Maják

Maják https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30784/majak-30784.jpg 3 15 6

Příběh venkovského studenta, jehož život je poznamenán alkoholismem otce, je zrcadlem radostí i problémů české vesnice 30. let. Námět na tento román mi poslal jistý čtenář, aniž by se podepsa. Snad to byl jeho vlastní příběh, protože mu dal nadpis - Žaluji." Prosil mne, abych jej věnovala všem, které mučí ďábel alkoholu. Ženám, které vlekou po boku opilých mužů svůj těžký kříž, a mužům, kteří hrozné neřesti otročí. Plním přání tohoto venkovana a připisuji román všem nešťastným a trpícím, jimž kletba alkoholu otravuje život. Mužům, aby svou neřest omezili a z toho prostého příběhu se poučili, ženám, aby byli statečné jako Meda a donesly svuj kříž až na smutnou Golgotu. (spisovatelka)... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Kamélie

lenikhor
lenikhor
19.08.2023 3 z 5

Docela drsný příběh ze života na venkově ve 30. letech. Smutně na mě působilo jak se paní Křenové nikdo ze sousedů nezastal a nechtěl se montovat do jejich "rodinných" problémů.

medlovice
medlovice
28.11.2021 5 z 5

Dva odlišné světy - život na vesnici , práce a příroda, vira a lidé a město a dostatek peněz, ale kde je největší povyražení dát si někde venku svačinu a večer se zase nudit. No vím, co bych si vybrala. U Javořické není láska zadarmo, vzdycky si ji musí hrdinka vybojovat a chudák Meda měla opravdu trnitou cestu za štěstím . Jestli ten její manžel ale štěstím je.

Hannelle
Hannelle
05.11.2017 5 z 5

Z tohoto příběhu je člověku těžko na duši. Démon alkoholu dokázal zničit celou rodinu, způsobil krach manželství, odcizení, chudobu a dluhy. Lhostejnost lidí ve vesnici a jejich nezájem pomoci týrané ženě je opravdu zarážející. Smutný příběh.

Gity
Gity
02.02.2014

Autorka v knize upozorňuje na nebezpečí alkoholu a také dodává ženám sílu věřit v Boha, věrnou lásku a podporuje je v tom, aby pro své muže byly záchranným majákem v životních bouřích, které přijdou. Zajímavá myšlenka, v dnešní emancipované době stojí za zamyšlení.

kika 13
kika 13
13.04.2013 3 z 5

Zajímavý příběh,nenudíte se při čtení.

modranka
modranka
25.11.2012 4 z 5

Dojímavý príbeh, nad ktorým sa musíte zamyslieť. Myslím, že je aktuálny aj pre dnešnú dobu, len si hrdinov musíte dosadiť do moderného prostredia a možno neresť alkoholu vymeniť za drogového diabla.