Kavárnička v Kábulu

Kavárnička v Kábulu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247542/bmid_kavarnicka-v-kabulu-IG7-247542.jpg 4 441 109

Pět žen, pět různých příběhů – a středobodem jejich osudů je malá kavárna v centru Kábulu. Provozuje ji přátelská a veselá Američanka Sunny, která v Afghánistánu nalezne nový domov. Navazuje nová přátelství a snaží se porozumět lidem, jejichž jazyk, prostředí i zvyky jsou většině Zápaďanů neznámé. Postupně si díky svému laskavému srdci a své pohostinnosti získává respekt také u místních obyvatel. Stále si však není ochotna připustit, že země, která je její duši tak blízká, se dokáže tak nevybíravým způsobem chovat k ženám. Snad i proto pomáhá mladé afghánské dívce, kterou tíží tajemství, jež by mohlo obrátit životy všech vzhůru nohama. Deborah Rodriguezová přináší ve svém debutu jiný obraz Kábulu a jeho obyvatel, než jaký známe z televizních zpráv. Je to příběh o běžném životě běžných lidí, o nezištném přátelství a velké lásce, kterou máme často přímo pod nosem, aniž bychom si to uvědomovali.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Little Coffee Shop of Kabul , 2011

bookcase
21.07.2016 5 z 5

Ač je mi bližší sever Evropy, román Kavárnička v Kábulu jsem si vychutnala do poslední stránky. Musím uznat, že Afghánistán je země, která má určité kouzlo, díky němuž přitahuje a láká i přes velké riziko nebezpečí. Autorka napsala opravdu čtivý román, její vypravěčský styl je lehký a atmosféra v kavárně, všudypřítomný pocit sounáležitosti a přátelství, mi připomněl úžasný film Čaj s Mussolinim.

Karolína52
19.07.2016 4 z 5

Zajímavá knížka, čtivá, místy až trochu naivní. Orient je kapitola sama pro sebe.
Působí na mě kouzelně i děsivě.

Aichah
16.07.2016 5 z 5

Příjemné čtení

dalia1769
03.07.2016 4 z 5

Působivé, laskavé vyprávění z prostředí, kde by člověk žít nechtěl a kde nikdo neví dne ani hodiny... Postavy tohoto příběhu si ale i v tomto světě uchovávají hodně vnitřní síly, jsou schopny lásky a přátelství a také se umí radovat z každodenních maličkostí a překonávat v sobě hluboce zakořeněné předsudky a to je na nich sympatické. Skutečnost, že autorka v Kábulu pět let sama podobnou kavárnu vedla, dodává knize na věrohodnosti. Je opravdu smutné, čím vším si už Afghánistán musel projít a že je konec zřejmě stále v nedohlednu...

Ywonek
30.06.2016 5 z 5

MOc hezká knížka o afgánské mentalitě a kultuře. Nádherný konec u kterého jsem si i pobrečela :)

andrea.m
22.06.2016 5 z 5

Výborná kniha!

Michi.01
10.06.2016 3 z 5

Nejdříve jsem se vůbec nemohla začíst, ale potom mě kniha pohltila a zase jsem se nemohla odtrhnout. Zajímavý náhled do všedního života v Kábulu.

martanci2
01.05.2016 4 z 5

Velmi zajimavý příběh - hezky se četla.

Dadula118
20.03.2016 3 z 5

Musím říct,že mě tahle knížka docela překvapila.Už jsem si kolikrát říkala,že knížky s tímto tématem číst nebudu,ale zase jsem po ní šáhla.zřejmě to bude asi podle skutečných událostí a o to víc mě překvapilo,že to všechno dobře dopadlo:-)
Knížka o životě v Kábulu,o hluboce zakořeněných tradicích, o výkladu koránu.

Maat
15.03.2016 3 z 5

Příjemné čtení, bez nějakých velkých zvratů. Popis běžného života v Afghánistánu byl zajímavý, ale konec byl od půlky knihy předvídatelný.

Zdeňula
25.02.2016 3 z 5

Hezká knížka...doporučuji!!!

johannis
21.02.2016

Kombinace popisovaného běžného života v Afghanistánu a červené knihovny. Kniha je spíše odpočinkovější, čte se rychle a hezky, ale jistá dávka naivity a předpovídatelnosti ji v mých očích ubírá. Pravda je, že jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst, udělat si obrázek o každodenním bytí v Kábulu a způsobu přemýšlení místních obyvatel včetně všech dopadů, ale ty růžové pasáže byli pro mě o to víc neuvěřitelnější, na druhou stranu však odlehčovali již tak dost těžké téma.

mysterygirl
31.01.2016 5 z 5

dala bych klidně i 6 hvězdiček...po dlouhé době úplně jiná kniha se zajímavým tématem než jsem četla

kadgam
29.01.2016 3 z 5

Kniha sa dobre číta, začiatok sa mi páčil viac, ako potom príliš optimistický záver knihy.
Tradition, tradition z Muzikanta na streche, priveľa tradícií je zrejme horšie ako primálo, lebo príliš zväzujú ľudí a nedovolia im sa vyvíjať. Keď je to ešte urobené na úkor asi polovice populácie, je to ešte horšie. Úplatok tam, podľa autorky, je skoro všemocný, no v rámci krajiny je impotentný.
som rada, že nežijem v dobe a v krajine, kde je s ľuďmi takto jednané, záchrana jedného alebo dvoch je tiež dobrý skutok, ale prečo sa nik nepokúša urobiť viac? Hoci z domácich hrdých mužov...

myryjam
17.01.2016 4 z 5

Čtivá knížka právě tím, že je zasazená do jiného kulturního prostředí, což jí právě velmi přidává na atraktivnosti. Celkově ale babské čtení, možná trochu naivní a červenoknihovnové. Nicméně znovu opakuji čtivé. Ke knížce se ale nevrátím.

babsi66
16.01.2016 3 z 5

Určitě to není špatná knížka a některé scény chytnou za srce (a rozhodně mezi ně nepatří ta závěrečná, která připomíná přeslazený narozeninový dort), ale myslím, že si autorka mohla s jednotlivými hrdinkami a jejich příběhy víc vyhrát, aby nepůsobily tak šablonovitě.

Život i charakter každé z ženských hrdinek má potenciál na to, aby utáhly celou knížku klidně samotné i bez kavárny a její americké majitelky Sunny, jen by to chtělo jít víc do detailů. Takto se v podstatě jedná jen o mozaiku, kdy pojítkem je právě kavárna a Sunny, což je sice zajímavý nápad, ale jde trochu na úkor toho, čím mohla knížka být. Osobně mám pocit, že za jejím úspěchem spíš než literární kvalita stojí jen samotný fakt, že se děj odehrává v Kábulu, a že mnoho událostí v knížce popisovaných je pro "západní" čtenáře natolik nepochopitelných a vzdálených, že šok nad dodržováním některých tradic a společenských norem je v podstatě zaručen.

Nicméně abych jen nehanila, celé se to dobře čte, a jak jsem předeslala v úvodu, jsou tam scény, pro které stojí za to si to přečíst.

Toňula
16.11.2015 4 z 5

Milá knížka,jejíž příběh se odehrává v prostředí jiné kultury, která významně ovlivňuje životy hlavních hrdinů. Jak zmiňuje komentář na přebalu - styl vyprávění hodně připomíná Maeve Binchy a její příběhy plné lidskosti. Závěr byl možná trochu moc idealistický, ale v dnešní rozporuplné době je takové pohlazení na duši docela žádoucí.

Paja85
09.11.2015 4 z 5

Jak už se někde psalo, je to taková pohádka, jde vidět, že knihu napsala Američanka, která sice má své zážitky z Afgánistánu, ale např.s knihami od p. Hosseini se to nedá vůbec srovnat. Ale četlo se to pěkně

asam
06.11.2015 4 z 5

Pět různých příběhů, každá z žen má své problémy. Ale když se zamyslím nad problémy afgánských žen a porovnám s problémy, které řeší ženy ze "západu".- nelze srovnávat. Je to trochu román pro ženy, závěry lze předvídat
Přesto doporučuji k přečtení.

1casper
15.10.2015 4 z 5

Kniha je dobře napsaná,k zamyšlení. Mám z ní intenzivní pocit, že jsem vděčná, že jsem měla to štěstí a narodila se ve středu Evropy a ne v Afghánistánu, - jako žena. Chvílema popsaný středověk.......