Magický průvodce městem pod pahorkem

Magický průvodce městem pod pahorkem https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331882/bmid_magicky-pruvodce-mestem-pod-pahorke-vmG-331882.jpg 4 243 74

Šéfredaktor Olli Suominen vede středně velké nakladatelství, zaměřené na knížky pro děti a populárně naučnou literaturu. Jeho poklidný život, plný práce i rodinné rutiny, se změní, když si založí facebookový účet. Ozvou se mu totiž nejen kamarádi z dětství, ale i jeho první láska, nyní slavná spisovatelka, jež mu nabídne novou knihu - Magický průvodce městem. Citově okoralý Olli znovu zažívá probouzející se vášeň a posléze se ocitá před zásadním rozhodnutím. V době, kdy příprava rukopisu vrcholí a text se chystá do sazby, beze stopy zmizí jeho manželka a syn. Pouze na Ollim, bojujícím s vlastní amorálností a šrámy na duši, teď záleží, zda se rodina opět shledá. Šanci má jen jednu. Anebo?... celý text

Detektivky, krimi Horory Fantasy
Vydáno: , Paseka

Harjukaupungin salakäytävät , 2010

janyska13
14.06.2017 1 z 5

Jakože cože? Já nevím celou dobu jsem si říkala, že knihu dočtu, protože ji všichni chválí... Ale takhle divnou knihu jsem dlouho nečetla....

Candid
12.06.2017 3 z 5

Budu spoilerovat... Knížka se mi velice líbila celou dobu. Rozběh byl pomalejší, ale v průběhu jsem zjistila, že se od ní nemůžu odtrhnout a úplně mě to vtáhlo. Z konce jsem ale byla celkem zklamaná. Vlastně se mi moc nelíbil ani jeden. V knize mám ten víc happyendový. Ten druhý mi přišel ale ještě horší. Vůbec nechápu, proč by se Karri měl spřáhnout s Anne, i když se píše, že pak už to vlastně ani nebyl on... ale stejně... nedává mi to smysl.

veru_nedvedova
02.06.2017 3 z 5

Nejdřív jsem se musela do čtení nutit a pak přišel zlom a konečně jsem se začetla. Od knihy jsem očekávala trošku víc. Mělo to opravdu pomalý rozjezd. Ale bylo to opravdu krásně divné.

Selket
22.05.2017 4 z 5

Švédské podivno se stalo mým oblíbeným žánrem! I když mi Laura Sněžná přišla o něco podivnější o něco tajemnější a vůbec o něco lepší...

barlow
16.05.2017 5 z 5

Velmi silný příběh, v němž najdete všechno. Pořád přemýšlím, jestli lidskost a naděje opravdu a stále prohrává s krutostí. Obvykle píšu komentáře do dvou dní, ale u Průvodce jsem čekal déle, až ve mně knížka přestane doznívat, a přesto se k ní pořád vracím. Při prvním čtení to vypadá jako nuda, ale postupně se to rozjíždí a ke konci už hltáte stranu za stranou a několikrát vás natolik překvapí, že nevíte, co si máte o autorovi myslet. Skvělá záležitost pro všechny fandy finského podivna. Jen nevím, jestli krok s alternativním koncem patří ke šťastným...

Makropulos
16.05.2017 5 z 5

Městská fantasy, finské podivno – suomikumma, magický realismus, detektivka či horor? Asi všechno, ale hlavně skvělé čtení. Nic víc asi nelze ke knize psát, mohla bych něco vyzradit. Jen bych možná chtěla ocitovat z recenze paní Aleny Vocelkové - iDNES : „ať už od této knihy čtenář čeká cokoliv, dostane něco zcela jiného - v tom nejlepším slova smyslu“.

Pinklady
14.05.2017 5 z 5

Co na tohle dílo říct? Tý jo! Vau! Ehm! Poslední dobou mám finské autory poměrně v oblibě, hlavně pro jejich velice zvláštní styl psaní. Neustále mě totiž něčím překvapují. Jak už zde bylo řečeno, děj pozvolna plyne a sem tam přijde něco nečekaného, co vás úplně rozhodí a během chvíle, ještě než se z toho stačíte vzpamatovat, už zase děj pomalu a líně plyne dál. Autor nám nabízí velice zvláštní dějovou zápletku. Bavily mě charaktery jednotlivých postav, detailní popisy míst a také úryvky z fiktivní knihy, kterými je dílo provázeno. Jde o něco nového, neokoukaného a tak člověk dílo "zhltne" během chvíle. A co mě dostalo úplně nejvíc? Konec! Doporučuji si dílo přečíst! A když už vás nezaujme ta anotace či komentáře pod ní, přečtěte si ho pro ten konec, protože to opravdu stojí za to! :)

Teckovana
10.05.2017 5 z 5

Hodně originální thriller, který má mírně fantaskní prvky a současně je lehce inspirovaný dětskou dobrodružnou literaturou a filmovými romancemi Pedro Almodóvara. Inspirativní jsou zejména citáty z fiktivní knihy "Filmový průvodce životem". Žánrový crossover nejen pro filmové fajnšmekry.

VeronikaJak
05.05.2017 4 z 5

Literární spolek Laury Sněžné mě okouzlil. Pravděpodobně proto, že jsem do té doby nic podobného nečetla. Spolek nebyl perfektní, ale byl jiný. Magický průvodce městem pod pahorkem je na druhou stranu mnohem lépe promyšlený. Učarovaly mi především první dvě třetiny knihy. Jääskeläinen v nich skládá mozaiku zápletek, příběhů, emocí a stylů. Ošálí čtenářovy smysly, ale přitom jeho text stále funguje jako celek – a funguje skvěle. Chápala jsem tyto části jako místo, kde je fantastično a podivno jakousi platformou, díky níž vypravěč ukazuje, jak funguje lidská mysl, jak předstíráme a neumíme se oprostit od rolí, které nám jsou v průběhu života přisuzovány. A o tom, dle mého názoru, i celý román je. O prolomení stereotypu, o přesažení hranic, o nichž si myslíme, že nás omezují.

Márinka
30.04.2017 4 z 5

Nezklamala jsem se. http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/navrat-do-podivna-7867

bosorka
30.04.2017 4 z 5

I přes pozvolný začátek mě tahle knížka okamžitě pohltila. Asi pro autorův styl, takový zvláštně pomalu tekoucí, ale přitom libě šumící jako horský potok. Jääskeläinen píše lehce a vábivě, jeho věty i slova jsou jakoby zaoblená, jednoduše se kutálející do čtenářovy mysli. Navíc posléze kuličky přibývají a kuličkodráhou začnou probíhat rychleji, noří se pod povrch, podobně jako hlavní dětská pětice do tajných podzemních chodeb v městě pod pahorkem. Příběh pak už rychle spěje až ke konci a jaký ten konec bude, je napínavější o to, že existují dokonce dva. Který je ten lepší? Toť otázka, možná ten, který člověk četl jako první. U mě to tak aspoň bylo.

martina7956
21.04.2017 5 z 5

Uff... co dodat? Příběh se rozjíždí pozvolna, čtenář se pomaloučku, polehoučku noří do příběhu, který ho do sebe víc a víc vtahuje, až se už nedokáže odtrhnout a zhltne zbytek příběhu najednou, včetně alternativního konce :).

Kniha je velmi čtivá, přestože tady jsem (narozdíl od Literárního spolku Laury Sněžné, kde jsem až do poslední stránky nedokázala rozuzlení uhodnout) dokázala některé věci "uhodnout", i hodně napínavá, magická.

A chápu autora, že si nedokázal mezi oběma alternativními konci rozhodnou - sama si nedokážu vybrat :) Nápad se dvěma různými verzemi knih mi přijde vtipný.
(Mimochodem - já mám vydání, které končí slovem Facebook.)

Zrzavá_Tereza
08.04.2017 5 z 5

Miluju to! Víc psát netřeba.

mehilainen
05.04.2017 5 z 5

Čte se to úplně samo, já jsem nadšená! Je to hrozně finský, a to já ráda! :) Ale... asi je to jedna z těch knížek, která má to pravé kouzlo, jen když ji čtete poprvé, stejně jako Literární spolek Laury Sněžné od tohoto autora, každopádně Magický průvodce je propracovanější a nezůstanou na konci žádné nezodpovězené otázky. :) (Leda... jak přišel Jääskeläinen na to, že zprávy na facebooku mají předmět stejně jako e-maily?)

Co se týče dvou avizovaných konců, nechce se mi věřit, že by měl někdo v knize ten druhý, ten komplikovanější se mi tak nezdál a myslím, že si ho mohl Jääskeläinen možná odpustit. Každopádně se mi nelíbí představa, že bych ty alternativní konce četla prohozené. Ten komplikovaný spíše vysvětluje a převrací konec jednodušší a naopak mi to zkrátka moc nedává smysl.

Jinak z jazykového hlediska mám nějaké drobné výtky ke skloňování finských jmen (přičemž stejně neexistuje žádná vyloženě správná varianta, jde jen o pocit), ale chápu, že to běžného čtenáře vůbec nemusí trápit. :)

Finsko finská literatura tajemství milostné vztahy nakladatelství a vydavatelství finské podivno, suomikumma

2015  77%Literární spolek Laury Sněžné
2017  76%Magický průvodce městem pod pahorkem
2018  81%Den falešné kočky

Kniha Magický průvodce městem pod pahorkem je v