Mahábhárata aneb Velký boj

Mahábhárata aneb Velký boj https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188004/mahabharata-aneb-velky-boj-188004.jpg 4 23 2

Staroindický epos Mahábhárata je jedním z nejrozsáhlejších eposů světa, jenž v originále zahrnuje přes dvě stě tisíc veršů. Jeho dějovým základem je vyprávění o boji mezi Pánduovci a Kuruovci, jenž se zřejmě odehrál koncem 2. tisíciletí před Kristem. Kolem tohoto jádra se shromáždilo množství dalších epizod a víceméně samostatných příběhů. Převyprávění se ujal znalec indické kultury Vladimír Miltner (1933–1997). Uváženým výběrem nejpodstatnějších dějových motivů a stylově i jazykově čistým zpracováním zprostředkoval zvláště mladému čtenáři pohled na jeden z významných zdrojů indických tradic a myšlení. 2. vydání... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Argo

Mahabharata: The Greatest Spiritual Epic of All Time , 1999

Atanone
24.10.2019

Stejně jako eiciir jsem knihu potkala, když jsem byla ještě školou povinná a také mě přitáhla k legendám, bohužel jsem knihu nevlastnila a vrátila sice včas, ale nedočtenou. Vrátila jsem se k ní teď, ale musím ji znovu odložit. Duchovní odkaz Indie mi dal mnoho, ale tato kniha mi opravdu nic neříká. Je mi to líto, protože si myslím že národní eposy by měly patřit k základní výbavě každého člověka, který chce mít trochu přehled. Prozatím odkládám

eyciir
19.01.2012

"Mahábhárata aneb Velký boj" - tuto knihu jsem četl někdy v sedmé třídě základní školy a byla to právě ona, která mne přivedla k zájmu o staré legendy a později k hledání střípků duchovního poznání napříč světovými kulturami.
V této knize Vladimír Miltner převyprávěl Mahábháratu do fantasy příběhu, který pochopí i děti.
O mnoho let později jsem jsem si přečetl "velkou" Mahábháratu vydanou The Bhaktivedanta Book Trust se stejným nadšením jako její pohádkovou verzi. Jedná se o zcela nevšední dílo plné hlubokých myšlenek, které obstály napříč věky.

Indie historie, dějiny hinduismus eposy

Autoři knihy

Vladimír Miltner