Magický průvodce městem pod pahorkem

Magický průvodce městem pod pahorkem https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331882/bmid_magicky-pruvodce-mestem-pod-pahorke-vmG-331882.jpg 4 243 74

Šéfredaktor Olli Suominen vede středně velké nakladatelství, zaměřené na knížky pro děti a populárně naučnou literaturu. Jeho poklidný život, plný práce i rodinné rutiny, se změní, když si založí facebookový účet. Ozvou se mu totiž nejen kamarádi z dětství, ale i jeho první láska, nyní slavná spisovatelka, jež mu nabídne novou knihu - Magický průvodce městem. Citově okoralý Olli znovu zažívá probouzející se vášeň a posléze se ocitá před zásadním rozhodnutím. V době, kdy příprava rukopisu vrcholí a text se chystá do sazby, beze stopy zmizí jeho manželka a syn. Pouze na Ollim, bojujícím s vlastní amorálností a šrámy na duši, teď záleží, zda se rodina opět shledá. Šanci má jen jednu. Anebo?... celý text

Detektivky, krimi , Horory , Fantasy

Vydáno: , Paseka

Harjukaupungin salakäytävät , 2010

MisaSutcliff
MisaSutcliff
25.10.2017 3 z 5

Kniha pro mě byla jak prvním setkáním s finským podivnem, tak obecně se severskou literaturou. A byla jsem trochu zklamaná. Ten příběh je dobrý, jenže já se do něj za žádnou cenu nemohla začíst a konec knihy jsem uvítala, protože jsem ji mohla odložit. Jenže ta kniha se mnou zůstala a pořád se mi převaluje v hlavě. Jsem z ní pořád na rozpacích, každopádně si budu muset jak od autora, tak ze severu přečíst víc.

Sorrow
Sorrow
24.10.2017 5 z 5

Jojojo, tohohle víc, prosím! Ta knížka je kombinací snad všeho, co si jen lze představit. Ze začátku jsem sice byla trochu otrávená jistou rozvláčností a říkala jsem si, že ze sebe autor vydal to nejlepší už v Lauře, ale to jsem se tedy pěkně spletla. Vůbec jsem netušila, jakým se kniha ubere směrem a jaké nakonec nabere grády :)
Jsem nadšená i tím, že vlastním vydání se slovem Facebook na konci neb je pro mě mnohem magičtější, ne vše je dovyřčeno. Druhý konec se ke knize podle mého moc nehodí a je příliš definitivní :)
Tohle moc doporučuji, ale jen těm, kdo mají rádi magický realismus, finské podivno a nevšední autorovy hříčky, kterých je kniha plná :)

teresinha
teresinha
23.10.2017 4 z 5

Finské podivno celé své kráse. Knížka s dvěma konci ve dvou dostupných vydáních. Chrochtala jsem si blahem, když jsem čekala, až vyjde. Tak moc jsem se těšila, protože Laura Sněžná byla dokonalá. Magický průvodce městem pod pahorkem byl moc dobrý. Ale Laura je lepší. Na můj vkus bylo v příběhu všecko moc dopovězeno a vysvětleno, což se mi k tajemnu magického realismu moc nehodí, a přišlo mi to škoda.

parvitas
parvitas
17.10.2017 4 z 5

Je to snový, až cinematický zážitok. Naschvál nepíšem knižný, aj keď sa v knihe hovorí o knihách (a o filmoch), lebo je to mix magického, snového a reálneho. Je tam všetko tak zvláštne premiešané, že asi sa mi to viac páči, ako nepáči. Ohodnotila by som to na 3,5-4 hviezdy. Dvojitý záver je výborný (v knižnici máme ten temnejší). Som však rada, že sa objavili aj stratené dáždniky. :)
Ak sa vám bude prvá časť zdať, že má pomalší rozbeh, tak sa vám to nezdá. :) Ono to má svoj zmysel, lebo keby sme nepoznali pozadie a minulosť, stratilo by to ten prekvapujúci náboj. Postupne sa objaví aj dráma a vášeň. Z normálneho, možno nie úplne banálneho príbehu nevery dokázal autor spraviť až filmový zážitok, ale to len takto spätne má moje sympatie. Pri čítaní som jednoducho Olliho (hlavnú postavu) nevedela mať rada, neskôr mi ho bolo permanentne ľúto. Nechápem takisto ani posadnutie Facebookom a detailné popisy statusov (prišli mi, akoby ich písala jedna a tá istá knižná osoba), ale budiž. Ak to mám zhrnúť, tak som veľmi rada, že som objavila tohto autora, magický realizmus má svoju novú hviezdu! :)

Jessie_K
Jessie_K
16.10.2017 5 z 5

Tenhle žánr buď milujete nebo vás naprosto odpuzuje. Jedna z desítek věcí, které se mi po přečtení honily hlavou byla, že chci určitě znát drogu, pod jejíž vlivem napsal autor tuhle knihu. To prostě normální člověk nevymyslí. Pak se ale stačí zamyslet, vzpomenout si na některé své sny a představy, které vám proletí hlavou a zjistíte, že zas tak bizarní to celé není. A to je to, co na Jääskeläinenových dílech miluju - to pracování s lidskou fantazií, prolínání hranic s realitou a samozřejmě jeho způsob vtáhnutí čtenáře do děje a udržování ho v napjaté nejistotě. Samozřejmě se také neubráním srovnání s Laurou Sněžnou, která je taková více pohádková a prostředí bylo mě osobně milejší. Na druhou stranu v Průvodci mě zase zaujala myšlenka "filmovosti" a tzv. V-částic. Co se týče konce, ten byl asi nejslabší. Četla jsem obě jeho verze a žádná z nich mě patřičně neuspokojila. Pro mě osobně je však v tomto případě důležitější pocit z knihy jako celku a ten je víc než skvělý. :-)

Agnesita
Agnesita
10.10.2017 3 z 5

Zajimave, prekvapive, objevne. Bohuzel nemuzu dat vic hvezd, prestoze me zaver knihy pohltil. Prvni polovina se mi vlekla, chtela jsem knihu odlozit. Jsem rada, ze jsem vytrvala.

Mikejla19
Mikejla19
10.10.2017 2 z 5

Pořádně ani nevím, co k tomu říct. Knížka se sice četla poměrně dobře, byla zvláštní, ale pořád jsem čekala, až se stane něco.. já nevím, zajímavějšího? Nic takového ale nepřišlo, pro mě to byla nuda, čekala jsem něco víc.

Pett
Pett
22.09.2017 4 z 5

Podivně, až téměř magicky, jsem byla držena ve stavu zvláštního napětí a potichu jsem našlapovala v Olliho podivuhodném světě ve městě pod pahorkem... a čím více vyprávění gradovalo, tím více mi nedopřávalo klidného spánku... ta potemnělá atmosféra byla svým podivným způsobem uhrančivá... bavilo mě to dokonce víc než Laura... jen toho "zprzněného" konce je škoda... ty ztracené duše by si zasloužili o píď víc...

jxr
jxr
09.09.2017 5 z 5

parádní knížka...moc se mi líbí

Sklenička
Sklenička
03.09.2017 3 z 5

První třetina knihy je o chlápkovi, co ztrácí deštníky a má vlhké sny. Pak se to naštěstí rozjede, ale ten konec, který mám ve své knize ("nejfilmovější"), je na facku.

boucner
boucner
01.09.2017 4 z 5

Krásná knížky, nádherná fantasie, ale není to na čtení po částech. Pak se člověk ztratí z té vlny myšlení a špatně se naskakuje zpět. Společně s předchozí knížkou Literární spolek máte pocit, že je to chvilkama přitažené za vlasy, ale co, je to knížka a fantasy, tak ať si tahá....

Danago
Danago
28.08.2017 1 z 5

Literární spolek Laury Sněžné, od autora se mi líbil moc. Z této knížky jsem trochu na rozpacích. Rozhodně to není běžný styl psaní. A s tou magií to tam možná bylo už dost přehnané. Ale asi se kniha musí brát s trochou nadsázky. Každopádně já jsem se do čtení musela nutit. Knížka skončila dost nečekaně. Ať už se jedná o konec v mé knize a nebo ten alternativní, který jsem si musela na stánkách Paseky samozřejmě hned přečíst.

Romarin
Romarin
23.08.2017 5 z 5

Za mě super čtenářský zážitek. První třetina knihy působí nezajímavě a mnoho čtenářů nejspíš odradí. Ale kdo vytrvá, nebude litovat. Tempo i dramatičnost děje se směrem k závěru knihy zvyšuje a finále je už kaskadérská jízda. Vytrvejte až do filmového finále!
P.S.: Druhý, alternativní konec, jsem se rozhodla nečíst. Chci si uchovat jedinečný zážitek z náhodně natrefeného mého konce. ;)

LadyAlis
LadyAlis
09.08.2017

Nevím co k tomu říct. Ani sama nevím co jsem o knihy čekala. Bohužel jsem knihu nedočetla a asi to ani nedočtu. Věřím, že ostatní hodně bavila, jen to není můj šálek kávy :) (proto ani nehodnotím hvězdičkama :) )

Eifka
Eifka
26.07.2017 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tenhle autor mě prostě baví. Bylo to od začátku do konce sympaticky zvláštní:) chvílemi mi to připomínalo Vianovu Pěnu dní...už teď vím, že to je kniha, kterou si s chutí přečtu znovu a myslím, že při druhém čtení si to podivno užiju ještě víc. Kdo by to byl řekl, co dokáže v příběhu udělat třeba deštník...:)

Nevydržela jsem to a na webu nakladatelství jsem i přečetla i druhý konec:) a vlastně mě to ještě víc nadchlo! Doufám, že autor zas brzo něco vydá...

A jak čtu i v komentářích níže, tohle je kniha, která se vám buď bude fakt líbit, a nebo vůbec...ale myslím, že kdo četl už Lauru Sněžnou, tak ví do čeho jde. Naopak ten, kdo má rád "klasické" detektivky, bude trochu v šoku a zklamaný:)

blondajk
blondajk
21.07.2017 5 z 5

Úchvatná, dechberoucí a nádherně podivná. Po skutečně pomalém rozjezdu jsem se nemohla nakonec od stránek odtrhnout, před námi se rozehrává příběh velké lásky a bolesti zároveň. Já měla verzi "nejfilmovější" a jsem tomu ráda, protože tento konec byl pro mne tím pravým. Co dodat? Na knize odivuji i krásnou obálku. Už teď se těším na další autorovy knihy.

TomTomis
TomTomis
21.07.2017 4 z 5

Musím říci, že i několik hodin po dočtení mě pronásledovala touha pochopit, jak to tedy bylo. V zásadě je to jasné, sem tam ale opět jsou nějaké menší nejasnosti. Můj konec (druhý konec na internetu mi zase přišel nějaký divně mdlý) mi přišel děsně kýčovitý, filmový, ale to asi v rámci celého příběhu dávalo smysl. Nevím, zda mi tohle mixování reality a magičnosti vždy vyhovuje. Ale autorovi se to docela podařilo. 4/5

Hiddai
Hiddai
15.07.2017 2 z 5

Nevím, co k tomu říct. Co jsem vlastně od toho čekala?
Kniha je ze začátku dost nudná, potom zjišťuji, že mám problém zorientovat se v tom, co je vzpomínka, co je sen, co je skutečnost. Děj je neucelený.
Ke konci to dostane trochu větší grády, ale celkově bych řekla, že nic moc. Pokud tohle má být to finské podivno, tak to asi nebude nic pro mě. (Lauru Sněžnou jsem zatím nečetla.)

bagetka2002
bagetka2002
27.06.2017 1 z 5

Velká reklama a velké sklamanie. Zaujal ma až koniec. Celá kniha na mňa posobí nesúrodo, ako zmeska nasilu zlepených príbehov.

pajaroh
pajaroh
26.06.2017 2 z 5

K této knize se vskutku hodí přívlastek "podivná".
Mám ráda Finsko, mám ráda magický realismus a v dětství jsem milovala Správnou pětku. Nicméně kombinace v tomto podání je zvláštní. Když se rozpačitý začátek začne konečně rozjíždět, tato tendence brzy ustane. Dva různé závěry mi přijdou už jako velké experimentování a celkově knihu ruší snaha zaujmout za každou cenu na úkor pěkné literatury.
Tentokrát mě autor nepřesvědčil.

Finsko finská literatura tajemství milostné vztahy nakladatelství a vydavatelství finské podivno, suomikumma

2015  77%Literární spolek Laury Sněžné
2017  76%Magický průvodce městem pod pahorkem
2018  82%Den falešné kočky

Kniha Magický průvodce městem pod pahorkem je v