Major Zeman – Propaganda nebo krimi?

Major Zeman – Propaganda nebo krimi? https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156374/major-zeman-156374.jpg 3 15 5

Autor ve své práci přibližuje, kde a jak vznikl námět na známý normalizační seriál Třicet případů majora Zemana. Na základě studia archivů České televize, Ministerstva vnitra i Památníku národního písemnictví čtenářům předkládá fakta o jeho literární přípravě a mnohdy konfliktním průběhu tvorby a natáčení. Popisuje, do té doby nevídanou, spolupráci komunistického ministerstva vnitra s filmovým štábem. Text je doplněn nejrůznějšími dobovými dokumenty a šedesáti fotografiemi předních českých a slovenských herců, kteří si v seriálu zahráli.... celý text

michal0133
michal0133
27.09.2023 4 z 5

Velmi zajímavá kniha nejenom o seriálu, ale hodně vypovídající i o tom, jak v sedmdesátých letech fungovala Československá televize, potažmo propagace ministerstva vnitra. A jako vždycky, šlo i o peníze :)
Kniha se zdá delší, než ve skutečnosti je. Hodně prostoru zabírají dobové dokumenty, které jsou zajímavé (všimněte si třeba, že jediný napsaný na elektrickém psacím stroji je od ministra vnitra z roku 1981, všichni ostatní datlují na mechanické klasice ;-) ). Pak také kvalitní černobílé snímky pořízené při natáčení (nikoli z filmu), včetně pár rarit ze scén, které byly nakonec vystřiženy.
Hvězdičku dolů za poznámky „pod čarou“. Které nejsou bohužel pod čarou, ale na konci sekce, takže spousta nesmyslného listování sem a tam. Navíc další zlozvyk, nerozlišovat obsahové poznámky od odkazů na literaturu. Což nejlíp vyřešit tak, že by obsahové poznámky nebyly poznámky, ale součást textu, nebo jako box na stránce. Plynulost a čtivost by se tím významně zlepšila.

Jana283
Jana283
17.08.2018 4 z 5

Všichni jsme se dívali na majora Zemena a kdo říká, že ne, tak se dívá pořád...

Eicherik
Eicherik
27.08.2017 2 z 5

S nadsázkou lze říci, že kniha obsahuje spoustu jmen lidí, kteří něco schválili a něco neschválili. Opravdu zajímavých informací je v ní jako šafránu. Jediné co mě pobavilo byli texty skupiny Mimikry a tabulka pečlivě rozdělených obětí z jednotlivých dílů.

M.Rodriguez
M.Rodriguez
22.04.2014 5 z 5

Seriál byl naprosto famózním kouskem v československé produkci. Proto sem si nenechal ujít jeho premiéru na obrazovky po revoluci a jeho následné reprízy. Nyní mám celou kolekci koupenou na dvd a můžu se na ní kdykoliv bez problémů podívat. Co se týče knihy, byl sem hodně pozitivně překvapen, co všechno sem se ještě nedozvěděl za zajímavosti. Proto vřele všem "Zemanovcům" doporučuji jako povinnou četbu.

mh.mail
mh.mail
24.06.2013 4 z 5

Po roce 1989 budil seriál o majoru Zemanovi velké vášně. Nejprve to vypadalo, že už ho nikdy neuvidíme, pak se ledy uvolnily a seriál je od té doby vysílán téměř pravidelně a vyšel dokonce na DVD. V této souvislosti se objevila díla, ve kterých především účinkující vysvětlují důvody své účasti na seriálu. Samozřejmě se v takovém případě jedná o subjektivní pohled a dost často o snahu se nějak ospravedlnit.
Kniha Daniela Růžičky se snaží na seriál a okolnosti jeho vzniku podívat co možná nezaujatým pohledem za pomocí dochovaných archivních materiálů. Popisuje cestu od původního námětu přes různé „mezivýsledky“ až ke konečnému tvaru, tak jak ho většina z nás zná z televizní obrazovky.
Mně osobně se knížka velmi líbí, právě pro svoji nezaujatost a faktografičnost. Je to poučné čtení o tom, jak se tehdejší moc snažila vylepšit svůj mediální obraz mezi prostým lidem a jaké postupy k tomu zvolila. Že cesta k výsledku nebyla tak přímočará a bezproblémová, jak by se u seriálu vytvořeného na zakázku tehdejšího ministerstva vnitra mohlo zdát. Jak si režisér, který tolik toužil seriál natočit, že se vzdal svých plánovaných projektů na Barrandově, začal postupně krást seriál pro sebe a prosadil některé své plány navzdory názoru dramaturga, že mezi nimi dokonce došlo k rozkolu.
Neméně zajímavá je i přílohová část, která obsahuje fotokopie některých dopisů, schvalovacích protokolů a zápisů z porad při tvorbě seriálu.

filmování major Zeman zfilmováno – TV seriál čeští herci

Daniel Růžička
česká, 1971
2005  67%Major Zeman – Propaganda nebo krimi?
2014  95%Každý den jsem měla premiéru
2023  100%70 let stále spolu