Majonéza k snídani

Majonéza k snídani https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477043/bmid_majoneza-k-snidani-YVg-477043.jpg 4 762 155

Láska není příčinou vztahů, ale jejich důsledkem Nový samostatný román Markéty Lukáškové. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který nyní čeká na filmové zpracování. Po Lososovi následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně a Vlaštovka v bublině. Skrze své tituly se Markéta snaží šířit osvětu o vnímání psychických problémů. Ema měla s emocemi vždycky problém. Místo, aby je prožívala, raději je pitvá a sama si drží odstup i nadhled. Nejvíc ze všeho chce analyzovat lásku. Co je vlastně zač a proč třeba jejím rodičům zmizela? Proč zůstává tichá babička s despotickým dědou? Proč si její nejlepší kamarád nepřizná, kam ho táhne jeho srdce? Některé věci ale pochopíte jen tak, že se do nich namočíte, a proto se sama pustí do vztahového experimentu – na své první lásce.... celý text

Malíček
Malíček
01.12.2022 4 z 5

Knihy Markéty Lukáškové jsou neskutečně čtivé a vždycky mě dokážou vtáhnout naprosto mezi stránky a vyplivnout až na konci, stejně tak tomu bylo i u Majonézy k snídani. Líbí se mi, jak je příběh vystavěn, jak plyne, postavy jsou uvěřitelné a reálně popsané.

kslunicko
kslunicko
19.11.2022 4 z 5

Láska. Tak bych jedním slovem definovala tuto knihu. O lásce z různých úhlů pohledu, jak se k ní lidé dostali a co jim přinesla. Moje prvotina od autorky, kterou znám díky jejím podcastům a ne poslední bych řekla. Nic však čtenářsky náročného a přinesla vše, co jsem očekávala.

Slůník
Slůník
16.11.2022 5 z 5

Zajímavá kompozice, uvěřitelné postavy, z nichž každá přináší jiný úhel pohledu, obraz krásné složitosti života.

adela.hol
adela.hol
13.11.2022 4 z 5

Nevím proč, ale první půlku knihy jsem se nějak nemohla začíst. Šlo mi to hrozně pomalu a druhý den jsem si nepamatovala, co jsem předešlý den četla. Druhá půlka knihy to ale ve velkém napravila.

Bylo zajímavé propojení s covidovým rokem a připomínka toho, čím jsme si prošli. A Ema za ten rok dosáhla takového posunu, jakého za celý svůj život nebyla schopná.
Líbil se mi ten námět pátrání po rodinných vztazích a že každý je nějaký jen proto, že ho ovlivnil ten druhý. Emu tu formovali nejen její rodiče, ale i oba prarodiče a teprve když se dopátrala k minulosti, pochopila jednání všech kolem i sebe samotné.

Asi až na Radomíra, jsem si tu oblíbila všechny postavy, což se mi v knihách autorky ještě nestalo. A očekávám, že nás v budoucnu čeká nějaké další volné pokračování jako v případě Lososa, Pandy a Vlaštovky. Už teď se těším.

SofieH
SofieH
02.11.2022 5 z 5

Majonéza k snídani mě mile překvapila. Bavily mě všechny knihy autorky, ale tahle na mě měla ještě větší vliv, než ty předchozí. Má to všechno skvěle promyšlené.

NymphMaeve
NymphMaeve
21.10.2022 4 z 5

Markéta Lukášková se mi jako autorka zamlouvá víc a víc. Zde příběh Emy, která mi byla v něčem tak blízká a v něčem zase tak moc vzdálená. Její nechuť k emocím a jiné "divnosti" pramenící z rozpadnutého vztahu rodičů. A Jan, který svádí největší boj uvnitř sebe. Líbí se mi ten vývoj všech postav a nutno říct, že Emin výzkum ohledně lásky mne vyloženě nadchl. To množství úhlů pohledů a to, jak se mění i její pohled na členy rodiny na základě jejich vyprávění, to je opravdu k zamyšlení, že ne vše je takové, jaké se nám na první pohled zdá. Nejvíc mne asi zasáhlo vyprávění babičky Růženky. Byla to nádherná kniha plná minulosti i přítomnosti, kterou jsem si moc užila a i když to nebyla nejlepší autorčina kniha (to je pro mne Losos v kaluži).

veruptackova
veruptackova
20.10.2022 5 z 5

Upřímně jsem to nečekala. Na autorku jsem sice slyšela samou chválu, ale většinou takové "vztahové knihy" nejsou můj šálek kávy. Budu opakovat to, co už jsem o autorce slyšela ze všech stran - pandi kralovna prostě umí psát. Neskutečně čtivě a s citem napsaný příběh. Nejvíce se mi líbily retrospektivní kapitoly, které byly do příběhu vsazeny v ten pravý čas. Jednu z posledních kapitol pro mě nebylo lehké číst, protože se mě dotkla na hodně citlivém místě a celá kniha mi dala spoustu podnětů k zamyšlení.

4,5*

danielavachova
danielavachova
28.09.2022 5 z 5

Vlaštovka v bublině mě naprosto nadchla a tak jsem byla zvědavá jak to bude s další knihou paní Lukáškové. Bylo úžasné sledovat přeměnu Emy z puberťačky ,která nevi co chce,v dívku,jež si začíná uvědomovat sílu lásky. Že je nèkdy potřeba se něčeho vzdát,aby člověk poznal,že mu to chybí a našel si cestu zpět. Odkrývání rodinných tajemstvi,skvělé čtení,doporučuji.

houston
houston
21.09.2022 1 z 5

Vlastně tak trochu odpadní (rozuměj spotřební) literatura - čtenáře si to určitě najde, ale to nic nemění na tom, že je to v mnoha ohledech jednoduše kanál. Ne že bych od Motta čekal něco jiného. Plytké, nezáživné, bezobsažné řvaní o pozornost čtenářů, vedle kterého jsou i jinak mizerné Zmrzlina Oliny Štiplové a Bábovky tragédky Třeštíkové celkem čtivé věci.

Honey19
Honey19
21.09.2022 3 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, ale cca od poloviny knihy mne to začalo bavit.

Michelleee
Michelleee
19.09.2022 3 z 5

Jak analyzovat lásku. Milé ...

clarkens
clarkens
17.09.2022 5 z 5

Opět skvělé počtení! Podmanivý způsob psaní, zajímavý příběh i všechny postavy a jejich strasti. Určitě si přečtu další její knihu!

_JÁjina_
_JÁjina_
17.09.2022 5 z 5

Knihou jsem nadšená. Tak mladá autorka a kniha bez balastu s tolika náměty na přemýšlení. A navíc vše zabaleno do čtivého příběhu. Děkuji.

adevis
adevis
15.09.2022 5 z 5

První setkání s oblíbenou českou spisovatelkou Markétou Lukáškovou dopadlo na výbornou a já věřím, že toto rozhodně nebude má poslední přečtená kniha :))

Nečetla jsem anotaci, takže jsem nevěděla, do čeho jdu a musím říct, že po předchozí knize (Dlouhý krok do tmy) to bylo opravdu svěží, lehké čtení, které mě okamžitě vtáhlo a nepustilo.

Hlavní postava Ema je jiná než ostatní. Ema má problém s emocemi. Nemá kamarády, jen jednoho nejlepšího, který si nedokáže přiznat, kam ho srdce táhne.
Ema se zamiluje. Poprvé. Emy rodiče se rozvedli, když ji bylo osm. Ema neví, proč láska mezi rodiči skončila. Nyní je ji osmnáct a rozhodne se analyzovat lásku pomocí průzkumu, který by ji mohl pomoci s pochopením emocí. Proto se ptá svých blízkých, co pro ně znamená láska. Kdy se zamilovali a jakým okamžikem pro ně láska skončila. Zároveň do průzkumu zahrne svou první lásku Adama, se kterým objevuje emoce, které doposud nepoznala.

Budete nadšení. Budete si vypisovat řádky na papír, protože si je budete chtít zapamatovat. Jako já. Občas vám bude připadat, že jste Ema. Protože Ema má ve skutečnosti velké srdce.

„Kéž by si tak lidi uměli naložit ve vlastním životě stejně, jako nakládají svým nejbližším.“

lištička123
lištička123
12.09.2022 5 z 5

Knížky Markéty Lukáškové mám moc ráda. Nemohu říct, že by mě některá z nich zklamala.

Clara_C
Clara_C
11.09.2022 4 z 5

Ani jsem netušila, že mně knížka zaujme tak moc. Ty směsice pocitů, od puberťačky po rodiče a prarodiče, jejich životy a vzpomínky. Možná všední, stále stejné vzorce, ale pro každého jedinečné. Některé pocity jakoby mi hovořily z duše. Člověk by neměl zapomínat na dobu, když byl mladý. Změnil se svět kolem, jsou jiné možnosti a způsoby komunikace, ale lidská podstata a jeho city nikoliv. A že se někdy city i láska špatně udržují na uzdě a je jedno, kolik vám je. Něco o tom také vím :)
Myslím, že zkusím i další knížky od paní spisovatelky.

Aneleh
Aneleh
02.09.2022 4 z 5

Opět zajímavá kniha. Maturantka Ema je trochu jiná než její vrstevníci, má problémy s city, a tak se rozhodne lásku rozebírat. Ptá se všech členů své rodiny a zjišťuje, jak málo vlastně dosud věděla o jejich milostných vztazích, co se stalo mezi rodiči, prarodiči i kamarády. Příběh mě opravdu zaujal, jako všechny autorčiny knihy, jen mě v něm znechutilo covidové téma, za to musím ubrat hvězdičku. Bylo to zbytečné, copak už toho všichni nemáme dost a nechceme normálně žít? Zkazilo mi jinak moc hezký zážitek z knížky.

Inugoya
Inugoya
01.09.2022 4 z 5

Kniha mě zaujala už od začátku. Sama jsem nikdy nikam nezapadla, takže mě takový typ hlavní hrdinky bavil (i když neustálé omílání fóbie z parazitů už zas až tak moc ne).

O hodně zajímavější je však sonda do mezilidských vztahů, což je téma, nad kterým přemýšlím v poslední době hodně. Kladu si otázku, jestli je opravdu možné mít jako žena dlouhodobě šťastný partnerský vztah, ve kterém bych nemusela potlačovat nebo ztrácet sebe samu. Odpověď nemám, kniha mi ji taky nedala, ale pojala toto téma velmi zajímavě.

Hvězdu ubírám částečně za c*vid (mám tohoto tématu plné zuby a nechci o něm ani slyšet, natož číst) a částečně za jistou nevěrohodnost (holka, s kterou se v podstatě nesnášíte, nekonvertuje z ničeho nic na vaši nejlepší kámošku). A taky trochu za jistou do sebe zahleděnost hlavní hrdinky.

Jinak je to moc fajn čtení, takže doporučuju.

LenkaMacak
LenkaMacak
25.08.2022 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, Markéta opět nezklamala. V porovnání s ostatními se mi tato líbila o něco méně, proto dávám jen 4*.

Pechule
Pechule
11.08.2022 5 z 5

Mně se ta kniha tak líbila... asi jsem ji četla v dobu pro mě příhodnou. Vůbec to není povrchní plkání, má hloubku. A Ema byla fajn :)