Mágové

Mágové https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26777/bmid_magove-xML-26777.jpg 3 238 56

Mágové série

Napínavý příběh o mladém muži, který praktikuje magii v reálném světě. Quentin Coldwater je nadaný, ale nešťastný. Chodí na střední školu, je stále obklopen fantasy příběhy, které četl jako dítě, příběhy zasazenými do magické země jménem Filorie. Představte si jeho překvapení, když se náhle nečekaně dostane na velmi tajnou, velmi exkluzivní školu kouzel v severní části New Yorku, kde získá skvělé vzdělání v moderním čarodějnickém řemesle. Ale kouzla Quentinovi nepřinesou takové štěstí a dobrodružství, o jakém snil. Ukazuje se, že země Quentinových snů je mnohem temnější a nebezpečnější, než si vůbec dokázal představit. Jeho dětské sny se stanou noční můrou… V mistrovsky napsaném příběhu se fantazie stává realitou a naopak. Přeložila Jana Rečková.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , XYZ (ČR)

The Magicians , 2009

Kasana
13.06.2022 1 z 5

(SPOILER) Harry Potter s drogami, říkali (btw, proč to vidím pak v dětské literatuře?). Škola magie, říkali. Že je to fajn, říkali.
Pojďme říct na rovinu, že to fajn nebylo a že jsem byla po dlouhé době ráda, že jsem to dočetla co nejrychleji to šlo. Postavy nebyly dobře rozpracované a zajímaly by mě jejich myšlenkové postupy, protože ty nechápu. Nechápu ani chování Quentina, protože kniha tráví 90% času tím, že vše popisuje. Ne, že by popisoval prostředí. On popisuje, co se stalo třeba před pár dny a co by bylo třeba zajímavé číst. 5 let školy shrnuto do půlky knihy. Za toto jsem já dostávala pětky že slohů, že to do knih nepatří. Grrrr....
Navíc, druhá polovina knihy nemá ani nic společného s tématikou magické školy nebo čarodějů! Je to něco úplně jiného. Hoďte tam jiné postavy a vyjde to na stejnou! To byla prostě vykradačka Narnie a bůh ví čím dalším se autor inspiroval. Nemluvě o tom, že některé věci byly silným kafem i pro mě. A že jsem četla i dost divný knihy.
Výsledná slova pro ty, kdo to kvůli spoilerům přeskočil: postavy na nic, děj žádný, vykradačka jiných knih a nesmyslné chování postav. Jedna hvězda je udělená Alice (víme proč, kdo to četl) a druhá za ukázku problému konzumace drog, zanedbané výchově a kritice konzumní společnosti.
Tahle kniha fakt není pro pre-teens, 15+ minimálně.

NočníDuha
24.04.2021 2 z 5

(SPOILER) No, já nevím, jak začít. Sice jsem nechtěla hodnotit a komentovat dříve než dočtu celou trilogii, ale v tento okamžik si nejsem jistá jestli budu číst dál. :-D
O knize jsem se dozvěděla skrze seriál, se kterým toho dějově moc společného nemá. Viděla jsem jen pár dílů, ale je jasné, že se ubírá jiným směrem a spíše došlo jen k inspiraci knihou, jejím prostředím, postavami, aby scenárista nestavěl od úplných základů. Ale to jsem odbočila.

Co říct o knize? To byla hrozná nuda, strašně dlouho se nic nedělo a pak najednou autor nacpal na posledních asi tak 150 stran spoustu akce. Proč takhle blbě sestavil příběh? Quentin mě celou dobu strašně štval, choval se jak debil a buď trpěl depresí nebo byl v depresi, že není v depresi. Fakt nevím, jestli chci číst dál. Alice mi byla jediná sympatická.

Ale tak jako nenechávám rozečtené knihy, tak asi nenechám nedokončenou ani trilogii. Je to takové prokletí... :-D

zdenkacte
15.12.2020 2 z 5

Zklamání, tato kniha jde odnikud nikam, ani jsem ji nedočetla, jen poslední strany přelouskala. A nic.

smisekL
30.11.2020 2 z 5

Kniha bohužel nemá víceméně žádný děj. Ve zkratce jde spíše o popis znuděných vysokoškoláků, kteří však ovládají magii. Teprve na posledních cca 50 stranách dochází přece jen k nějaké akci. Závěr je překvapivý, ale nedokáže přebít tu nudu, která knihu provází.

pipa36
12.11.2020 2 z 5

Od knihy jsem si nic neslibovala, jednalo se o náhodně otevřenou knihu - ale dávám do nedočtených. Každá kniha by měla nějak začít, popsat svět, ve kterém se děj odehrává, ovšem aby úvod pokračoval i na 120 stránce? S minimem dialogů a děje? Pořád čekáte, že na další stránce už přijde zvrat, a ono nic. Vše je vyprávěno monotónním stylem bez emocí, vše tak nějak líně plyne, a vy místo toho, abyste byli vtaženi do příběhu, jen zpovzdálí sledujete, jak se tam nic neděje. Je to na mě příliš zdlouhavé - třeba se to potom rozjede, ale už se mi nechce čekat.

Lucyen87
24.08.2020 4 z 5

Ke knize jsem se dostala pomocí seriálu a musím uznat že kromě jmen a prostředí jsou to naprosto jiná díla.

CalwenRamones
23.08.2020 2 z 5

Začátek docela dobrý, jsem na straně 95 a dál asi číst nebudu. Často se mi stává že prostě nevím o čem čtu, části z Fillorie jsou nemastné neslané. Možná časem to dočtu ale teď ne. Dávám 2 hvězdičky.

lukaskmn1
07.06.2020 5 z 5

Naprosto geniální.

Veronica.Key
24.05.2020 2 z 5

Knížkou jsem se prokousávala poměrně dlouho. A proč? Bohužel mě to prostě nebavilo. Napsané to špatně nebylo, ale příběh mě prostě nijak nezaujal. Chvílemi jsem se i přistihla, že čtu, ale vůbec nevnímám, co - a to je hodně špatné. Pár kladných bodů dávám za postavy - ty byly totiž velmi dobře vytvořené. Do druhého dílu se nepouštím :/

anet8843
15.09.2019 4 z 5

Opravdu se mi asi ještě nikdy nestalo, že bych měla tak silně rozporuplné city k jedné knize. Vůbec nevím, jak jí mám hodnotit, protože něco na knize považuji za naprosto geniální, zbožňuji to, uchvátilo mě to, ale zároveň toho hodně považuji za naprostou ztrátu času tedy spíše zbytečně popsaného papíru.
Začněme tím pozitivním. Naprosto miluju postavy knihy. Je úžasné, že se nejedná o další teenage fantasy cajdák o odvážných, krásných mladých, co prožívají lásku a dobrodružství. Ne, je to o mladých lidech, kteří jsou zlomení. Každý má své temno, svou bolest, která vyvěrá na povrch a ničí jejich životy. Hlavní hrdina je úžasně vykreslený - není to žádný dokonalý hrdina, ale jedinec trpcí depresí. I když pomalu dostává vše, co od života chtěl, tak prostě nedokáže být šťastný. Eliotta nejde nemilovat - mladík, jehož charisma a schopnosti překonávají jeho neatraktivní vzhled, přesto je zlomený, a tuší, že jeho konec bude na dně sklenky alkoholu. O Janet toho moc nevíme, ale očekávám něco úžasného. Alice je přesně to, co na hrdinech nesnáším, ale i to tu má své místo.
Dále miluji temnotu tohoto příběhu. Násilí, erotika (od orgie, přes animální sex až po trojku) a tragedie (úchvatný je příběh Emily!) a smrt.
Co mi naopak nesedí je celý ten magický humbuk mě nějak extra nezaujal, což je paradoxní, já vím. Všeho bylo příliš, hodně vleklé, že jsem to jenom tak přelítla na ty pasáže lidského charakteru. Kniha by mohla mít o sto stran méně, a vůbec bych se nezlobila.
Přiznávám, že hlavní motivací je pro mě vztah Eliotta a Quentinna, proto jsem do toho šla ještě před tím, než se kouknu na seriál. Jejich vztah nebude rozpracován nějak detailně, ale už teď se mi hodně líbí (sleduješ svého kamaráda při felaci, jsi naštvaný, že si o to neřekl tobě, ale jinak je pro tebe velké překvapení, že jste se líbali u trojky). Celkově bych knihu hodnotila jako nadprůměrnou - to, co se mi na ní líbilo převažuje to, co bych u jiné knihy nezkousla a odložila ji.
Těším se na další díly, očekávám od nich více. Pro mě to není fantasy trilogie, ale příběh o depresivním hlavním hrdinovi na pozadí divného fantasy příběhu.

Knihomlok2015
10.09.2019 1 z 5

Nechápu, jak si mohl nějaký producent zrovna tuhle knihu vybrat k tomu, aby z ní udělal seriál, když na téhle planetě existuje asi trilión děl, které si to svou kvalitou zaslouží rozhodně víc. Jediné, za to tomuhle příběhu připisuju nějaké plusové body, jsou ty písemné zkoušky na Brakebills, v tu chvíli ta kniha ještě vypadala jako slušně promyšlené čtení, pak už nebylo slušně promyšlené vůbec nic.

DomenicaRisa
23.07.2019 1 z 5

Knihu jsem četla nadvakrát a až poté, co jsem viděla seriál. Kdybych to měla zhodnotit, tak z lehce poprůměrné knihy udělali průměrný seriál, který se od knihy v podstatných věcech liší. Nicméně bez něj bych si nedokázala představit jejich systém vytváření a sesílání kouzel. Kniha občas překvapila svým naturalistickým popisem některých situací. Protože ale nemohla využít vizuálního obrazu, musela jsem často ve snaze představit si nějaký obraz na základě chabého popisu sáhnout po seriálu.
Co se faktů týče, autor mi přijde zmatený ohledně levelu Brakebills. Jednou je to vysoká, poté střední...
Jediné pozitviní je zde nové pojetí magie a magické školy. Filorie mě nenadchla

Metla
06.07.2019

Trvalo mi čtyři týdny profunět úvodní stovkou stran - dost dlouhá doba, aby i můj dinosauří mozeček pochopil, že zřejmě neexistuje důvod, proč v četbě "Mágů" pokračovat. Chyběly mi postavy, s jakými bych se mohla ztotožnit, postrádala jsem hutnější atmosféru, více nadsázky, výraznější dějovou linii. Být román kratší, možná bych se při své tvrdohlavosti dotlačila do finiše a třeba bych se časem přestala větami prodírat jak bahnem vypuštěného rybníka se spásnými břehy v nedohlednu. Nezjistím, jestli příběh obsahuje onen vytoužený zlom, odmítám totiž absolvovat dalších 300 stran s nejistým výsledkem. Vždyť mám tři (_!_) jiných knih, které pravděpodobně nebudu konzumovat tak vlažně a bez chuti.
Nepodezírala bych paní Rečkovou ze špatného překladu, "Mágové" prostě nebyli napsáni pro mou maličkost. Komu vlastně tenhle nezáživný špalek doporučit? Netuším, snad odpůrcům Harryho Pottera.
Odpustím si hodnocení; za pronuděnou první čtvrtinu bych sem mohla bouchnout štempl mírného podprůměru.

Zelený_Drak
28.03.2019 odpad!

Zvládla jsem asi 50 stran a trochu zalistovat dál. Působí to, jako kdyby si puberťák řekl, že bude psát, ale nevěděl, o čem by to mělo být. A jako první by ho napadlo zparodovat knížky, které měl rád, když byl mladší, ale teď mu zrovna připadají trochu trapné. Vzhledem k tomu, že to nepsal puberťák, ale dospělý muž a žádný mladík, se to nedá považovat za nic víc než dílo typomana, který právě prožívá krizi středního věku. Autor postrádá zkušenosti (publicisté si občas myslí, že mohou díky své profesi levou zadní psát romány a často se krutě mýlí) i představivost a jeho parodické experimenty nemají potřebnou jiskru. Ale pro jistotu vyplodil hned tři díly, kterým se dostalo nezasloužené množství pozornosti.

Lenka.Vílka
31.01.2019 3 z 5

Harryho Pottera jsem nečetla (ups). Ani  jsem neviděla žádný film z jeho života (bů na mě). Takže je jasný, že jsem měla oprávněně obavy z knihy, která je zde přirovnávána právě k HP (ale to je asi každá kniha, kde jsou kouzla, asi jako každá kniha, kde někdo zmizí ke Zmizelé), ale zároveň předloha "prý dobrého seriálu". A taky jsem nečetla ani neviděla Narnii. Takže jestli je to vykrádačka obojího, dobře pro mě. Já to v tom neuvidím.
Tak jsem si knihu půjčila a mám svůj výsledek.

Bylo těžké číst, to řeknu upřímně. Zda je kniha taková i v originále nebo jenom v češtině (což  jsem četla já) nevím, ale tohle se mi četlo vážně špatně. Jak je to tak divně a krkolomně napsané, že jsem se do knihy špatně začítala. Takže jo, na začátku jsem trochu podváděla. A mám výmluvu. Chtěla jsem vědět, co bude dál, jestli se vůbec pouštět do seriálu (když jsem se tady dozvěděla, že je dost podle knihy). Ale tak kolem a kolem mě příběh docela bavil. Nemůžu na 100% slíbit, že si přečtu druhý díl nebo že dokoukám seriál. Jeden nikdy neví...
Ale úplná blbost to zase nebyla.

("Ale logika situace, v níž se octl, převážila nad ostatními zájmy, ať už měly jakkoli pevný základ. Nikdy nevedl spory s logikou. A testy měl rád. Byly v nich otázky, které měly skutečné odpovědi.")

Jenom malý příklad, jak je kniha psána. Počítala jsem s vtažením a čtivostí, kdy si budu spoustu věcí představovat. Ne, s tímhle to fakt nešlo. Četla jsem, "protože text přede mnou", ale žádný větší zážitek, který má kniha ve čtenáři vyvolat se tady vážně nekonal.
PS: obálka prvního vydání je mnohem hezčí. A jelikož jsem zrovna tohle četla, třetí hvězda za ní ;)

ekardy
27.10.2018

Nebýt seriálu Magicians od Syfy, tak bych tuto knihu vůbec nečetl, ale seriál se mi líbí, tak jsem tomu dal šanci. Kvalitou a propracovaností se to třeba s HP nedá vůbec srovnávat, ale je to celkem zábavné a jednoduché čtení.
Je to taková slátanina, kterou je jednoduchý kritizovat. Ale značná absence pravidel magie, podivnost magickýho světa a zhovadilost některých postav mě kupodivu celkem baví.

zuzana4291
17.06.2018 2 z 5

Tak touto knihou jsem byla dost zklamaná. Prakticky 3/4 knihy bylo o ničem. Jak někdo prochází školou a ukončí ji. Pak neví, co má dál dělat. Pak se začalo něco dít, ale chvilkama jsem si říkala, jestli to má vůbec cenu číst. Tak jen doufím, že druhý díl bude lepší.

eva1770
14.03.2018

Kniha se mi líbila má svůj náboj a příběh je čtivá a poutavý

andrea4416
14.03.2018 5 z 5

Knihu jsem četla dvakrát a pokaždé se mi hodně líbila, především díky tomu, že byla od odstatních fantasy knížek poněkud temnější. To, že je v ní svým způsobem ukradená Narnie mi vůbec nevadilo, ale naopak se mi líbil ten konstrast s míromiluvnou zemí a zároven drsnou zemí v téhle knize. Podle mě je kniha dobře napsaná a vypráví magický příběh trochu jinak i když popravdě dobrou náladu po přečtění určitě mít nebudete, ale to je možná na tom to přitažlivé.

Helianthus
11.03.2018 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale kniha se mi nelíbila. Hlavní hrdina věčně nespokojený a nesympatický. Ale co mě vadilo nejvíc byla vykrádačka Narnie. Další díly si určitě nepřečtu.