasti nevyšelo, a ani v jiných jazycích nebylo této oblasti popřáváno o moc víc pozornosti.

Z knihy je také velmi patrné silné levicové zaměření autora, a řadu věcí interpretuje dost ideologicky (v této knize je to výrazně nejsilnější). Je dobré vědět, že po únoru 1948 si již nezacestoval a jeho vydavatelská a spisovatelská kariéra byla ukončena.

Doporučujeme

Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy
Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy
Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Divočina
Divočina
Ve znamení Kon-Tiki
Ve znamení Kon-Tiki