Major Zeman

Autor ve své práci přibližuje, kde a jak vznikl námět na známý normalizační seriál Třicet případů majora Zemana. Na základě studia archivů České televize, Ministerstva vnitra i Památníku národního písemnictví čtenářům předkládá fakta o jeho literární přípravě a mnohdy konfliktním průběhu tvorby a natáčení. Popisuje, do té doby nevídanou, spolupráci komunistického ministerstva vnitra s filmovým štábem. Text je doplněn nejrůznějšími dobovými dokumenty a šedesáti fotografiemi předních českých a slovenských herců, kteří si v seriálu zahráli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/156374/major-zeman-156374.jpg 3.29
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Práh

Kniha Major Zeman

Jana283
17.08.2018

Všichni jsme se dívali na majora Zemena a kdo říká, že ne, tak se dívá pořád...

Eicherik
27.08.2017

S nadsázkou lze říci, že kniha obsahuje spoustu jmen lidí, kteří něco schválili a něco neschválili. Opravdu zajímavých informací je v ní jako šafránu. Jediné co mě pobavilo byli texty skupiny Mimikry a tabulka pečlivě rozdělených obětí z jednotlivých dílů.

M.Rodriguez
22.04.2014

Seriál byl naprosto famózním kouskem v československé produkci. Proto sem si nenechal ujít jeho premiéru na obrazovky po revoluci a jeho následné reprízy. Nyní mám celou kolekci koupenou na dvd a můžu se na ní kdykoliv bez problémů podívat. Co se týče knihy, byl sem hodně pozitivně překvapen, co všechno sem se ještě nedozvěděl za zajímavosti. Proto vřele všem "Zemanovcům" doporučuji jako povinnou četbu.

mh.mail
24.06.2013

Po roce 1989 budil seriál o majoru Zemanovi velké vášně. Nejprve to vypadalo, že už ho nikdy neuvidíme, pak se ledy uvolnily a seriál je od té doby vysílán téměř pravidelně a vyšel dokonce na DVD. V této souvislosti se objevila díla, ve kterých především účinkující vysvětlují důvody své účasti na seriálu. Samozřejmě se v takovém případě jedná o subjektivní pohled a dost často o snahu se nějak ospravedlnit.
Kniha Daniela Růžičky se snaží na seriál a okolnosti jeho vzniku podívat co možná nezaujatým pohledem za pomocí dochovaných archivních materiálů. Popisuje cestu od původního námětu přes různé „mezivýsledky“ až ke konečnému tvaru, tak jak ho většina z nás zná z televizní obrazovky.
Mně osobně se knížka velmi líbí, právě pro svoji nezaujatost a faktografičnost. Je to poučné čtení o tom, jak se tehdejší moc snažila vylepšit svůj mediální obraz mezi prostým lidem a jaké postupy k tomu zvolila. Že cesta k výsledku nebyla tak přímočará a bezproblémová, jak by se u seriálu vytvořeného na zakázku tehdejšího ministerstva vnitra mohlo zdát. Jak si režisér, který tolik toužil seriál natočit, že se vzdal svých plánovaných projektů na Barrandově, začal postupně krást seriál pro sebe a prosadil některé své plány navzdory názoru dramaturga, že mezi nimi dokonce došlo k rozkolu.
Neméně zajímavá je i přílohová část, která obsahuje fotokopie některých dopisů, schvalovacích protokolů a zápisů z porad při tvorbě seriálu.

major Zeman

Daniel Růžička