Malá tma

Malá tma https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12986/bmid_mala-tma-aiW-12986.jpg 4 26 4

Poezie hledající prostředky pro popis současnosti v klasické nonsensové a expresionistické formě. Básník se vydává na cesty světem a poznává také různé světy sociální. Záměrná drsnost verše i jazykolamů přibližuje atmosféru situací, v nichž, alespoň v mysli autora, jde takřka o život. Z okružní cesty i průzkumu společenských vrstev se čtenář navrací s pocitem mírné melancholie a vzpomínkou na básníky evropské moderny, k jejichž odkazu se autor hrdě hlásí.... celý text

Literatura česká , Poezie

Vydáno: , Host

evelýny
13.04.2018 5 z 5

Pro mě velké překvapení. Inteligentní verše hodné vysokoškolského pedagoga, docenta na Katedře žurnalistiky.
Verše plné paradoxů, novotvarů, překvapivých point.

MÍ TAJNÍ SVATÍ Z orloje života
Zase jsou sťatí Tančí se gavota.
Zvonkohra cinká Chodí se dokola
Tančí i sklínka Vypitá dopola
Burácí techno Tančí se, jasná věc
A to je všechno Na konci kostlivec.

Opilí Dáni bloudí po Kodani a malá mořská holka hubená
v přístavu všem se dává a tak dlaní každej si šáhne, jak je studená.

Nemohu vám opsat celou sbírku, ale opravdu stojí minimálně za přečtení.
Já ji musím mít ve své knihovně!

Mě tato kniha zaklela :-))

Lenka4
09.08.2017 5 z 5

Velice sympatická knížka. Pěkná obálka i ilustrace Tomáše Kopřivy. Básně se rýmují, jsou nápadité, mají obsah a umí předat autorovo vnímání světa. „Kutné Hoře: A to je podzim, s vůněmi a hoři, co září nezná, to za říjnem skryté. A přece září se stříbrem zlato slité, a přece hoří. Barboří bárka mrká na Jakuba, kterému ještě hlavu nesťali, a kostlivci se šklebí z povzdálí, kočičí kočí chápe se otěží. Kdo roku rudu rubá? Co až se odtěží? Nasadí rubáš. Schová se do věží.“

Metcheque
10.03.2016 5 z 5

Autobus - nevím kdy - proč - jestli pojede
a hlavně, zda já s ním. Nebo on se mnou.
Vyrvali dlažbu a cesta už nevede
korýtkem kolejí. Jde kobkou temnou.

Opuštěn, ohrazen, v úkrytu prozrazen,
partyzán marnosti směju se hořce,
Pod bagry bordelů ve městě ztvrdla zem.
Pod palbou v postelích rozkvetly hořce.

Básnická sbírka, jakou jsem již dlouhá léta marně hledal. Na jedné straně gellnerovská hořkost a ironie, lyrické hlazení na straně druhé. Navíc formálně je to velký fakáč některým současným básníkům, kteří sice pohrdají vázaným veršem, nicméně jejich poezie nedosahuje valných kvalit.

aktijnov
09.11.2015 3 z 5

Zvláštní, místy dost pesimistická sbírka veršů.