Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161531/bmid_maj-161531.JPG 4 5926 635

Temná noci! Jasná noci! Obě k želu mne budíte.Temná noc mne k hloubi tiskne,jasná noc mě vzhůru vábí;temné hlubiny se hrozím,ach-a k světu nelze jíti! K.H.Mácha Máj, lyrickoepická báseň vydaná v dubnu 1836, sedm měsíců před Máchovou smrtí. 56 stran

Literatura česká , Poezie

Vydáno: , Vilém Šmidt

Máj , 1836

Nelíísek
09.04.2017 1 z 5

Kdyby ta kniha, kterou jsem měla v ruce tak brutálně nesmrděla (na obálce jsem i musela seškrabat i plíseň !!) tak bych u ní usnula, knihu jsem musela přečíst jako povinnou četbu k maturitě, jinak bych se ji ani nedotkla, už více se mi líbila kytice, kterou jsem také četla nedávno.

AndysPolakova
05.04.2017 1 z 5

Bohužel mě tato kniha neoslovila a nebavila mě, možná se to jednoho dne změní, ale bohužel jsem knihu četla z donucení, abych z ní mohla udělat rozbor, ale jinak jsem se do ní nedokázala vžít :(

katushah
03.04.2017 4 z 5

Ze začátku to vypadá jak milostná romance a pak je z toho horror. Celkem působivé dílo.

mirektrubak
02.04.2017 2 z 5

Co si pamatuji, tak když jsem byl student, Máj se mi příliš nelíbil. A ani teď při opakovaném čtení (v čase prvních šedin) jsem názor nezměnil. Práce s jazykem je kreativní, metafory jsou působivé, ale stejně jsem se nemohl do příběhu nějak dostat. Asi nejvíc mně lezla na nervy ta přemíra patosu a přepjaté emoce. Prostě to není poezie pro mně.

Lablynt
31.03.2017 5 z 5

"Dalekáť cesta má! Marné volání!"

Máj jsem pochopila až teprve, když jsme ho probírali ve škole...

Musíte ho prostě rozebrat, podívat se do hloubky příběhu a zamyslet se nad všemi těmi neskutečně skvěle promyšlenými obraty, metaforami, teprve poté pochopíte, jak dokonalé je toto dílo. Jasný důkaz toho, že český jazyk (může být) je velmi krásný, bohatý, rozmanitý a tak jedinečný. Děj není tolik důležitý, tady hrají roli pocity, emoce, příroda, všechny ty myšlenky tak bravurně vtisknuté do slov... Jedna hodina čtení jednoduše nestačí, Máj si zaslouží více času. Pro mně velmi geniální dílo...

"Budoucí čas?! - Zítřejší den?! -
Co přes něj dál, pouhý to sen,
či spaní je bez snění?
Snad spaní je i život ten, jenž žiji teď; a příští den
jen v jiný sen je změní?
Či po čem tady toužil jsem,
a co neměla šírá zem,
zítřejší den mi zjeví?
Kdo ví? - Ach žádný neví -"

fvalek
28.03.2017 5 z 5

V dobovém kontextu naprosto vyvrhelní dílo, které se časem ukázalo jako zlomové. Mně se líbilo moc, kontrast krásné jarní přírody a smrti hlavní postavy nečekaně funguje. Všichni víme, že Mácha byl vcelku prasák a do romantického "Máje" má dost daleko, ale tady se vážně snažil a já to oceňuji. Kdyby se celé dílo neznehodnocovalo už od základky tím, že se všichni musí téměř povinně učit naprosto nicneříkající úsek, určitě by byly ohlasy lepší. Já osobně dávám 100 %, moje srdcovka a taky si díky Máchovi pamatuji co je oxymóron, díky Karle! :D

bara9550
24.03.2017 3 z 5

Česká klasika, kterou ovšem hodnotím, jak se mi četla a jaký na mě udělala dojem.
Možná i tím, že nám ji stále vtloukali ve škole do hlavy, se mi malinko znepříjemnila.

Hana3441
11.03.2017 3 z 5

Klasika

dancadragneel
06.03.2017 1 z 5

Je krásný, že tuto knihu hodně všude ohlašujeme a že polovina českých občanů zná nazpamět aspoň pár veršu, ale i přesto si myslím, že máme rozhodně lepší poezii, která stojí za více pozornosti než tato. Aspoň to je můj názor na tuto báseň.

Kopta
28.02.2017 3 z 5

Je to přeci jen česká klasika. Kniha jejíž jméno je velice hojně skloňováno ať už v rámci hodin literatury a nebo i v rámci každodenního života. Je to velice jednoduchá poezie, kterou jste schopni slupnout během pauzy na oběd. A v tom je ta kniha asi kouzelná, že si její kouzlo člověk může připomínat skoro každý den. I přesto je to pro mě velice vzdálené téma, takže já budu spíše ten případ, který si někdy tu knihu o té pauze ještě párkrát přečte.

martina.culik
24.02.2017 5 z 5

Teprve když jsem si přečetla Máj v dospělosti, došly mi některé souvislosti, které jsem na gymplu úplně nedocenila.

milan.krimsky
20.02.2017 5 z 5

Na škole se mi moc nelíbila, ale čím sem byl starší, tak jí jednou přečetl a fakt dobrá.

Ydisara
06.02.2017 5 z 5

Miluju Máchův styl psaní, tak lahodný do pusy, a jen mě mrzí, že toho nestihl napsat víc...

Michalka98
24.01.2017 3 z 5

Přečíst musí snad každý, ale Erbenova Kytice je pro mě v mnoha ohledech lepším dílem.

suezie
23.01.2017 4 z 5

Tohle je hodně kontroverzní záležitost. Chápu, že pro nás to v dnešní době není jednoduché čtení. Ale to snad neznamená, že když se mi to hůř čte, tak že je ta knížka špatná, ne? Ani já jsem z některých scén nebyla dvakrát moudrá a docela by se hodilo, kdyby mohl vedle mě sedět Mácha a vysvětlit mi, jak určité pasáže myslel...

Já osobně jsem se nesoustředila až tak zvlášť na děj, který stejně většina zná buď z filmu nebo z hodin literatury. Spíše jsem poslouchala se zavřenýma očima a představovala si- pozdní večer, první máj, lásky čas, růže, slavík, jezero, háj... Já nevím, jak vy, ale mě tahle slova vnáší do úplně jiného světa, kde si na chvíli odpočinu od problémů a povinností.
Jsou to jen slova, jejich zvuk a moje fantazie. K tomu, aby jste si to užili nepotřebujete rozebírat každý verš...

TerraNova
19.01.2017 1 z 5

Četla jsem to kvůli povinné četbě, jinak bych to nejspíš nečetla a musím říct, že ani po dočtení bych si to znovu nepřečetla. Kniha mě bohužel nezaujala, možná proto, že jsem to nepochopila... Nevím. Za mě to byla ta nejnudnější hodina čtení.
Uznávám ale, že Máj je složitější dílo a určitě si ho chci znovu přečíst za pár let, až budu o něco starší.

tatafa
07.01.2017 3 z 5

Velice zajímavé dílo, které dokáže zcela vystihnout dobu romantismu. Bohužel mne nijak nezaujalo a četl se mi poměrně těžce.

Dafra
29.12.2016 4 z 5

Přečetla jsem si knihu znovu po letech a byla jsem příjemně překvapená. Chápu, že mnoho mladších čtenářů Máj dostatečně nedocení, že jim bude připadat složitý jazyk i styl, ale ta kniha má své kouzlo, své tajemství. Znovu jsem přemýšlela o tom, co vlastně uvězněný Vilém dozorci řekl...

"Leč strážný nepohnutě stojí,
po tváři se mu slzy rojí,
ve srdci jeho strašný žal."

kacenka7206
07.12.2016 2 z 5

Poezii mám normálně ráda, ale tahle se asi opravdu nepovedla, nebo to nedokážu uznat. I když jsem ji četla 3x, tak jsem doteď nějaké věci vůbec nepochopila, vůbec mě to nezaujalo. Škoda, hodně se o tom mluví, možná jsem čekala víc.

heavy66
09.10.2016 4 z 5

"Vy, jenž dalekosáhlým během svým, co ramenem tajemným zemi objímáte,
vy hvězdy rozplynulé, stíny modra nebe, vy truchlenci, jenž rozsmutnivše sebe,
v tiché se slzy celí rozplýváte, vás já jsem posly volil mezi všemi.
Kudy plynete u dlouhém dálném běhu, i tam, kde svého naleznete břehu,
tam na své pouti pozdravujte zemi.
Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj, matku mou,
vlasť jedinou i v dědictví mi danou, šírou tu zemi, zemi jedinou!"

- Takhle krásně vyjádřit lásku k rodné hroudě, KHM byl veliký básník!