Mafie v Praze

Mafie v Praze https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88380/mafie-v-praze-88380.jpg 4 499 94

Nový román od Michala Viewegha — literární thriller napsán ve spolupráci se známým investigativním novinářem MF Dnes Jaroslavem Kmentou. Léto v metropoli tentokrát na okurkovou sezonu rozhodně nevypadá: na Praze 11 kdosi tajně sleduje, a dokonce fyzicky napadá opoziční politiky a občanské aktivisty, kteří protestují proti chystané zástavbě Trojmezí, krásnou makléřku Dianu z finanční skupiny Patria vydírá ruská mafie a ministr vnitra Stanislav Langross předčasně propustí z programu na ochranu svědků někdejšího lobbistu Darka Balíka, jenž na neznámém místě ukrývá kompromitující materiály na mnoho českých politiků (zvláště pleš náměstka ministra obrany Šestáka se leskne potem víc než dřív). Novináři z MF DNES tudíž náhle nevědí, o čem psát dřív, věhlasný pražský kmotr Mord se musí narychlo vrátit ze své jachty v Chorvatsku a nájemný vrah Ras dostane od příbramského šéfa další „zakázku“ — tak začíná kniha nejoblíbenějšího českého spisovatele, který po deseti románech, dvou povídkových souborech, třech novelách, dvou denících, dvou svazcích fejetonů, dvou sbírkách literárních parodií, několika filmových scénářích, divadelní hře a knížce pohádkové poprvé přichází s detektivkou. Jak tomu však v autorově případě bývá často, i tentokrát jde o čtení jen zdánlivě oddechové. „Chtěl jsem napsat svižnou a vtipnou detektivku, která ale navíc bude — na rozdíl od méně ambiciózních detektivních příběhů — nebezpečně pravdivým obrazem české reality a její nemilosrdně jízlivou satirou,“ říká o Mafii v Praze Michal Viewegh.... celý text

čef
04.08.2012 3 z 5

Knihy od autora jsem před léty přestal číst - tolik sebestřednosti, plytkosti a klausofobie jsem již nehodlal snášet. Přesto jsem neodolal a přečetl jsem toto dílo. Musím uznat, že řemeslně je to vcelku dobře napsané - lehké pero je však možná také autorovo prokletí. Skutečnost je ohnuta minimálně, možná jen za účelem zvýšení napětí a čtivosti. Jinak je to jako před léty - starého psa nové kousky nenaučíš. Nadbíhání vkusu 4.cenové skupiny, glorifikace pravdyalásky a zbytečné kopy do Klause. Kde jsou ty Báječná léta pod psa?

vysypanel
10.05.2012 3 z 5

Popravdě řečeno nevím co si mám o téhle knize myslet. M.V. mám rád už dávno , vždy se mi zdál jeho pohled na dění u nás jiný než od ostatních autorů. V poslední době však mám obavy, že všechna témata opravdu již "vystřílel". viz Weil.
Asi to nebude tak snadné prostě splnit úkol - jednu knihu ročně - pokles úrovně je znát.
Knihu jsem přečetl samozřejmě rychle z důvodů ,které zde byly již popsány. Ale příští knihu si asi budu rozmýšlet...

bailandi
30.04.2012 5 z 5

Přečteno jedním dechem !!

dalimoni
20.04.2012 4 z 5

Přečteno velmi rychle, postavy a dějová linka je čistě náhodná (kdo četl v posledních letech noviny musí uznat, že je to opravdu koláž postav a příběhů, které se tady v poslední době staly, tak jak sám autor v předmluvě hovoří). Vieweghovy knihy mi vůbec nevadí, právě naopak, i když je většinou hodnocen velmi nízko. Tato kniha je trošku jiný typ knihy, které dříve psával, přesto je v ní zřejmá inspirace ze současných skandálů, které se v ČR staly. Možná za 20 let, když si to přečte někdo, kdo tuto dobu nezažil v ní najde něco objevného, ale za "spádové" čtení dávám 4 hvězdy.

bezprezdivky
26.03.2012 1 z 5

Jednu hvězdu za velmi sympatickou snahu otevřít oči těm, co ještě věří na volby v této zemi a kterým se nechce číst literatura faktu od Kmenty. Tohle by si měli povinně přečíst všichni a pak by byla snad nějaká šance na změnu.
Literárně je to dle mého brak. Má to být thriller, ale úroveň to má šestákovou, černobílé charaktery, žádný spád, čítankové dialogy.

nervy
16.02.2012 3 z 5

Knížku jsem taky přečetla za odpoledne a to především proto, že jsou kapitoly většinou na půl až jednu a půl strany a zbytek bílo! Jako ekologovi je mi toto krajně nesympatické :) . Ale vcelku je to dobrá kniha..

Darf...
14.02.2012 4 z 5

Mám ráda Vieweghův styl psaní, takže tato kniha mě už od začátku nadchla. Je velmi zábavná (ne tedy tématem, z toho je spíš smutno, že), čtivá a první dvě třetiny knihy mají velmi zajímavý spád. Bohužel jednu hvězdičku musím ubrat za konec, který mi přišel najednou strašně rychlý. Čekala jsem, že se to možná ještě aspoň trochu zamotá. Ale v podstatě jsem s knihou spokojena a doporučuji si ji přečíst.

Jack Bauer
11.02.2012 5 z 5

Super, Viewegh mě nezklamal, ani se nechce věřit, že to napsal on. Čtenářům, kteří jsou zvyklí na jeho humoristickou tvorbu se to dle komentářů a slabého hodnocení asi nelíbí, ale já mám romány z mafiánského prostředí navíc založené na základě faktů rád. Škoda, že se nestala knihou roku. Hezky čtivě napsané, neskutečně jsem se bavil.

Umělec
01.02.2012 2 z 5

Uf, tak to se moc nepovedlo... Podle mého názoru nejslabší Vieweghova kniha.

honajz
30.01.2012 4 z 5

Od té doby, co Viewegh zažil obyčejný lidský strach, když mu umíral tatínek, se dají jeho knihy i číst - tedy jak které. Ale Mafie v Praze se mi líbí vtipným nadhledem a lehkým stylem psaní, kdy se vážné věci propírají v podstatě nevážně - až z toho mrazí.

WEIL
06.11.2011

Michal Viewegh hledá o čem by psal dál. Politiku už probral, svůj život taky, zájezdy taky, pohřby a dočasnost života taky, a tak chtěl zkusit něco, co se zde odehrávalo hlavně v divokých devadesátých letech a mnoho lidí zemřelo násilnou smrtí, mnoho z nich žije v base, ale je dost těch, co vším propluli a žijí volně mezi námi.

Devadesátá léta 20. století to bylo zvednutí pokličky nad totalitou, a člověk mohl náhle zažívat něco, co by ho do té doby ani nenapadlo.
Když už je řada hlavních postav mrtvých či zklidněných, tak zde zůstává velká míra korupce, a ta je především v politice a to nejen v té vrcholné, ale především v té komunální!!!

Viz příklad poměrně malého města Krupka, kde se třikrát konaly volby a třikrát vyhrál ten samý člověk.

Ale to jdu už mimo rámec knihy M.V.
Asi nikdo nečekal, že M.V. bude psát jako investigativní novináři, jako třeba Klíma či roupa nebo i odvážný J. Kment.

Udělal to prostě po svém, udělal to tak, proč ho má stále hodně čtenářů ráda a kniha se přes vyšší cenu prodává znovu dobře.

Christo
22.10.2011 2 z 5

Pro tuto knížku jsem se rozhodl po přečtení anotace, která se mi zdála zajimavá a hlavně vtipná. Ale bohužel jen anotace. Kniha se tváří jako thriller z českého prostředí. Znovu se ukázalo, že nejenom natočit thriller u nás, ale i napsat je nesnadný počin. Viewegh vsází na šokující příběh, který je paralelou na většinu známých českých korupčně politických kauz. Což by nevadilo, pokud by to nebylo vše psané jako z hospody po pátém pivu(nemyslím sloh, ale obsah) až primitivním zjednodušením( pohled na zkorumpované politiky a gangstery, kteří se chovají, mluví a přemýšlí jako ti největší balíci). Tento vážný a jednoznačný styl není mým šálkem kávy a mylně jsem očekával vtipnou a inteligentní románovou satiru. Stejně tak mi vadilo, že kniha má uměle vytvořeno tolik stran (roztažené, kapitola v průměru 2 stránky- začátek nové kapitoly na další stránce až téměř v polovině atd.) a to zajisté kvůli navýšení ceny za knihu, která je tristní.

OldaB
16.10.2011 4 z 5

Knihu jsem přečetl za jeden den a to z několika důvodů. Jednak píše Viewegh čtivě, ostatně proto jeho knihy vyhledávám. Tentokrát neřeší sebe a vybírá zajímavé téma, zvláště první polovina má neskutečný spád. Přináší také řadu propracovaných postav a velmi dobře s nimi pracuje. Mínusy vidím v linii primátora, to mi hraničilo až s nějakou obsesí při vyřizování účtů. Také závěr se mi zdál hodně narychlo upletený, nějaké to předivo mi ještě chybělo. Jinak ale dávám palec nahoru, tahle kniha se povedla a mohu ji všem doporučit. Teda s vyjímkou těch, kteří si malují naši zemi narůžovo.

1alena1
15.09.2011