Máj / Kytice

Máj / Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162097/mid_maj-kytice-ezj-162097.jpg 4 518 61

Svazek obsahuje dvě základní básnická díla české literatury, báseň "Máj" Karla Hynka Máchy a sbírku básní "Kytice" Karla Jaromíra Erbena. Karel Hynek Mácha - MÁJ Karel Jaromír Erben - KYTICE - Kytice; Poklad; Svatební košile; Polednice; Zlatý kolovrat; Štědrý den; Holoubek; Záhořovo lože; Vodník; Vrba; Lilie; Dceřina kletba; Věštkyně... celý text

Nathally
06.11.2023 5 z 5

"Kytice" je klasickým dílem, které stojí za to objevit a přečíst si ji. Dodnes mám v hlavě některé z veršů a to jsem knihu četla naposledy na maturitní četbu. Filmové zpracování se mi také hodně líbilo.

viweb
03.09.2023 5 z 5

Nádhera, nádhera, nádhera! Poslechnuto jako audiokniha a neuvěřitelný zážitek! Moc doporučuji přečíst nebo poslechnout!

zsykorova
04.07.2022 5 z 5

Co k tomu říct. Obě díla se podle mého názoru řadí k těm nejlepším z České republiky. Máj je krásná báseň, ale musím říct, že Kytice je za mě o trošku lepší. K mým nejoblíbenějším baladám z Kytice patří určitě Polednice (zpracování s Bolkem Polívkou je naprosto skvělé a já z toho mám nahnáno i teď), Svatební košile (geniální) a Holoubek. Každopádně oba pánové byli skvělí autoři, to musím říct. Ke Kytici je na konci ke každé baladě uveden krátký text, kde je objasněn význam a původ balady, což za mě top

andrejci
08.03.2022 5 z 5

Myslela jsem si, že se k ní už nevrátím, ale maturita mě k ní znovu dostala. Já jsem četla tedy jen část Kytice. Nejraději mám asi Polednici, Vodníka, Zlatý kolovrat a holubici. K maturitě ideální.

Val
15.01.2022 4 z 5

Tady to vydání dva v jednom je výborné . Alespoň pro mě , poněvadž jsem oběma pánům , jak Erbenovi , tak Máchovi , konečně přečtením této knihy splatila dluh. Obě díla jsem samozřejmě znala , ale vždy jsem je četla pouze útržkovitě , nikdy ne jako celek . Takže splněno a připsán zas jeden červený puntík za klasiku .

helena8303
22.10.2021 4 z 5

Knihu jsem si koupila v Levných knihách, původní Kytici jsem věnovala vnoučatům.
Konkrétně s Vodníkem jsem zažila dramatickou storku. ( Matky, prosím nečíst!)
Vyprávěla jsem dětem před spaním Vodníka. Dcera mi důrazně kladla na srdce, ať nevypravuji nic strašidelného. Asi mě zná...
Tak jsem spustila, pověst jsem si trochu upravila, něco přidala, hodně vynechala , závěr pozměnila. Účel byl, poučit vnučku, že pro maminku je hlavní manžel a dítě, né její matka.
Čili zlá matka pomocí bylin dceru uspala a vodníka hrubě odháněla do jezera.
A potom ten děsivý závěr zhrzeného taťky/ vodníka :
Dvě věci tu v krvi leží-
mráz po těle hrůzou běží:
dětská hlava bez tělíčka
a tělíčko bez hlavy.

V ten moment pětiletý Honzík strašlivě zavyl, vyskočil z postele a křičel: “ Babi, ale to přeci není možný, aby někdo zabil miminko!!!!!!!!!”
Vysvětlení, že jde jen o pověst ho vůbec neuklidnilo.
Z ložnice přilítla dcera, spala tam s nejmladším, strašně mi vynadala, vnučka, která měla uši jako choboty si ještě přisazovala, uff...
Honzík potom spal až do rána v ložnici s mámou a osmiletá Lilinka mi licoměrně vysvětlila, že nesmím před spaním strašit malé děti.
Vlastně jsem mohla být ráda, že doma nebyl zeťák, ten by mi tenhle úlet nikdy neodpustil.

ArkAngel
24.07.2021 4 z 5

Dvě klasiky v jedné knize. Máj jsem chvílemi protrpěl, ale Kytice to celé napravila. Není nad to si po čase opět zopakovat jedno z povedených českých děl, které silně pracuje s motivy nadpřirozena a v Erběnově podání zpracovává jinak známé folklórní příběhy z celé Evropy.

marie3541
18.06.2021 3 z 5

Dcera ji teď četla ve čtvrté třídě jako povinnou četbu. Tak jsem se k ní přidala a Kytici četla spolu s ní a osvěžila si tak vzpomínky na četbu .....Dcera to četli opravdu podrobně, ke každé básni měli ještě hranou verzi na youtube . Některé balady jsou dost drsné, zvláště to vynikne při hrané verzi. Takže se dcera opravdu někdy i trošku bála. Ale společně jsme to zvládli a já jsem ráda, že jsem si mohla přečíst znova....

Resi
11.11.2020 4 z 5

Jsem ráda že jsem si mohla knihu v rámci výzvy přečíst.

michaella03
05.11.2020 5 z 5

Koupila jsem ji především proto, že mám dvě sbírky v jedné knize a také proto, že obě jsou české klasiky, které by měl mít každý doma.
Kytici mám přečtenou k maturitě, Máj mám jenom tak zběžně :).
V obou dvou případech se mi filmové zpracování líbí :D.

Knihomolka97
25.10.2020 5 z 5

MÁJ
Když jsem tuto báseň četla poprvé (k maturitě) nelíbila se mi. Nečetlo se to dobře a ani jsem tomu nerozuměla.
Teď podruhé s odstupem několika let se mi to líbilo o dost víc. Pár částí, které jsme museli umět nazpaměť, si ještě pamatuju (až se sama divím :D). Každopádně ale u mě pořád vede filmové zpracování.
4⭐/5⭐
KYTICE
Sbírka třinácti balad od K. J. Erbena je má oblíbená kniha z povinné četby. Některé balady jsem už četla víckrát a mou vůbec nejoblíbenější Svatební košili jsem uměla skoro celou nazpaměť. Odjakživa ji mám nejradši, ani nedokážu říct přesně proč. Je prostě skvělá.
Oproti Máji se to čte určitě lépe a i když jsou některé balady fakt kruté, mně se moc líbí. A filmové zpracování je taky výborné.
5⭐/5⭐

MinaHawke
20.10.2020 5 z 5

Líbí se mi toto vydání, že v jedné knize jsou dvě. Musím říct, že se mi líbí Máj i Kytice.

lenka7348
08.10.2020 5 z 5

Stará česká klasika, ke které se ráda vracím. Jazyk je z pohledu dnešního člověka poměrně složitý a čtení vyžaduje soustředění, ale o to právě běží. Teprve při čtení těchto dvou sbírek si můžeme uvědomit, jak je naše mateřština krásná a bohatá.

renca9071
26.09.2020 5 z 5

Já osobně poezii moc nemusím, ale u těchto dvou českých sbírek platí výjímka. Jak Kytice tak Máj se mi velice líbí, a není snad ani potřeba detailně hodnotit, neboť tyto dvě české klasické poezie musí znát každý Čech (min. ze školy).

Set123
22.07.2020

Obě dvě díla hodnotím v samostatných komentářích (https://www.databazeknih.cz/knihy/maj-1151 ; https://www.databazeknih.cz/knihy/kytice-588), k této knížečce, kterou jsem nedávno četl – krom jiných vydání Kytice – napíši pouze toliko, že jsem rád, že existuje takovéto pěkné, levné vydání těchto dvou geniálních děl, která se tak stávají levně dostupnými pro kohokoliv.

Obě díla velice doporučuji, Máj potom asi poněkud starším čtenářům, Kytici bez problému i dětem. Každým dalším přečtením Kytice získáte nový náhled na toto krásné dílo.

HoneyH
03.07.2020 5 z 5

Myslím si, že Máchu i Erbena si přečte skoro každý, ať už kvůli maturitě, vlastnímu zájmu nebo z jiných důvodů. Podle mého názoru čtou ale lidé často jenom slova. Situace se většinou mění s přibývajícími zkušenostmi, které napomáhají k porozumění hlubokých vnitřních pochodů a hlavně k pochopení konfliktů a težkých životních situací, ve kterých se postavy nachází. Jsou to básně, ke kterým se člověk vždy může vrátit, a pokaždé v nich nalezne něco jiného.

twiggynka
02.07.2020 5 z 5

Klasika, kterou mohu číst stále dokola ❤️

Jarmila97
22.06.2020 3 z 5

Knihu jsem četla hlavně kvůli čtenářské výzvě, jinak to není tak úplně můj šálek ale zase by si to měl přečíst každý. Knížka je celkem složitá na čtení ale je krátká.

Taflu.
06.06.2020 5 z 5

Pěkné kapesní vydání známé kytice. Erbena mám jako básníka ráda a kytice se mi obzvlášť líbila (o °▽ °)o☆☆☆☆☆

kralikova.Lú
13.05.2020 5 z 5

Člověk k ní musí "vyspět" je krásná.