Makom: kniha míst

Makom: kniha míst https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1069/bmid_makom-kniha-mist-647ad9e11741a.jpg 4 73 7

Slovo makom pochází z hebrejštiny. Znamená místo, ale je to spíš místo v srdci. Kniha Makom navazuje na předešlou knihu o krajinách vnitřních a vnějších, která se snažila ukázat, že jsme součástí toho, kde žijeme, že existuje přímka mezi naším vnitřním světem a okolní krajinou. V nové Cílkově knize začínáme reálným místem. Místa jsou zrcadly některých částí nás samých, jsou to nitky vedoucí k příběhům, tajemstvím a banalitám. Jiné nitky nás ve vesmíru vztahů spojují s touto proměnlivě nejistou dobou. V druhé části knihy se autor pokouší nalézt kritéria, jak porozumět této době změn a vroucímu světu skrytému pod obalem znaků. V posledním oddílu se společně dotkneme hedvábné nitky nejjemnější — vztahu k něčemu, co nás přesahuje, oblasti mezi nebem a zemí, místa zvaného makom.... celý text

blackholesun32
02.09.2018 4 z 5

Asi se mi více líbila Krajina vnější a vnitřní...respektive, asi jsem od Makomu očekával přímé pokračování a to jsem úplně nedostal. Makom má větší rozptyl - některé eseje, hlavně krapet ekonomického charakteru mě moc nebavili, i když do knihy, konceptu jisto jistě patřili, na druhou stranu, mi kniha přijde asi více přemýšlivější a méně přímočará, takže vlastně ještě upe nevím, jestli nezměním hodnocení a nedám hvězdiček pět - uvidí se. Vícekrát jsem se přistihl nadšen a jindy zase znuděn - více kolísavá. Každopádně u této knihy mi došlo, co je na páně Cílkovi obdivuhodné a to je to, jak učí, umět se dívat. Za každým šutrem, kamenným zábradlím pískovcového mostu, lze vytušit, najít příběh, jež vine se námi a my se stáváme jeho součástí; někdy jej pouze tušíme, jindy jej doslovně známe, ale to nevadí, je tu a nezmizí zcela.

Dax
14.07.2018 5 z 5

Václavu Cílkovi ne vždy rozumím na úrovni logického myšlení. Téměř vždy se ovšem nějak protneme na úrovni "metafyzické," kdy u Cílka obdivuji schopnost vidět "za" nebo "pod" povrch. Díky čtení jeho knih jsem si tohle "vidění" už trochu osvojil.
Makom je kniha esejí, která začíná metafyzicky a končí realisticky. Některé pasáže jsou velmi poetické (a komplikované,) jiné na dřeň logické. Občas je cítit, že pan C. něco sděluje, ale slova už nestačí... Rád používá různé bůžky, archetypy a genie, to se potom těžko aplikuje na vědu :) Ale to je právě to; Makom napsal vědec s fantazií, RNDr s obřím přehledem o poezii, architektuře a umění vůbec. Umí spojovat, dát dohromady klimatickou změnu s Yeatsem, zen s geologií. Nalézá to hezké ve stále složitějším světě.
To všechno v Makomu je. Račte.

hamstergraf
26.04.2017 5 z 5

Pohled pana Cílka na přírodu, svět, lidi, způsob jakým dává věci do souvislostí, to mě velmi zajímá a je mi to blízké. Jeho knihy mám velmi rád.

Cizozemec
15.09.2015 5 z 5

Sem tam náročné na čtení, ale výsledný dojem velmi dobrý. Bavily mě eseje o místech a ač sociologií nepoznamenaný, tak musím uznat, že úvahy na tohle téma – ať už přímo od VC nebo přebrané z různých zdrojů – byly hodně zajímavé. Pro mě trochu slabší jsou statě k mystice a východním náboženstvím.
Když se dívám na komentáře dole, tak za sebe myslím, že knihy VC nemusí za každou cenu mít nějaký ucelený obraz. VC ukazuje cestu a k závěru si každý může dojít sám. Lector má pěkné přirovnání k blyštivým střepům rozbité křišťálové sklenice. Je pravda, že už toho nejde nic složit, ale ty střepy můžou inspirovat. Skláře k novému tvaru či materiálu, básníka k sepsání básně nebo třeba soudruhy z NDR k vytvoření nerozbitného umělohmotného kelímku. Jak kdo chce…

učtese
07.12.2013 3 z 5

Některým textům, esejům jsem nerozuměl ze dvou důvodů. Za prvé podivná slova a věty, které mi nedávaly logický smysl a význam ani po několikerém přečtení. Já bych řekl, takový lyricko - mystický styl. A za druhé texty, ve kterých jsem chápal slova, věty, ale nerozuměl jsem, proč to bylo napsáno, co mi to má říct.
No a ty ostatní texty jakoby přesně popisovaly některé moje pocity a myšlenky, které bych ale nedokázal takhle pěkně formulovat.
Celkově můžu knihy pana Cílka jen doporučit a sám si nějakou další určitě přečtu.

Jirka73
06.09.2011 3 z 5

Kniha je pro mě velkým zklamáním. Vzhledem k tomu, co jsem slyšel od pana Cílka, očekával jsem od této knihy mnohem více. Když pan Cílek mluví o krajině, dává to smysl a je to pro mě velkým přínosem. Bohužel mám pocit, že se pan Cílek dostává do pozice odborníka na všechno a tak se mi především ke konci knihy zdálo, že přibývá efektních, ale bohužel velmi povrchních, závěrů. Až komicky působí páně Cílkovi pokusy o umění a lyriku. Autor je špičkový pozorovatel a analytik: právě proto by měl u toho zůstat a nesnažit se stát novodobou renesanční osobností, protože jí evidentně není. Přesto si pana Cílka velmi vážím a nadále si stojím za tím, že je dobré jeho publikační činnost i nadále sledovat.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Stávají se z nás "euroobčané", kosmopolité. Stává se také, že ztrácíme rodnou půdu pod nohama. Kniha míst nás vrací zpět. A dělá to dobře.