Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420292/mid_maj-k5U-420292.jpg 4 5924 635

Znění tohoto textu vychází z díla Máj, tak jak bylo vydáno Dr. Františkem Bačkovským v Praze v roce 1905. Nejvýznamnější básnické dílo představitele české romantické lyriky 1. poloviny 19. století. rcholná skladba obrozenské literatury a českého básnictví vůbec je rozčleněna do čtyř oddílů, mezi nimiž se objevují dvě intermezza. Mácha vybavil svůj příběh romantickým dějem, v němž je hlavní hrdina vyhnán z domova, aby posléze vstoupil na loupežnickou dráhu a nevědomky ve svůdci své milenky zavraždil vlastního otce. Mácha zde navazoval na symboliku oblíbených romantických motivů, mezi nimiž například figurovaly postavy banditů, objevovaly se zde osudové zápletky z nepoznaných rodinných svazků i sentimentální pojetí marné lásky. V moderním autorově pojetí je však epická složka stále více odsouvána do pozadí přítomností básníkova subjektu, který navíc klade důraz na kontrast mezi pocity odsouzence čekajícího na popravu a smyslovou krásu májové přírody, lhostejné k tragickému osudu lidského jedince. Tímto dílem Mácha nepochybně dal vzniknout zcela modernímu jazyku české poezie, v němž už se projevily neobyčejné významové i zvukové složky, dále pak neobvyklá spojení, jež společně vytvořily sugestivní a zcela mimořádný básnický obraz.... celý text

Literatura česká , Poezie

Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Máj , 1836

Hanncha
06.05.2022 4 z 5

Na Máj musím mít to správné rozpoložení, ale ráda se k němu vracím.

sgjoli
01.05.2022 5 z 5

Máchův Máj se prostě neomrzí... Čtu každý rok na 1. května, jakožto tradici, a prostě je to pořád stejně úžasné. Nádherný jazyk, skvostné verše, ty obrazy, popisy přírody, ta atmosféra, ty bolavé emoce, ty děsivé myšlenkové stavy! A jako třešinka na dortu drama, nešťastná láska, zrada, smrt, vražda... No, já jsem nadšená. A jednoho dne se mi určitě poštěstí, abych si ten prvomájový den udělala echt máchovský - na Bezdězu, s mým oblíbeným vydáním Máje, a četba s výhledem do kraje... nebo u Máchova jezera. [Snít můžeme všichni, že? :-D]

IvetaZ
20.04.2022 3 z 5

Úryvky jsme asi museli odrecitovat každý už na základní škole. Místy je to dost náročná četba, ale každý by to měl zkusit aspoň jednou přelouskat.

Filomena1961
19.04.2022 5 z 5

Většině z nás se vryly verše K.H. Máchy do paměti, takže jsme schopni recitovat úryvky z Máje i x let po opuštění školy. Epické pasáže se střídají s lyrickými. Hlavní hrdina Vilém miluje Jarmilu a zároveň na ní žárlí. Nedokáže se se zbavit pocitu žárlivosti a stane se otcovrahem. Jarmila ukončí svůj život v jezeře a Vilém čeká na bolestivou smrt. Báseň nese nadčasové téma - láska, mládí, žárlivost, život, smutek a smrt. K tomu všemu úžasný jazyk, sugestivnost slova, metafory, protikladné představy, básnický rytmus jsou v české poezii ojedinělé.

midone
14.04.2022 3 z 5

É ne, toto, vážení přátelé, asi nebude můj šálek kávy.

Mimir
13.04.2022 5 z 5

Hodnotenie básni a poézie všeobecne je absolútne relatívne a bez potenciálu objektivity. S týmto poznaním by čitateľ mal odložiť prečítané dielo späť do regálov, či už bolo čítať ho agóniou alebo extázou. Báseň je unikátny a jedinečný vnútorný jazyk autora, ktorým vždy rozpráva a ovláda ho len autor samotný. Nikto nikdy nenapísal obdobnú báseň a nikto nikdy už nenapíše. Jazyk plný symboliky, ktorý žiaľ dnes zapadá prachom trendov, nie je jednoznačne zrozumiteľný, jeho dokonalé uchopenie poznal len tvorca, napriek tomu disponuje neuveriteľnou univerzálnosťou. Po Nezvalov-i druhý český autor a druhý krát vyslovujem: Brilantné!

Fazulajda
30.03.2022 5 z 5

Je to, pravda, trochu složitější čtení, ale už jen pro krásu jazyka určitě stojí za to.

Snoopi
15.03.2022 4 z 5

Byl pozdní večer, první máj... Nemůžu si pomoci, ale jakmile někde zaslechnu tato notoricky známá slova, "hrůzou krev se mi v žilách staví", blednu a dělá se mi "poněkud mdlo". Samotnou mě to moc mrzí, vždyť co může být krásnějšího než pravidelná plynulost verše, který nám Mácha předestírá. Dokonalé, skvělé, geniální, skvostné... Báseň místy lehce morbidní až strašidelná, s hororovou atmosférou hodnou gotického románu, s pasážemi opěvujícími přírodu, lásku, život a smrt. Báseň dynamická, živelná, plná patosu... Kombinace barev a kontrastů, děj hodný antické tragédie. Jambický verš s tolika metaforami a metonymiemi, navíc ta úžasná oxymóra!
Nádheru jeho téměř dokonalého rýmu však ocenit nedokážu: je to paradox, ale tato forma určité averze se u mě vyvinula díky "nucenému výchovnému procesu" pedagogů. Napřed na škole základní - naučit se nazpaměť první stránku, a pak jako kolovrátek monotónně odříkávat verše, jimž jsem ani za mák nerozuměla. Na škole střední pak "hledat hlubší významy" a stejně nakonec říci to, co profesorka chtěla slyšet. A konečně škola vysoká - jak bolestné prozření: pitvat a štěpit na malé částice v jakémsi fiktivním chemickém procesu, rozebírat sloučeniny na atomy, a zase jen odříkávat naučené fráze a interpretace...
I zašlapali ve mě lásku k takové poezii. Přesto však spatřuji v sobě světélko naděje: v roce 2008 režisér F. A. Brabec zpracoval Máj do podoby stejnojmenného filmu, k němuž vytvořila sountrack skupina Support Lesbiens a použila zde řadu pasáží této básně. Moc se mi ta píseň líbí a věřím, že právě v tom tkví způsob, jak klasické básnické texty co nejvíce přibližovat studentům :-)

vinebitch
05.03.2022 4 z 5

Krásná klasika. Musím se přiznat, že jsem ji četla poprvé úplně do konce. Moc se mi zalíbila část Intermezza I.

ondra295
15.02.2022 4 z 5

Máj je složitěji napsaný a proto celkem chápu, když ho někdo ne zcela pochopí. I já ho musel přečíst víckrát, abych se chytil u vší symboliky a neměl pocit, že mi něco uteklo.

Každopádně na začátku napíšu, že poezii obecně tolik nemusím. Nejsem romantik. Ovšem Máj se mi rozhodně nečetl zle a Mácha by právem měl být řazen mezi největší české poetiky v historii. Má to i hlubší myšlenky, má to emoce, i děj. Je to napsáno poutavě. Za mě opravdu velice kvalitní dílo.

Iki1
10.02.2022 4 z 5

Při průběžném listování jsem se na chvíli vrátil do studentských let. Ten rozervaný romantismus člověka dokáže chytit za srdce. I když pravdou je, že mnohé obraty a slova jsou dnešní generaci studentů méně srozumitelná.

Berulidemknihy
08.02.2022 3 z 5

Četla jsem ji v rámci školního testu. Asi jsem čekala více, možná jde pouze o věc vkusu

Štěpinambura
31.01.2022 5 z 5

Nádherné básně. Nad některými verši se člověk musí zamyslet, ale jinak naprosto bezchybná literatura.

ZaOndra
24.01.2022 3 z 5

5 bodů z 10
Máj je na dnešní dobu velmi jazykově komplikovaný, a proto se mi osobně velmi špatně četl. Často jsem se v ději ztrácel a nerozuměl mnoha slovům. S dnešní dobou má báseň mnoho styčných bodů, například téma nevěry, tragické lásky, nesvárů v rodině. Časté jsou i sebevraždy mladých lidí kvůli nešťastné lásce. Popravy ale už například pro nás aktuální nejsou.
Zaujal mě rozhovor mezi duchy a krajinou. Všichni chtějí nějak pohřbít Viléma a uvést ho mezi sebe. V díle se mi jeví zajímavé, že jak duchové, tak i samotný vichr, měsíc nebo rosa se nabídnou uctít tak památku Viléma.

Zuzanka45
16.01.2022 3 z 5

Knihu jsem tedy moc (nebo spíš vůbec) nepochopila, nejspíš kouknu ještě na film, ale kniha mě bohužel nezaujala :/ třeba časem..

Elulilinka1
04.01.2022 3 z 5

Mně prostě vadí, když nějaké knížce nerozumím! A Máj jsem nepochopila tak z 1/3, což mě neuvěřitelně štve - ale na druhou stranu, nejsem v tom sama :D. Uvidím, jestli až si to přečtu za dva roky před maturitou, to bude lepší...

vladka321
24.12.2021 5 z 5

Krásná klasika, kterou si vždy velmi ráda přečtu.

eliska2126
16.12.2021 2 z 5

Tak tohle byl fakt mordor... Teď otevřené přiznávám, že kdybych neviděla film, který se mi vlastně i dost líbil, tak bych téhle básní vůbec nerozuměla. Za mě je to dost chaotické, moc děje jsem tam neviděla. Spíš jsou tak popisy prostředí (jakože hodně) a pocitů.

Nedokážu si představit, že bych si zrovna toto dílo vytáhla na rozbor a měla například podle ukázky zařadit, kam to patří. Nebo s tím textem cokoliv dělat.

Takže za mě, ano, je to klasika, ale nesmírně těžká na přečtení a spíš doporučuju film, který je opravdu dobře udělaný. Navíc tam miluju tu písničku od Support Lesbiens.

Ava365
06.12.2021 5 z 5

Nádhera!!!

papeha
06.11.2021 5 z 5

Máj je má oblíbená klasika. Nádherná práce s jazykem, zvukomalebnost, úžasné oxymoróny a rozervaný hrdina odmítnutý společností, prostě klasický romantický, i když dnes si romantiku asi představujeme jinak. Bezpochyby se k němu vrátím ještě několikrát.