Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114210/maj-114210.jpg 4 5912 633

Výchozím zněním pro toto vydání Máje je edice Karla Janského v knize Karel Hynek Mácha, Básně a dramatické zlomky z roku 1959. Báseň je vydána s drobnými grafickými úpravami. Svými monotypy báseň doprovodil výtvarník Oldřich Hamera.

Literatura česká , Poezie

Vydáno: , Triáda

Máj , 1836

mirek7450
mirek7450
16.07.2023 5 z 5

200 let stará klasika, kterou mohu slyšet, nebo číst i několikrát za život. Spojil jsem četbu s audio uměleckým přednesem.

Valikcz
Valikcz
08.07.2023 2 z 5

Kniha je už náročnější čtení a určitě ne pro mě. Je třeba se zamýšlet nad každým veršem a pro mě to prostě není. Určitě ji ale doporučuji přečíst. Nejen, že je to klasika, ale najdou se tam krásné básnické obraty a prostě zní dobře

ronyyy
ronyyy
05.07.2023 1 z 5

Tohle prostě není můj šálek kávy... Musela jsem číst dvakrát, na základce i na střední a už radši nikdy víc.

Lenka2533
Lenka2533
29.06.2023 1 z 5

Poezii vůbec nečtu, tohle byla jedna z výjimek. A mě to tedy nenadchlo. Vůbec mě to nebavilo a ani jsem pořádně nechápala o čem se tam zrovna píše. Myslela jsem, že to budu mít přečtené hned, ale trápila jsem se u toho dost dlouho.

frouzystar
frouzystar
06.06.2023 5 z 5

Legenda. Zvukomalebnost každého verše, byť i jednotlivého slova a symboly a metaforami protkaný příběh, ve kterém i po tisícím přečtení najdete něco nového, to všechno a mnohem víc je Máj :)
Po této (byla jedna z mých prvních) básni jsem se tehdy zamiloval do poesie.

Maraiser
Maraiser
01.06.2023 3 z 5

Mám pocit, že kdybych již nevěděl, o co jde, tak to z té básně vůbec nepochopím. A nakonec vlastně ani nevím, zda vůbec vím, o co šlo.

sArKa236
sArKa236
21.05.2023 2 z 5

Mé hodnocení ovlivňuje trauma z dětství, na základce jsme se se třídou dívali na zfilmovanou (?) verzi, ze které si pamatuju jenom lámání kolem...
Přesto doporučuji k přečtení, pokud vás zajímají naši nejvýznamnější autoři a díla, nebo pokud si chcete ze seznamu odškrtnout českou klasiku. K tomu doporučuji si pročíst kapitolu z Průvodce literární hysterií 19. století (Karolína Zoe Meixnerová) věnovanou Máchovi. Alespoň se dozvíte něco víc o jeho životě.

Renatka11
Renatka11
07.05.2023 5 z 5

Poezii nečtu moc často, ale o to víc si ji pak užívám, tak jako teď už poněkolikáté Máchův Máj. A tak opět díky za krásné verše, Karle Hynku, a zase někdy na shledanou, Hynku, Viléme, Jarmilo!

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
03.05.2023 4 z 5

Když se dostanu k "zemi krásnou, zemi milovanou", tak u toho bulím...

Evkaha
Evkaha
01.05.2023 3 z 5

Májová klasika přečtená znova po pěti letech. Nemusím poezii, tato ujde. Třeba za nějakých dalších pět let mě nadchne více.

Čmeláček
Čmeláček
01.05.2023 4 z 5

Já tedy na tu poezii zrovna moc nejsem, no ale tahle kniha k tomu dnešnímu dni prostě tak nějak patří. Tak jsem si ji přečetl a nebylo to úplně špatný. No ale vracet se k ní hned tak nebudu, možná až za nějaký ten rok :).

Hani77
Hani77
30.04.2023 3 z 5

Přečteno opakovaně po mnoha letech a opět mě to nenadchlo.

Booky84
Booky84
15.03.2023 5 z 5

Dnešní večer mě přitáhl k této české klasice. Krátká báseň a tolik toho v ní čtenář najde - lásku, vraždu, smrt a citů mnoho. Nečetla jsem poprvé a jistě ne naposledy. Děkuji za možnost e-knihy zdarma.

MatBla
MatBla
15.03.2023 5 z 5

Konečně jsem se k této básni dokopala, a krása. Lituji jen, že jsem po ní nesáhla dříve.

rakosnicek333
rakosnicek333
06.03.2023 5 z 5

Chápu, že povinná četba může být nuda, ale to neznamená, že když něco rádoby "přečtu", můžu to hodnotit a hanit. Když už má někdo potřebu napsat povinná četba, nechápu a podobné bla, bla, tak to proboha nechte bez hodnocení!!! Hodnocení 72 % u takto zásadního díla pro českou kulturu je skutečně tristní!

simca9342
simca9342
21.02.2023 3 z 5

" Povinná četba na maturitu"
Podobné jako pár komentářů přede mnou jsem tenkou knížku četla jen kvůli zkouškám.
Sama někdy skladbám básně,
Výsledky nejsou tak jasné.
Poezie mě nikdy moc nebavila,
Nicméně jsem mírnou snahu při psaní této básně projevila.

Alaglesia
Alaglesia
09.02.2023 5 z 5

Pro někoho povinná četba, pro někoho klasika, pro někoho neotřelé básnické dílo. Báseň Máj znám od základní školy, ale vztah k ní jsem si vytvořila až při vysokoškolských studiích. Líbí se mi i filmové zpracování. Vnímám to jako formu, jak přiblížit poezii mladým čtenářům.

Ella161
Ella161
08.02.2023 3 z 5

Četla jsem pouze kvůli tomu, že to potřebuji k maturitě. Poezii moc v lásce nemám, občas tam něco nechápu. Musím ale uznat, že tohle nebylo úplně nejhorší čtení a docela mě to překvapilo.

Ajinka126
Ajinka126
26.01.2023 5 z 5

Hluboké ticho té temnosti
zpět vábí časy pominulé,
a vězeň ve snách dny mladosti zas žije dávno uplynulé.
To vzpomnění mladistvých let
mladistvé sny vábilo zpět;
a vězně oko slzy lilo, srdce se v citech potopilo;
- marná to touha v zašlý svět.

Peozie není lehké čtení. A tohle je klenot. Pro mě dávno zapomenutý. Většina z nás se na škole povinně učila první verše. Škoda, že se nepokračovalo dál.

LuckaDea
LuckaDea
19.01.2023 2 z 5

Další z klasik české literatury, a tedy další kniha z povinné četby, kterou jsem si vybrala. Kniha je krátká, takže byla přečtená během chvilky. Bohužel se ale tato kniha nezařadí mezi mé oblíbené. Nějak mi tento styl nesedl.