Máj - Marinka

Máj - Marinka https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356195/maj-marinka-kZ4-356195.png 4 104 11

lampernaqui
15.03.2021 3 z 5

Ač nejsem fanouškem poezie, najde se pár kousků, které mě dokážou zaujmout. Může to být Villon... a nebo třeba tady Máj. Každý z něj známe určitě několik úryvků. Líbil se mi popisný styl a celkové až hororové ladění příběhu. Poté následovalo několik kratších vlasteneckých básní a pár povídek a úryvků. Zde už jsem si všímal hodně častého opakování oblíbených přirovnání či slovních spojení. Máj z celé té nabídky vyšel nejlépe.

Amifa
28.12.2019 4 z 5

Klasika, kterou by si měl přečíst každý.

Gabi13
01.09.2019 3 z 5

Tož těžké čtení to bylo, ale jsem ráda, že jsem se ke klasice dostala a tuto malou knížečku ve své knihovně našla. Byla to výzva a nejen čtenářská. Místy krásná krajina, místy horor. Nepodceňuji básníka, ale možná ještě musím hodně knih přečíst, než se mi toto bude číst lehce.

Aerine
29.09.2018 5 z 5

Máj - čteno několikrát a prvně posloucháno jako audio ve zpracování divadla U Stolu (pro Český rozhlas Brno 2008). Toto skvělé audio dalo Máji větší šmrnc. Čtenář / posluchač není na vážkách, jaké pocity se nám snaží Mácha předestřít. Na 100% pomůže všem, kdo ještě stále v Máji trochu tápou.
Samotný Máj je dílem mladého génia. Není o lásce, není o otcovraždě, je o pocitech člověka, jeho vztahu k přírodě, jeho poselství.

Netopyr07
18.09.2018 3 z 5

Máj je klasika, takže jsem se vrátila ke školní četbě, abych dohnala resty. Poezie mě (bohužel) nebere a Mácha je pro mě ještě k tomu komplikovaná osobnost a jeho květnatost je až děsivá. Márinka je stejně květnatá, ačkoli více méně próza. Každopádně jsem ráda, že jsem to přelouskla, jsou tací, pro které je Mácha borec :-)

ladyfromskye
09.10.2017 5 z 5

Za mě: Máj 5*, Marinka 4*. K Máji už bylo nejspíš řečeno všechno... Marinka je sice o něco slabší než nejznámější Máchovo dílo, nicméně nakonec ani ona nepostrádá sílu a kouzlo a určitě stojí za to přečíst si i ji. Protože nakonec i ona je důkazem toho, že Karel Hynek Mácha je světovým autorem.

AllyKumari
27.07.2017 4 z 5

Příběh Máje i Márinky je nesmírně dojemný. Láska k přírodě, kterou Mácha měl, je vyjádřena překrásně. Přínos české kultuře a literatuře nelze tomuto dílu upřít. A přesto nemohu dát více než čtyři hvězdičky. Protože když se na věc podívám zcela objektivně, tak se mi příliš lehce nečetlo.

Mistr119
07.07.2017 3 z 5

Po přečtení Máje jsem půlku toho, co tím básník chtěl říct, nepochopil, ale Márinka mi zase přišla jako dojemný příběh, který je škoda, že je až v pozadí Máje... :-(

zorz
18.12.2016 5 z 5

Nejsem žádný velký znalec poezie, to ani omylem. Ale i mně bylo při čtení jasné, že umělecká hodnota obou Máchových děl je velmi vysoká, především to platí o Máji. Při jeho čtení rozhodně nehrozí, že byste si řekli: „Tohle bych při troše snahy dokázal taky,“ jako se to někdy stává u různé prózy, kterou dnes přetékají knihkupectví. A když vezmu v úvahu ještě autorovo mládí, tak je to opravdu velké dílo.

Kromě dvou Máchových textů je tady ještě doslov, který tvoří nezanedbatelnou část objemu, asi třetinu. Přišlo mi, že je trochu poplatný době vydání, ale i tak byl poměrně užitečný. Přinejmenším si nebudete muset po přečtení knihy hledat heslo Mácha na Wikipedii :-)

janacheca
29.09.2011 2 z 5

Smutná povídka, smutné čtení, stačilo mi jednou. Ne že by to bylo špatně napsané, ale člověku to optimismu nepřidá.

WEIL
18.08.2011

Mácha navštěvoval nemocnou dívku, měl rád její hlas, její vyprávění jak žije, co vnímá, musela být zajímavá. Pro něho, pro okolí ne.