Malá skvělá válka: Španělsko-americký konflikt duben-červenec 1898

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jedna z nejkratších a pro vítěze nejskvělejších válek v historii nerozhodovala jen o ziscích či ztrátách přímých účastníků – Španělska a Spojených států amerických. Významně ovlivnila i osudy bývalých španělských kolonií – Filipín, Portorika a především Kuby. Na tomto střetu nebyl však zajímavý pouze jeho výsledek, ale také cesta, jež vyvrcholila v dubnu 1898 americkým ultimátem. Samotnou válku pak rozhodla dvě střetnutí na moři. Americké válečné lodě potopily u Manily a u Santiaga plavidla španělská, což znemožnilo Španělům zásobovat koloniální oddíly a Madrid musel požádat o příměří. Pozemní bitva u Santiaga byla jen potvrzením této reality. Bleskové vítězství americké armády a námořnictva pak umožnilo Spojeným státům vstup na světovou scénu v roli velmoci, zatímco pro poražené Španělsko to znamenalo ztrátu i posledních zbytků lesku jejich někdejšího zaoceánského koloniálního panství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/179588/mala-skvela-valka-spanelsko-americk-tPy-179588.jpg 4.54
Žánr:
Literatura faktu, Historie, Vojenství
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Malá skvělá válka: Španělsko-americký konflikt duben-červenec 1898

Přidat komentář
jadran
18.05.2017

V knihách o historii stejně jako třeba v televizních detektivkách se často jako vedlejší produkt objeví něco, co je k tradičně perfektně podanému a čtivému dokumentu tohoto typu navíc. Jsou to ony pasáže, týkající se tisku a jeho vlivu na celé ty vždycky poněkud smutné události. Působení novin pánů Hearsta a Pulitzera, jich samých a jejich "kolegů" jsou smutnou ukázkou toho, co v plném rozpuku zažíváme dneska a nejenom na stránkách tisku, ale především v ostatních (elektronických) médiích. Lhaní, manipulace a snaha prodat za každou cenu, bez ohledu na onu pravdu, morálku a nezávislost, kterými se média a novináři tak rádi ohánějí. A tak mi nezbývá než odcitovat, drobnou pasáž, kdy je negativní vztah pozdějšího prezidenta T. Roosevelta završen perfektně popsanou scénkou - "Nešel nikdy tak daleko (T. Roosevelt) jako další z velkých amerických politiků 19. století Sam Houston. Ten veřejně bil prolhaného pisálka lískovým prutem tak dlouho, dokud se hlídací pes demokracie nezhroutil v bezvědomí." Jinak celkově zajímavá, čtivá a celkově nějak tak perfektní kniha. Opatrný je prostě jedna z těch značek, které nezklamou nikdy.

JeKa
02.01.2014

Velmi povedená kniha o španělsko-americké válce v roce 1898. Zejména oceňuji, že si autor všímá nejen vojenských operací, ale věnuje pozornost i medajlonkům jednotlivých politiků, novinářů, vojevůdců, ale i prostých vojáků...kniha tak není jen popisem válečného konfliktu, nýbrž i sondou do španělské a americké společnosti konce 19. století. Pro čtenáře zajímajícího se o postavení USA v Latinské Americe a zjm. na Kubě, je pak kniha i zajímavým příspěvkem k dějinám vzájemných vztahů těchto zemí a osvětluje mnohé kořeny budoucích konfliktů. Velmi čtivě napsáno, mohu jen doporučit.

Podrobnější recenze viz http://webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=13827