Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114210/maj-114210.jpg 4 5912 633

Výchozím zněním pro toto vydání Máje je edice Karla Janského v knize Karel Hynek Mácha, Básně a dramatické zlomky z roku 1959. Báseň je vydána s drobnými grafickými úpravami. Svými monotypy báseň doprovodil výtvarník Oldřich Hamera.

Literatura česká , Poezie

Vydáno: , Triáda

Máj , 1836

Wisha
Wisha
10.10.2021 5 z 5

Máj měl vždycky v mém srdci své místečko, už na gymplu, ale tehdy to pořád ještě byla povinnost. Pak jsme ho sáhodlouze rozebírali na vysoké, tam jsem si ho oblíbila ještě víc, ale pořád to byla povinnost. Teď jsem už 7 let ze školy venku a přišla jsem mu na chuť takovým způsobem, že jen čtením těch překrásných, plynulých a nádherně ponurých veršů mám tak nesmírně silné pocity, že mám husí kůži na rukou i za krkem a buší mi srdce. Neumím to vysvětlit, ale ty verše, ten příběh...
Pro mě byla, je a bude jediná opravdová poezie právě Máj. Díky tam nahoru, pane Mácho.

Sasha001
Sasha001
31.08.2021 5 z 5

Pro mě Máj byl, je a bude nesmrtelná klasika školních let, ke které se ráda vrátím.

Nuny
Nuny
16.08.2021 5 z 5

Já Máj zbožňuju. Je to tak neskutečně hluboký příběh, že mě zasáhne pokaždé, když ho čtu. Musím říct, že ani filmová adaptace není vůbec špatná.

hell8939
hell8939
05.07.2021 5 z 5

asi jako hodně lidí z týdle generace mě Máj ze začátku znechucoval tim jak jsme se museli první část (upřímně tu nejslabší) učit nazpaměť a recitovat ji, koneckonců škola dokáže znechutit hodně super věcí tím že je udělá povinný,ale pak mi o básni dával asi půlhodinovou přednášku kamarád, kterej studuje češtinu, což mě donutilo si to koupit, a ve výsledku zdaleka nelituju (plus jsem si velkou část četla nahlas hm)
moc mě bavily ty části kde strašnej lesů pán uvažuje o svým životě a svojí nadcházející smrti, protože mam slabost pro dekadenci takže tohle bylo moje, a společně s hnusem a smrtí se tu skloubily i popisy mý milovaný přírody, třeba navždycky budu Máchovi vděčná jak úžasně umí vykreslovat barvy a vjemy, snad nikde jsem se s takovym popisem nesetkala- nepůsobí to až moc zdlouhavě, každej řádek naopak ještě víc a líp dodává na atmosféře
jsem fakt vděčná že tohohle frajera máme zrovna v českejch dějinách a že bydlím blízko tomu kraji kterým procházel a vobdivoval místní hrady a lesy a jsem ráda že můžu machrovat s dalším nechutným faktem (to jak jednoho nebožtíka vždycky nepohřbili a dávali ho na stráž hřbitova) a doufam že se někdy kouknu do Dubé kde se odehrál ten masakr, kterej tuhle báseň inspiroval, a kde bydlí týpek kterej o Máji umí ty nejlepčí monology

Joymg
Joymg
20.05.2021 4 z 5

Klasik a národní poklad. Básně obsahovaly tolik oxymóronů (ty já ráda) a jiných básnických detailů, že by se na nich krásně dělal rozbor, každé slovo mělo přidanou hodnotu.
Na stranu druhou se musím přiznat, že jakkoli je dílo kvalitní, já ho uměla ocenit pouze okrajově. V doslovu je navíc pěkně napsané, že báseň necílí na děj, ale spíše na popis krásné májové přírody. A jelikož jsem týden před Májem znovu přečetla Kytici, neustále se mi vtírala ke srovnání, kterému jsem se neubránila. Erbenovy rýmy, tempo děje i dramatické okamžiky plus krásný nenásilný popis okolní atmosféry, to mi jednoduše sedlo mnohonásobně více... dojem z Máje tak úplně převálcovala vzpomínka na Kytici.

Lejčís
Lejčís
15.05.2021 5 z 5

Karel Hynek byl blázen.. fakt totální magor a o lásce měl hodně zcestné představy, takže skutečně lituju jeho ženu Lori, která si s ním musela vytrpět své. Jenže mezi bláznovstvím a genialitou se nachází, jak je známo, velmi, ale velmi tenká hranice. A ať už byl Mácha jakýkoli blázen, se slovy to uměl skutečně geniálně. Já moc nejsem na poezii, spíš vůbec než moc, proto je s podivem, že Máj, který byl napsán bez mála přes dvěma sty lety, mě tak moc oslovil. Ty obraty, tropy a figury, zvukomalebnost, oxymoróny.. je to tak tragický příběh, přesto dokáže pohladit po duši. Jako byste cítili tu atmosféru, tu májovou přírodu, lásku a to, jak moc láska bolí. Miluju tohle dílo a ještě hodněkrát si ho přečtu, vždyť ho mám doma hned ve dvou vydáních :)

Monike
Monike
08.05.2021 4 z 5

Díky CV, že jsem se vrátila k povinné četbě z dob studií!!!

georginaa
georginaa
07.05.2021 5 z 5

Zrovna letos, kdy jsem zůstala poprvé sama na 1.máje, jsem sáhla po této knize, kterou mám již leta schovanou v knihovničce. Četla jsem si ji , nahrála a poslala můj přednes i s příjemnou hudbou v pozadí svým dětem. Moc je to potěšilo a byla jsem i ráda, že po takové době se mi opět připomnělo, že láska ať je jakákoliv, vždy je úchvatná, není nic krásnějšího na celém světě.

lord-artoo
lord-artoo
03.05.2021 3 z 5

Rozumím, leč nepřijímám. Ctím, srdce své však nepřimykám.

Lucissia
Lucissia
03.05.2021 3 z 5

Začátek Máje zná snad každý, pokračování málokdo. I já měla v tomhle prvního května premiéru, ale upřímně, nic moc. Jsou tu pasáže, co se mi líbily, ilustrace jsou taky fajn, ale jinak za tři hvězdy. Omlouvám se, pane Mácho. :-)

Jessica007
Jessica007
01.05.2021 5 z 5

Poprvé jsem se s básní setkala na základní škole a tehdy mě bavily určité části. Dnes jsem si báseň přečetla znovu, je 1. máj.. Klasika.

baji42
baji42
01.05.2021 5 z 5

Nádherná klasika

archivářka115
archivářka115
25.04.2021 4 z 5

Celý Máj mě neuchvátil, ale určité pasáže se mi líbily. Stále si pamatuju části, které jsme se ve škole museli naučit a přednášet. "To vše zločinec ještě jednou zřel, to vše jež nyní opustiti měl a srdce mu hluboký žel (nebo žal ?)zachvátí. Hluboce vzdechne ..." Já už taky vzdychám a končím.

Anet11a
Anet11a
24.04.2021 odpad!

(SPOILER) Tak Máj není nic pro mě. Mohla bych to číst kolikrát chci a stejně bych to nepochopila, i když je tu dost velká šance že jsem prostě hloupá :-). Vůbec se mi to nelíbilo a to co už vůbec nechápu je to co tam dělá Hynek. Jako Jarmilu a Viléma jakž takž pobírám ale co tam dělá Hynek?? Prostě po sedmi letech tam přijde a jako je konec, to prostě nedokážu pochopit. Doufám že už to nebudu muset číst. Abych to shrnula tak Máj si vysloužil 2.místo na seznamu frustrujících věcí.

seneh
seneh
22.04.2021 3 z 5

Jedna hvězda navíc za pana Hrušínského :
„Budoucí čas?! Zítřejší den?! Co přes něj dál, to pouhý sen. Vyšlého slunce rudá zář zločince bledou barví tvář. Hluboko pod ním krásný dol, temné jej hory broubí kol, lesů věnec objímá, jasné jezero dřímá u středu květoucího dolu, nejblíž se modro k břehu vine, dále zeleně zakvítá, až posléz v bledé jasno splyne tam onen čas, kde k lásce zval hrdliččin hlas…,”
„Jen se neposer, papundekle!“

TaNya_
TaNya_
19.04.2021

Maturita vám to znechutí. Mácha musel být hodně natmelen když to psal.

Disinka
Disinka
18.04.2021 4 z 5

Toto je klasika mezi knihami, bohuzel jako pubertaka me samozrejme neoslovila a ani po letech jsem tomu pribehu neprisla na chut...

peprenka12
peprenka12
15.04.2021

urcite doporucuji precist, je to klasika. ale uprimne jsem od toho mozna ocekavala vice, nebavila me pasaz ve vezeni, ale jinak me to nadchlo a docela se mi to libilo. mozna, ze kdybych toto nedostala zadano od profesorky k precteni k maturite a nemusela z toho delat rozbor, libila by se mi kniha vice...
hodnotim 3,5/5

MarkétaKočí
MarkétaKočí
03.04.2021 3 z 5

Přiznám se, že jsem četla jen kvůli výzvy a moc nepatřím mezi čtenáře teto dobývá ještě básní. Přiznám se, že tomu moc nerozumím a musela jsem se hodně soustředit, ať celou báseň pochopím a něco z ní mám.

Lucyk01
Lucyk01
03.04.2021 4 z 5

Tato knížka je jedna z mála české poezie, která mě zaujala. Je trošku těžká na pochopení, ale když ji pořádně rozeberete, tak je to skvělý výběr četby k maturitě. I já sama osobě tuto knížku mám zapsanou k maturitě. Myšlenky a vůbec téma a motiv knihy jsou nepopsatelně krásné. Na poprvé jsem knížku moc nepochopila, ale až jsem si jí přečetla podruhé. Uff...Zamilovala jsem se do jeho slov a veršů ♥️Jeho děj a myšlenky ze života jsou tak úžasné, že je až neuvěřitelné, že někdo dokázal tak krásně vyjádřit děj do veršů ♥️ Všem tuto knihu doporučuju, i když ji nemáte jako povinnou četbu, protože si myslím, že Máj je základ naší poezie, kterou by měli všichni znát ♥️Proto dávám vysoké hodnocení⭐ ve světě poezie.♥️