Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161531/bmid_maj-161531.JPG 4 5926 635

Temná noci! Jasná noci! Obě k želu mne budíte.Temná noc mne k hloubi tiskne,jasná noc mě vzhůru vábí;temné hlubiny se hrozím,ach-a k světu nelze jíti! K.H.Mácha Máj, lyrickoepická báseň vydaná v dubnu 1836, sedm měsíců před Máchovou smrtí. 56 stran

Literatura česká Poezie
Vydáno: , Vilém Šmidt

Máj , 1836

MarkétaKočí
03.04.2021 3 z 5

Přiznám se, že jsem četla jen kvůli výzvy a moc nepatřím mezi čtenáře teto dobývá ještě básní. Přiznám se, že tomu moc nerozumím a musela jsem se hodně soustředit, ať celou báseň pochopím a něco z ní mám.

Lucyk01
03.04.2021 4 z 5

Tato knížka je jedna z mála české poezie, která mě zaujala. Je trošku těžká na pochopení, ale když ji pořádně rozeberete, tak je to skvělý výběr četby k maturitě. I já sama osobě tuto knížku mám zapsanou k maturitě. Myšlenky a vůbec téma a motiv knihy jsou nepopsatelně krásné. Na poprvé jsem knížku moc nepochopila, ale až jsem si jí přečetla podruhé. Uff...Zamilovala jsem se do jeho slov a veršů ♥️Jeho děj a myšlenky ze života jsou tak úžasné, že je až neuvěřitelné, že někdo dokázal tak krásně vyjádřit děj do veršů ♥️ Všem tuto knihu doporučuju, i když ji nemáte jako povinnou četbu, protože si myslím, že Máj je základ naší poezie, kterou by měli všichni znát ♥️Proto dávám vysoké hodnocení⭐ ve světě poezie.♥️

Amneris
23.03.2021 5 z 5

Báseň Máj je geniálním dílem básníka a rozervaného romantika Karla Hynka Máchy, který se bohužel dočkal jen opovržení a kritiky na své dílo.

Pebra
22.03.2021 4 z 5

Máj je přece obraz! Mám možná štěstí, odjakživa se mi líbil, už když mi ho hrobovým hlasem předčítala starší sestra a drnkala k tomu dva akordy. Bylo mi osm, jí patnáct a byly Vánoce, sestra dostala kytaru a neuměla vůbec hrát ani zpívat a Máj vytáhla z tátovy knihovny zcela náhodou :).

leny.wood
19.03.2021 3 z 5

Z Máje mám nejraději nejznámější část, kterou známe - předpokládám - všichni. U ostatního jsem se trápila.

hs777
02.03.2021 3 z 5

Syn přečetl k maturitě, já v rámci čtenářské výzvy a oba jsme dopadli stejně .... své nesporné kvality určitě má, ale nám nebylo dáno je objevit.

StephenKingje
11.02.2021 5 z 5

Takhle: Miluji Máj a považuji ho za jednu z nejlepších básní všech dob. Obrazotvornost Máchova jazyku je pro milovníka poezie neskutečně působivá, pro básníka neskutečně inspirativní a pro studenta (povětšinou) neskutečně odpudivá. Za to však studenty snad ani nelze kritizovat. Máj je jim vysloveně cpán do chřtánu, a to je to nejhorší, co s ním můžete dělat. Není to dobrý začátek pro to se dostat do světa poezie, není to dobrá povinná četba. Máj vyžaduje už určitou sečtělost a lásku k poezii na to, aby byl pochopen a - to především - člověk se musí k němu dostat sám. Já ho také dlouhou dobu moc neměl rád, ale jednoho dne jsem dostal chuť si ho přečíst znovu a během prvních pár veršů jsem se zamiloval jak do jeho překrásných scénerií, tak do srdceryvného, až melodramatického příběhu, tak do chytlavého rytmu celé skladby. Tedy mé doporučení: Pokud jste nuceni Máj přečíst, jaksi ho přelouskejte, ale neodsuzujte ho napoprvé hned jako odpudivý, šroubovaný text. Nedávejte mu sem hned negativní hodnocení, nepište sem hned negativní komentář. Toto dílo si vyžaduje čas. Pokud Vás stále nechytne, tak budíž. Ale být vůči němu kritický jen z důvodu, že jste jej nechtěli, ale museli číst, je neférové vůči autorovi a jeho schopnostem.

Adrim
07.02.2021 5 z 5

Prostě krásná klasika.

Adél784
03.02.2021

(SPOILER) Lyricko-epicka báseň, kterou má snad každá škola zařazenou v kanónu k maturitě.:)
Matarantům bych ji doporučila si vybrat, protože se o ní, díky její epické části, dobře hovoří, narozdíl od jiných básní.:)

Máme zde 3 hlavní postavy - Jarmila, Vilém a Hynek(sám autor)
Báseň začíná lyrickým popisem přírody.
Jarmila spáchá sebevraždu poté, co se dozví, že její milí bude zavražděn za vraždu svého otce. Vilém je ve vězení a čeká na popravu. Ve vězení přemýšlí o Jarmile, posmrtném životě, vinně a trestu. Strážný ho vyslechne a začne brečet. V den popravy Vilém nazývá zem svou matkou, kolébkou i hrobem.
Po nějaké době se na místo tragédie vydává Hynek (sám autor K.H. Mácha) a vyslechne si v hospodě příběh o milencích a vyznává se, že tragicky příběh Jarmily a Viléma je alegorickým vyjádřením jeho vlastního životního pocitu.

Báseň je napsána spisovně a je plná metafor a personifikací.

rozina351
31.01.2021 5 z 5

Vždycky, když čtu Máj, dostanu se do transu. Jambické verše v češtině působí velmi hypnoticky a romantický floutek - Vilém strašný lesů pán, který si řeší vztah s nezdárným otcem a ještě nezdárnější milou v předvečer své smrti, je a zůstává po staletí naprosto cool! Úvahy o nicotě, smrti, zradě zarámované nádhernými básnickými obrazy nemohou nechat žádnou po umění lačnící duši chladnou :-) A zpěvy se strašidly a duchy nemají chybu!

Usire
25.01.2021 2 z 5

Evidentně poezie není moje parketa, ale vnímám ji spíše jako nucené zlo. Tady mi to nevyhovovalo vůbec.

Elevant
23.01.2021 5 z 5

Notoricky známá báseň, snad každý čech umí zarecitovat alespoň pár slok o pozdním večeru, o lásky čase, a když řeknete "oxymóron," odněkud se vždy ozve "zborcené harfy tón." Máchův Máj a Erbenova Kytice jsou z dnešního pohledu těmi nejzajímavějšími (nebo alespoň nejvýznačnějšími) tóny, které zazněly v národním obrození a udávaly směr dalšímu vývoji české literatury. Každý zná Máj ze střední školy, což zřejmě také znamená, že mnoha lidem se Máj znechutil na střední škole. Proto je tato báseň jednou z knih, které má smysl číst znovu a znovu. Tak jako se její význam a interpretace měnily v průběhu historie, tak jsem si jistý že s postupujícím věkem já i jiní naleznou v Máji něco nového.

Dominik_13
15.01.2021 5 z 5

Zkuste se Máji vyhnout na základní i na střední škole a přečtěte jej tehdy, až si budete jisti, že mu chcete věnovat plnou svou pozornost. Pak si možná všimnete neobvyklé krásy Máchova verše, vynalézavosti jeho básnických obrazů i takřka existenciální tíživosti celé skladby.
Co dodat? Snad jen, že verš "Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal" mě bude doprovázet navždy.

AlčaH
15.01.2021 5 z 5

Knihu jsem kdysi četla jako povinné dílo k maturitě a nebyla jsem nijak nadšená. Teď, když jsem se k ní po letech vrátila, jsem naprosto unešená... Mám pocit, že jsem musela dospět a něco si odžít, abych bolestnou nádheru tohoto díla dokázala plně docenit. Mácha byl neskutečný básník - to, jak pracoval s češtinou, jak dokázal popsat přírodu i myšlenky, jak pracoval s jednotlivými motivy... Dílo Máj je bezpochyby klenotem české literatury a jsem nesmírně ráda, že jsem měla možnost nechat se jím pohltit...

Wladimirski
03.01.2021

Nemám dostatečně "načteno" v daném segmentu, abych mohl hodnotit. Není to lehké čtení, ale je ukázkou vývoje a bohatosti českého jazyka, myšlenkově podnětné, obrazotvorné. Pamatuji ze školy, ale celé jsem přečetl až nyní. Právem je zařazeno jako povinná školní literatura.

hzd
01.01.2021 2 z 5

Přečteno jen v rámci Čtenářské výzvy. Nemám tyhle horory ráda.

Hakate
01.01.2021 4 z 5

klasika a povinná četba, Mácha je jeden z mála autorů poezie, po kterým šáhnu, pokud musím

MirijamFrankl
22.12.2020 5 z 5

Necítím se zcela oprávněna hodnotit tento poklad české literatury (vzhledem k mému věku a vzdělání), ale dovolím si napsat, že Karel Hynek Mácha pracuje s romantickými motivy, citem a českým jazykem naprosto neskutečným způsobem. Jedná se o byronskou povídku, přirozeně není právě dějový, ale ta vyjádření citů, stavů, ty neuvěřitelné popisy...pro průměrného čtenáře dnešní literatury to může být trochu čtenářský oříšek, ale myslím, že ho měl rozlousknout a znát každý vzdělaný Čech.

Zlatinka.Emilly
20.12.2020 1 z 5

Poezie není moje parketa, nerozumím jí, proto hodnotím jako velice špatné čtení, kterým jsem se musela prokousávat. Výňatek z básně jako by oslavoval lásku dvou milenců, ale chyba. Z obsahu Máje jsem byla znechucená. Už číst nebudu, stačilo mi to jednou. Mácha nemá v mé knihovně místo.

Kontryhelka
02.12.2020 5 z 5

Klasika a povinná četba na všech školách + rozbor díla. Ale já Máchu mám ráda a jeho díla mi přijdou prima.