Mafusailova lampa alebo Extrémna bitka čekistov so slobodomurármi

Mafusailova lampa alebo Extrémna bitka čekistov so slobodomurármi https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360621/bmid_mafusailova-lampa-alebo-extremna-bi-zFh-360621.jpg 3 2 2

Ide o nový román Viktora Pelevina, jedného z najvýraznejších súčasných autorov, držiteľa viacerých literárnych cien. Pelevinove romány nesú posolstvo a vedia si ich vychutnať nároční čitatelia, a ani Mafusailova lampa netvorí výnimku. Román zachytáva v štyroch rôznorodých častiach osudy niekoľkých generácií šľachtického rodu Možajských. Autor členil text do štyroch častí, pričom každá je napísaná iným literárnym štýlom zodpovedajúcemu dobe, ktorú zachytáva. Pelevin zabudoval do príbehu i cestovanie časom a snahu pozmeniť budúce udalosti vsunutím nového vynálezu do dôb minulých. Štvrtá časť je prienikom a previazaním celku a zavŕšenie autorskej výpovede, ktorá je pokusom vysvetliť situáciu v Rusku ako zákulisný boj vyšších mocností. Odhaľovanie skrytej symboliky na ruskej i medzinárodnej politickej úrovni, finančné vzťahy aj okultné významy sú lahôdkou pre čitateľa, ktorý si zvykol hľadať Pelevinove skryté súvislosti a významy. Tento hybridný román odhaľuje zákulisné tajomstvo a vysvetľuje hlavné globálne politické a ekonomické problémy, rovnako ako aj ich kultúrne a antropologické väzby, pomocou jednoduchej a zrozumiteľnej symboliky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov (VSSS)

Лампа Мафусаила, или Крайняя битва чекистов с масонами , 2016

Teckovana
16.06.2022 4 z 5

Není úplně snadné sledovat Pelevinovy myšlenky, které v dialozích hodně odbíhají a košatí, ale stojí to za to. Pro příznivce konspiračních teorií a špionážních hybridních konfliktů je to opravdová lahůdka. :-)

Peleus
18.06.2018 2 z 5

Tuhle knihu jsem jaksi nepochopil.

A to myslím nepochopil ani v kontextu tvorby Viktora Pelevina, kdy i přes různé psychodelické výlety a alkoholické výlevy jeho hrdinů děj stále dává smysl a na konci je vcelku zřejmá pointa, případně chápete, na které nešvary (doby) chce autor poukázat.

Bohužel tentokrát jsem se v té změti všeho se vším ztratil.

ruská literatura

Viktor Pelevin
ruská, 1962
2011  77%Svatá kniha vlkodlaka
2016  78%SNUFF
2002  79%Omon Ra
2002  84%Generation P
2006  73%Helma hrůzy

Kniha Mafusailova lampa alebo Extrémna bitka čekistov so slobodomurármi je v