Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420292/mid_maj-k5U-420292.jpg 4 5912 633

Znění tohoto textu vychází z díla Máj, tak jak bylo vydáno Dr. Františkem Bačkovským v Praze v roce 1905. Nejvýznamnější básnické dílo představitele české romantické lyriky 1. poloviny 19. století. rcholná skladba obrozenské literatury a českého básnictví vůbec je rozčleněna do čtyř oddílů, mezi nimiž se objevují dvě intermezza. Mácha vybavil svůj příběh romantickým dějem, v němž je hlavní hrdina vyhnán z domova, aby posléze vstoupil na loupežnickou dráhu a nevědomky ve svůdci své milenky zavraždil vlastního otce. Mácha zde navazoval na symboliku oblíbených romantických motivů, mezi nimiž například figurovaly postavy banditů, objevovaly se zde osudové zápletky z nepoznaných rodinných svazků i sentimentální pojetí marné lásky. V moderním autorově pojetí je však epická složka stále více odsouvána do pozadí přítomností básníkova subjektu, který navíc klade důraz na kontrast mezi pocity odsouzence čekajícího na popravu a smyslovou krásu májové přírody, lhostejné k tragickému osudu lidského jedince. Tímto dílem Mácha nepochybně dal vzniknout zcela modernímu jazyku české poezie, v němž už se projevily neobyčejné významové i zvukové složky, dále pak neobvyklá spojení, jež společně vytvořily sugestivní a zcela mimořádný básnický obraz.... celý text

Literatura česká , Poezie

Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Máj , 1836

Denn896
Denn896
20.03.2016 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem se poněkud zdráhala k přečtení této knihy. Do čtení jsem se pustila spíše z povinnosti (povinná četba k maturitě). Zdráhala jsem se kvůli tomu, protože většina mladých lidí, si volí tuto knihu, která zaručuje prostou jistotu (ať už se koukáte na film - který je sice hezký, ale pořád to není ono. Zkrátka je to příběh, který zná snad každý.)
Nicméně, kniha mi přistála na stole jen proto, protože jsem věděla, že nic v naší školní knihovně nemáme (samozřejmě jsem opět všechno dávala na poslední chvíli).
Každopádně knihy opravdu nelituji! Je pravda, že je poněkud náročnější k přečtení - je dobré si nechat i určitý rozestup k přemýšlení. Zkrátka a jednoduše - Mácha si uměl pohrát se slovy ( úžasně použity umělecké jazykové prostředky). V knize je hodně popisována krajina, což je další plus pro mou malou duši!
Bohužel nemůžu mluvit k většině, ale myslím si, že kniha není ztrátou času. Ať už to máte povinné jako já a nebo ne. :-)

Xena011
Xena011
08.03.2016 3 z 5

Moc příjemný pocit mi tato kniha nepřinesla, ani se mi moc dobře nečetla. Jedná se o klasiku. Předpokládám, že ji znovu asi číst nebudu, ale nikdy nevíte, přes to je na ni něco zajímavého, ale v porovnání s Kyticí má pro mě nižší uznání. Asi je to také tím, že je mnohem těžší na porozumění.

wencatko18
wencatko18
25.02.2016 5 z 5

Mám doma faksimile 1. vydání Máje (rok vydání 1916), což je neuvěřitelně krásné jak na pohled, tak na čtení. Je to jako pohlazení starých dob, o kvalitě básně snad ani mluvit nemusím - pro mě je Karel Hynek Mácha no.1 ;)

Dep8
Dep8
21.02.2016 2 z 5

Je to klenot naší literatury. Jazyk má Mácha opravdu vytříbený, ale děj mě spíše nudil. Po té jazykové stránce je to dílo hodné obdivu, ale jinak by šlo vše důležité vtěstnat na 3 stránky textu a bylo by.

Radan2020
Radan2020
21.01.2016 2 z 5

K maturitě se hodí, hlavně díky tomu, jak je to krátké. A ne, že by to bylo nějak hrozné, jen už tuhle knihu pravděpodobně nikdy nevezmu do ruky, což se třeba o Kytici říct nedá.

bruzdek7
bruzdek7
12.01.2016 1 z 5

Kája Máchů si asi trošku šlehnul než napsal toto zvěrstvo ne. Můj intelekt zřejmě nedosahuje ani k jeho patám, neboť jsem schopen pochopit nanéjvýš první tři verše. Nebýt maturity, tak se k tomuto dílu ani nedostanu, což by bylo asi dobře, jelikož zřejmě nejsem s to pojmout obsah této básně. Nuže dost bylo řečí, udělmež body. Toto veledílo ode mne získává jednoho bludišťáka.

zuzana9791
zuzana9791
06.01.2016 2 z 5

Dle mého názoru trochu přeceňované dílo :-/

Ivča1394
Ivča1394
05.01.2016 4 z 5

Taky jsem ji četla k maturitě, ale líbila se mi a zřejmě si ji i koupím. Viděla jsem totiž přítiskové vydání s Erbenovou Kyticí

Lucie18
Lucie18
03.01.2016 odpad!

Knihu jsem četla jen kvůli tomu, že jí mám k matuře... Už nikdy víc bych to nečetla. Básně nejsou pro mě :D.
Ale každý na to má jiný pohled :)

thejanula
thejanula
02.01.2016 3 z 5

Knihu jsem četla kvůli maturitě a asi už nikdy víc. Poezii zkrátka nemám ráda.

nikikostadinova
nikikostadinova
05.12.2015 5 z 5

Noo přečteno kvůli referátu. Do maturity to nechci vidět :-D Jen legrace :-). Nádherné poetické dílo, četlo se velmi dobře, kdo to nezná ať honem shání :-)

oXide
oXide
03.12.2015 5 z 5

Vrcholné dílo české poezie, základní stavební kámen moderní české poezie a Mácha jako jeden z „prokletých básníků“ u nás. Máj jako dílo má všechno, od prvotního nepřijetí pro svůj nihilismus a málo vlastenecký charakter na pozadí Národního obrození, až po nepochopení v dnešní době, ano, tak složité dílo to je, že většinou populace je i po svých 180 letech stále zcela nepochopeno.

Mácha zde skvěle pracuje až se surrealistickou přírodou, která má v Máji nezastupitelnou roli, nejde totiž o přírodu, jako takovou, nýbrž o jakousi živou entitu, tedy „Matku zemi“ (viz. deníky). Mácha zde staví do kontrastu pomíjivost lidského osudu (se kterým skvěle pracuje) oproti věčnosti přírody, která je nepomíjivá, věčná a stále se obnovující – Mácha dokonale pracuje s časem.

Ve své první rovině je sice dílo lehce obhájitelné jako báseň lásky (aneb zcestná interpretace na základních, ba dokonce středních školách), ale ve své podstatě je i láska sama pomíjivá, tak jako život člověka, který Mácha vnímá naprosto lhostejně a ústřední myšlenkou díla je pak právě pomíjivost (v čase).

Bohužel je zdejší hodnocení naprosto zkresleno nepochopením a neschopností správně nahlížet na text a nevnímáním mimotextové roviny.

Natyna3
Natyna3
17.11.2015 4 z 5

Krásné a citlivé :) Mé obzory se zase o něco rozšířily.

lordik
lordik
13.11.2015 5 z 5

Krásné a zanechává jemnou stopu na duši...

Edona
Edona
08.11.2015 3 z 5

Je pravda, že nejsem velkým fanouškem poezie, ale to je jen má hloupost, že neumím číst mezi řádky. Máj mě však překvapil, je to zajímavé dílo, ale myslím, že mu nejsem schopna plně porozumět...

miska98
miska98
24.10.2015 5 z 5

Jo, vím, že se to spoustě lidí nelíbí. A věřte tomu nebo ne, opravdu tomu rozumím. Pro mě jediná poezie, která se dostala do mých oblíbených knih. A ještě navíc je to lyrika!

Pět hvězdiček v rámci poezie (i když na pět hvězd udělených mnou za hru o trůny to nemá ani omylem) a za předchozí celoživotní hanění poezie.

Ikkju
Ikkju
20.10.2015 5 z 5

Mácha měl opravdu vkus na svoje čundry, dokonce jsme párkrát spali na místech, kudy procházel, a nejspíš se i zastavoval nebo dokonce přespával. Kokořínsko v sobě nese právě tu krásu přírody smíchanou s jemnou melancholií tmavých a vlhkých pískovcových roklí, stejnou jako jeho poesie, včetně podivné ponurosti míst jako je Zkamenělý zámek nebo hrad Houska.

marcela6183
marcela6183
06.10.2015 5 z 5

Daleko zanesl věk onen časů vztek,
dalekoť jeho sen, umrlý jeho stín,
obraz co bílých měst u vody stopen klín,
takť jako zemřelých myšlenka poslední,
tak jako jméno jich, pradávných bojů hluk,
dávná severní zář, vyhaslé světlo s ní,
zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk,
zašlého věku děj, umřelé hvězdy svit,
zašlé bludice pouť, mrtvé milenky cit,
zapomenutý hrob, věčnosti skleslý byt
vyhasla ohně kouř, slitého zvonu hlas,
to jestiť zemřelých krásný dětinský čas.

Tuhle část mám nejraději. Tak nějak určuje sladce srdcebolný života běh můj :-)

vlkove
vlkove
22.09.2015 5 z 5

Krátké, výstižné, citlivé a krásné...

warca
warca
13.09.2015 5 z 5

máj jsem přečetla vážně rychle. Nejvíc se mi líbil ten začátek. To je tak úžasně napsané!!!