Kavárnička v Kábulu

Kavárnička v Kábulu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247542/bmid_kavarnicka-v-kabulu-IG7-247542.jpg 4 441 109

Pět žen, pět různých příběhů – a středobodem jejich osudů je malá kavárna v centru Kábulu. Provozuje ji přátelská a veselá Američanka Sunny, která v Afghánistánu nalezne nový domov. Navazuje nová přátelství a snaží se porozumět lidem, jejichž jazyk, prostředí i zvyky jsou většině Zápaďanů neznámé. Postupně si díky svému laskavému srdci a své pohostinnosti získává respekt také u místních obyvatel. Stále si však není ochotna připustit, že země, která je její duši tak blízká, se dokáže tak nevybíravým způsobem chovat k ženám. Snad i proto pomáhá mladé afghánské dívce, kterou tíží tajemství, jež by mohlo obrátit životy všech vzhůru nohama. Deborah Rodriguezová přináší ve svém debutu jiný obraz Kábulu a jeho obyvatel, než jaký známe z televizních zpráv. Je to příběh o běžném životě běžných lidí, o nezištném přátelství a velké lásce, kterou máme často přímo pod nosem, aniž bychom si to uvědomovali.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Little Coffee Shop of Kabul , 2011

Eorin
17.09.2019 3 z 5

Nebylo to ani špatné, ale ani tak dobré, jak bych od knihy očekávala. Za mě bohužel zklamání (na to, kolik let jsem se na knihu těšila, než se mi konečně dostala do rukou). Někdy matoucí, někdy příliš mnoho amerického, někdy zbytečně moc připomínek, abychom nezapomněli, že jsme v Kábulu.. No.. Nedokážu přesně popsat ten divný pocit z knihy. Za mě zkrátka zklamání a řadím spíše k průměru.

Titina
14.09.2019 4 z 5

Knížka se mi moc líbila, dostala jsem jí jako dárek a obal mě dost vyplašil, jsem ráda, že jsem nesoudila knihu dle obalu.
Jediné co mě malinko mrzelo byl konec, který byl na můj vkus malinko moc (nenapíšu co, abych nespoilovala)..

Veve131
26.06.2019 4 z 5

Pěkný příběh i když jsem čekala více.

dlabikk
21.06.2019 5 z 5

Výborné. Miluju příběhy z míst, kam se nejspíš nikdy nepodívám a seznamuju se s místní kulturou alespoň takto ... Doporučuji. Za mne zasloužených 5*

Linda007
12.04.2019 5 z 5

Tohle bylo úžasný. Moc se mi to líbilo, má to takovou tu přidanou hodnotu. Podíváte se do mysli lidí, kteří myslí úplně jinak. Krásné, dojemné, čtivé a hlavně zajímavé.

iveta3689
01.04.2019 4 z 5

Autorka popisuje přístup k ženám dost decentně, šlo by to vykreslit i syrověji. Ne, že bych na tom trvala, jen to vypadá skoro idylicky. Kromě několika míst je to velmi lehké čtení, ale to nepovažuji za chybu. Závěr je velmi romantický a trochu neuvěřitelný, ale nakonec, proč ne.

hana8062
13.03.2019 4 z 5

Takové holčičí čtení s přesahem, to bylo. Američanka Sunny vede kavárnu v rušném a nebezpečném Kábulu. Snaží se (v rámci velmi přísných afghánských společenských pravidel) pomoci těhotné dívce Jasmině, udržet nad vodou svůj podnik a v něm práci pro sebe i své svérázné, i některé velice tradičně smýšlející místní přátele. Láska, naděje, tajemství, drobné změny k lepšímu, ale i exploze a smutek v jedné knize. Příběh o tom, že všude lidé touží vlastně po tom samém. 80%

Opatov
03.10.2018 5 z 5

Romanticky, velmi poutave psany pribeh v drsnem prostredi Kabulu. Hodne dobre vyliceno postaveni zen, stret kultur hlavni hrdinky Sunny a kabulskych zen. Dialogy vystihuji mentalitu obyvatel Kabulu. Pekne se cetlo, a to i druhy dil.

greetchen
12.09.2018 3 z 5

Příběh není ničím jiným, než dalším ženským románkem, místy zbytečně cukrkandlovým. Ovšem reálie, kulturní prostředí a nám naštěstí tolik vzdálené potíže lidí žijících v neklidné době na neklidném místě mu přeci jen přidávají na atraktivnosti, rozvinou fanzazii a právě ony nakonec z knihy dělají více než jen průměrné oddechové čtení.

Hopulka
02.09.2018

Americká slaďárna zasazená do brutálního prostředí Afgánistánu. Z výkladů koránu a z nástupu Tálibánu mrazí a to je důvod, proč oceňuji třemi hvězdičkami. Hlavní hrdince jsem na chuť nějak nepřišla. Vyústění jednotlivých příběhů lidí mi přišla spíše naivní, ale tak už to u románů pro ženy bývá...

LuciLux
12.07.2018 3 z 5

Tak toto byla velká americká romanťárna....v pozadí čas od času pár bombových útoků, aby se nezapomnělo, že jsme v Aghánistánu, ale i tam přece mají lidé právo na lásku, že...i přesto mě těžko identifikovatelné něco přinutilo knihu shltnout téměř na posezení....

Andi
02.05.2018 3 z 5

Zajímavé téma, pěkná kniha o Američance, která si zamilovala Kábul, založila si kavárnu, kterou navštěvují hlavně cizinci.
V příběhu vystupují 4 ženy, jejichž osud je propleten a vzájemně ovlivňován.
Nenáročné čtení, které po přečtení pravděpodobně zmizí v zapomnění.

chatnoir
08.02.2018 5 z 5

Kniha mě mile překvapila svou poutavostí. Vzala jsem ji v knihovně náhodou z právě vrácených a hned se jdu dívat po další od této autorky. Konec byl tak trošku v hollywoodském stylu, nikterak realisticky afgánském, ale za mě dobře, jinak bych to obrečela :-)

Ivanule
31.01.2018 5 z 5

Velice krásně psaná kniha,je zde výborně vykreslen život v Kábulu z pohledu žen,kdy nemohly téměř nic,velice mě zarážel osud Jasmíny a jejího nenarozeného dítěte,příběh Sunny,která si právě v Kábulu založila zmiňovanou kavárničku,kam chodili většinou příslušníci spolku OSN,a co všechno musela zařídit,aby si ji mohla otevřít,na pozadí jsou odkryta různé příběhy lásky:) Hned se vrhnu na druhý díl:)

Šárka_D
08.01.2018 3 z 5

Lehce čtivá kniha o nelehkém životě v komplikované zemi, kde má žena menší hodnotu než koza a kde se možná objevují snahy změnit zastaralé uvažování, bude ale ještě dlouhá cesta, než se to podaří. Jak totiž říká jedna z vedlejších postav knihy, Afghánistán by měli změnit Afghánci, ne Američané ani další národy, které mají dojem, že musí spasit svět a že jen jejich kultura a zvyky jsou jediné správné a široce aplikovatelné. A přirozené změny bývají spíše pozvolné.

bigben
26.11.2017 5 z 5

Knížku jsem přečetla za jeden večer. Obyčejné lidské příběhy, které se odehrávají v místě, které obyčejné není. Sebevražedné útoky, neustálé vojenské kontroly, nastupující Taliban, jiná pravidla chování, jiné náboženství. Těším se na druhý díl.

Blanka78
19.10.2017 1 z 5

jde to

lucie2619
26.09.2017 4 z 5

Je to kniha která člověka strašně v táhne a celou dobu se ve vás pere ten hnus jak se chovají v Afghánistánu muži k ženám a ta krása jak se tam taky dokážou lidé chovat navzájem, jak to shrnout je to určitě velice nádherně napsáno a stojí si zato to přečíst a třeba se i zamyslet

noctambule
23.09.2017 4 z 5

Příjemná oddechovka, která se pěkně četla, ale pro mě až moc velká pohádka, takže si pokračování odpustím.

tezzpoletsar
12.09.2017 5 z 5

Krásná knížka. Občas mi i slza ukápla. Určitě si přečtu i pokračování!:)