Magie a manipulace mysli

Magie a manipulace mysli https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6955/bmid_magie-a-manipulace-mysli-uyP-6955.jpg 4 119 18

Derren Brown (1971) je britský psycho-iluzionista, který nevěří na paranormální jevy. Studoval práva a germanistiku v Bristolu a k hypnóze ho inspirovalo představení hypnotizéra Taylora. Začal se sám hypnózou zabývat a vystupoval po barech. Na Vánoce roku 2000 běžel v britské televizi pilotní díl jeho pořadu Magie a manipulace mysli, který se velmi rychle stal hitem. Brown od té doby vydal tři knihy, dobýval USA na turné za účasti odborníků, kteří měli posoudit, zda je podvodník nebo ne, hrál v televizi naživo ruskou ruletu a vystupoval po celé Británii. V roce 2006 získal cenu Laurence Oliviera za nejlepší zábavní show. Dělal všechno, aby se mediálně zviditelnil, a vydělal dost peněz, aby na jejich vydělávání už nemusel myslet. V knize naznačuje některé své techniky, popisuje metody manipulace mysli, napovídá, jak se naučit „číst“ chování lidí, důkladně probírá umění hypnózy, vysvětluje alternativní medicínu jako placebo efekt a věnuje se také zábavnímu průmyslu kolem magie.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Argo

Tricks of the Mind , 2006

IHT
12.05.2023 4 z 5

precteno podruhe a napoprve to byla vetsi pecka. Priznam se, ze napoprve jsem to cetl totalne okouzleny Derrenovymi serialy, ktere sly na CT. Tohle byla skvela mnamka, ktera osvezila shlednute a dala trosku nakouknout pod poklicku. Ale fakt jen trosinku :)
Napodruhe mi to prislo porad zabavne a zajimave, mene atraktivni jsou pro me jen ty "prakticke" pasaze (treba jak se naucit zapamatovat cisla, jak se naucit zapamatovat radu slov a podobne). To by me asi bavilo ve dvaceti, kde bych podobnymi skopicinami chtel zaujmout okoli. Ted uz jsem podstatne... starsi... a vim, ze se da i bez techto veci slusne prezit :)

Kazdopadne, Derren je nejen charizmaticky kouzelnik, ale i skvely bavic. Mira jeho (sebe)ironie je proste odzbrojujici :)

Irikihawa
09.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Tuto knihu jsem četl ještě na základní škole na doporučení spolužáka, protože nás oba toto téma fascinovalo. Nutno podotknout, že název může být pro někoho lehce matoucí - je samozřejmě správný, ale vyloženě o magii v knize určitě nejde. Nicméně i po té dlouhé době, co uplynula od základní školy, si pamatuji doslovně některé věty a tipy na neverbální komunikaci z této knihy se denně řídím. Což mi v mnoha situacích dost pomohlo! Určitě doporučuji knihu přečíst úplně každému, kdo by se chtěl dostat v životě dál, než se nachází - rozhodně se vyplatí ovládat způsoby zde popsané. Nyní mám knihu rozečtenou znovu, abych se na ni podíval jinýma očima, než v těch 14 letech, ale teď už na to nezbývá po večerech mnoho času...

Gordonlord
09.01.2021 4 z 5

Zatím nejchytřejší, nejpoutavější a nejpřínosnější kniha tohoto ražení, kterou jsem měl šanci číst.

Sice jsem se do čtení pouštěl s tím, že vůbec netuším kdo je Derren Brown, ale vůbec to nevadilo i přesto, že autor poměrně arogantně počítá s tím, že ho zná naprosto každý.

Někdo bude možná zklamán, že zde neprozradí úplně všechny své kouzelnické triky. (ale kdo soudný na jeho místě by to udělal?) Ale alespoň dva hned z kraje ano. Trik s mincí a jeden karetní a to velmi dopordrobna popsané. Líbil se mi pohlcující styl autorova psaní, kdy všechno vysvětluje nadmíru srozumitelně, takže i naprostý ňouma pochopí, jak trik provést. Podobným stylem popisuje i další věci.

Mnemotechniku zná asi každý a já na škole rovněž rád používal techniku vizualizace, za účelem zapamatování si obtížné látky. Ale Brown tohle posouvá na vyšší level! Interaktivně vás během knihy vede, abyste si vše vyzkoušeli s ním. A ono to funguje ! Jeho příklad, jak si do minuty zapamatovat dvacet spolu nijak nesouvisejících slov je geniální. Ta slova si pamatuji ještě teď :-)

Rovněž vysvětluje, jak funguje psychologie hypnózy, jak je eluzivní statistika, jak fungují spiritistické seance, jak ojebávají věřící lid teleevangelisté a podobná havěť a vůbec velmi detailně a přehledně vrhá světlo na všechny těžko vysvětlitelné mysteriózní věci.

Rozhodně největší pecka je popis toho, jak lidský mozek vnímá určité podněty a jak si je interpretuje a jakým způsobem se to dá využít k ošálení mysli. A rovněž čím vším šálíme svou mysl my sami. Tohle bylo brilantně, jasně a srozumitelně a detailně popsáno. Skvělá a obohacující práce !

Knihu jsem hltal plnými doušky a jedním dechem. Některé pasáže mě bavily méně, ale už teď vím, že tohle stojí za ještě jedno přečtení. Jsem rád že můžu říct, že mi nějaká knížka dala do života opravdu hodně. Ale možná mě Derren jen zhypnotizoval. Každopádně to bylo skvělé !

Celkový dojem kazí jen poslední cca čtvrtina knihy, zasekaná zbytečnou e-mailovou korespondencí od fanoušků.

marek1495
29.11.2019 5 z 5

Asi nejlepší kniha co jsem kdy četl. Kniha se četla opravdu sama, měl jsem ji přečtenou asi za týden a to moc vášnivý čténář nejsem a většina knih mě do sebe nedokáže vtáhnout, ale této se to podařilo. Dokonce i když ji přečtete, nebude vám vadit se k ní znovu vracet. Bohužel o druhé knize (Vyznání iluzionisty) se to říct nedá, do té jsem se nedokázal ponořit, nejspíše kvůli rozdílnému stylu vyprávění. Nicméně tato opravdu 100%.

LuT
25.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha a skvělý Derren Brown. Ráda sleduji i jeho pořady a vystoupení, obdivuhodné :)

DominaCZ
22.02.2019 odpad!

Přebal je na tom to nej.
Kniha je plná zbytečných kydů a je nahuštěna jakože vtipnými hláškami.
Čekala jsem návody nebo vysvětlení, ale byla to jen smršť písmen s popisem "triků" typu karta která zmizela, proč se stoleček přesouvá k písmenům která jsou pravda apod.
On mě nebere jako člověk celkově, ale dostala jsem se k tomu, tak jsem četla...a nedalo se to.

jaroiva
02.06.2018 5 z 5

Už je to nějakou dobu, kdy jsem to četla, ale určitě se do knížky ještě někdy podívám. Zajímavý pohled a záživně psaný

olcab
23.02.2018 5 z 5

Perfektní, ráda se k ní vracím.

Atanone
25.05.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Další z řady těch,kde nestačí přečíst jednou.

Lightman
28.10.2016 5 z 5

Geniální kniha. Sice ne ve všem s Derrenem souhlasím, nicméně takové spektrum rozličných a současně spolu souvisejících témat, kterými se zabývá, nutí přemýšlivého čtenáře více přemýšlet o životě, o tom, co se kolem děje, o tom jak je s námi manipulováno, jak je neradno si zahrávat s věcmi, kterým nerozumíme (např. hypnóza), jak funguje lidská mysl (např. konfirmační zaujatost), jak jsem si všichni podobní (Forersův experiment)), jaká jsou úskalí neurolingvistického programování (NLP). Jak můžeme vycvičit paměť, jak si dávat pozor na lháře a co je prozrazuje apod. Tuto knihu bych mj. doporučoval všem "esoterikům" (míněno v tom zprofanovaném slova smyslu, přestože si uvědomuju pravý význam slova "esoterní" a proti duchovně založeným lidem nic nemám - pokud stojí pevně nohama na zemi a neutíkají z reality). Jen upozorňuju na způsob psaní knihy (s lehkou, možná cílenou domýšlivostí), který ne každému může vyhovovat - mě se tato kniha trefila do vkusu stoprocentně ...

Taji
13.07.2015 3 z 5

Tak tato kniha vůbec nebyla špatná, dlouho jsem ji odkládala, protože ani pořad v TV mě nezaujal, ale odnesla jsem si nějaké pomůcky na zlepšení paměti, řekla bych, Derren je fakt chytrý člověk, ovšem jeho druhá kniha Vyznání iluzionisty, tak tu jsem ani nedočetla.

Evelin
24.11.2013 4 z 5

Nevím, co jsem od této knihy čekala, asi víc. Některé pasáže jsou zajímavé, některé nudnější. Ale některé jeho triky se mohou hodit.

Garik
03.11.2012 5 z 5

Chvíľu som váhal, aké dať hodnotenie.
Sprvoti som sa nadšene pustil do čítania, no potom som začal čoraz častejšie odbiehať k iným knihám, až som to napokon, presne po dvoch tretinách, na dlhší čas odložil. Ukázalo sa, že som to vzdal pred cieľom, pretože posledná tretina (v knihe už šiesta časť) ma nakoniec zaujala najviac. Raz darmo, Brown sa vo svojom diele venuje viacerým témam a nie všetky ma naozaj bavili. Niektoré moju pozornosť skutočne zaujali, iné ju zas vyčerpávali.
A výsledok váhania? Na knihu tohto zamerania, záberu tém a rozsahu si zaslúži plný počet bodov.
Je pravda, že autor vo svojej, snáď až prílišnej, sebadôvere sa vyjadruje aj k veciam, ktorým zrejme nie tak docela rozumie, či sú takpovediac úplne mimo jeho kompetenciu. Myslím však, že knihe ako celku to moc neuškodilo a tieto úlety možno celkom dobre „odfiltrovať“. Inak, som toho názoru, že prečítanie tejto Brownovej práce môže byť takmer každému skôr ku prospechu.

Dan
31.10.2012 4 z 5

Derrenův knižní debut - výborná kniha, což se bohužel o jeho druhé (Vyznání iluzionisty) říci nedá...
Díky této knize jsem se např. naučil jak si snadno zapamatovat dlouhé číslo a další pomůcky na zlepšení paměti. Ke knize se ještě určitě vrátím.

honajz
23.04.2012 3 z 5

Nemít kniha úvodní a naprosto zbytečné kapitoly a posléze různé poznámky, kdyby byla skutečně jen o umění kouzel a jisté psychologie práce s divákem, hodnotil bych pozitivněji. Ale proč má Derren Brown potřebu se navážet do všech jemu neoblíbených lidí, včetně politiků a herců, proč ty tirády proti věřícím? (Nehledě na to, že tímto dal najevo, jak problematice víry nerozumí, protože ji nejde vidět jen z psychologického pohledu.) Dále čiší z knihy neskutečná arogance. Autor si získal a osvojil díky svému talentu techniky, jimiž vyniká nad ostatní. Ale to mu nedává právo soudit druhé a dělat si z nich legraci. Hlavně je sice schopný manipulátor, ale ze všech těch osobních poznámek mám spíše pocit, že sám sobě moc nevěří, v sobě se nevyzná, a tohle mu jen kompenzuje berličku, jak se sebou vyrovnat. Jinak však naznačené a prozrazené postupy jsou úžasné, zvláště ty na posílení paměti a zapamatování si třeba nákupního seznamu či jmen neznámých lidí.

Márinka
21.03.2012 3 z 5

Anglický psycholog – iluzionista vás v této knize ujišťuje, že nic jako nadpřirozené schopnosti a jevy neexistuje. Existuje pouze manipulace mysli. Derren je vynikající manipulátor, dokonale rozumí myšlenkovým pochodům našeho podvědomí a ovládá řeč těla, tzv. bezděčnou komunikaci a právě tyto znalosti používá. V kapitole Paměť se mimo jiné dočtete o mnemotechnikách, které znají i účastníci vyškovských kurzů trénování paměti – asociační řetězce, metoda loci, systém symbolů a háčků. Věřte nebo ne, ale skutečně fungují!

Gandalf
04.02.2012 5 z 5

Kniha je zajímavě rozčleněná a díky tomu se můžete zaměřit na pro vás potencionálně zajímavé části, přesto ale - nejen kvůli Brownovu smyslu pro humor, neříkejte mi, že jej nemá - doporučuju knihu číst celou. Díky například třetí části se můžete naučit skvělé způsoby práce s pamětí - Shakespearovy hry taky umím, v jiném domě, (díky Brownovi jsem se je učil jen půl hodiny, na člověka s mou pamětí je to výkon :-D , navíc si je pamatuju už pár měsíců) díky za paměťové paláce! :-D

Jack Bauer
01.01.2012 5 z 5

Pokud si myslíte, že Derren Brown v knize prozradí své dovednosti, tak to raději nečtěte. Už na začátku uvádí, že nic vyzrazovat nebude, přesto něco málo co bychom už dávno neznali vyzradí. Kniha se ubírá jiným směrem, kde Derren zpochybňuje víru v Boha a odkazuje na nejlepší knihu co kdy četl od Richarda Dawkinse „ Boží blud" , kterou jsem si hned také přečetl a vřele doporučuji. Kniha začíná: Bible není historický spis...