Malá tábornická encyklopedie

Malá tábornická encyklopedie https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108779/mala-tabornicka-encyklopedie-108779.jpg 4 20 2

Lidé stále častěji utíkají do přírody, aby načerpali sílu a energii, příjemně si odpočinuli od civilizace, kterou sami pro sebe vybudovali. Bohužel o všech neplatí, že přicházejí s pokorou a láskou. Často za sebou zanechávají nenapravitelné škody. Nesnaží se přírodě porozumět ani ji poznat a necítí ani žádnou odpovědnost za její stav. Na prahu nového tisíciletí nejsme v některých oblastech a problémech daleko od katastrofických představ ze sci-fi románů, ve kterých je planeta plná civilizačních vymožeností, ale potýká se s nedostatkem čistého vzduchu, rostliny a zvířata vymizely. Znají je už jen ti podivíni, kteří studují minulost. Je povinností a posláním nás všech stávající přírodu uchovat, zabránit jejímu ničení jak v globálním, tak i místním měřítku. Problémy jsou nyní již tak rozsáhlé, vzájemně propojené a vážné, že už nepomůže jednoduché řešení. Došli jsme tak daleko, že ochrana přírody je úplná věda. Měli bychom alespoň trochu vědět, o co jde, a pochopit všechny základní,souvislosti. Naším cílem by mělo být poznání, že všechny přírodní systémy jsou na Zemi tak propojené, že místní ekologické katastrofy se vždy odrazí v mnohem větším měřítku. Proč by nás to mělo zajímat? Protože nám nebude nic platná tábornická příprava, když už nebudeme mít kam jít! A samozřejmě také proto, že táborníci se od ostatních liší mimo jiné tím, že přírodu ctí a chrání. A kdo se o přírodě chce dozvědět více, a tak jí pomoci, pro toho je určena právě tato kapesní encyklopedie, ve které najdete kapitoly: o přírodě aneb Vejdi a neuškoď, o tábornickém vybavení - jak si se vším poradit, jak se žije v přírodě, tábornickou zdravovědu, tábornické hry a lovy beze zbraní.. ISBN 978-80-00-01202-5 (dotisk 2007)... celý text

PavelKrnak
08.01.2015 4 z 5

Kniha, která jistě nemůže chybět v knihovničce žádného oddílu. Skautského, turistického či ještě jiného. I pro samostatného táborníka, zálesáka nebo prostého poutníka obsahuje spousty užitečných informací. Nadto to není žádná "bichle" a jazyk je příjemný. :-)
Kromě praktického užitku, mohou některá hesla podnítit i úctu a lásku k přírodě a snahu o zachování životního prostředí. Knížka je dobrou zbraní v boji proti konzumní společnosti, každý si z ní vybere to, co mu přijde zajímavé či nápomocné.

jujdaaaaaa
31.07.2012 5 z 5

tutově nejlepší kniha, všechno trefně napsané černé na bílém.